TAC Aylık Veli Bülteni

ARALIK 2020

Big picture

ECHO'dan Yılbaşı KonseriHep beraber farklı etkinliklerle karşıladığımız yeni yılı, içinde bulunduğumuz durum sebebi ile bu yıl evlerimizden çevrim içi etkinlikler ile kutlamaya çalıştık. ECHO gruplarımızın sürpriz yeni yıl konser hazırlıkları hepimize moral oldu ve bizleri çok mutlu etti. Bu güzel çalışmaları için ECHO grubu öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Big picture

İkinci Yabancı Dil Öğrencilerinin Yarışma Heyecanı


İkinci Yabancı Diller Bölümü, hazırlık sınıflarında yeni yıl haftası kapsamında öğrenciler arası bilgi yarışması düzenledi. Bu etkinlikte öğrenciler kaynaşmalarının yanı sıra dil ve kültür soruları üzerine heyecanla yarıştılar.


Almanca eğitimi alanında Berlin ve İzmir’de faaliyet gösteren ve alanında bir dünya devi olan DAS Akademie’nin hazırlamış olduğu “İnteraktif Almanca Eğitim Portalı Minticity” nin TAC hazırlık sınıfı öğrencileri için düzenlediği “TRESOR-KNACKER” yarışması çevrim içi yapıldı.


Fransızca öğretmenleri tarafından hazırlanan çevrim içi yarışmada Fransızca hazırlık sınıfı öğrencilerinin karşılıklı mücadelesi ders içi etkinliklere renk ve heyecan kattı.

Türkiye Felsefe Olimpiyatı11/E sınıfı öğrencilerimizden Ada Beşir Bayraktar, Türkiye Felsefe Kurumu tarafından bu yıl 25. si düzenlenen “Türkiye Felsefe Olimpiyatı”na katıldı. Her yıl düzenli olarak 11 farklı merkezde Türkiye çapındaki özel ve devlet liselerinden seçilmiş öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen ulusal felsefe yarışması bu sene salgın koşulları nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Olimpiyatta yarışan öğrencilere Türkiye Felsefe Kurumu tarafından belirlenen üç ayrı felsefi alıntıdan biri üzerine felsefi bir makale yazmaları için 3 saat süre verildi. Verilen felsefi alıntılardan Hannah Arendt’ın “İnsanın ne olacağı karanlık bir kadere bağlı değil, insanın kendine bağlıdır” sözünü seçen Ada Beşir Bayraktar, özgürlük problemini temele alarak “İki Ucu Çamurlu Değneği Ortasından Tutmak” adlı makalesini yazdı. Türkiye Felsefe Kurumu tarafından Ada Beşir Bayraktar’a ve okulumuz Tarsus Amerikan Kolejine katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi. “Uluslararası Felsefe Olimpiyatı”nda Türkiye’yi temsil edecek öğrencilerin belirlendiği yarışmanın sonuçları önümüzdeki ay içinde açıklanacaktır. Hem hazırlık süreci hem de olimpiyatta gösterdiği performanstan ötürü Ada Beşir Bayraktar’ı tebrik ederiz.

Big picture

Ders Seçimi ve YKS 2023 Sistemi10. sınıf öğrencilerine yönelik “Ders Seçimi ve YKS Sistem” sunumu Oktay Aydın ve Eda Betül Şahin tarafından gerçekleştirildi. Ölçme Değerlendirme Uzmanı Mustafa Kocaosmanoğlu tarafından deneme sınavları ve Raunt sistemi hakkında veliler bilgilendirildi. Ayrıca Suna Babalıklı tarafından 10. Sınıf velilerine, alan ve meslek seçiminin önemi, ailelerin bu süreçte yapabilecekleri ve uygulanan envanterler anlatıldı. 16 Aralık Çarşamba günü yapılan sunumda, sınav sistemi ve 10. sınıfın YKS sürecindeki yeri ve önemi vurgulandı. Öğrencilerin ilgi, yetenek ve değerlerine uygun şekilde sınav sistemini bilerek ders seçimlerini yapmalarının hassasiyeti aktarıldı.

