"תעשיית" המזרח התיכון

ניר יוחנן, מאור חפצדי, בני אברה, אבי וונדפראו

ייצוא נפט במזרח התיכון

מאור חפצדי

הכלכלה במזרח התיכון היא דבר מאד מגוון. יש מדינות עשירות ומדינות עניות. המדינות העשירות ביותר הן טורקיה, 794,228,000,000$ (3,176,912,000,000 ₪). ערב הסעודית, 467,601,000,000$ (1,870,404,000,000 ₪) ואיראן, 385,143,000,000$ (1,540,572,000,0009 ₪). הנפט הוא תחום הייצוא העיקרי של המזרח התיכון וככזה יש לו השפעה מכרעת על תהליכים צבאיים, מדיניים, כלכליים וחברתיים במזרח התיכון, מאז שנות ה-20 של המאה ה-20. במזרח התיכון יש מדינות שכלכלתן תלויה בייצוא הנפט. (רוב הרווחים שלהן וההכנסות באות כתוצאה מייצוא הנפט). בשנת 1973 אירע משבר הנפט העולמי, שהיווה גם קרש קפיצה, והוביל לזינוק הכלכלי, ולמה שמכונה "עשור הנפט" במזרח התיכון. שני תהליכים מרכזיים עברו על המזרח התיכון באותה עת, ואופן התרחשותם בכל מדינה השפיע על צורת התמודדותה, והשינויים שחלו בה בעקבות עשור הנפט. הכוונה היא לגידול המסיבי ביותר באוכלוסייה מחד, ולזרימת הון מחו"ל מאידך.

_______________________________________________________________________________________

כדורגל במזרח התיכון

בנימין אברה

הכדורגל הוא הספורט הפופולרי ביותר בעולם.

במשחק משתתפות שתי קבוצות, שמטרת כל אחת היא להכניס את כדור המשחק לתוך שערה של השנייה.

עם הזמן הכדורגל הגיע גם למזרח התיכון אבל לא הציג יכולות מרהיבות כמו בשאר העולם משום שענף הספורט הזה דורש הרבה זמן ותקציב שלמדינות במזרח התיכון אין.

לעומת זאת ישנן מדינות שיש להם את הכסף להתחיל ולפתח את הענף במדינותיהם כמו: דוביי וקטר שאת כספם עושות בעיקר ממכירת נפט למדינות בעולם ובנוסף קטר היא גם הספונסרית של קבוצת הכדורגל הספרדית הגדולה FC Barcelona שבזמן האחרון כבר לא מעוניינת בכספה של קטר משום שנצלה את הכסף הרב שיש לה ועזרה בהתקפות על ישראל מצד ארגוני הטרור והקבוצה מתנגדת לזה בכל תוקף.

Big image
Big image

_______________________________________________________________________________________

קוסקוס

ניר יוחנן

הקוסקוס הוא מאכל צפון אפריקאי וסיציליאני מסורתי, העשוי גרגרי סולת (העשוייה מחיטה) העוברים התפחה על ידי מים בתהליך של אידוי. קוסקוס הוא מאכל מאוד נפוץ בהמון מקומות במזרח התיכון. קודם כל מגדלים את החיטה, יותר מכל עולה החיטה יפה ומניבה יבולים נאים במקומות שבהם החורף קר ובקיץ יש שעות-שמש רבות וגשמים לא-מרובים. לאחר שמכינים את הקמח מהחיטה, מכינים את הסולת, ומזה נוצר הקוסקוס. הקוסקוס בדרך כלל מוגש יחד עם גזר, גרגירי חומוס, קישואים ועוד. (כמו בתמונה למטה). הקוסקוס גם הינו בריא, הוא מכיל השילוב בין החיטה לחומוס (דגן לקטניות) יוצר חלבון בריא. בנוסף לכך, הקוסקוס מוגש גם עם ירקות שגם הם בריאים מאוד, בקיצור, קוסקוס זו ארוחה בריאה וטעימה.

Big image

_______________________________________________________________________________________

ארצות ערב

אבי וונדפראו

ארצות ערב נמצאות במזרח התיכון ובצפון אפריקה המדינות האלה שייכות לארגון הנקרא הליגה הערבית ורוב התושבים הם ערבים . שפתיהם הרשמית של התושבים היא ערבית. רוב מדינות ערב קיבלו את עצמאותן במחצית השנייה של המאה ה-20, בדרך כלל משלטון קולוניאלי אירופי. המשטרים שכוננו במדינות אלה ריכוזיים מאוד ומבוססים על קבוצות אליטיסטיות. בחלק מהן הונהגו שושלות מלוכה, ובחלק שלטון נשיאותי דיקטטורי. בחלק ממדינות ערב יש חופש פעולה, במידה מסוימת, לאופוזיציה. ולעיתונות, למשל: מצרים, קטאר, לבנון ותוניסיה ברובן המכריע של מדינות ערב שלטת דת האסלאם, אם כי רוב המדינות המוסלמיות בעולם אינן ערביות. מתוך 1.4 מיליארד מוסלמים בעולם חיים במדינות ערב כ-300 מיליון מוסלמים (ועוד כ-28 מיליון לא מוסלמים) כלומר רק כ-20% מכלל המוסלמים בעולם חיים במדינות ערב.

Big image