עבודה על הרצל

מגישים: שלמה דהרי נעם תשובה ויובל ניב.

רקע כללי על הרצל

בנימין זאב תיאודור הרצל נולד י' באייר , 2 במאי 1860 – כ' בתמוז 3 ביולי 1904) היה עיתונאי, משפטן, סופר, מחזאי ומדינאי יהודי, יליד בודפשט נולד להורים יעקב וזנ'ט למשפחה מתבוללת. מפתח רעיון הציונות המדינית ומייסד הציונות כתנועה לאומית-מדינית ממוסדת. בתנועה הציונית, ואחר כך בציבוריות היהודית ביישוב בארץ ישראל וברחבי העולם – בכלל זה בספרות, ביצירה ובמחקר, הוענק לו התואר "חוזה המדינה".

מאז כינוס הקונגרס הציוני הראשון בשנת 1897 עד לפטירתו של הרצל, הפכהבשנת 1878,

לאחר פטירת אחותו פאולינה, עבר הרצל עם משפחתו לווינה, בירת אוסטרו-הונגריה שם החל ללמוד משפטים סיים כדוקטור הרצל עסק במקצועו רק שנה אחת, ומאז התמסר כמעט לגמרי לעיתונאות, לתיאטרון ולספרות. לדבריו, עזב את מקצוע המשפטים בגלל "תקרת הזכוכית" שמנעה קידום יהודים שעסקו במקצוע,התנועה הציונית לתנועה מדינית ומעשית, דינמית ומשמעותית. רעיונותיו של הרצל מצאו הד בקרב יהדות אירופה, והגיעו לקהילות היהודים בכל העולם. תמיכת המוני היהודים ברעיונות הציונות השפיעה על התגברות גלי העלייה לארץ ישראל, והיא זו שאפשרה בסופו של דבר את הקמת מדינת ישראל.

חזונו של בנימין זאב הרצל

חזונו של הרצל היה להקים מדינה יהודית בארץ ישראל או באוגנדה שיהיו בו הרבה יהודים ושפה משלה והוא האמין שזה יכול לקרות עם כולם יאמינו שזה יקרה.

הרעיון שבחרנו: חובת השירות הלאומי

· שירות בצה"ל / שירות לאומי - "אנחנו קמים ונופלים על החוק שאומר שכל מי שהתחייב להקדיש שנתיים מחייו לשירות החברה החדשה יכול להיות חבר בה. כל מי שמילא את ההתחייבות הזאת כנדרש, יכול להיות חבר בחברה החדשה, בלי קשר לדת או לאום... אתם חייבים לשמור על מה שעשה אותנו לאומה גדולה: חופש המחשבה והביטוי, הסובלנות ואהבת האדם. רק אז ציון באמת תהיה ציון!"

שלמה חושב: אני לא חושב שבשביל להיות חבר בחברה החדשה אנו צריכים לעשות משהוא כמו לשרת שנתיים אני חושב שצריך לקבל כל אחד גם אם לא ישרת שנתיים בצה"ל .

נעם חושב: אני חושב שאנו צריכים להיות חלק מן הארץ ולהקריב בשבילה מספר שנים אני חושב שזה שכול דת גזע מין צריכים לשרת בצהל כמו שהרצל אומר זמן שווה מה שיג

רום לחיבור חזק יותר בין כול הדתות והמיניים בנוסף אנו מדינה קטנה הצריכה מספר חיילים גדול אז חובה שכולם יתגיסו

יובל חושב: אני חושב שבשביל לשמור על מה שעושה אותנו אומה גדולה אנחנו צריכים לקבל אנשים שהקריבו מחייהם שנתיים למען המדינה. כי רק ככה נוכל לשמור על הציונות.

איך זה יעבוד בישראל

נעם: לפי דעתי דבר זה עלול להיות בעיתי אך יכול לגרום לארץ להיות יותר מגובשת מבחינת יהודים ערבים או שזה יגרום לסכסוכים ושפך דמים אני חושב שלא כדי לקחת סיכון ולצרף את הערבים והדתות האחרות למוסדות צבאיים לפחות לא את כולם ולא ללא בידוק מיוחד.

שלמה: לפי דעתי זה יכול להיות בעייתי מכיוון שעם כולם יצטרכו לשרת יוכלו להיות מורדים ואנשים שיעשו פשיעות בקרב הבסיס.

יובל: לפי דעתי זה יכול להיות בעייתי מכיוון כי ערבים ויהודים לא מסתדרים ביחד ומכיוון שזה יכול ליצור ריבים בין העמים.