2016 BLUE Film Festival Finalists

St Petersburg, Florida November 10th-13th

Big image

2016 BLUE Finalists: Thank You

We want to say Thank You to all of the hundreds filmmakers from around the globe that participated in this year’s ocean film competition. Across the board, the production quality, new information presented, and compelling stories exceed all of our expectations.


We are thrilled to see veteran producers and first-time filmmakers effectively using the power of film to give a voice to troubling issues, great personal stories, and examples of positive progress and inspiring successes.


View Official Announcement Here


We consider every film submitted a winner and encourage you to keep making films and making a difference. We want to express our sincere gratitude to all 45 judges who spent considerable time and effort in thoroughly evaluating the 300+ submissions.

We’re very proud to announce the 2016 international film competition category finalist and honorable mentions as follows:

Big image

Broadcast Program

This category honors the best ocean focused programs that have aired or are slated for television broadcast.


Finalist Films

Atlantic: The Wildest Ocean on Earth, From Heaven to Hell

Producer: Renee Godfrey, BBC


Dispatches from the Gulf

Producers: Marilyn and Hal Weiner, Screenscope


The Hunt: Hunger At Sea

Producer: Hugh Pearson, Silverback Films


An Ocean Mystery

Producer: Alison Barrat, Khaled bin Sultan Living Ocean Foundation


Sonic Sea

Producers: Natural Resources Defense Council, Imaginary Forces, IFAW, and Diamond Docs


Moby Dick: Heart of a Whale

Producers: Jürgen Stumpfhaus and Nathan Antila, Smithsonian Channel


Honorable Mention Films


Birth of a Marine Park

Producer: Victor Tang, Victor Tang Productions


Call of the Baby Beluga

Producers: Suzanne Chisholm and Michael Parfit, Natural Mystery Films


The Forgotten Coast

Producer: Eric Bendick, Grizzly Creek Films


The Girl Who Talked to Dolphins

Producer: Chris Riley, Smithsonian Channel


Killer Whales: The Mega Hunt

Producer: Table Mountain Films


Shark Junction

Producer: EarthTouch

Big image

Broadcast Series

This category honors the best ocean focused series that has aired or is slated for broadcast or online as a scheduled series. Three individual episodes of your choice from the series must be submitted for evaluation in this category.

Finalist Series

American Samoa Culture and Ocean Conservation Film Series

Producer: Jim Knowlton, Jean-Michel Cousteau's Ocean Futures Society


Ocean Parks Series

Producer: John Wesley Chisholm, Arcadia Entertainment


Our Big Blue Backyard Series

Producer: Judith Curran and Samantha McKegg, NHNZ


Water Brothers Series

Producer: Tyler MIfflin and Alex MIfflin, The Water Brothers


WPBT2 Changing Seas Series

Producer: WPBT2/ South Florida PBS, Changing Seas Team


Honorable Mention Series


Canada Over the Edge

Producer: John Wesley Chisholm, Arcadia Content


Guy Harvey Expedition Series

Producer: George C Schellenger and Guy Harvey, Guy Harvey Expeditions

Big image

Children's Series

This category honors the best films produced specifically for young audiences, 12 and under, that are engaging, informative, and inspire appreciation of the ocean world.

Finalist Films

Fish Fact Fun

Producer: Bill Dougal


My Haggan Dream

Producer: Stephanie Gordon, Sisbro Studios and Open Boat Films


See with Sandy

Producer: Mindi Morrall


A Visit to the Trash Museum

Producers: Tonia Lovejoy, Justin Farrow, and Masha Gvozdov, Beautiful Nation Project

Big image

Cinematography

This category honors the best films and the cinematographer(s) with the best ORIGINAL cinematography captured in the ocean environment. The quality and artistry of both underwater and topside will be considered.

Finalist Films

Atlantic: The Wildest Ocean on Earth, From Heaven to Hell

Producer: Renee Godfrey, BBC Natural History Unit


Call of the Baby Beluga

Producers: Michael Parfit, Natural Mystery Films


The Forgotten Coast

Producer: Eric Bendick, Grizzly Creek Films


The Hunt: Hunger At Sea

Producer: Hugh Pearson, Silverback Films


Killer Whales: The Mega Hunt

Producer: Table Mountain Films


Honorable Mention Films


Canada Over the Edge: Season 4; Episode 40

Producer: John Wesley Chisholm; Arcadia Content


Canada Over the Edge: Season 4; Episode 41

Producer: John Wesley Chisholm; Arcadia Content


Dispatches From the Gulf

Producers: Marilyn & Hal Weiner, Screenscope


The Legacy

Producer: Erick HIguera


Living the Ocean (Vey Nou Lagon)

Producers: Vanina Harel and Zara Currimjee

Big image

Documentary

This category honors the best factual documentary films over 40 minutes with excellent storytelling and professional production values that has been or is currently scheduled for distribution in commercial cinema venues or via online distributors like Netflix or Amazon.

