UNIT 2

Rates And Ratios

Standards

MCC6.RP.1: Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”

MCC6.RP.2: Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b≠0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”

MCC6.RP.3a: Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.

MCC6.RP.3b: Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

MCC6.RP.3c: Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.

Examples:

EX 1: If Jake earns 5.25 dollars an hour how much money will he have in 4 hours?

EX 2: In the class there are 24 boys and 18 girls. What is the ratios for boys to girls?
Big image