תעודת זהות לקנדה

מגישים: רותם נקש ולילך גניס

קנדה

קנדה היא המדינה השנייה בגודלה בצפון אמריקה ואוכלוסייתה מונה כ-34,000,000 תושבים. היא בעלת הגבול היבשתי הכי גדול בעולם. עיר בירתה היא אוטווה והשפות המדוברות בה הן אנגלית וצרפתית. בקנדה יש שלטון דמוקרטי ולראש הממשלה מנהיג קנדה קוראים סטיבן הרפל. המטבע הקנדי נקרא דולר קנדי והוא מורכב ממאה סנטים הסנט הקטן ביותר הוא סנט אחד.

אתרים לאומיים בקנדה-מפלי הניאגרה

מפלי הניאגרה – בשפת האינדיאנים "רעם המים" – הם אחת מתופעות הטבע המופלאות באמריקה הצפונית. המפלים נוצרו על ידי נהר ניאגרה, המחבר את אגם אירה עם אגם אונטרי. כמות אדירה של מים נופלת בכוח בל יתואר, והקצף מיתמר לגובה רב משל המפל עצמו. קרני השמש משתברות במים בשפעת צבעים ומראה נעים לעין נחשף.

אתרים לאומיים בקנדה- ונקובר

ונקובר היא עיר יפה, מוקפת מים, שהרים מושלגים מתרוממים סביבה. בזכות מיקומה בין מפרצי האוקיינוס השקט יש בה אקלים נוח במשך רוב ימות השנה. זאת העיר השלישית בגודלה בקנדה, ונמלה הגדול בנוי על מפרץ שאינו קופא בחורף. מאוניברסיטת סיימון פרייזר , השוכנת במבנים יפים, נראית העיר הבנויה על גבעות מוריקות, גולשות אל הים. מוזיאון U.B.C לאנתרופולגיה הוא מבנה מרשים, ובו אחת התצוגות העשירות בעולם. הפארק הפופולרי והיפה בעיר הוא פארק סטנלי – גן עירוני מרהיב על חצי-אי, בקצה הצפוני-מערבי של ונקובר.

אתרים לאומיים בקנדה-טורונטו

טורונטו היא הגדולה בערי קנדה ובירת דוברי האנגלית, מרכז התעשייה והתרבות. בעיר יש מרכזי קניות מודרניים, שהידוע בהם הוא מרכ זאיטון – גורד שחקים מרשים, עם מזרקות וגינות נוי ומעליות זכוכית, הגולשות לתוך מרכז קניות ובתי קפה. מגדל ה- C.Nנחשב לבניין הגבוה בעולם. הוא מתנשא לגובה 550 מטרים, ומראשו נפרש מראה יפה של העיר ושל סביבותיה. בעיר יש כמה מוזיאונים חשובים לאמנות: החשוב בהם הוא המוזיאון המלכותי של אונטריו, שהוא הגדול בקנדה ומיוחד באוצרות הסיניים המוצגים בו; מוזיאון מפורסם אחר הוא מוזיאון גארדינר , המכיל אוסף אמנות מעולה מאמריקה הדרומית; המוזיאון החדשני מכולם הוא מרכז המדע של אונטריו.

אתרים לאומיים בקנדה -מונטריאול


מונטריאולl היא העיר השנייה בגודלה בקנדה, והיא העיר הדוברת צרפתית השנייה בגודלה בעולם, אחרי פריז. השפה, בתי הקפה והעיר העתיקה יוצרים בעיר, כמו בקוויבק, אווירה צרפתית. זו עיר יפה ומעניינת, הבנויה על אי לא גדול. אפשר להשקיף עליה מן הפארק הלאומי במונטריאול שבמרכזה. בעיר העתיקה שוכנים משרדי ממשלה שונים ובתים יפהפיים. כנסיית נוטרדאם היא בין הגדולות באמריקה הצפונית. טיול בעיר העתיקה, ברגל או בכרכרה, הוא חוויה נפלאה. בית העירייה שבלב הרובע, הבנוי בסגנון צרפתי, וכיכר קרטייה שמולו הם מרכז שוקק חיים. העיר החדשה היא מרכז מודרני עתיר גורדי שחקים ומבנים מרשימים, כמו הקתדרלה, שהיא העתק של כנסיית סנט פטרוס שבוותיקן. בגללה קור העז בחורף, הוקמו בעיר מרכזי קניות ועסקים ענקיים מתחת לאדמה, שם נוסעים בתחבורה תת-קרקעית, קונים ואוכלים – ממש עיר בתוך עיר.

המנון קנדה בצרפתית

Celine Dion - O Canada (French/English)