שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית - אדר ב תשע"ט, מרץ 2019 (13)

אין הזדמנות שניה לרושם ראשון...

מקובל כי קיימות שתי דרכי חשיבה, האחת מבוססת על המודע שלנו, מבררת את המידע שיש לנו ועל סמך המידע מחליטה. השנייה פועלת מתוך התת מודע ויש לה דעה מוצקה ומהירה. קוראים לה 'אינטואיציה' ובדרך כלל יש לה רייטינג נמוך. נדמה כי השימוש באינטואיציה אינו מקצועי והוא מוטה, מתוך הסברה שאיכות ההחלטה עומד ביחס ישר לזמן ולמאמץ שהושקעו בה. כולנו למדנו ש'אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו' וכשלא נהיה בטוחים נבקש חוות דעת נוספת.

כל אלו הן פעילויות מקובלות ויש בהן הגיון וחשיבות. אך ספרו של מלקולם גלדוול 'ממבט ראשון' בא להציע לנו נקודת מבט אחרת ביחס לקבלת החלטות. ישנן החלטות רבות שאנו מקבלים אותן בהתבסס על אינטואיציה ראשונית ובהסתמך על מעט מאד מידע. כאשר אנחנו פוגשים מישהו לראשונה, או מגיבים לרעיון חדש, אנחנו משתמשים באותה אינטואיציה. הפסיכולוגית נליני אמבדי הקרינה לסטודנטים שלה קטעי וידאו באורך של עשר שניות של מורה העומד מול הכתה. הסרטונים היו ללא קול, ובכל זאת למדה אמבדי שלסטודנטים לא הייתה בעיה להעריך את המורה. למעשה, כאשר היא השוותה את הערכתם של תלמידים, שלמדו אצל אותו מורה סמסטר שלם, היא גילתה שמי שצפה בסרט הדומם של המורה בן עשר שניות הגיע לאותן מסקנות לגביו.

לפיכך מסיק גלדוול כי החלטות שמתקבלות במהירות רבה עשויות להיות טובות ממש כמו החלטות שהתקבלו בזהירות ולאחר מחשבה רבה. מתברר כי ההחלטה המהירה עוקפת את כל המנגנונים הרגילים ומביאה באופן לא מודע את ההבנה הבסיסית שלנו. איך זה עובד? בהחלטת בזק המוח שלנו סורק את כל הידע שיש לו, זורק את כל מה שלא רלוונטי ומתמקד במה שחשוב באמת. אחת העצות החשובות שעולות מספרו של גלדוול היא שכאשר אנו מבקשים להתייעץ עם מומחה, אחת הדרכים הטובות לקבל ממנו עצה טובה, היא לא לתת לו להתלבט אלא לבקש ממנו את תגובתו האינטואיטיבית. בדרך זו נגיע למה שחשוב באמת ולעיתים גישה כזו מביאה תוצאות משמעותיות יותר מאשר מחקר ארוך טווח.

בדברים אלו יש לנו הזמנה לסמוך על עצמנו, לקבל החלטות מקצועיות גם מתוך התחושות הפנימיות שלנו, בשל הידע שלנו והמומחיות.

אלא שאחרי שסומכים על האינטואיציה והולכים איתה, כדאי וראוי לעגן אותה בעדויות ובנתונים ולתת לה את העומק והיציבות של מחקר לטווח ארוך. שהרי, אחרי שהחלטנו אינטואיטיבית, יש לנו זמן לבסס את ההחלטה.

קבלת החלטות פוריה לכולנו, וביצוע מוצלח לא פחות

שלכם

מירי

אגף א' אמנויות

תחום הדעת מוזיקה

מפגש מגמות מוזיקה ארצי עם הפילהרמונית

במסגרת עידוד הלמידה המשמעותית והחווייתית חובר הפיקוח על החינוך המוזיקלי, בשיתוף עם תכנית "מפתח", לתזמורות מקצועיות ובונה ביחד איתן תכנית המבוססת על תכנית הלימודים. המגמות מקבלות את החומרים בתחילת השנה ומכינות את התלמידים. שיאו של התהליך הינו קיום קונצרט של 1000 תלמידי מגמות בהיכל התרבות בתל אביב, בו מבצעת התזמורת הפילהרמונית את היצירות וכן מתקיימות סדנאות שונות עם אומנים ויוצרים.

זו הפעם החמישית שהתקיים מפגש ארצי זה בו השתתפו למעלה מ-1,000 תלמידים אשר האזינו לקונצרט התזמורת הפילהרמונית "אבק כוכבים" בשיתוף עם עמותת SpaceIL.

הקונצרט, בניצוחו של ירון גוטפריד, נפתח בנגינתה היפה של הפסנתרנית הצעירה אליזבט גברמדהן, תלמידת קונסרבטוריון הסדנה ירושלים. בקונצרט השתתפה מקהלת התיכון הארצי לאמנויות ע"ש תלמה ילין, גבעתיים בניצוחו של ישי שטקלר. כיבד בנוכחותו ראש מגמת המוזיקה הקלאסית בתלמה ילין, משה אהרונוב. "Full moon", יצירה מקורית של ירון גוטפריד לגיטרה חשמלית ותזמורת, בוצעה עם הסולן יונתן אלבלק בליווי עבודת וידאו ארט של האמנית יעל תורן.

Big picture

לאחר הקונצרט התקיימו חמש סדנאות מקצועיות. אחת מהן: בימת יוצרים, בה זכו 4 מלחינים צעירים מבית החינוך המשותף חוף השרון בהדרכתן של בילי קרימולובסקי ואיוונה קיש לביצוע יצירותיהם בידי רביעיית מיתרים מנגני התזמורת הפילהרמונית הישראלית. המלחינים פרופ' עודד זהבי וד"ר מיכאל שנהב הנחו את הדיון המסקרן ביצירות.

סדנאות נוספות התקיימו על ידי פרופ' משה זורמן, המנצח רוני פורת, מרינה מקסימיליאן ורני אלינב.

שירה משותפת של מס' קטעים שהוכנו מראש התקיימה בהנחיית בילי קרימולובסקי. את היום המרגש חתמה בהופעה מבריקה תזמורת הנשיפה הייצוגית של קונסרבטוריון כפר סבא למוזיקה ומחול בניצוח מנהל הקונסרבטוריון, עפר עין-הבר.

Big picture

אגף א' לפיתוח פדגוגי

סדנת אינפוגרפיקה

השבוע ביום א' התקיימה סדנה וירטואלית בנושא אינפוגרפיקה. בסדנה השתתפו 80 אנשים מ - 40 תחומי הדעת.

