השופט גדעון

שלו שוקר - רון ג'דה-ח3

חלק א גדעון

במהלך התקופה היו בני ישראל מופלגים לשבטים, בלי שלטון מרכזי ומסודר. נראה כי לרוב דאגו בני ישראל לנחלה המשפחתית והשבטית: "בימים ההם אין מלך בישראל איש הישר בעינו יעשה" (שופטים כ"א, כ"ה)

שם השופט: גדעון

משפחה: אביעזר

מאיזה שבט: שבט מנשה

אזור מגורים: עיר- עפרה

איזה מספר שופט הוא על פי אזכורו בתנ"ך ( מי קדם לו ומי פעל אחריו): השופט החמישי, לפניו היה את דבורה הנביאה ששפטה עם ברק בן אבינעם ואחריו היה את תולע בן פואה.

כמה זמן פעל: 40 שנה

העם הכובש הוא המדיין.

השעבוד נמשך 7 שנים.

אזור המחייה: המדיינים התיישבו בצפון מערב חצי האי ערב, בחלק ניכר מהחלק המזרחי של ים המלח ובערבה.

תקופת פעולתם: הם שלטו ככל הנראה מהמאה ה-12 עד המאה העשירית לפני הספירה.

חלק ב שאלות חקר

1. באיזה אופן היו חייו של האדם יוצאי דופן או ראויים לציון?


1.חייו של גדעון היו ראויים לציון בזה שגדעון הוא השופט החמישי מספר שופטים שהציל את ישראל מיד מדיין ועמלק. גדעון מהווה למנהיג שקול, מצביא נועז ומקור למורשת "הדוגמה האישית". הניצחון על המדיינים נזכר בדורות הבאים כאחד הניצחונות הגדולים. גדעון היה משבט מנשה מהעיר עפרה.

2. באיזה אופן היו חייו של האדם ראויים להערצה?2.חייו של האדם היו ראויים להערצה בזמן שהעם ישראל ביקש מגדעון שימלוך עליהם, ויעשה את שושלת המלוכה. אך גדעון סירב בהצערה שה' ימלוך בהם. כאות להכיר תודה, הוא ביקש ואסף את תכשיטי הזהב.חייו של גדעון היו ראויים לציון בזה שגדעון הוא השופט החמישי מספר שופטים שהציל את ישראל מיד מדיין ועמלק. גדעון מהווה למנהיג שקול, מצביא נועז ומקור למורשת "הדוגמה האישית". הניצחון על המדיינים נזכר בדורות הבאים כאחד הניצחונות הגדולים. גדעון היה משבט מנשה מהעיר עפרה.

חלק ג : מסלול טיולים + ארכאולוגיה


חלק ד:

מעיין חרוד הוא המסלול שבו פעל גדעון.

באזור זה יש מעיינות מים.

המעין נובע מתוך מערה במורד הר גלבוע, 37 מטר מתחת לפני הים. מהמערה הוא זורם לתוך ברכה, אשר בסיסה הוא עתיק יומין. מהגן הלאומי מי המעין עוברים לשימוש חקלאי העמק. המערה ממנה נובע המעין מכונה "מערת גדעון" על שם גדעון השופט.

במעיין אפשר לטייל כל השנה לא משנה באיזה עונה.

אתר מעיין חרוד הוא גן לאומי ובשטחו נמצא "בית חנקין ", שבנה במקום גואל הקרקעות יהושוע חנקין.

"מערת גדעון" ממנה נובע מעיין חרוד. על פי המסורת ממי המעיין הנובעים ממערה זו שתו המלקקים בסיפור גדעון בספר שופטים.

המסלול מתאים לכל המשפחה.


חלק ד' : אקטואליה והנצחה

מהלכים צבאיים:

גדעון חושש מאוד מפעולה והוא מחפש אותות וחיזוקים לפני כל מעשה. לעומת זאת לאחר שקיבל אות מהמלאך ואותות בגיזת הצמר וסימן במחנה מדיין, יוצא גדעון בכוח קטן במבצע נועז ואף מבצע מרדף בעומק שטח האויב. לאחר הקרב הוא רגוע אבל כאשר מסרבים לתת לו עזרה במהלך הקרב הוא משפיל אותם ונוקם באכזריות.

גדעון מתנהג בצנעה לפני קבלת התפקיד הוא מסרב למלוכה בסיום המלחמה, אך יוצר את האפוד כמצבת זיכרונו לניצחונו.

זה קשור לגדעון מכיוון שגדעון פייסני וצנוע.

חלק ה:

רון - היה מאתגר וקשה למצוא את הנתונים. לדעתי, מוטב להשתמש בדרך זו מכיוון שאפשר להתקדם בבית או בכל מקום שיש מחשב, בנוסף, שאפשר להעשיר את הידע הכללי מעולם המחשב.


שלו - במהלך העבודה בזמן שחיפשתי נתונים היה קשה ולקח הרבה זמן. לדעתי, עדיף ללמוד בדרך זו עם המחשב כי יש מלא דברים למצוא במחשב למשל בויקיפדיה וגם אפשר להבין יותר דברים חדשים שלא ידעתי.