דוד וגוליית

שמואל א' פרק י"ז , מגישות : שחר סקנדרני ונווה עטיה

החלק האומנותי

בחרנו בתמונה זו כיוון שהיא ממחישה בצורה הטובה ביותר את יחסי הכוחות בין דוד לגוליית .

דוד לבוש בגלביה לבנה המסמלת פשטות וטוהר, ואילו מולו לחם גוליית החמוש מכף רגל ועד ראש והיה משוריין בכלי מלחמה רבים.

אנחנו הבנו את השינוי בגווני האפור בתור ההילה הטובה של דוד, ה'. לפי התנ"ך אפשר להבין שרוח ה' נמצאת עם דוד ולכן אינו פחד להצטרף למלחמה כנגד גוליית שהיו לו אמצעי לחימה משוכללים.

הציור תואם את התיאור המקראי הן מבחינת דוד והן מבחינת גוליית.

בציור דוד לבוש בפשטות ומבלי שום הגנה מפני האויב, לעומת גוליית שמוגן ברוב גופו.


לפי התיאור המקראי גוליית מתואר כאדם גבוה מאוד, חזק, משוריין וחמוש.

ציטוט מתוך המקרא :

"גָּבְהוֹ, שֵׁשׁ אַמּוֹת וָזָרֶת."

" וְכוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל-רֹאשׁוֹ, וְשִׁרְיוֹן קַשְׂקַשִּׂים הוּא לָבוּשׁ; וּמִשְׁקַל, הַשִּׁרְיוֹן--חֲמֵשֶׁת-אֲלָפִים שְׁקָלִים, נְחֹשֶׁת."

" וּמִצְחַת נְחֹשֶׁת, עַל-רַגְלָיו; וְכִידוֹן נְחֹשֶׁת, בֵּין כְּתֵפָיו"

" וחץ (וְעֵץ) חֲנִיתוֹ, כִּמְנוֹר אֹרְגִים, וְלַהֶבֶת חֲנִיתוֹ, שֵׁשׁ-מֵאוֹת שְׁקָלִים בַּרְזֶל" ( שמואל א' פרק י"ז פסוקים ה'- ז')


עוד רשום בתיאור המקראי כי דוד ערף את ראשו של גוליית והראה זאת בפני שני העמים. זאת ניתן לראות גם בציור - דוד מניף את ראש גוליית בגאווה !

ציטוט מתוך המקרא:

"וַיֶּחֱזַק דָּוִד מִן-הַפְּלִשְׁתִּי בַּקֶּלַע וּבָאֶבֶן, וַיַּךְ אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי וַיְמִתֵהוּ; וְחֶרֶב, אֵין בְּיַד-דָּוִד"(שמואל א' פרק י"ז פסוק נ')

"וַיָּרָץ דָּוִד וַיַּעֲמֹד אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּקַּח אֶת-חַרְבּוֹ וַיִּשְׁלְפָהּ מִתַּעְרָהּ, וַיְמֹתְתֵהוּ, וַיִּכְרָת-בָּהּ, אֶת-רֹאשׁוֹ; וַיִּרְאוּ הַפְּלִשְׁתִּים כִּי-מֵת גִּבּוֹרָם, וַיָּנֻסוּ."( שמואל א' פרק י"ז פסוק נ"א )

החלק המקראי

מוסר ההשכל העולה ממלחמת דוד בגולית הוא שגם אם במלחמה יש חזק כנגד חלש יש סיכוי לשני הצדדים לעלות לניצחון, שלא תמיד החזק מנצח- לפעמים החלש הוא החזק מבין השניהם!

דבר נוסף הוא שמוח יותר חשוב מכוח, גוליית הגיע לקרב חזק ובעל אמצעי לחימה רבים ואילו דוד הגיע רק עם מקל וחמישה אבנים, בלי שום הגנה.

"אִם-יוּכַל לְהִלָּחֵם אִתִּי, וְהִכָּנִי--וְהָיִינוּ לָכֶם, לַעֲבָדִים; וְאִם-אֲנִי אוּכַל-לוֹ, וְהִכִּיתִיו--וִהְיִיתֶם לָנוּ לַעֲבָדִים, וַעֲבַדְתֶּם אֹתָנוּ."

ציטוט זה מראה כי גולית זילזל בבני ישראל ובעיקר בדוד בכך שהוא חזר פעמיים על מה יקרה כאשר הוא ינצח, וזה מעיד על כך שהוא בטוח בניצחון הפלישתים.