מטרת הסדנה הייתה לחשוף את המשתתפים לעולם האינפוגרפיקה, מתן דוגמאות, יישומים ופרקטיקות שיסייעו בידי המשתתפים בהכנת הכרזה לכנס המקוון.

מתרגשים לקראת הכנס ומצפים לראות את הכרזות בתערוכות.

קישור: ההקלטה של הסדנה

קישור: המחוון להכנת הכרזות

Big picture

מסלול ל"מוזיקה מן המזרח" בתיכון נופי הבשור

בימים אלה אושר מסלול ייחודי ל"מוזיקה מן המזרח" בהובלת המוזיקאי והמורה יאיר דלאל.

מסלול זה מתווסף לתכנית הייחודיות במוזיקת ג'אז, פופ ורוק "ביכורים", שכבר פועלת מזה 4 שנים בהובלתו של המוזיקאי והמורה עמיקם קימלמן בתיכון נופי הבשור.

התכנית תהווה חלק אינטגרלי ממגמת המוזיקה שכבר קיימת ופועלת בתיכון ומטרותיה להרחיב את הספקטרום המוסיקלי אליו כבר נחשפים התלמידים ולהעשיר את הידע המוזיקלי שלהם.

תלמידי המסלול ילמדו תאוריה ופיתוח שמיעה, אלתור ותולדות המוזיקה הייחודיים למוזיקה מן המזרח. יחד עם זאת, הם ילמדו כמה נושאים במשותף עם שאר התלמידים, וינגנו בהרכבי נגינה מגוונים יחד.

מובילי התכנית רואים בהקמת המסלול פלטפורמה לחיבור בין דיסציפלינות מוזיקליות שונות, ללמידה משותפת של יהודים וערבים (בעיקר מאוכלוסיית הנגב) והזדמנות נדירה ליצירת מוזיקה שתחבר בין מזרח ומערב לכדי אמירה מוזיקלית חדשה ומקורית שתשקף את הפסיפס הרב תרבותי של החברה בישראל.

את התכנית מלווה הגב' מיקי תוסייה כהן, מדריכה ארצית בתכניות לימודים ייחודיות במוזיקה.

חינוך גופני


האליפות הארצית בכדורגל תלמידים- שנה"ל תשע"ט

האליפות הארצית בכדורגל תלמידים התקיימה השנה לראשונה בעיר באר שבע, בין התאריכים כ"ג- כ"ד בטבת, 29-30 לינואר 2019. 12 נבחרות בתי הספר שסיימו במקומות הראשונים במחוזות השונים העפילו לאליפות הארצית נערכה במשך יומיים רצופים.

ביום המשחקים הראשון התמודדו נבחרות בתי הספר בשני מוקדים שונים בעיר. הנבחרות חולקו לארבעה בתים שבכל בית שיחקו 3 קבוצות. נבחרות בתי ספר שסיימו במקומות הראשונים בכל בית (סה"כ 8 בתי ספר), המשיכו ליום המשחקים השני. לאחר יום משחקים מותח שכלל משחקים שהסתיימו בבעיטות הכרעה מ-11 מטר, נבחרות קריית חינוך אורט יד ליבוביץ נתניה ותיכון הרב תחומי מדעים ואומנויות חדרה שנצחו בשלב חצי הגמר העפילו למשחק הגמר.

משחק הגמר נערך ביום חמישי, ט"ז באדר א', 21.02.19 במגרש ה"ספורטק" החדש בבאר שבע ושודר בערוץ ספורט ONE. המשחק שתקיים על דשא סינטטי אפשר לתלמידים חוויה קצת שונה מלשחק על כר דשא רגיל.

בסיום, קיבלנו משחק גמר מותח במיוחד בו השתתפו הקבוצות הטובות ביותר כשבסיומו זכתה בתואר האלופה הארצית בכדורגל לשנה"ל תשע"ט: נבחרת אורט יד ליבוביץ נתניה לאחר שגברה בתוצאה 2:3 על תיכון הרב תחומי למדעים ואומנויות חדרה.

את שער הניצחון במשחק כבש השחקן חיים אספה שאף נבחר לשחקן המצטיין במשחק .

גמר אליפות במי הספר התיכוניים בכדורעף- שנה"ל תשע"ט

ביום חמישי ל' באדר א', 07.03.19 נערך אירוע גמר אליפות בתי הספר התיכוניים בכדורעף במסגרתו התקיימו שני משחקים מותחים שבסופם הוכתרו האלופות הארציות בכדורעף: גלילי כפר סבא תלמידות ומבואות עין שמר תלמידים.

גמר התלמידות: הפגיש את נבחרת גלילי כפר סבא ונבחרת מוסינזון הוד השרון. אל מול קהל תלמידים שמנה כ-500 תלמידים בהיכל הספורט "עתידים" הוד השרון, זכינו למשחק גמר מותח במיוחד. המשחק החל בשליטה מוחלטת של האורחות מכפר סבא כאשר הן מנצחות את 2 המערכות הראשונות בתוצאות 25:12, 25:22. מוסינזון הוד השרון לא וויתרו ולאחר מאבק צמוד חזרו למשחק וניצחו את שתי המערכות הבאות בתוצאות 25:16, 25:16. המערכה החמישית הייתה צמודה עד הסוף כאשר בסיום ניצחה גלילי כפר סבא בתוצאה 15:12 וזכתה באליפות התיכוניים בכדורעף לשנת הלימודים תשע"ט.

ראש הקבוצה מגלילי כפר סבא, אופיר דבי, זכתה בתואר השחקנית המצטיינת של המשחק.

Big picture

גמר התלמידים: השנה, העפילו לגמר אליפות התיכוניים בכדורעף לתלמידים הקבוצה מתיכון גלילי כפר סבא, והקבוצה מתיכון מבואות עירון עין שמר. בתצוגת קהל מרשימה (500 צופים) ואנרגיות גבוהות, ניסו שתי הקבוצות לזכות בתואר האליפות לשנת הלימודים תשע"ט.

מבואות עירון פתחה את המשחק בסערה כאשר ניצחה את שתי המערכות הראשונות בתוצאות 25:19, 25:17. גלילי כפר סבא ניסתה להוביל את המשחק למערכה רביעית, אך ללא הצלחה. מבואות עירון ניצחה את המערכה השלישית בתוצאה 25:14, ובכך סגרה את המשחק בניצחון 3:0 וקבעה כי היא האלופה הטרייה לשנת הלימודים תשע"ט.

בתואר השחקן המצטיין במשחק, זכה אופק חזן, ממבואות עירון.