Finalist Films

Atlantic

Producers: Marie-Therese Garvey, Jill Knox-Gosse, Lynne Wilson, and Karl Emil Rikardsen


Of the Sea: Fishermen, Seafood & Sustainability

Producers: Mischa Hedges and Melissa Stevens


River Blue

Producer: Roger Williams, Paddle Productions Inc.


Sonic Sea

Producers: Natural Resources Defense Council, Imaginary Forces, IFAW, and Diamond Docs


The Weekend Sailor

Producer: Bernardo Arsuaga


Honorable Mention Films


Between Two Harbors

Producers: Richard Yelland, Jack Marshall Shinko, and Giovanne Helou


The Memory of Fish

Producer: Dr Jennifer Galvin, Reelblue


Secrets of the Oceans: Climate Control

Director: Christophe Cousin, Via Découvertes


Vamizi: Cradle of Coral

Producer: Mattias Klum, Tierra Grande

Big image

Educational Non-Broadcast

This category honors the best films produced specifically for use in museums, zoos, parks, aquariums, or other institutional/educational venues whose purpose is to increase the public’s understanding and affinity for the ocean and the life within.

Finalist Films

Coral Reefs: Trouble in Paradise

Producer: Khaled bin Sultan Living Oceans Foundation


Great Canadian Shoreline Cleanup: The West Coast Trail

Producers: Vancouver Aquarium and World Wildlife Fund


Ocean Voices: Stories of the Mexican Seas

Producer: Centro para la Biodiversidad Marina y la Conservación


Second Century Stewardship: Acadia National Park

Producer: David E Shaw, Black Point Group


Three Miles From Safety

Producer: David J Ruck, NOAA/ONMS


Honorable Mention Films


Career Spotlight: Aquatic Biologist

Producer: Lauren Farrar, QUEST, KQED


Scuba Diver Dreams

Producer: Wayne Hasson, Oceans for Youth Foundation


The Truth Behind Swimming with Dolphins

Producer: Scuba Film Factory

Big image

Emerging Filmmaker

This category recognizes the best first-time films and filmmakers. To qualify for this category, this entry represents the filmmaker’s first time having creative control of the production. This category is for non-student filmmakers, such as recent graduates or new independents.

Finalist Films

Atlantic: The Wildest Ocean on Earth, From Heaven to Hell

Producer: Renee Godfrey, BBC


A Fish Full of Dollars

Producer: Adrienne Gittus


Great White Lies

Producer: Skyler Thomas, White Shark Video


Ocean Heroines

Producer: Alexandra Sorgenicht, Gruppe 5 Filmproduktion


Sea of Life

Producer: Julia Barnes


Second Century Stewardship: Acadia National Park

Producer: David E Shaw, Black Point Group


Sixty Feet of Freedom

Producers: Diving With Heroes, Snapp Films, and Freedom Media


Honorable Mention Films


Can You Change the World

Producer: Marcelina Martin, Two Spirit Films


The Challenger Mission: South Atlantic

Producers: Lizette Gesuden and Daniel Jusino, RUCOOL


Erosion

Producers: Carlos Underwood and Sergio Santiago, Saudade Productions


Fishing for Science: Giant Trevally

Producer: Gaelin Rosenwaks


Fully Aquatic

Producer: Brittany J Bierly


Shark Whisperer

Producer: Oleg Finodeyev, ScubaFilmFactory

Big image

Marine Animal Behavior

This category honors the best films that focus on the behavior of any species of marine animal and provides insight into the animal’s life or shows behavior or species rarely seen by the general public.