צבאו הסדיר של שאול פחד מגולית וכתוצאה מכך אינו הסכים להלחם כנגד גולית, בניגוד לצבאו של שאול דוד התנדב לעמוד נגד גולית כיוון שהיה בטוח בכוחו העז של ה', ידע שרוח ה' איתו וסמך עליו שידאג שינצח ולא ייגרם לו כל רע.

"וַיֹּאמֶר דָּוִד, אֶל-הָאֲנָשִׁים הָעֹמְדִים עִמּוֹ לֵאמֹר, מַה-יֵּעָשֶׂה לָאִישׁ אֲשֶׁר יַכֶּה אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי הַלָּז, וְהֵסִיר חֶרְפָּה מֵעַל יִשְׂרָאֵל: כִּי מִי, הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה, כִּי חֵרֵף, מַעַרְכוֹת אֱלֹהִים חַיִּים." אנחנו מבינות מציטוט זה שדוד עומד מול שאר בני ישראל ומבהיר להם שכל עוד ה' איתם אין להם ממה לפחד ושהוא לא ייתן לפלישתי ערל לזלזל בכוחו של ה'.

Big image
Big image

החלק הספרותי

*בסיפור המקראי , גוליית מזלזל ביכולות דוד אך דוד לא מייחס חשיבות לזלזולו של גוליית ומאמין בכוחו, במקביל לשיר שבו נאמר :"לא משנה מה כולם מדברים בסתר...לא מקשיב למי שמדבר בלי קשר...עסוק בעצמי לא טובע בתככים...ושכל המניאקים ימשיכו לדבר זה לא מעניין אותי ..." - לפי שורות אלו אפשר להבין שדובר השיר מתעסק בעיקר ( בסיפור העיקר הוא הניצחון של דוד על גוליית ) ולא בדברים שנאמרים עליו.
*בנוסף, בסיפור המקראי דוד מוצג כ'חלש כנגד חזק', דוד מתואר כאדם פשוט, ללא אמצעי לחימה אלא רק עם 5 אבנים ומקלע ולעומתו עומד גוליית אשר משוריין מכף רגל ועד ראש, בשיר ישנה שורה :" ..עכבר מול ליון... "- העכבר מסמל את דוד ואילו האריה ( ליון ) מסמל את גוליית.

* "בויה אחויה לא ויתרתי מעולם, גם בזמנים קשים אני נלחם... וואלק אני בא מלמטה עם הראטטטטם, אני מייצג את האנשים שלי כבר ממזמן, שנים שאני כאן דוחף חזק נלחם לבד, את כל המכשולים אני עובר אחד אחד .."

זוהי פסקה מהשיר שהיא העיקר לבחירתנו בשיר זה כיוון שהיא משקפת לנו בדיוק מה שקרה בסיפור המקראי.

דוד הגיע ממשפחה קטנה ומשבט קטן ( ".. בא מלמטה ..") ויעלה לגדולות . כמו כן, הוא ייצג את העם במלחמה, נלחם לבד נגד גוליית ועבר את המכשול הגדול הזה לבד, כפי שמסופר בשורות מן השיר

* "..כואב לי הלב לראות איך מוותרים על זה ..."

כאשר עם ישראל ראה את גוליית הוא נכנס לפאניקה, נכנע למולו ופחד להיכנס למלחמה למרות כל הזלזול בעם ובכוחו של ה' (" וַיַּבֵּט הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּרְאֶה אֶת-דָּוִד, וַיִּבְזֵהוּ.. וַיְקַלֵּל הַפְּלִשְׁתִּי אֶת-דָּוִד, בֵּאלֹהָיו .."), לעומת דוד אשר לא הבין איך בני ישראל יכולים לעבור על דבר זה בשתיקה והדיבור המכפיש של גוליית רק דירבן אותו יותר להילחם נגדו(" וַיֹּאמֶר דָּוִד, אֶל-הָאֲנָשִׁים הָעֹמְדִים עִמּוֹ לֵאמֹר, מַה-יֵּעָשֶׂה לָאִישׁ אֲשֶׁר יַכֶּה אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי הַלָּז, וְהֵסִיר חֶרְפָּה מֵעַל יִשְׂרָאֵל: כִּי מִי, הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה, כִּי חֵרֵף, מַעַרְכוֹת אֱלֹהִים חַיִּים ...")

