קרני רנטגן

נועה ווייסגור ונועה עוזר

קרני X

קרני הרנטגן, הידועות גם בשם קרני X, התגלו לראשונה ב-8 בנובמבר 1895.

גילוי קרני ה-X היה מהגילויים המרתקים ביותר בעולם הפיזיקה, וזיכה את מגלהו, וילהלם קונרד רנטגן, בפרס נובל לפיזיקה, בשנת 1901.

קרני הרנטגן הומצאו לראשונה בגרמניה.


מכשיר הרנטגן הוא למעשה סוג של מלמה קרני הרנטגן עוברות דרך הרקמות הרכות בתוך הגוף - העור, השומן, השרירים והדם. בהמשך הן יוצאות מן הגוף ופוגעות בלוח הצילום הנמצא בסמוך לגוף. המקום בלוח הצילום, שהקרניים פוגעות בו באופן מלא - משחיר, ואילו קרניים שאינן מצליחות לחזור מותירות חלל לבן על גבי הלוח. החללים הלבנים מסמנים את העצמות, שבהן קרני הרנטגן פוגעות ולכן לא יכולות לחזור במלואן אל הלוח ולהשחירו.

קרני רנטגן הן סוג של קרינה אלקטרומגנטית, כמו האור הנראה לעין, אבל בעלות מאפיינים שונים.

ההבדל החשוב הוא יכולת קרני הרנטגן לחדור אל גוף האדם , ולהפיק תמונות צללים של מבני הגוף, כגון עצמות ואיברים מסויימים, וכן סימני מחלה ופציעה.

מאפיין נוסף של קרני הרנטגן, המבדיל אותן מקרני האור, הוא שהן מכילות הרבה יותר אנרגיה, אשר חלקה נותר בתוך הגוף בעת החשיפה.

אנרגיה זו הנספגת על-ידי הגוף, הינה בעלת פוטנציאל להשפעות ביולוגיות ברקמות הגוף השונות.

כמות האנרגיה של קרני רנטגן הנספגת על-ידי הגוף מוגדרת כ- "מנת הקרינה".

במהלך מרבית בדיקות ההדמיה, גופנו נחשף למנות קרינה נמוכות מאוד, אשר אינן יוצרות תופעות לוואי כלשהן.

במאה ה-19 לבני האדם לא היה מענה לבעיות בגופם והם אינם יכלו לדעת מה הבעיה ולכן היה

הצורך בקרני הרנטגן בכדי לאתר ולאבחן בעיות בשלד ובעצמות לרבות שברים, חבלות ובפגמים.

כמו כן כיום גם ברפואת שיניים עושים שימוש באמצעות הלייזר כדי לאתר חורים בשיניים ובעיות בשיניים ולפני ניתוחים פלסטיים.

המצאת קרני הרנטגן חוללה שינוי והתקדמות בתחום הרפואה וכן נתנה מענה לאלפי אנשים לאתר ולאבחן את הבעיות בגופם,ולרפא אותם.

היתרונות של מכשיר הרנטגן מרובים. פיתוחו של מכשיר הרנטגן לפני מעל 100 שנים שדרג את יכולת האבחון והמחקר הרפואי. למעשה עם כניסת מכשיר הרנטגן החל עידן חדש ברפואה. עידן שבו לפחות בחלק מהמקרים, ניתן היה לאשר או לשלול באופן אובייקטיבי אבחון כזה או אחר שניתן על ידי הרופא. כמה עשרות שנים לאחר תחילת השימוש במכשיר הרנטגן הגיע לעולם סורק טומוגרפי ממוחשב הקרוי בקיצור CT. צילומי CT הינם שכלול של קרני הרנטגן, זו היא שיטה חדשנית של הדמיה, תוך שימוש במכשיר ייחודי שנותן עיבוד ממוחשב של מספר רב של צילומי רנטגן. צילום CT מפיק תמונות איכותיות מאוד ומשופרות לעין ערוך לעומת הרנטגן, אולם יחד עם זאת חושף את המטופל לקרינה חזקה יותר. וכמובן מכשיר MRI (מכשיר דימות תהודה מגנטי). שני המכשירים עם היותם מתקדמים ומדויקים מאוד לא ייתרו את הצורך בצילומי רנטגן.

זריזות השימוש במכשיר הרנטגן ועלות התפעול הנמוכה הם יתרונות נוספים שראוי למנות.

חסרונו העיקרי מצוי בקרינה האלקטרומגנטית המייננת המזיקה באורך גל בתחום 5 פיקומטר עד 10 ננומטר שאותה הוא פולט. קרינה מייננת עלולה לעלות את הסיכון לחלות בסרטן. מסיבה זו נמנעים מצילומי רנטגן של נשים הרות ושל ילדים. עם זאת, יש לציין שגם בתחום הקרינה נעשה רבות ומכשירי הרנטגן בטוחים היום לאין שיעור לעומת המכשירים ששמשו את הרפואה לפני עשרות שנים.

ההיסטוריה של הרנטגן - מכון הדימות - שיבא, תל השומר

רנטגן - ד"ר יצחק בכר

רנטגן

קרני רנטגן - אנציקלופדיה

תמונות

מחקר: רנטגן, וילהלם רנטגן