מיכאל כביר - גיל בר מצווה

פרשת ויקרא בספר ויקרא

תאריכים

תאריך לועזי: 22.03.04.


תאריך עברי: כ"ט באדר תשס"ד.


אהיה בן 13 בכ"ט באדר תשע"ז.


תאריך צפוי לעלייה לתורה (השבת הקרובה ביותר): ה' בניסן תשע"ז.

משמעות השם מיכאל

בתנ"ך מיכאל הוא אחד מהמלאכים. בעברית השם מיכאל הוא שילוב של "מי" ו"כאל" שמשמעותו שבח לאל/ אין כמו האל

ואפרופו מיכאל...

הפרשה שלי

הפרשה שלי - פרשת ויקרא בספר ויקרא, פרקים א - ה. בפרשה מדובר על סוגי הקורבנות שמקריבים במשכן. אלה הם סוגי הקורבנות:

קורבן עולה: קורבן שמביא אדם שרוצה להביאו. הקורבן הזה יכול להיות בקר, צאן או עוף. קורבן העולה נשרף כולו על המזבח ולא נשאר ממנו כלום לכוהנים.

קורבן שלמים: קורבן שחלק ממנו נשרף לגמרי על המזבח, חלק ממנו ניתן לכוהן, וחלק ממנו מקריב הקורבן אוכל.

קורבן חטאת: קורבן שמביא מי שחטא בטעות, או מי שהוא לא טהור (מבחינה דתית) ונודע לו חטאו. מטרת הקורבן הזה היא לכפר על חטאים.

קורבן אשם: קורבן שמביא מי שחטא ומתחרט על מעשיו, ומי שיש לו ספק אם חטא או לא.

קריאה בתורה פרשת ויקרא - נוסח מרוקאי

שלושה ערכים מרכזיים בפרשה

שלושה ערכים מרכזיים שאיתרתי בפרשה:

1. ערך עבודת ואהבת האל. ערך זה בא לידי ביטוי בפרשה בכך שה' נותן למשה הוראות כיצד להעלות לו קורבן ובפרשה מוסברת החשיבות של העלאת הקורבן ועבודת העל. דוגמה: דַּבֵּר "אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם, אָדָם כִּי-יַקְרִיב מִכֶּם קָרְבָּן, לַיהוָה--מִן-הַבְּהֵמָה, מִן-הַבָּקָר וּמִן-הַצֹּאן, תַּקְרִיבוּ, אֶת-קָרְבַּנְכֶם''.


2. ערך היושר. ערך זה בא לידי ביטוי בפרשה בכך שבה מוסבר שמי שעשה משהו לא ישר, חשוב שיביע חרטה ויחזור להיות ישר, מפני שזו הדרך הנכונה לחיות בה. לדוגמה: "נֶפֶשׁ כִּי תֶחֱטָא, וּמָעֲלָה מַעַל בַּיהוָה; וְכִחֵשׁ בַּעֲמִיתוֹ בְּפִקָּדוֹן, אוֹ-בִתְשׂוּמֶת יָד אוֹ בְגָזֵל, אוֹ, עָשַׁק אֶת-עֲמִיתוֹ. כב אוֹ-מָצָא אֲבֵדָה וְכִחֶשׁ בָּהּ, וְנִשְׁבַּע עַל-שָׁקֶר; עַל-אַחַת, מִכֹּל אֲשֶׁר-יַעֲשֶׂה הָאָדָם--לַחֲטֹא בָהֵנָּה. כג וְהָיָה, כִּי-יֶחֱטָא וְאָשֵׁם--וְהֵשִׁיב אֶת-הַגְּזֵלָה אֲשֶׁר גָּזָל אוֹ אֶת-הָעֹשֶׁק אֲשֶׁר עָשָׁק, אוֹ אֶת-הַפִּקָּדוֹן אֲשֶׁר הָפְקַד אִתּוֹ; אוֹ אֶת-הָאֲבֵדָה, אֲשֶׁר מָצָא."


3. ערך הסליחה. ערך זה בא לידי ביטוי בפרשה בכך שה' נותן לכל מי שחטא אפשרות לבקש סליחה, ושכתוב בה כמה פעמים שאם החוטא יבקש סליחה ויחזור לדרך ההגונה והטובה ה' יסלח לו. לדוגמה: "וְכִפֶּר עָלָיו הַכֹּהֵן לִפְנֵי יְהוָה, וְנִסְלַח לוֹ".

שני ערכים בפרשה שמשמעותיים לחיים שלי

שני ערכים שעולים מהפרשה שאני מתחבר אליהם ושמשמעותיים לחיים שלי: ערך היושר וערך הסליחה. בחרתי בשני הערכים האלה מפני שלדעתי שניהם מאוד מאפיינים אותי. ערך היושר מתחבר אלי בכך שלדעתי זה מאוד חשוב להגיד את האמת, לא לשקר לאנשים, וחשוב מאוד - לא לשקר לעצמך. בנוסף, לדעתי אני מאוד ישר, וכמעט לא משקר. איישם את הערך הזה בהמשך דרכי בכך שאמשיך להיות ישר, לא אשקר לעצמי ולאחרים.


ערך הסליחה מתחבר אלי בכך שאני די סלחן. אני לא שומר טינה ואם מישהו מבקש ממני סליחה באמת, אני סולח לו ושוכח. לדעתי לא כדאי לאבד חבר בגלל מריבה, לא משנה איזו, קטנה ושטותית או גדולה ומוצדקת. איישם את הערך הזה בהמשך דרכי בכך שאמשיך לסלוח, ואמשיך לא לשמור טינה.

הנה סרטון קצר על ערך הסליחה...

סליחה

ועכשיו, קצת רקע:

אצלנו במשפחה יש מורשת צבאית :-)
Big image
Big image
אנחנו אוהבים לטייל בעולם
וחלקנו אוהבים לעשות סקי
Big image
Big image