Big picture

אגף א' מורשת

תחום הדעת תושב"ע ממלכתי

תורה שבעל-פה ומשפט עברי

"חמש מי יודע?" – מופע ה"תלמודטרון" בביה"ס "הר וגיא" בקיבוץ דפנה

במסגרת יחידות הלימוד הבית-ספריות, מתקיים זו השנה ה- 12, מיזם "תלמודטרון" – נושא המשתקף במקורות המשפט העברי ומעובד בכלים מעולם התיאטרון. זהו תהליך של לימוד, חקר אישי וקבוצתי, אשר שיאו בהעלאת הפקה בימתית ע"י תלמידי המגמה, ובניצוחה של המורה ד"ר שוש ויינברגר.

מנהל אגף מורשת ומפמ"ר תורה שבעל-פה ומשפט עברי ביקשו ללמוד מקרוב את העשייה והצפינו לבית הספר "הר וגיא" שבקיבוץ דפנה.

"חמש מי יודע?"- חוה דורשת להיכלל בין האימהות שבהגדה (בשיר "אחד מי יודע?"), ולכן היא תובעת את שרה, רבקה, רחל ולאה בבית-הדין. היא מבקשת להחליף את אחת האימהות או לשנות את השיר ל"חמש אימהות". פרקליטה של חוה הוא הנחש, המעלה טיעונים מדוע כל אחת מהאימהות אינה ראויה להיקרא "אימא", בהתבסס על ספרות חז"ל. סנגורן של האימהות הוא ספר התנ"ך. המשפט מלווה בסרטונים מקוריים, מוסיקה ומחול.

אחרי המופע שוחחנו שיחה פתוחה על לימודי תחום-הדעת ועל התהליך הלימודי הייחודי. התלמידים הדגישו עד כמה הנושאים והמקורות רלוונטיים לעולמם, ועל תרומתה של חוויית הלמידה ה"אחרת". לצד ההנאה מהתהליך, ניכרה ההפנמה של המקורות והערכים הנובעים מהם. היה מרגש לראות כיצד קבוצת המגמה ובראשם המורה, סוחפים ומדביקים בהתלהבותם תלמדים נוספים בביה"ס, התורמים מכישרונותיהם להצלחת המיזם וחשים הזדהות עם התכנים, בבחינת "מתוך שלא לשמה באו לשמה".

התקיים דיון על גיבוש זהות ישראלית-יהודית (שאינה דתית/הלכתית), על החשיבות שבלימוד נכסי התרבות של העם היהודי ועל הקשר שפיתחו התלמידים עם הספרות הקלאסית שלנו – קשר של שאלה, חקירה, בקשת-דעת ולעתים גם ביקורת, אך מעל הכול- קשר של זיקה ושייכות!

בשיחה עם הנהלת בית-הספר, הביע מנהל אגף מורשת, יובל אוליבסטון, את התרשמותו מהמיזם, מרמת המופע וממסריו, כמו גם מהתהליך המשמעותי שעוברים תלמידי המגמה מידי שנה, וכינה אותו "פרוייקט ברמה לאומית".

תחום הדעת מורשת דרוזית

סיורים שמקיימים בתי הספר הדרוזים

בתחום המורשת הדרוזית, תלמידי חט׳ב בכפר סאגור המנהלת וופא מועדי, והצוות ביקרו באתר יתרו עה׳ש בקרני חיטין, בביתו של המנהיג הרוחני שיח׳ אמין טריף ז׳ל, ובבית המורשת הדרוזית בגולס.

התלמידים הקשיבו להרצאות, קיימו דיונים וסדנאות לחיזוק הזהות, הפנמת ערכים, וכבוד לאחר במסגרת הייחודיות והאחדות.

Big picture

תחום הדעת מורשת דת איסלם

יום עיון ללימוד המקצוע מורשת ודת אסלאם

ביום ג', 12.03.2019, התקיים יום עיון בנושא רפורמה ובגרות קיץ במקצוע מורשת ודת אסלאם בשיתוף עם החוג ללימודי האסלאם של מכללת אלקאסמי בו השתתפו כ-170 מורות ומורים מכל המחוזות בארץ (צפון, חיפה, מרכז, דרום, מנח"י)

ד"ר סופיאן כבהא, מדריך במחוז חיפה, שהיה המנחה לכנס באקדמיית אלקאסמי באקה אלגרביה, הדגיש על שליחותו ואחריותו של מורה המקצוע. מר מחמוד עומרי, מדריך ארצי מרכז מורשת ודת אסלאם, פתח בדיון עם המשתתפים אודות ההסברים בעניין ירידת הממוצע הארצי בבגרות הקיץ 2018, בגרות חורף 2019 וחשיבות עבודת הגמר (5 י"ל). הוצגו הסברים וניתוח שונים לגבי הירידה בהישגים, נותחו האתגרים השונים העומדים בפני המערכת והוצגה תכנית התערבות כוללנית בנושא.

ד"ר תופיק סידי, מנהל המקצוע במרב"ד וראש החוג ללימודי האסלאם במכללת אלקאסמי, הרצה על ההערכה ועל הסמלים כולל הדגשה על 5 יחידות בגרות בבתי ספר ותוצאות בגרות וצמצום פערים בין מעריכים בדגש על המחוון בתדרוך.

גב' אחלאם חמוד, מורה למורשת ודת אסלאם בבי"ס תיכון, הציגה את הקריטריונים והמרכיבים במחוון הערכה חלופית בציון הפנימי, 30%. ראוי לציין שהנושא הועבר בצורה ברורה ומובנת, בנוסף היה חלון הזדמנויות למשתתפים לשאול שאלות.

פרופסור חאלד עראר נשיא האקדמיה ברך את המורים והדגיש את תרומת המכללה בהכשרת המורים שהנם הנציגים של החברה, השומרים על הערכים ומקדמים את תכנית הפיתוח והמחשבה היצירתית בלימוד המקצוע. הוא הציג את המסלולים באקדמיה והנושאים שמעשירים את ההוראה והחינוך בכל המקצועות ובמיוחד את ההתמחות בלימודי המורשת והדת.

פרופסור סובחי ריאן התייחס להמשך הלימודים לתואר שני במסלול מיוחד במינו בעולם בהתמחות בהוראת האסלאם שמאפיין את המוסלמים בישראל ולאפשרות ההמשכיות לתואר שלישי בחוץ לארץ.

במהלך היום הגישו תלמידי בית ספר אלאהליה-תיכון -אלקאסמי קטע אומנותי - הצגה ומשחק תפקידים על- הערכים בדת איסלאם (כיבוד הורים) כעבודה בהערכה חלופית ולמידה משמעותית בהדרכת המורה אמגד אבו מוך.

לסיום היום, התקיים שיח הדדי בין המשתתפים, הועלו נקודות לחיזוק ולשימור ומצד שני נקודות לשיפור. המשתתפים הביעו את הערכתם לחשיבות הכנס.

