דוד וגוליית

מאת עידן אילוז ורוני

למה בחרנו בזה? למה אנחנו מתחברים? לאילו ערכים?

בחרנו בנושא זה כי הקרב מתאר הפכים שונים, אבל בעיקר החלש מול החזק. בקרב הזה החלש הוא זה שניצח. בנוסף התחברנו אל דויד מפני שלדוד היה ביטחון ואמונה שיצליח ולמרות שלגוליית היה את כול כלי הנשק ואילו לדוד אפילו מגן לא היה לו אלה רק רוגטקה וחמש אבני נחל ובכלים אלו הצליח להביס את גוליית.

אנו התחברנו לערכים של: ביטחון,אמונה, חוסר פוחד, התמודדות אם דבר אשר יש לו מידה יותר גדולה של כוח.

הקרב בין דוד לגוליית בשפת התנ"ך

וַיַּחְגֹּר דָּוִד אֶת-חַרְבּוֹ מֵעַל לְמַדָּיו וַיֹּאֶל לָלֶכֶת, כִּי לֹא-נִסָּה, וַיֹּאמֶר דָּוִד אֶל-שָׁאוּל לֹא אוּכַל לָלֶכֶת בָּאֵלֶּה, כִּי לֹא נִסִּיתִי; וַיְסִרֵם דָּוִד, מֵעָלָיו. מ וַיִּקַּח מַקְלוֹ בְּיָדוֹ, וַיִּבְחַר-לוֹ חֲמִשָּׁה חַלֻּקֵי-אֲבָנִים מִן-הַנַּחַל וַיָּשֶׂם אֹתָם בִּכְלִי הָרֹעִים אֲשֶׁר-לוֹ וּבַיַּלְקוּט--וְקַלְעוֹ בְיָדוֹ; וַיִּגַּשׁ, אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי. מא וַיֵּלֶךְ, הַפְּלִשְׁתִּי, הֹלֵךְ וְקָרֵב, אֶל-דָּוִד; וְהָאִישׁ נֹשֵׂא הַצִּנָּה, לְפָנָיו. מב וַיַּבֵּט הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּרְאֶה אֶת-דָּוִד, וַיִּבְזֵהוּ: כִּי-הָיָה נַעַר, וְאַדְמֹנִי עִם-יְפֵה מַרְאֶה. מג וַיֹּאמֶר הַפְּלִשְׁתִּי, אֶל-דָּוִד, הֲכֶלֶב אָנֹכִי, כִּי-אַתָּה בָא-אֵלַי בַּמַּקְלוֹת; וַיְקַלֵּל הַפְּלִשְׁתִּי אֶת-דָּוִד, בֵּאלֹהָיו. מד וַיֹּאמֶר הַפְּלִשְׁתִּי, אֶל-דָּוִד: לְכָה אֵלַי--וְאֶתְּנָה אֶת-בְּשָׂרְךָ, לְעוֹף הַשָּׁמַיִם וּלְבֶהֱמַת הַשָּׂדֶה. {ס} מה וַיֹּאמֶר דָּוִד, אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי, אַתָּה בָּא אֵלַי, בְּחֶרֶב וּבַחֲנִית וּבְכִידוֹן; וְאָנֹכִי בָא-אֵלֶיךָ, בְּשֵׁם יְהוָה צְבָאוֹת, אֱלֹהֵי מַעַרְכוֹת יִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר חֵרַפְתָּ. מו הַיּוֹם הַזֶּה יְסַגֶּרְךָ יְהוָה בְּיָדִי וְהִכִּיתִךָ, וַהֲסִרֹתִי אֶת-רֹאשְׁךָ מֵעָלֶיךָ, וְנָתַתִּי פֶּגֶר מַחֲנֵה פְלִשְׁתִּים הַיּוֹם הַזֶּה, לְעוֹף הַשָּׁמַיִם וּלְחַיַּת הָאָרֶץ; וְיֵדְעוּ, כָּל-הָאָרֶץ, כִּי יֵשׁ אֱלֹהִים, לְיִשְׂרָאֵל. מז וְיֵדְעוּ כָּל-הַקָּהָל הַזֶּה, כִּי-לֹא בְּחֶרֶב וּבַחֲנִית יְהוֹשִׁיעַ יְהוָה: כִּי לַיהוָה הַמִּלְחָמָה, וְנָתַן אֶתְכֶם בְּיָדֵנוּ. {ס} מח וְהָיָה כִּי-קָם הַפְּלִשְׁתִּי, וַיֵּלֶךְ וַיִּקְרַב לִקְרַאת דָּוִד; וַיְמַהֵר דָּוִד, וַיָּרָץ הַמַּעֲרָכָה לִקְרַאת הַפְּלִשְׁתִּי. מט וַיִּשְׁלַח דָּוִד אֶת-יָדוֹ אֶל-הַכֶּלִי, וַיִּקַּח מִשָּׁם אֶבֶן וַיְקַלַּע, וַיַּךְ אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי, אֶל-מִצְחוֹ; וַתִּטְבַּע הָאֶבֶן בְּמִצְחוֹ, וַיִּפֹּל עַל-פָּנָיו אָרְצָה.

הקרב בין דוד לגוליית בשפתנו

הפלשתים יצאו למלחמה נגד עם ישראל. גוליית, גבר גבוה פלשתי ומפחיד, הציע הצעה: אם מישהו מצבא כנען יהרוג אותו, הפלשתים יהיו עבדים ליהודים. אם גוליית יהרוג את הכנעני שילחם נגדו היהודים יהיו עבדים לפלשתים. אף-אחד לא רצה להילחם בגוליית. שמואל בחר בדוד שילחם בגוליית. דוד ניסה ללבוש שיריון, אבל הוא לא עלה עליו. הוא לקח רוגטקה וחמישה אבני נחל, זרק אבן על גוליית והאבן פגעה במצח וגוליית מת .לאחר המלחמה דוד ניבחר לאחד מהמלכים הגדולים בישראל שמלכו בגלל שהאמין והיה אמיץ.

פסל של דוד המלך

רואים את דוד החלש ואת גוליית החזק כאשר לגוליית יש יותר כוח ונשק ואילו לדוד רוגטקה ואבנים

Big image

דוד לאחר ניצחונו על גוליית

"לדוד היה אומץ לב והאמין באמונה גדולה ב"ה ושהמלחמה לא נקבעת לפי נשק אלה לפי רצון האל"

סבא טוביה - סיפורי התנ"ך - דוד וגולית
התנ"ך בקומיקס - דוד וגליית