Wanted: Vending Machine

Why is it need? Where will be located? What are the benefits and the drawbacks?

The bar doesn't sell everything we want and the queue for the bar is huge. To buy easilly the products the machine should stay near the elevator because it's a place well located and then the bar will be less crowded and the school will get profit.

The students will be happier but they will get fat if they abuse.


How much will it cost for the school? What products will be sold? How much the students will spend?

It will cost between 2220 and 3700 euros and it will sell chips, chocolate, soda, fruit, water, cookies, biscuits, bubble gum and popcorn.

The students will spend in average about 5 euros per week.