אגף א' חברה ורוח

מדעי החברה

הנוער בוחר

"בוקר טוב וברוכים הבאים למשדר הבחירות החגיגי שלנו - הנוער בוחר. אז כמו שכבר אמרתי, הבחירות הכלליות הן עוד פחות מחודש - בתשעה באפריל - ובין אם אתם חובבי חדשות או לא, קשה לפספס את ההתרגשות באוויר: קמפיינים, נאומים, לחיצות ידיים. הבעיה היחידה עם הבחירות היא שאתם, הצופים שלנו, לא משתתפים בהן. היום במשדר אנחנו נעשה את זה אחרת. אנחנו רוצים לשמוע *אתכם*. במהלך המשדר נשאל אתכם מספר שאלות סקר. מורים, היכנסו כבר עכשיו לאתר, הפרטים מופיעים על המסך - כל פעם שתעלה שאלת סקר, ערכו הצבעה בכיתה וספרו לנו מה הרוב הצביע. זו ההזדמנות שלכם לקחת חלק במשהו גדול באמת. היום הנוער בוחר." כך נפתח המשדר המקוון במסגרת אקדמיה כיתה לתלמידי ט'-י"ב במסגרת הפעילויות לקראת בחירות.

המשדר הינו יוזמה של המטה לחינוך אזרחי, הפיקוח על הוראת האזרחות , מינהל חברה ונוער וסיוע של מינהל מדע וטכנולוגיה. במסגרת המשדר נחשפו התלמידים ל- 3 דילמות מרכזיות: הורדת גיל הבחירה, סוגיית אחוז החסימה ושידור קמפיינים לקראת בחירות. בכל אחת מהסוגיות קיבלו התלמידים מידע ממומחים בתחום, צפו בדיבייט תלמידים בנושא והביעו את עמדתם בעד/נגד הנושא הנידון.

אחוז ההשתתפות של בתי הספר והתלמידים היה גבוה והצבעות התלמידים לימדו על ענין רב בנושאים שהועלו.

Big picture

כנס "בוחרים צעירים" של המרכז להעצמת האזרח ומשרד החינוך, לקראת בחירות 2019

התקיים ביום ראשון, 10 מרץ 2019 ואורגן על ידי המטה לחינוך אזרחי והמרכז להעצמת האזרח, תוך שיתוף פעולה עם הפיקוח על הוראת האזרחות ומינהל חברה ונוער.

בכנס, שנועד להעניק לבוחרי הפעם הראשונה את ההזדמנות לשמוע באופן בלתי אמצעי את ראשי המפלגות המובילות, להציג בפניהם שאלות ולקבל מידע ותובנות לקראת מימוש זכותם הדמוקרטית, השתתפו מעל 800 תלמידי י"ב מכ-30 בתי ספר בכל רחבי הארץ וממגוון מגזרים. בנוסף השתתפו בכנס כ-150 סטודנטים, אשר הוזמנו להשקיף ולהקשיב.

את הכנס פתחו יו"ר הוועד המנהל של המרכז להעצמת האזרח מר שרגא ברוש, מנהלת המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים גב' דניאלה פרידמן, אשר קראה לתלמידים להיות אזרחים אחראים ומעורבים ולקחת חלק בהליכים הדמוקרטיים והפוליטיים בקהילה ובמדינה ויו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, הגב' ליאל מלכביץ' אשר קראה לכל המועמדים להקפיד על שיח מכבד, דמוקרטי וראוי. את הכנס סיכמה הגב' עינת אוחיון, מפמ"רית אזרחות.

לאורך הכנס, אותו הנחו העיתונאיות דפנה ליאל וטל שניידר, הופיעו בפני התלמידים ראשי מפלגות ונציגים בכירים ממפלגות הליכוד, העבודה, חד"ש-תע"ל, כולנו, הימין החדש, גשר ואיחוד מפלגות הימין. המועמדים הציגו את תפיסות עולמם בנושאים השונים, התייחסו לחיזוק הקשר בין הבוחר לנבחר, הביעו את עמדתם על שיפור השקיפות ועבודת הממשלה, ענו על שאלות בנושאים אקטואליים מרכזיים והתייחסו לשאלות התלמידים שהוצגו ע"י נציגי מועצת התלמידים והנוער הארצית.

בין הדברים, קרא יו"ר הכנסת ומספר 2 ברשימת הליכוד, ח"כ יולי אדלשטיין להעלות את מספר המפלגות המקיימות בחירות מקדימות וציין כי תהליך זה מחזק את הקשר בין הבוחר לנבחר, יו"ר מפלגת העבודה מר אבי גבאי הצהיר על תמיכתו בהליך הלגליזציה לקנאביס, יו"ר רשימת חד"ש-תע"ל, ח"כ איימן עודה התחייב לפעול לקירוב לבבות בין העמים, שר האוצר ויו"ר רשימת כולנו, ח"כ משה כחלון, התחייב לתמוך בהגברת השקיפות בוועדת השרים לחקיקה, שר החינוך ויו"ר רשימת הימין החדש, ח"כ נפתלי בנט, התחייב להעצים את זכויותיה של הקהילה הלהט"בית, יו"ר רשימת גשר, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס התחייבה לטפל במשבר במערכת הבריאות ומספר 2 וחבר ההנהגה המשותפת ברשימת איחוד מפלגות הימין, ח"כ בצלאל סמוטריץ', ציין כי לימודי האזרחות כופים לימוד של דת הדמוקרטיה הליברלית והצהיר כי יפעל לביטול ההדתה לדמוקרטיה במערכת החינוך. יצויין, כי בעקבות אמירה זו, הצהיר למחרת ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי תיק החינוך יישאר בידי מפלגת הליכוד.

הכנס עורר עניין רב בקרב התלמידים, המורים, הסטודנטים והאורחים ואנו גאים ושמחים על האפשרות להעניק לבוחרים הצעירים את הכלים לבחירה מבוססת ידע והבנה של עובדות ושל עמדות.

Big picture
Big picture

כנס ליום הבינלאומי למאבק בגזענות

ביום רביעי ה- 6.3.2019 התקיים ביוזמת המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים במשרד החינוך ומט"ח כנס ליום הבינלאומי למאבק בגזענות. הכנס התקיים לראשונה במקביל ב- 4 מוקדים: תל אביב, ירושלים, טבעון ובאר שבע.

במהלך הכנס צפו כלל המשתתפים בברכת המנכ"ל אשר שודרה לכל המרכזים. כמו כן צפו המשתתפים בכל המרכזים בהצגה "חצויה", אשר עוסקת בזהותה החצויה של העולה מאתיופיה והדילמה שבין הרצון לשמור על המסורת השורשים והתרבות האתיופית מול הרצון להשתלב בארץ ולשנות את זהותה וקיימו שיח עם שחקניות ההצגה.

