Budget Project Digital Presentation

By: Alyssa Tracy

Education

I am going to college and I will get my masters degree at Texas Tech University it will cost $179,760.

Employment

I will be a vet or an animal doctor. After college I will move to Slidell, Louisiana. To be a vet you must be good at math, science, language, you must be good with people and have good animal skills. My job will pay me hourly with a yearly income of $93,250 and a gross monthly income of $7,720.23, my income taxes will be $26,110 with a net monthly income of $5,595. Math will be used in my job for measuring the amount of medicine that we give to the animals.

Budget

For my budget:

Savings: $3,357 - $6,744 5%

Housing: Mortgage: $1,389 - $1,598 25% Utilities: $3,357 - $6,714 5%

Transportation: $6,714 - $10,071 10%

Living: Food:$3,357 - $10,071 5% Entertainment: $3,357 - $6,714 5% Clothing: $1,342.8 - $4,698.8 2%

Family: Medical: 3$357 - $6,714 5%

Transportation

My car is a 2015 Nissan Versa 1.6 S the cost of my car is $12,285 i will be buying my car. It will cost me $171 est / mo. My car insurance company is called State Farm and it will cost me about $120 each month. Gas will cost me about $200 a month. The total cost per month on my transportation will be $491
Big image

Home

My house is on 203 Tallwood Dr, Slidell La 70458 It has 4bed 2.5 bath and is 2,588 square feet and costs $210,000 the mortgage cost will be $780/month.

Electricity: The name of my electricity company is Star Tex Power Price per kilowatt hour is $0.0575 and the average monthly cost is $300.

Internet: I will not have cable but the company name of my internet company is AT&T with a monthly cost of $66.

Insurance: The name of my insurance company is State Farm My insurance will cover Theft, Fire, and Natural Disaster, the monthly cost of my insurance company is $204

The total cost of my housing is $1,350.

Grocery List

  • Milk 2 $4.94
  • Eggs 1 $5.28
  • Bread 2 $5.76
  • Garbage Bags 1 $7.82
  • Salt 1 $2.00
  • Laundry Detergent 1 $14.97
  • Butter 1 $5.48
  • Pepper 1 $2.88
  • Flour 1 $7.98
  • Floss 2 $6.74
  • Tissues 2 $6.36
  • Dishwashing Soap 1 $2.48
  • Sugar 1 $7.98
  • Paper Towels 1 $8.98
  • Plastic Baggies 2 $5.96
  • Drinks (soda) 4 $7.92
  • Water 2 $19.90
  • Mini Pizza 6 $17.88
  • Pizza Rolls 2 $5.96
  • Toothpaste 1 $3.97
  • Toilet Paper 2 $11.48
  • Soap (dish) 1 $13.99
  • Hair Soap 2 $11.58
  • Body Wash 1 $3.47
Total: $191.76

Living

My total cost per month on groceries would be about $191.76.

Phone: My company name would be AT&T my plan would be shared family plan which would cost me about $300 my average cost per month on clothing would be $100.

Entertainment: Netflix: $12 per month

Movies: $20 per month

Music: $5.00 per month

Average monthly cost on entertainment would be about $37

My total spent per month on living would be about $628.76

Family

I will be married with 2 kids my child care will be with my mother or with my sister or my best friend Britney. My health insurance company is Etna with a monthly cost of $300 so my total cost per month on my Family will be about $300.

Interview

I interviewed my mother.


1. Do you use a program or plan to track spending from day to day? Monthly? Yearly?

"I use Program and i use Monthly."

2. How did you go about establishing a budget for your family?

"I used a budget template, then changed it to fit my needs."

3. What kinds of expenses do you consider when budgeting each month?

"I used household expenses."

4. Are there different expanses that you only budget for each 6 months? Once a year?

" Yes, like christmas, birthdays, easter, and other holidays."

5. Have you lived in a different city? State? Country?

" Yes, Louisiana."

6. What different aspects did you have to consider when budgeting in that different location? State taxes? Different city taxes? Different currency?

"State Taxes."