שמואל א' פרק י"ז דוד וגוליית

מגישה : ירין סיידון ט-3

עלון דיגיטלי בנושא דוד וגוליית

תמונה המציגה את הדמויות
Big image

דוד וגלית, ציור של קאראווג'ו, בערך 1599 - מוזיאון פרדו

בחרתי בתמונה זו כי היא תמונה שממחישה את הסיפור שבו דוד כרת את ראשו של גוליית. התמונה ניראית ממשית ומחרידה אבל היא ניראת לי מתאימה למקרה.


קישור לאתר ברשת ובו פרטים אודות הצייר שציר ציור זה :

קאראווג'ו

שמואל א יז, נא "וַיָּרָץ דָּוִד וַיַּעֲמֹד אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּקַּח אֶת-חַרְבּוֹ וַיִּשְׁלְפָהּ מִתַּעְרָהּ, וַיְמֹתְתֵהוּ, וַיִּכְרָת-בָּהּ, אֶת-רֹאשׁוֹ; "

הציור תואם את התיאור המקראי משום שהוא מתאר את המצב בו דוד כורת לגוליית את ראשו לאחר שהביס אותו.

מוסר ההשכל העולה ממלחמת דוד בגוליית

סיפור דוד וגָּלְיָּת הפך לשם נרדף לתיאור מצב בו בעימות בין שני צדדים, מנצח הצד שלכאורה נראה חלש יותר, בזכות צדקתו, חכמתו או אמונתו העצמית. מה שניתן להבין מכך הוא: שלא תמיד החלש מפסיד ולא תמיד החזק מנצח, כך גם דוד ניצח גם שהיה קטן ונראה חלש יותר.

דוד מתנדב למשימה

דוד מתנדב למשימה זו למרות שדוד לא היה לוחם בצבאו הסדיר של שאול משום שהובטח שמי שילחם בגוליית יקבל את ביתו של המלך לאישה וסכום כסף גדול.

וְהָיָה הָאִישׁ אֲשֶׁר-יַכֶּנּוּ יַעְשְׁרֶנּוּ הַמֶּלֶךְ עֹשֶׁר גָּדוֹל, וְאֶת-בִּתּוֹ יִתֶּן-לוֹ, וְאֵת בֵּית אָבִיו, יַעֲשֶׂה חָפְשִׁי בְּיִשְׂרָאֵל.

Big image

https://www.youtube.com/watch?v=B0xWYu3zasE

שיר שעוסק בדוד וגוליית

https://www.youtube.com/watch?v=B0xWYu3zasE

שיר וסרטון העוסק בסיפורו של דוד וגוליית
שיר מגולל את סיפורו (הבדיוני בחלקו) של גוליית החל מהולדתו ועד מותו בקרב דוד וגוליית. סיפור מלחמת דוד בגוליית אמנם מוזכרים בתנ"ך (ספר שמואל א',פרק י"ז), אך רוב השיר הוא פרי הדמיון ומשולב בהלצות.
דבריו של המרצה לא השפיעו על הניצחון של דוד מכיוון שדוד ידע שהוא ינצח בלי קשר לדבריו של המרצה .

o האם קיים חוק פיזיקאלי או משוואה מתמטית המחזקת או סותרת את הסיפור המקראי.

קיים חוק פיזיקאלי שמחזק את הסיפור המקראי .המהירות שדוד סובב את הקלע הייתה 6,7 סיבובים בשנייה והאבן נזרקה במהירות של 35 מטר לשנייה .זוהי מהירות עצומה ולכן הוא הצליח להפיל את גוליית למרות כל הגודל שלו.

o חווה דעתך אודות מסקנותיו של המרצה בקטע זה.

המרצה צודק בטענותיו משום שהוא מביא טיעונים הגיונים המסבירים מדוע גוליית כזה גבוה ואיך דוד הצליח רק בעזרת אבן להפיל אותו ולנצח אותו

o האם אתה מקבל או לא מקבל את טענותיו של החוקר

כן אני מקבלת את טענותיו של החוקר מכייון שהם נכונות