Finalist Films


Atlantic: The Wildest Ocean on Earth, From Heaven to Hell

Producer: Renee Godfrey, BBC


Beneath the Bridge

Producer: WPBT2/ South Florida PBS, Changing Seas Team


The Grouper Mystery

Producer: Caroline Schoenfelder, Andromède Océanologie


Killer Whales: The Mega Hunt

Producer: Table Mountain Films


The Secret Sex Life of Fish

Producer: WPBT2/ South Florida PBS, Changing Seas Team


Honorable Mention Films


Cozumel Island: Paradise in the Mayan Caribbean

Producers: Gilda Sigie and Pedro Joaquin Delbouis


Fully Aquatic

Producer: Brittany J Bierly


Giant Sea Serpent: Meet the Myth

Producer: Bertand Loyer, Saint Thomas Productions


The Oceanic Whitetip: A Guy Harvey Expedition

Producer: George C Schellenger and Guy Harvey, Guy Harvey Expeditions


A Tough Place to Grow Up

Producer: Walter Marti

Big image

Marine Science

This category honors the best films that present an engaging story while advancing the understanding of marine and oceanographic sciences or facilitates the public’s understanding of the sciences at work in the marine environment.


Finalist Films


Blue Serengeti

Producers: Robert and Sarah Nixon, True Blue Films, Dr. Barbara Block, Hopkins Marine Station


Call of the Baby Beluga

Producers: Suzanne Chisholm and Michael Parfit, Natural Mystery Films


Coral Reefs: Trouble in Paradise

Producer: Khaled bin Sultan Living Oceans Foundation


Dispatches from the Gulf

Producers: Marilyn and Hal Weiner, Screenscope


Sea Turtles: The Lost Years

Producer: WPBT2/ South Florida PBS, Changing Seas Team


You're Not Hallucinating. That's Just Squid Skin.

Producer: Joshua Cassidy, Deep Look, KQED


Honorable Mention Films


$2 Million Wendy Schmidt Ocean Health XPRIZE

Producer: XPRIZE


The Challenger Mission: South Atlantic

Producers: Lizette Gesuden and Daniel Jusino, RUCOOL


Ocean Heroines

Producer: Alexandra Sorgenicht, Gruppe 5 Filmproduktion


Maug's Caldera: A Natural Laboratory

Producer: WPBT2/ South Florida PBS, Changing Seas Team


The Oceanic Whitetip: A Guy Harvey Expedition

Producer: George C Schellenger and Guy Harvey, Guy Harvey Expeditions


We're Oyster Farmers

Producer: Stefan Beaumont, Red Vault Productions

Big image

Maritime History: Archaeology and Anthropological Perspectives

This category honors the best films featuring maritime history and culture. Stories may focus on historical, archeological and/or anthropological aspects of the ocean’s influence on civilization’s social, cultural, political, spiritual, economic development around the world throughout the course of human history.

Finalist Films

Magic and Mystery of Sable Island

Producers: Bill Barton and Gary Jobson


Moby Dick: Heart of a Whale

Producers: Jürgen Stumpfhaus and Nathan Antila, Smithsonian Channel


Sharks of War

Producer: Robert Cantrell, All Fins On Productions


Three Miles From Safety

Producer: David J Ruck, NOAA/ONMS


UTSUK: A Story of Fat

Directors: Blaise Carrier, Chouinard Boulet, and Vincent Boulet

Big image

Music

This category honors the films and the composers that present the best original music, which is used in a way that complements and enhances the visuals in the film. A film will be only be eligible for this category if 50% or more of its music soundtrack is from original composition.

Finalist Films

Atlantic: The Wildest Ocean on Earth, From Heaven to Hell

Producer: Renee Godfrey, BBC


Endless

Producer: Peter Schneider


Far Away to Ambon

Producer: Andrea Esty


Second Century Stewardship: Acadia National Park

Producer: David E Shaw, Black Point Group


Honorable Mention Films


Call of the Baby Beluga

Producers: Michael Parfit and David Parfit, Natural Mystery Films


Dream

Producer: Jesse Andrewartha


Killer Whales: The Mega Hunt

Producer: Table Mountain Films


An Ocean Mystery

Producer: Alison Barrat, Khaled bin Sultan Living Ocean Foundation

Big image

Ocean Exploration

This category honors the best films that portray adventurous exploits, ocean expeditions, manned-submersible missions and other exploration activities that increase understanding of the ocean frontier and the technology required to explore the world beneath the sea.