ההצגה הועברה בשידור חי גם למשתתפים בכנס מקביל של התכנית tec4schools המתמקדת בחינוך לשותפות והמובלת על ידי סמינר הקיבוצים והמטה לחינוך אזרחי במזכירות הפדגוגית.

המשכו של הכנס כלל סדנאות בנושא המאבק בגזענות תוך התייחסות וזיקה לתחומי הדעת. מפקחי תחומי הדעת בהיסטוריה, ספרות, אמנות וקולנוע העבירו סדנאות בכנס המרכזי שהתקיים בתל אביב ובו זמנית התקיימו סדנאות מקבילות על ידי מדריכי המפמר"ים במרכזים השונים.

נראה כי כלל המשתתפים נתרמו משמעותית מהמפגש הפורה עם תחומי הדעת ותרומתו למאבק בגזענות.

תחום הדעת ספרות

הסתר את ההודעה המקורית

״ושוב יפרח אביב...״ כנס ספרות למורי חטיבות הביניים

ביום ב’, 11/3/2019, התכנסו עשרות רבות של מורים לספרות בחטיבות הביניים בחיפה בצפון. זהו כנס העשרה במרכז פסג”ה בקריית מוצקין. הכנס לחטיבות הביניים נערך לראשונה ומטרתו לחשוף את המורים לשיטות הוראה נוספות וליצירות חדשות.

ההרצאה הראשונה הייתה של בני גושן, מנהל מיזם “סיפור על הדרך”. גושן הוא גיבור הספר “מבצע אחים” מאת רונית לוינשטיין מלץ המתאר עלייה מאתיופיה למדינת ישראל לפני כ-40 שנה. גושן סיפר את סיפור העלייה של משפחתו ושלו, הליכה של שלושה חודשים וחצי מהכפר בו המשפחה התגוררה עד לסודן. הוא ליווה את הסיפור בתמונות של משפחתו ותיאר מה קרה לבני המשפחה במהלך ההליכה ואחריה.

גושן עומד, בשנים האחרונות, בראש פרויקט ובו מתנדבים שעלו מאתיופיה מגיעים בהתנדבות לעוד ועוד בתים ומספרים את סיפורם. גושן אמר כי הפרויקט הצליח להגיע כבר ל-40,000 אנשים, שנחשפו באמצעותו לסיפור העלייה האתיופי. בעקבות הספר, גושן מגיע גם לבתי ספר ומשוחח עם תלמידים על מה שמשפחתו והוא עברו במהלך העלייה הקשה לארץ.

הוראה מותאמת שונות - את ההרצאה השניה העבירה ד”ר לימור ראובך והיא התייחסה להוראה מותאמת שונות בכיתה, בעקבות תכנית ההכלה בחינוך, שעתידה להיות מיושמת בשנת הלימודים הקרובה, ותאפשר להורה לילד עם צרכים מיוחדים לבחור האם הילד ילמד בבית ספר לחינוך מיוחד או בכיתה קטנה בבית ספר רגיל או בכיתה רגילה עם המשאבים המיועדים לו.

ראובך ניסתה להמחיש למורות את התחושה של תלמיד עם לקויות למידה, שמקבל הוראות לא ברורות ומתבקש במהלך כל יום הלימודים לבצע מהר משימות מורכבות עבורו. היא ציינה כי ההוראה בכיתה צריכה להיות מותאמת עבור כלל התלמידים והמורה כל הזמן צריכה לקחת בחשבון את ההרגשה של התלמידים, שמתקשים לבצע את המשימות ולעקוב אחריה, גם אם זה עלול להאט מעט את התקדמות השיעור.

“פואטרי סלאם” – שילוב כתיבה יצירתית - כנס הספרות הסתיים עם פעילות, שהעביר, יואב טלמור מבית “פואטרי סלאם” ישראל. טלמור הסביר מה זה פואטרי סלאם והציע דרכים לשילוב כתיבה יצירתית בשיעורי הספרות. טלמור הוא גם מורה לתיאטרון והוא הדגים למורים איך הוא עובד עם התלמידים ומעודד אותם לכתוב ולאחר מכן להקריא את מה שכתבו. המורים למדו כמה קל להגיד לתלמידים לכתוב ולאחר מכן לשמוע את מה שהתלמידים כתבו, ואיך זה מרגיש לכתוב בעצמך ולהקריא לאחרים את מה שכתבת.

Big picture

אגף א' שפות

תחום הדעת צרפתית

"האופה הצעיר" מאשקלון – יוזמה להערכה חלופית

המורה לצרפתית, טניה כהן, מבית הספר אורט ע"ש הנרי רוסנון באשקלון, יזמה הערכה חלופית בעקבות התחרות הארצית - "האופה הצעיר הצרפתי" מטעם הפיקוח לצרפתית.

במהלך החודש האחרון היא לימדה ב-3 כיתות בשכבה ט' את כל אוצר המילים שקשור לאפיה: חומרי אפיה, כמויות, כלים וכן פעולות שקשורות לעולם האפייה. תוך כדי לימוד התלמידים למדו גם על נימוסי שולחן וחקרו על עוגות וסוגי מאפים בצרפת.

לקראת ההערכה החלופית, התלמידים התבקשו להתחלק לקבוצות. כל קבוצה בחרה עוגה. הם התבקשו לרשום בצרפתית מה הם המרכיבים והכמויות, מהו המתכון המדויק וכן כמה משפטים על ההיסטוריה של העוגה.

לאחר בדיקה והחזרת העבודות הכתובות לתלמידים, הם התבקשו לאפות את העוגה שאותה בחרו תוך כדי עריכת סרטון. בסרטון, הם דיברו בצרפתית והסבירו כל שלב ושלב כמו בתוכנית טלוויזיה!

לסיום התבקשה כל קבוצה להביא את העוגה ולערוך שולחן בצורה יצירתית. הם גם התבקשו ליצור פלקט עם הסברים.

אם כן, על כל שולחן הונחו: עוגה, פלקט, סכום ולפטופ כדי שנוכל לראות את הסרטון.

מנהלות בית הספר היו השופטות. ועל מנת להעריך את התוצרים, הן נעזרו בדף עם קריטריונים ברורים לשיפוט: מראה העוגה, טעם העוגה, הפלקט והסרטון.

בבית הספר הייתה אווירת חג. התלמידים התרגשו מאוד מהמעמד ומהאווירה המיוחדת. דרך ההערכה החלופית, ניתנה ההזדמנות להעצים את התלמידים שכישוריהם לא בהכרח באים לידי ביטוי בהוראה הקונבנציונלית בכיתה.

