Zamek w Malborku Malbork Castle

Największy gotycki zamek w Europie

Trochę historii

Zamek w Malborku zbudowali Krzyżacy, sprowadzeni do Polski w 1226 przez księcia Konrada Mazowieckiego. Niestety, zakonnicy-rycerze stworzyli własne państwo, wrogie naszemu krajowi. Budowa zamku w Malborku trwała ponad 100 lat. Najpierw wzniesiono Zamek Wysoki, następnie powstał Zamek Średni. Jego najpiękniejszą częścią jest Pałac Wielkich Mistrzów.

Malbork Castle

The 13th century castle of the Teutonic Knights.


It is the biggest castle in Poland, the largest brick building in Europe, and the largest castle in the world by its surface area.

Ciekawostki

Pod pomieszczeniami mieszkalnymi zamku znajdował się wielki piec. Rozprowadzane z niego ciepłe powietrze dostawało się do komnat przez otwory w posadzce. Potrawy z kuchni dostarczane były specjalną windą. Istniała też sieć drewnianych wodociągów.

Funkcje obronne zamku

Zamek zajmował trzy razy większą powierzchnię niż położone u jego stóp miasto. Od zachodu otaczała go rzeka Nogat, z pozostałych stron dostępu broniły mury z fosami. Był nie do zdobycia.

Fortyfikacje

Aby dostać się na wewnętrzny dziedziniec Zamku Wysokiego, trzeba było przejechać przez cztery zwodzone mosty i ponad dziesięć bram. Niektóre z nich ztraż mogła w każdej chwili zamknąć olbrzymią, spuszczaną z góry kratą.

Projekt "Czy w tym zamku straszy?"

Wykorzystane materiały:

Knaflewska J.: Najciekawsze miejsca w Polsce. Publicat S.A., Poznań. Zdjęcia własne