Finalist Films


Above & Below Socorro

Producer: Florian Fischer, Behind the Mask


The Forgotten Coast

Producer: Eric Bendick, Grizzly Creek Films


The Grouper Mystery

Producer: Caroline Schoenfelder, Andromède Océanologie


Hunt for the Super Predator

Producer: Leighton De Barros and David Riggs, Smithsonian Channel


Killer Whales: The Mega Hunt

Producer: Table Mountain Films


Living Fossils

Producer: WPBT2/ South Florida PBS, Changing Seas Team


Honorable Mention Films


The Blinding Sea

Producer: George Tombs


Bringing Fish Up From The Deep

Producers: Adrienne Calo and Derek Lartaud, QUEST, KQED


Canada 360

Producer: John Wesley Chisholm, Arcadia Entertainment


Giant Sea Serpent: Meet the Myth

Producer: Bertand Loyer, Saint Thomas Productions


Cozumel Island: Paradise in the Mayan Caribbean

Producers: Gilda Sigie and Pedro Joaquin Delbouis


Fishing for Science: Giant Trevally

Producer: Gaelin Rosenwaks

Big image

Ocean Issues

This category honors the best films that raise awareness about any issue that is problematic and threatens a specific area or affects the ocean’s overall health, marine life, sustainability of natural systems and its ability to provide life support for our planet.


Finalist Films


After the Spill

Producer: Jon Bowermaster, Oceans 8 Films


Call of the Baby Beluga

Producers: Suzanne Chisholm and Michael Parfit, Natural Mystery Films


A Plastic Ocean

Producer: Plastic Oceans Foundation


Sea Blind: The Price of Shipping Our Stuff

Producers: Sarah Robertson and Bernice Notenboom


Sea of Life

Producer: Julia Barnes


Sonic Sea

Producers: NRDC, Imaginary Forces, IFAW, and Diamond Docs


Vamizi: Cradle of Coral

Producer: Mattias Klum, Tierra Grande


Honorable Mention Films


$2 Million Wendy Schmidt Ocean Health XPRIZE

Producer: XPRIZE


Fix Florida

Producers: Costa Films


26 Years and Counting

Producers: JJ Kelley, Ben Clark, Josh Thomas


Acid Ocean

Producers: Tyler Mifflin and Alex Mifflin, The Water Brothers


Dispatches From the Gulf

Producers: Marilyn & Hal Weiner, Screenscope


Wastewater: A Widespread Threat

Producer: Jim Toomey


The Water Brothers and Ocean Spies

Producers: Tyler Mifflin and Alex Mifflin, The Water Brothers


Chrome

Producer: Jeremy Roberts, Conservation Media

Big image

Ocean Sports

This category honors the best films featuring any of the great ocean sports. In addition to the showcasing the sport itself, the story should show how the sport helps raise awareness, teaches appreciation for the sea and engages others in ocean stewardship. Includes Surfing, SUP, Free Diving, Scuba Diving, Sailing, Kayaking, Swimming, Long Distance Rowing, etc.


Finalist Films


Chapter One

Producers: Bram van Vugt and Egon Feiner, Eyeforce


What We Fish For

Producers: Ted Kaplow and Sarah Curry, Fish Navy Films


Fishing for Science: Giant Trevally

Producer: Gaelin Rosenwaks


Green Fins for a Blue Planet

Producer: Jim Toomey


This Moment

Producer: Sven Dreesbach


Oceanic Connection

Producer: Haydn Fischer

Big image

People and the Sea: Cultural Connections

This category honors films that tell the story of the interconnection and influence of the ocean on an individual or a group’s cultural, social, economic, spiritual relationships between people and the sea.


Finalist Films


Bad Tidings

Producer: Daniel Natale


The Empire of a Sailor

Producer: Edson Fogaça


Ocean Voices: Stories of the Mexican Seas

Producer: Centro para la Biodiversidad Marina y la Conservación


Saving Jamaica Bay

Producer: Daniel Hendrick


We're Oyster Farmers

Producer: Stefan Beaumont, Red Vault Productions


Honorable Mention Films


The Call from the Sea

Producers: Taylor McNulty and Liz Magee


Call of the Ancient Mariner

Producer: David Weintraub, Center for Cultural Preservation, Inc


Living the Ocean (Vey Nou Lagon)

Producers: Vanina Harel and Zara Currimjee


UTSUK: A Story of Fat

Directors: Blaise Carrier, Chouinard Boulet, and Vincent Boulet


Voyage: Into the Depths of Kanaloa

Production: Ruben Carrillo, Carrillo Digital Production

Big image

Shorts Program

SHORTS PROGRAM: Between 5 - 20 minutes

This category honors the best short films between 5 - 20 minutes in length that are engaging, creative and empowering.