מתוך 27 סרטונים נבחרו 3 הטובים ביותר והם נשלחו לפיקוח לשיפוט לקראת גמר התחרות הארצית. סרטון אחד יעלה לגמר שיתקיים בשבוע הבא ב-03.04.19 בבית ספר אלון בכפר סבא.

Big picture

תחום הדעת ספרדית

טקס הענקת פרסים לזוכים בתחרות לכתיבה יוצרת בספרדית תשע"ט

ביום חמישי ה-14.03.19 התקיים הטקס להענקת פרסים בתחרות ה-12 לכתיבת יוצרת בספרדית בקרייה חינוכית דרור שבמועצה אזורית לב השרון.
בטקס נכחו ראש המועצה לב השרון, שגרירים של מדינות דוברות ספרדית בישראל: נציגים של ספרד, קולומביה, צ'ילה, אקוודור, פנמה, גואטמלה, אורוגואי והרפובליקה הדומיניקאנית וסגל דיפלומטי, מנהלי בתי הספר, מורים לספרדית ותלמידי המגמה.
הטקס הוגדש לזיכרה של ד"ר מילי אפשטיין, ז"ל שהייתה שנים רבות מובילה בתחום הדעת ספרדית ויו"ר ועדת המקצוע.

בקטע האמנותי השתתפה המקהלה של בית הספר הלל רמת גן, וקבוצת מחול של קריית חינוך דרור.

אנו רוצים להודות על שיתוף הפעולה של המורה דליה גונזלז שארגנה את הטקס יחד עם תלמידיה ובעזרתן של המורות שולה נודלמן, אירנה קארו, וירידיאנא אלטרמן, סנדרה רייסין, יוסי אסטרוגו ועוד.

אגף א' מדעים

תחום הדעת ביולוגיה
בחינת הדמיה לקראת הבגרות בביולוגיה

2700 תלמידים מ 112 בתי ספר נבחנו ביום שני י"א אדר ב' תשע"ט 18.3.19 בבחינת ההדמיה המדמה בחינת בגרות עתירת מדיה, בדומה למבחן הבגרות בו ייבחנו, בסוף שנת הלימודים. מספר התלמידים שנבחנו השנה כפול ממספר התלמידים שנבחנו בבחינת ההדמיה בשנה שעברה וכך גם מספר בתי הספר. בתמונות: תלמידים נבחנים בבתי הספר השונים

שולחן עגול עם המנכ"ל למורים המלמדים MOOC

ביום שני, לאחר ההדמיה נפגשו מורים המשלבים הוראת MOOC עם המנכ"ל סביב שולחן עגול לנושא. במפגש שיתפו המורים המלמדים את MOOC "הצמח, מה הוא יודע?" או "וירוסים, איך מנצחים אותם?" בתובנות משילוב הקורסים האקדמיים בהוראה בכתה ובמחשבות לגבי שילוב הקורסים בשנה הבאה. באופן כללי המורים מרוצים משילוב הקורסים האקדמאים בהוראה, למרות השקעת הזמן הרבה הנדרשת מהם כדי לתווך את השיעורים האוניברסיטאיים לתלמידי התיכון.

Big picture

פרס רוטשילד לחינוך ע"ש מקס רואו

יד הנדיב מעניקה אחת לשנתיים את פרס רוטשילד לחינוך על-שם מקס רואו ז"ל על מנת לעודד מצוינות בהוראה. הפרס מוענק למורים שתורמים באופן בולט לתחום החינוך כאשר בכל שנה בה מוענק הפרס מושם דגש על היבט אחר במורכבות ההוראה. השנה הוענק הפרס למורים מובילים, מורים מוערכים ובעלי ניסיון המנחים תהליכי למידה בקרב עמיתיהם ובין הזוכים, מורה לביולוגיה, מנחה לביולוגיה, מובילה קהילות מורים מתוקשבות וקהילות במגזרים שונים: רבקה משגב.

בתמונה, על יד שולחן הנשיאות, רבקה משגב מימין ואיל רם, סמנכ"ל ומנהל מינהל עובדי הוראה במשרד החינוך, משמאל.

Big picture

מורים לביולוגיה מתחפשים בפורים

צוות המורים לביולוגיה ממקיף ע"ש ז'בוטינסקי, באר יעקב התחפש ל... תאים. מימין לשמאל: תא אפיתל במעי, כדורית דם אדומה, מלנוציט (עם קרם הגנה), תא דם לבן, תא עצב, תא צמחי

Big picture

תחום הדעת פיזיקה

Big picture

מרץ 2019

דמויות להשראה

"המורה לפיזיקה שלי האמינה בי ,עודדה אותי לבחור בפיסיקה וזה מאוד השפיע על הבחירה שלי"

סיפרה לנו ד"ר אורי ליבה, חוקרת בגוגל בתחום פיתוח אלגוריתמים למצלמות.

ד"ר ליבה בוגרת מגמת הפיזיקה בתיכון עירוני ג' בחיפה. אחרי התיכון התקבלה לעתודה, ולמדה חשמל-פיזיקה בטכניון במחזור הראשון של תכנית פסגות, במסלול גלים, תקשורת ואלקטרואופטיקה.

היא שירתה במודיעין כקצינה מהנדסת / חוקרת ועסקה בתכנות בקרים ואלקטרואופטיקה לאחר מכן המשיכה ללימודי תואר שני בהנדסת חשמל בתל אביב וחקרה סימולציות לננו טכנולוגיה.

אחרי השחרור עבדה בשתי חברות הייטק בישראל – האחת עסקה בעיבוד תמונה למצלמות והשנייה בעיבוד תמונה לשיפור ההדמיה של הוורידים בלב.

התשוקה שלה ללימודים הביאה אותה להתחיל דוקטורט בסטנפורד בהנדסת חשמל בפיתוח שיטות אופטיות ומיחשוביות לשיפור ההדמיה הרפואית לצורך חקר סרטן. היא עבדה על פיתוח מיקרוסקופ שיכול לראות מתחת לעור.

לאחר סיום הדוקטורט התחילה לעבוד בגוגל כחוקרת בתחום פיתוח אלגוריתמים למצלמות.

המסר שלה לתלמידות:

"לימודי מדע והנדסה פותחים הרבה דלתות לעבודות מאוד מעניינות ומספקות. התחומים האלה מאפשרים פיתוח טכנולוגיות שיכולות לעזור ולהשפיע על החיים של המון אנשים.

אף אחד לא נולד מהנדס או חוקר, תאמיני בעצמך שגם את יכולה ללמוד את הכל. עם הזמן וההשקעה תראי שאת משתפרת ומצליחה".

