עבודה בתנ"ך - מנשה ואמון

מגישים: טל בנבנישתי ועדי שבת

נושא העבודה : מקום קבורתם של מנשה ואמון, מלכים ב׳ פרק כ״א

תאריך הגשה : 5/5/2019שם התלמידים : טל בנבנישתי ועדי שבת

שם המורה : אוסנת לוזוןכיתה : ט'1

שם בית ספר : תיכון חדרה

שאלת החקר

שאלת החקר שלנו היא מהו עונשו של מנשה - מקום קבורתם של מנשה ושל אמון.

בחרנו בשאלת החקר כי עניין אותנו לדעת איפה קבורים המלכים האלה. הם היו רשעים ורצינו לדעת איפה הם קבורים ומה הם עשו בזמן המלוכה שלהם.

קצת על מנשה

מנשה היה מלך יהודה בשנים 697 לפנה״ס עד 642 לפנה״ס.

על פי המקרא, עלה לכס המלוכה כאשר היה בן 12 בלבד.

מנשה היה המלך ששלט הכי הרבה זמן - 55 שנים.

פעולותיו של מנשה

בתקופת מלכותו של מנשה העניק מנשה חותם/אישור ממקור מוסמך או רשמי לפולחן אלוהי הנכר, והכניס אותם לתוך תחומי בית המקדש למרות התנגדות הנביאים.

החטא של מנשה

החטא החמור ביותר שמנשה עשה הוא הנחת פסל האשרה בבית המקדש (פסוקים 7,8), בניגוד לדברי ה׳ לדוד המלך. הסופר המקראי מדגיש את דברי ה׳ לדוד בהם הוא מציין שבית המקדש הוא מקום משכן ה׳. ה׳ אף נתן הזהרה לעם מפני הגלות העתידית. אם בני ישראל לא ימלאו אחר מצוותיו, ה׳ יגרום לחורבן ממלכת יהודה ויגלה את תושביה לבבל.

הפסוקים המקראיים לעונשו של מנשה

י וַיְדַבֵּר יְהוָה בְּיַד-עֲבָדָיו הַנְּבִיאִים, לֵאמֹר. יא יַעַן אֲשֶׁר עָשָׂה מְנַשֶּׁה מֶלֶךְ-יְהוּדָה, הַתֹּעֵבוֹת הָאֵלֶּה--הֵרַע, מִכֹּל אֲשֶׁר-עָשׂוּ הָאֱמֹרִי אֲשֶׁר לְפָנָיו; וַיַּחֲטִא גַם-אֶת-יְהוּדָה, בְּגִלּוּלָיו. {ס} יב לָכֵן, כֹּה-אָמַר יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, הִנְנִי מֵבִיא רָעָה, עַל-יְרוּשָׁלִַם וִיהוּדָה: אֲשֶׁר, כָּל-שמעיו (שֹׁמְעָהּ)--תִּצַּלְנָה, שְׁתֵּי אָזְנָיו. יג וְנָטִיתִי עַל-יְרוּשָׁלִַם, אֵת קָו שֹׁמְרוֹן, וְאֶת-מִשְׁקֹלֶת, בֵּית אַחְאָב; וּמָחִיתִי אֶת-יְרוּשָׁלִַם כַּאֲשֶׁר-יִמְחֶה אֶת-הַצַּלַּחַת, מָחָה, וְהָפַךְ, עַל-פָּנֶיהָ. יד וְנָטַשְׁתִּי, אֵת שְׁאֵרִית נַחֲלָתִי, וּנְתַתִּים, בְּיַד אֹיְבֵיהֶם; וְהָיוּ לְבַז וְלִמְשִׁסָּה, לְכָל-אֹיְבֵיהֶם. טו יַעַן, אֲשֶׁר עָשׂוּ אֶת-הָרַע בְּעֵינַי, וַיִּהְיוּ מַכְעִסִים, אֹתִי--מִן-הַיּוֹם, אֲשֶׁר יָצְאוּ אֲבוֹתָם מִמִּצְרַיִם, וְעַד, הַיּוֹם הַזֶּה.

פירוש

הפירוש המקראי לעונשו של מנשה הוא שמכיוון שמנשה מלך יהודה עשה את מעשי התועבה האלה, מכיון שמעשיו רעים יותר ממה שעשו האמורים לפניו, ומכיון שהחטיא גם את יהודה במעשיו, לכן כך אמר ה' אלוהי ישראל: "אביא רעה על ירושלים ועל יהודה, שהשומע עליה יצלצלו שתי אוזניו. אחריב את ירושלים כמו שהחרבתי את שומרון, ואעזוב את שארית עמי, ואמסר אותם ביד אויביהם, שיבזזו אותם, מכיון שעשו את הרע בעיני"
Big picture

קצת על אמון

אֹמון היה על פי המקרא מלך יהודה במשך שנתיים (642-640 לפנה"ס), ממותו של מנשה אביו ועד לרציחתו בידי אנשיו. תיאורו מופיע במקרא בספר מלכים ובספר דברי הימים.

על פי המקרא אמון נולד ב-664 לפנה"ס.

Big picture

מקום קבורתם

מנשה נקבר ב"גן ביתו בגן עוזא", גם כן מפורש לגבי מלך אמון שנקבר בגן עוזא.

לאחר מות חזקיהו, לא נקברו אנשים בעיר דוד לכן מנשה ואמון נקברו בגן עוזא שהיה קרוב לעיר דוד (גן עוזא היה קרוב לבית מגוריהם, ארמונם).

אנשים עולים לקברות של צדיקים, ובגלל שהם היו רשעים לא עולים לקבריהם, לכן אין תמונה ולא ידוע בדיוק מיקומו של המקום

אף אפילו אין תמונה של גן עוזא מרוב רשעותם של מלכי מנשה ואמון!.