רצינו שתדעו 23

8 בפברואר, ח' אדר א' תשע"ד

בגרות חורף תשע"ד

בחינות הבגרות מאחורינו! תגובות המורים טובות מאוד. המטה עצמו היה שקט ורגוע. לא הגיעו פניות בנוגע לשאלות עצמן, ובפועל - לראשונה קבוצת הפייסבוק שימשה תחליף לפניה למטה עצמו.

כך לדוגמא נשאלתי דרך הקבוצה, תוך כדי הבחינה האם התשובה בחלק ב', שאלה 1 היא עקרון תורת הגזע או עיקרון מרחב המחיה (גם וגם).


תוך כמה דקות מתחילת הבחינה כבר הגיעו המסרים המעודדים והמודים.


ועכשיו - מתחילה עבודת הקודש של הבדיקה, עליה תנצח מרים במקצועיות, רגישות ומיומנות.


בהצלחה לכולנו!


העליתי לקבוצה את הבחינות עצמן. אתם מוזמנים להיכנס (מי שטרם עשה זאת).


במידה ותשאלו (כבר עלה בקבוצה) - המחוון לא פורסם ולא יפורסם שכן הוא אינו סופי. ידוע לי שאנקורי פרסמו מחוון משל עצמם (ואולי גם גופים נוספים). לא טרחתי אפילו לפתוח. מניסיונינו בשנים קודמות המדובר במחוונים גדושי טעויות ועל כן אין בכלל להתייחס אליהם.

ביקור במכללת לווינסקי

ביום שני האחרון ביקרתי במכללת לווינסקי (במסגרת ביקור מפמ"רים).


פגשתי צוות מקסים הרוצה לשתף פעולה על מנת לטייב את איכות ההוראה שלהם ושלנו, הרוצה בשיתוף פעולה עם המזכירות הפדגוגית, ונפעם מהפתיחות ומהשינויים שהנהגנו בשנים האחרונות בהוראת המקצוע.


חבל כל כך שאין להם כבר מסלול להכשרת מורים להיסטוריה (המספר הנמוך של הסטודנטים הנרשמים הוביל לסגירת המסלול). ואני חייבת לציין שאני שמחה מאוד להיווכח שיש גם מכשירי מורים שאינם רואים עצמו נעלים עלינו אלא כשותפים (להבדיל ממקרה גדי ראונר). אין ספק שהסטודנטים הם הנשכרים מגישה כזו.

בית הספר ליידי דייויס

ביום ראשון ביקרתי בבית הספר ליידי דייוויס בתל אביב, בביקור שארגן גלעד מניב. פגשנו את הצוות ואת התלמידים ונהננו מהיצירתיות הרבה של הצוות והתלמידים גם יחד.

נפלא לראות עבודה רצינית ויצירתית כל כך - הוראה ייחודית שאינה מוותרת על רמה אקדמית נאותה. כל הכבוד לגלעד על ההנחייה המקצועית והליווי הצמוד שסייע לצוות להגיע למה שהגיע.


תמונות של יצירות התלמידים הועלו על ידי לקבוצה שלנו. מי שעדיין לא ראה - מוזמן לעשות זאת. היה בחלט מחמם לב להיווכח כמה מורים מיהרו לפרגן לצוות בית הספר.

מפגש עם מורי קריית שמונה

יום שלישי הוקדש לצפון. המורים בקריית שמונה, כמו גם בכל מקום אחר, מגששים באפילה לגבי רפורמת השר. הסברתי את הדילמות, את החלופות האפשריות ושמעתי כמה הצעות מעניינות. הצעות אלה יעלו לדיון על ידינו בהמשך התהליך.

במידה ואתם נשאלים על תשע"ה חשוב להבהיר כי מבנה הלימודים נותר בעינו - י'+יא', מכסת שעות מנימלית של 3+4. אין בחינת בגרות בכיתה י'. תהיה בקיץ יא.

לגבי כל השאר - בהמשך.

והשבוע?

ביום ב' אנו אמורה לצפות בתכניות ייחודיות של 10 בתי ספר מרשת ברנקו וייס. משום מה נשלחו אלי שמות 7 מהם בלבד. ומסתבר שלפחות חלק מצוותי בתי ספר אלה כלל לא יודעים שהם הכינו תכנית ייחודית....


יהיה מענין.


ביום שלישי מתחיל תהליך עיצוב הרפורמה - המדריכים הארציים, יו"ר ועדת המקצוע והרפרנטית ממכון סאלד נפגשים כדי לדון במתווה למבנה לימודי ההיסטוריה על פי התכנית החדשה. יהיה מענין מאוד.

ולסיום עם חיוך - גם זו דרך להבהיר לתלמידים מהו תהליך בהיסטוריה - משמע כיצד דבר מוביל לדבר:
שבוע מענין ומשמעותי (זוכרים? אני הייתי קודם!)


אורנה