דמויות להשראה הוא פרויקט שמטרתו להציג מדעניות, חוקרות ומהנדסות כדמויות להשראה והעצמה לנערות. נשמח לקבל מידע על דמויות נוספות שאתם מכירים. בקרוב נפרסם דמויות שונות, סיפור חייהן, והמסר שלהן לנערות ללימודי מדעים בכלל ופיזיקה בפרט.

הטיפ החודשי

צרו יחסים אישיים עם התלמידים

אחד המצבים המורכבים שמכיר כל מורה מקצועי, הוא הקושי ליצור קבוצה מלוכדת מאוסף של תלמידים, המגיעים מכיתות אם שונות. עם זאת, כאשר קיימים קשרים קבוצתיים משמעותיים בין התלמידים לבין עצמם ובין המורה לקבוצה, הדבר מאפשר לתלמידים להרגיש בנוח, מקטין את החשש מטעויות, מעלה את רמת הביטחון ומוריד את התחרותיות. מאפיינים אלו מקלים על התלמידים ובעיקר על התלמידות להביא עצמן לידי ביטוי בצורה מיטבית.

מתוך המחקר של ד"ר אורנה לביא בדבר צמצום הפער המגדרי בכיתת הפיזיקה

קישור לסרטון הסבר קצר

(אורנה גפן)

תזכורת- הזדמנות אחרונה

הכשרת מורות ומורים מובילים לעידוד וקידום בנות בלימודי הפיזיקה בחט"ב וחט"ע

היחידה לשוויון בין המינים, הפיקוח על הוראת הפיזיקה והוראת מדע וטכנולוגיה שמחים לבשר על השתלמות חלוצית וייחודית בהטמעת חשיבה מגדרית ומזמינים אתכם להשתתף בה.

נותרו מספר מקומות בודדים

להרשמה ומידע נוסף

רוצים פרטים נוספים? רוצים לשתף אותנו בטיפ משלכם ונפיץ אותו למורים?

תוכלו לפנות אלינו: ד"ר רחל קנול , דנה קליס-רגב וקובי שורצבורד

Big picture

לפגוש את ניוטון על רכבת ההרים

מתקני הלונה-פארק בתל אביב הפכו בשבועות האחרונים למעבדה אחת גדולה: 4,500 תלמידי פיזיקה מכל הארץ פשטו על הפארק לשלושה ימים ששילבו כיף, למידה ופיזיקה.

אחד מהדברים שהופכים את לימודי הפיזיקה לחווייתיים מתרחש כאשר הלימוד משנה את צורתו מתרגיל על הנייר או נוסחה על הלוח למשהו מציאותי, ואם משלבים בזה גם כיף - החוויה גדולה עוד יותר. כך נולד יום הפעילות למגמות הפיזיקה בלונה פארק, שזכה השנה לביקוש יוצא דופן – 4,500 תלמידי פיזיקה מכל הארץ לקחו בו חלק ושערי הפארק נסגרו למשך 3 ימים במיוחד לצורך הפעילות.

המורים החלו להכין את התלמידים כשבועיים לפני ההגעה לפארק, תוך לימוד מעמיק של העקרונות הפיזיקליים העומדים מאחורי כל מתקן וחיבור לנושאי הלימוד במכניקה. למשל, חישבו התלמידים היכן במהלך תנועתם במתקנים ירגישו "קלים יותר", "כבדים יותר" ואף "חסרי משקל", או באיזה אופן היה על המהנדסים לתכנן את המתקנים בכדי שיהיו בטיחותיים ויביאו את המתקן למהירות הרצויה.

אך אין ניסוי מהנה יותר מאשר להיווכח בחוקי הפיזיקה על מתקני השעשועים עצמם! ללמוד על תנועה מעגלית תוך כדי לופ ברכבת ההרים, לחוש את הכוח הצנטריפוגלי בספינת הפיראטים ואת חוסר המשקל ב"בלאק ממבה", מתקן שמטיס את התלמידים מעלה ומטה בתאוצות שונות ובנפילה חופשית.

Big picture

"זה היה אתגר פדגוגי להכין פעילות בפארק עצמו, מצד אחד קשה לדרוש מהתלמידים לבצע חישובים מורכבים תוך כדי העליה למתקנים השונים, ומנגד אסור להעלות למתקנים מכשירי מדידה, כך שקשה לחקור אותם תוך כדי תנועה" אומר המורה מתן משכית (33), שיזם וארגן את הפעילות יחד עם המורה קובי שוורצבורד, שניהם מחיפה.

בסופו של דבר הפכו מתן וקובי את הפארק לזירה בה מתרחש חידון פיזקאלי אינטראקטיבי: עם כניסתם לפארק קיבלו התלמידים "מפת חשיבה" בה קוד שעליהם לפצח. ליד כל מתקן הופיע "ברקוד" אותו סרקו התלמידים וענו על שאלון הקשור למתקן, מענה נכון על כל השאלונים פיצח את הקוד והביא לזכייה בתחרות. המנצחים - נועם, מקסים, אופיר וסתיו מתיכון ליאובק בחיפה - הצליחו לפצחו ב 55 דקות!

תלמידי בי"ס חוגים מחיפה מאתגרים את כוח הכובד על ספינת הפיראטים. צילום: קרן פרל

התלמידים (בכתות י"א וי"ב) יצאו מהפארק שמחים ומרוצים. "זה כיף שאפשר ללמוד בצורה חוויתית כזו, חיבור החומר התיאורטי לעולם הגדול והמעניין שבחוץ. כשהייתי על המתקנים והבנתי את החוקיות שבהם אני הרגשתי שאני נהנית יותר וגם סוף סוף מבינה מה זה אומר להרגיש "כבדה יותר" מה זה "חוסר משקל", כוח נורמלי או כוח צנטריפוגלי כי חשתי אותם על בשרי" אומרת מאיה, תלמידת כתה י"א. "היה ממש כיף ומלמד, הייתי שמח שיהיו יותר פעילויות כאלה, זה היה היום הכי כיף מאז שהתחלנו את הלימודים במגמה, וגם היה חוויה לפגוש תלמידי ומורי פיזיקה מכל הארץ, לראות שהם מתמודדים עם אותו חומר ואותן בעיות, וגם להתגבש איתם ולהכיר אנשים חדשים" אומר שגב, תלמיד כתה י"ב.

קישור לסרטון מחוויות היום

https://www.youtube.com/watch?v=wNObuP18BN8&feature=youtu.be

קהילת מורי הפיזיקה של רשת אמי"ת צהלה ושמחה!