Hazırlık Sınıflarında Kitap Terapi Etkinliği


Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi tarafından düzenlenen Kitap Terapi Etkinliği'nde “Fareler ve İnsanlar” kitabı üzerinden kişilik örgütlenmeleri üzerinde duruldu. Etkinliği Psk. Kardeniz Türkmen gerçekleştirdi. Çalışmada, kitap karakterlerinin kişilik örgütlenmeleri tahlil edilerek ilişki dinamikleri tartışıldı. Ardından karakterle özdeşim kuran katılımcıların kendilerini paylaşmalarına izin verildi. Paylaşım sırasında mükemmeliyetçilik, başarı odağının yıkıcı etkisi ve yalnızlık temaları işlendi.


Etkinliğe on iki hazırlık sınıfı öğrencisi katıldı ve her biri aktif olarak grup görüşmesinin içerisinde bulundular.

Big picture

10. Sınıf Akran Rehberlerimiz ve Hazırlık Sınıfı ÖğrencilerimizPsikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi tarafından düzenlenen çevrim içi etkinlikte akran rehberleri ve hazırlık sınıfı öğrencileri 2. kez buluştular. 5 farklı Zoom oturumunda 5 psikolojik danışman eşliğinde akran rehberlerimiz ve hazırlık sınıfı öğrencilerimiz bir araya geldiler. Etkinliğe 22 akran rehberi ve 43 hazırlık sınıfı öğrencisi olmak üzere 65 öğrencimiz katıldı.


Her oturumun içinde küçük gruplar oluşturuldu ve uzaktan öğretim, pandemi süreci, okul kültürü temaları doğrultusunda etkileşimler gerçekleştirildi. Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz akran rehberlerine merak ettikleri soruları sorma olanağı buldu. Keyifli saatler geçiren öğrencilerimiz mutlu ve umutlu yeni yıl dileklerinde bulunduktan sonra etkinlik sonlandırıldı.

“Yaşamda Kayıplarımız ve Yas” Konulu Çevrim İçi Seminer


Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi tarafından düzenlenen çevrim içi seminer Psk. Kardeniz Türkmen ve Psk. Suna Babalıklı tarafından yürütüldü. “Yaşamda Kayıplarımız ve Yas” konulu seminerde yas türleri, yas tepkileri ve yas basamakları gibi önemli kavramlar üzerinde duruldu. Bunun yanı sıra öğretmenlerin yas sürecinde olan öğrencilere nasıl davranabilecekleri ve öğrencilere yaklaşırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirme yapıldı. Ayrıca katılımcıların, yaslı bireylere davranışlarının nasıl olması gerektiğine dair soruları da yanıtlandı.

9 ve 10. Sınıflar Ders Seçimi ve YKS Sistem Sunumu9 ve 10. sınıf öğrencilerine yönelik Oktay Aydın ve Eda Betül Şahin tarafından “Ders Seçimi ve YKS Sistemi” sunumu gerçekleştirildi. 10. sınıflara yönelik yapılan YKS sunumuna Psikolojik Danışman Suna Babalıklı da alan seçimi konusunda katkıda bulundu. YKS sisteminin detaylı bir şekilde anlatıldığı sunumlarda, 9 ve 10. sınıfın YKS’deki önemi üzerine vurgu yapıldı. Öğrenciler merak ettikleri konularda soru sorma şansı elde ettiler.

Çevrim İçi Kış Festivali


ÇEVRİM İÇİ KIŞ FESTİVALİ


Yaşadığımız bu zor günlerde evimizde daha kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmek adına ‘’ÇEVRİM İÇİ KIŞ FESTİVALİ’’ etkinliğimizi size duyurmanın haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikli amacımız ruhsal ve fiziksel olarak kendimizi iyi hissetmek. 9 Ocak’tan başlayarak ocak ayının her cumartesi günü sizlerle buluşarak uzakları yakın etmek bizi çok mutlu edecektir.


PROGRAM İÇERİĞİMİZ:


-CROSSFİT

-TAE-BO

-ZUMBA


Yapacağımız bu etkinlikler belirtilen tarih ve saatlerde Zoom üzerinden olacak ve linkler sizler ile paylaşılacaktır. Sizleri aramızda görmeyi büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz.

Big picture

TACEB Dergisi


Tarsus Amerikan Koleji İşletme Kulübü öğrencilerinin hazırladığı derginin ilk sayısına web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


www.tac.k12.tr

Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture