עבודה יצירתית

אוגוסט לנדמסר

מי הוא אוגוסט לנדמסר?

אוגוסט לנדמסר היה פועל מספנה גרמני, אשר התפרסם בעקבות מחאתו האמיצה בתמונה הידועה בכינוי "האיש מאחורי הידיים השלובות",שבה הוא נראה מסרב להצדיע במועל היד הנאצי, באירוע חניכת ספינת האימונים הנאצית

אוגוסט לנדסמר באירוע חניכת ספינת האימונים הנאצית

התמונה שבה מונצח אוגוסט לנדמסר כשהוא מסרב להצדיע במועל היד הנאצי

סיפור חייו של אוגוסט לנדסמר לפני מלחמת העולם השנייה

אוגוסט לנדמסר נולד ב-24 במאי 1910 בגרמניה כבנם היחיד של אוגוסט פרנץ ושל וילהלמינה מגדלנה. בשנת 1931 הוא הצטרף למפלגה הנאצית כדי למצוא עבודה, לאחר שכלכלת גרמניה קרסה ב-1930. הוא עבד בחברת הספנות בלום אונד פוס.

ב-1934 הכיר לנדמסר את אירמה אקלר,אישה יהודיה, והתאהב בה. שנה לאחר מכן בשנת 1935 הם התארסו וכמה חודשים לאחר מכן התחתנו. נישואיהם נאסרו על פי חוקי חוקי נירנברג שפורסמו באותו הזמן. הוא נעצר ונאשם בביזוי הגזע וגורש מהמפלגה הנאצית.

ב-1937 אוגוסט לנדמסר, אשתו ובתו ניסו לברוח לדנמרק, אולם נכשלו ונתפסו בגבול. ביולי 1937, מספר ימים לפני הולדת בתו השנייה, אירנה, לנדמסר נתפס והורשע בפגיעה בטוהר הגזע. לנדמסר טען להגנתו, שהוא ואשתו לא היו בטוחים שהיא לגמרי יהודיה. הוא שוחרר ב-1938 בשל חוסר ראיות עם אזהרה חמורה, שעבירה נוספת עלולה להביא למאסרו, אולם לנדמסר ואשתו המשיכו לנהל את מערכת היחסים שלהם בפומבי. לנדמסר לא שע לאזהרות שניתנו לו ולא פעל על פי החוק הנאצי, שאסר על גרמנים לקיים מערכת יחסים כלשהן עם יהודים. ב-15 ביולי 1938 נעצר לנדמסר שוב ונשלח למחנה ריכוז ברגרמור לשנתיים, שם שימשו האסירים כעובדים במפעלי חימוש ומספנות. זו הייתה הפעם האחרונה, שבה ראה את אשתו.

סיפור חייו של אוגוסט לנדסמר במהלך מלחמת העולם השנייה

לנדמסר שוחרר מהכלא ב-19 בינואר 1941 והחל לעבוד כמנהל עבודה בחברת הגרירה פיסט, אולם זמן קצר לאחר מכן גויס לצבא גרמניה כדי לשרת במלחמה. בפברואר 1944 גויס לפלוגת עונשין שהורכבה מאסירים והשתייכה לגדוד חיל הרגלים ה-999 הנאצי,זמן קצר לאחר מכן הוכרז כנעדר