עלייה משמעותית במספר לומדי הפיזיקה נרשמה בחמש שנים האחרונות ברשת אמי"ת. מציאות זו, העמידה אתגרים מקצועיים משמעותיים ביותר בפני המורים לפיזיקה של הוראה פיזיקלית איכותית בכיתה הטרוגנית הכוללים גם קידום בנות. על כן פועלת בחמש שנים האחרונות, קהילה מקצועית לומדת, בה המורים נפגשים אחד עם השני, חולקים חוויות, הצלחות, אתגרים ומייעצים אחד לשני אודות אסטרטגיות הוראה מוצלחות כגון: הוראה מבוססת לומד, פיתוח פריטי הערכה בהלימה לדרישות בחינות הבגרות, למידה מבוססת חקר, פיתוח מגוון הדגמות ופעילויות להוראה רלבנטית, מעניינת ומסקרנת.

קהילת מורי הפיזיקה של רשת אמי"ת נפגשה בתאריך יב' אדר ב' ה- 19.03.19 במתחם הגוגיה ללימוד קהילתי פורה ומעניין בנושא: "פיזיקה חוקרת בפעולה – חיבורים לכל". להלן קישור לתוכנית המפגש.

תכני מפגשי הקהילה מותאמים למצפן הרשת הכולל בבסיסו את ארבעת המרכיבים: תורת חיים, כלל ישראל, מיצוי ומצוינות תוך שילוב הנדרש מבחינה מקצועיות להעלאת זכאי בגרות בפיזיקה 5 י"ל, טיפוח וקידום תלמידים מצטיינים.

המפגש נפתח בשיחה מפי הרב יהונתן אורן, ראש מדרשת מכון טל ומורה לפיזיקה בנושא תורה ופיזיקה- משל ונמשל. הרב יהונתן הציג בטוב טעם ודעת נושאים נבחרים בפיזיקה של המאה ה- 21, תורת היחסות של איינשטיין באספקלריה תורנית ומדעית כאחד. הוצג למשל, נושא השליטה בזמן בשני ההיבטים תוך שימוש בקטעי קולנוע הקרובים לעולמם של התלמידים ועם מסר חינוכי ערכי של ניצול יעיל של הזמן מבוסס תורה ופיזיקה.

Big picture

פיזיקה מפנקת עם קרומי סבון - חקר מהכיתה שלי

חברי קהילה מקצועית, משתפים את חבריהם תדיר בעשייה מהכיתה והפעם אלחנדרו גוליחוב, מורה לפיזיקה מאולפנת אמי"ת צפת הציג פרוייקט מחקרי שלמד בבית המדרש אחר"ת בנושא פיזיקה של קרומי סבון.

מדהים לראות את החוכמה העילאית שטבע ה' בכל- קרומי הסבון מסתדרים להפליא בשטח מינימלי ביותר בשיטתיות ובסדר מופתי. חוויה רגשית ואינטלקטואלית של כלל המדעים בקרומי הסבון הדקיקים המפנקים והמרתקים: סיבון - כימיה של הסבוניפיקציה, כוחות פיזיקליים מולקולריים להשגת מתח פנים מיטבי, מדידת זוויות מתמטיות בין קרומי הסבון. וזכינו גם לעבור לעשייתם, קבוצת תלמידות מאולפנת להב"ה, קדומים שהגיעה לפעילות אחרת במתחם קיבלה טעימה מפנקת מהמורה לפיזיקה חגית בשארי שהשתתפה בפעילות.

Big picture

סרטונים מבית היוצר מבוססי פתרון כמותי

במפגש בנושא השתתפו מורים לפיזיקה שש שנתיים המלמדים גם בכיתות עמ"ט ועל כן עלה צורך להנגיש פיזיקה מעניינת רלבנטית ומסקרנת גם בהוראה העוסקת בפתרון כמותי של תרגילים באמצעות שימוש בסרטונים קצרים שמופקים ע"י המורה.

גנאדי אקסלרוד, מדריך לפיזיקה מחקרית ומורה לפיזיקה במעין חרוד הוביל סדנה מעניינת בנושא.

חברי הקהילה התחלקו לקבוצות עבודה לפי תחומי עניין שבחרו כגון: קרינה וחומר, מכניקה, חשמל והפיקו תוצרים בעניין.

ניתן לראות בקישור של התמונות מהמפגש את השיח המקצועי הנלהב סביב המשימה לבסוף חברי הקהילה נדרשו להציג תוצרים במליאה ולהסביר.

תחום הדעת מדעי הסביבה

ביום שני ג' בניסן תשע"ט, ה-8 באפריל 2019 יתקיים כנס "חוקרים סביבה 8". 70 בתי ספר מכל הארץ ומכל המגזרים, ממגדל שמס בצפון ועד שדה בוקר בדרום. הגישו עבודות חקר "אקוטופ", תמונות וסרטוני עשייה סביבתית לתחרות. הערכת העבודות הייתה ע"י שני מעריכים כאשר המשרד להגנת הסביבה היה שותף להערכת עבודות החקר. לאחר סיום הערכת עבודות החקר, הסרטונים והתמונות. בתי הספר שהגיעו לשלב הגמר יציגו את הכרזות המדעיות של עבודות החקר במדעי הסביבה בפני חבר שופטים, ובאותו יום תהיה תערוכת תמונות שהגיעו לשלב הגמר בתחרות "מדעי הסביבה בעין המצלמה" ויוקרנו 3 סרטונים.

רשימת בתי ספר שהעבודות שלהם עלו לגמר

תיכון שוהם

תיכון דרכא רמון, גדרה

תיכון מקיף בית ירח

תיכון עמל אחוה, טייבה

אורט מקיף ערבי רמלה

התיכון לחינוך סביבתי- מדרשת שדה בוקר

תיכון למנהיגות מדעית קהילתית, לוד

מקיף עבדאללה בן חוסין

רשימת בתי הספר שעלו לגמר בקטיגורית צילום סרטוני העשייה הסביבתית

אורט מקיף ערבי, רמלה

תיכון דרכא רמון, גדרה

תיכון בגין, גדרה

רשימת בתי הספר העולים לגמר בקטיגורית הצילום

מקיף ז', אשדוד

דרכא בגין, גדרה

נווה הדסה

ישיבת בנ"ע מטה בנימין, בית אל

תיכון גליל נצרת

תיכון בית ספאפא

תיכון מקיף אום אלפחם

עמל אחווה, טייבה

תיכון ימה

תיכון דרכא רמון, גדרה

Big picture

תמונת הרקע

"אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו" ? לאו דוקא הסתכל בקנקן ולא בתוכו!

בתמונה וואזה משושלת פינר קוינג - היקרה בעולם! (נמכרה ב83 מיליון דולר)

Pinner Qing Dynasty Vase – Price: $83 million

רקע:

תמונה של ג'והנס פלניו תמונה חפשית מאתר פיקסביי - Pixabay

CC0 Public Domain