אני יודע שהכול יהיה בסדר
לא משנה מה כולם מדברים בסתר
ניתן בראש בע"ה בלי נדר
אההההההההההההההה
אני יודע שהכול יהיה סבבה
ניתן ת'לב והנשמה נביא ת'סוואגה
לא נוותר רק נרים ת'ראש למעלה
אההההההההההההההה

אני יודע שהכול יהיה בסדר
לא מקשיב למי שמדבר בלי קשר
חושב מחוץ אל הקופסא וגם מעבר
אמת מקיא יורק עד הקבר
לא מתערבב לא משחק במשחקים
לא קונה לא קונה אלף חיוכים
עסוק בעצמי לא טובע בתככים
של נחשים שמנסים למשוך בחוטים
בבילון בזיון
עכבר מול ליון
בחיפוש אחר האושר
לא מחפש להיות המליין
בום שאקה לאק קפה שחור חזק
עם הנצ' הכי שחור במשחק
צ'ול הוא הסנדק סול משאיר אבק
מרימים ת'ראש צופים למרחק

בויה אחויה לא ויתרתי מעולם
גם בזמנים קשים אני נלחם
תמיד חם רק לעלות תמיד קדימה
נצ'י נצ' קפה שחור חזק פה בקומבינה

וואלק אני בא מלמטה עם הראטטטטם
אני מייצג את האנשים שלי כבר ממזמן
שנים שאני כאן דוחף חזק נלחם לבד
את כל המכשולים אני עובר אחד אחד
ושכל המניאקים ימשיכו לדבר זה לא מעניין אותי
מה הולך איתם מה קורה אצלם
מתעסק בעצמי ובעיקר
תראו שעוד אכבוש את העולם אינעל דינק העולם

גם בעוד 20 שנה בדוק שנעשה את זה
כואב לי הלב לראות איך מוותרים על זה
חי את זה מהיום הראשון שבו החזקתי את המייק
דוגל באהבת חינם אהבת תן לייק
אבא לי תמיד אמר אסור לוותר
אנחנו לא דור שמפחד לדבר
יש אמת שבועטת חומות לנטר
עם מקצבים שלוקחים אתכם למקום אחר
אני אתיופי רסמי
אל תאמר לא ידעתי
לתת לא רצו אז לקחתי
במלחמות הם עסוקים אני בשאנטי בעטתי
אתיופי רסמי
אל תאמר לא ידעתי
לתת לא רצו אז לקחתי
במלחמות הם עסוקים אני בשאנטי בעטתיהחלק הפיזקלי - מתמטי

דוד היה קלעי מנוסה ולפי דברי המרצה קלעים מנוסים יכלו לנטרל מטרה ממרחק 200 מטר (גוליית היה קרוב מזה), לכן המהירות שבה דוד סובב את האבן בנוסף למסת האבן הביאה לפגיעה חזקה מאוד בגוליית.

הנוסחה: Ek=1/2mV^2 מחזקת את הסיפור המקראי. בנוסחה אנו יכולים לראות את הקשר בין המהירות למסה, דוד סובב את חלוקי הנחל בשישה או שבעה סיבובים לשנייה וכאשר האבן משתחררת היא טסה קדימה במהירות 35 מטר לשניה ( יותר מהר מזריקת בייסבול של זורק מנוסה ) כלומר, המהירות שבה נזרקו חלוקי הנחל בנוסף למסתם מביא ליצירת אנרגיה גדולה הנקראת 'אנרגיה קינטית' .

אנחנו חושבות שמסקנותיו של המרצה מנוסחות, מפורטות ומסבירות היטב את מה רצה להעביר לקהל.


אנו מסכימות עם דברי המרצה כיוון שהוא אדם מנוסה בתחום זה וטענותיו התבססו על מחקרים ומאמרים מעמיקים בנושא. המרצה הביא נימוקים אשר הוכיחו את ניצחון דוד על גוליית הן מבחינת ניסיונו של דוד ביידוי אבנים ( בקליע ) והן מתוך מחקרים רפואיים אשר גילו שגוליית חלה במחלה הנקראת אקרומגליה שהייתה מלווה בתופעות לוואי רבות והעיקרית מביניהם הייתה קשורה בראייה - ראייה כפולה או קצרי ראייה באופן קיצוני, מה שהגדיל את סיכוייו של דוד לנצח במערכה זו.