מנהרת הצלבנים

הצטרפו למסע מופלא במנהרת הזמן אל מסעות הצלב

עוד מעט נפליג למסע מרתק בעקבות מסעות הצלב. להדק חגורות היטב!!!

מסעות הצלב החלו בקריאת האפיפיור בשנת 1095 ונמשכו 200 שנה! הנוצרים החליטו שעליהם לכבוש את ירושלים לטובת שחרור קבר ישו, ונקמה במוסלמים שנצחו אותם במלחמת ירמוק 460 שנה לפני כן. ירושלים הייתה בידי המוסלמים, אז לנוצרים היו מספר סיבות לכבוש אותה.

איך הצלבנים תקפו?

המוסלמים (שבידים הייתה ירושלים) כמובן לא רצו שהנוצרים יכבשו אותה אז הם ניסו לעצור בעזרת מבצרים וכד'. הצלבנים תקפו את המוסלמים לרוב בלילה והיו ביתרון מספרי רוב הזמן. בתמונה אנו רואים שהם גם השתמשו בכלי מצור למשל בליסטרות וכד'.

מסעות הצלב

מנהרת הצלבנים

מסע הצלב הראשון

צבאות הצלבנים הרשמיים יצאו מצרפת ואיטליה בזמנים שונים בחודשי אוגוסט וספטמבר 1096. הצבא נחלק לארבעה חלקים שהתקדמו בנפרד לקונסטנטינופול. בסך הכל, הכוחות המערביים מנו כ-100,000 איש, אם סופרים גם את הלוחמים וגם מי שלא ( למשל איכרים צמיתים) . הצבאות התקדמו מזרחה בדרך היבשה לקונסטנטינופול , שם הם זכו לקבלת פנים זהירה מהקיסר הביזנטי והתחייבו להחזיר את השטחים הנכבשים לאימפריה. הצבא העיקרי, בעיקר אבירים צרפתים ונורמנים תחת הנהגה של ברונים (אדונים) , צעדו דרומה דרך אנטוליה. כאשר הצלבנים הצרפתיים חצו את הגבול לגרמניה באביב 1096, יחידות של צלבנים טבחו מאות או אלפי יהודים בערים שפייר, וורמס, מיינץ וקלן, למרות מאמציהם של בישופים קתולים להגן על היהודים. צבאות הצלבנים בהתחלה נלחמו בטורקים במצור הממושך של אנטיוכיה, שהתחיל באוקטובר 1097 ונמשך עד יוני 1098. ברגע שנכנסו לעיר הצלבנים טבחו את תושביה המוסלמים ובזזו את העיר. עם זאת, הצבא המוסלמי תקף את הצלבנים וניצח אותם באנטיוכיה. הצבא הצלבני הביס את המוסלמים לאחר מכן ב -28 ביוני. הצלבניםו שמרו על שליטה ב​​אנטיוכיה, למרות התחייבותם לקיסר הביזנטי. רוב הצבא הצלבני ששרד צעד דרומה, עבר מעיר לעיר לאורך החוף, ולבסוף הגיעו לחומות ירושלים ב-7 ליוני 1099 עם חלק קטן מהכוחות המקוריים שלהם.

יהודים ומוסלמים נלחמו יחד כדי להגן על ירושלים נגד הפולשים. ב -15 ביולי 1099 הצלבנים נכנסו לעיר. הם טבחו באזרחים שנותרו (יהודים ומוסלמיות) מסגדים נבזזו או נהרסו וכן העיר עצמה. כתוצאה ממסע הצלב הראשון, נוצרו ארבעה מדינות צלבניות: רוזנות אדסה, נסיכות אנטיוכיה, המחוז טריפולי, וממלכת ירושלים.

מסע הצלב השני

צבאות צרפתים ודרום גרמנים, תחת המלכים לואי השביעי וקונרד השלישי, צעדו לירושלים ב-1147 אך לא הצליחו לזכות באף נצחון גדול. למרות זאת בצד השני של הים התיכון, מסע הצלב השני זכה להצלחה רבה כשקבוצה של צלבנים מצפון אירופה שעצרה בפורטוגל, עשתה ברית עם המלך הפורטוגזי, אפונסו הראשון, וכבשה את ליסבון מהמוסלמים ב-1147. שני המלכים של צרפת וגרמניה חזרו למדינותיהם ללא כל תוצאה. ברנרד מקלרוו, שבהטפותיו עודד את מסע הצלב השני, היה נסער מהאלימות והטבח באוכלוסייה היהודיה של חבל הריין.

Big image

ציוד נדרש

שריון מלא (דגם KC800 או חדש יותר)

חרב אישית + מגן

3 ליטר מים

סוס (לבעלי פטור מהליכה מאומצת)

ארוחה ליום הראשון

אך מה עם כל השאר?

היו בסך הכל 9 מסעות צלב גדולים (וכמה קטנים). אם אתם רוצים לדעת מי ניצח במסעות, במה עזרו המסעות, ובמה לא.... עליכם להיכנס למנהרת הצלבנים ולהבין בעצמכם.