Finalist Films


26 Years and Counting

Producers: JJ Kelley, Ben Clark, Josh Thomas



Tsunami Tuna: Free Billy

Producer: Jim Wilkie and Daryl Wilcher




In Pursuit of Plastics

Producers: Katie Jewett, Gianna Savoie, and Jeff Reed, Ocean Media Institute




Souls of the Vemilion Sea: Searching for the Vaquita

Producers: Matthew Podolsky and Sean Bogle, Wild Lens




Thailand's Seafood Slaves

Producer: Environmental Justice Foundation




Value of Life

Producer: Natasha Despotovic


Honorable Mention Films


CO2ld Waters

Producer: Jeremy Roberts, Conservation Media



Cozumel: Underground Secrets

Producer: Mares Mexicanos




Fully Aquatic

Producer: Brittany J Bierly




Reclaiming the Deep: Solving the Riddle of Nitrogen Narcosis

Producer: Jesse Andrewartha




Saving West Africa's Coastal Assets

Producers: West Africa Coastal Areas Management Program, World Bank Group




Tropical Sea Peru: A Paradise for Hope

Producers: Yuri Hooker, Terra Aquatica, and Eduardo Salcedo, Follow EGS

SHORTS PROGRAM: Under 5 minutes

This category honors the best short films under 5 minutes in length that are engaging, creative and empowering.


Finalist Films

Close Encounters with a Sperm Whale

Producer: Screenscope Films




From Drifter to Dynamo: The Story of Plankton

Producer: Joshua Cassidy, Deep Look, KQED




I am Morgan - Stolen Freedom

Producers: Daniel Azarian and Ingrid Visser




I Am Ocean: Chad Wiggins

Producers: Gianna Savoie and Jeff Reed, Ocean Media Institute




Plastic Pollution, Our Oceans, Our Future

Producer: Christopher Hanson




The Legacy

Producer: Erick Higuera


Honorable Mention Films


Finisterra

Producer: Erick Higuera




Shark Rescue

Producer: Skyler Thomas, White Shark Video




Inside the Mangrove Forest

Producer: Alison Barrat, Khaled bin Sultan Living Ocean Foundation




Pygmy Seahorses: Masters of Camouflage

Producer: Joshua Cassidy, Deep Look, KQED




Shark and Lion

Producer: Behind the Mask




Tiger Sharks Fight for Survival

Producer: Angela Smith, Shark Team One

Big image

Students Program

This category honors the best films made by students enrolled in a verifiable academic program. Includes both secondary and college level programs. No age restrictions. Proof of student status must be sent in with submission materials.


Finalist Films


The Book of Marine Protected Areas

Fabrizio Gianni


The Crystal Reef

Lauren Knapp


Whale Aware

Lauren Gilberson


Fully Aquatic

Producer: Brittany J Bierly


Bad Tidings

Producer: Daniel Natale


Living the Ocean (Vey Nou Lagon)

Vanina Harel


Honorable Mention Films


Below the Bay

Francesca Crichton, Samantha Cordova, Analia Piacentini


Falling Stars

Jared Price


Herald of the Sea

Celine Schmidt


On The Line

Amanda Sosnowski


The Open ROV Experience

Polk State Chain of Lakes Collegiate High School


Unnatural Reef

Jonathan C Myers


Ocean Eyes

Global Scribes: Youth Uniting Nations


Tampa Bay Water Story

Katy Hennig

About BLUE Ocean Film Festival

The BLUE Ocean Film Festival & Conservation Event is a project of Make A Difference Media, a 501(C)3 non-profit organization

BLUE Ocean Film Festival 2016

Thursday, Nov. 10th, 12pm to Sunday, Nov. 13th, 11:45pm

St. Petersburg

Join us as we leverage the power of film to raise awareness and inspire a global ocean stewardship movement.

BLUE is a fun 4-day gathering, jam-packed with great ocean related films, breath-taking photography, inspiring keynotes, captivating art, thought-provoking panels, engaging music, hands-on film and photography workshops, conservation activities, and socials.

There are many opportunities to network with innovators, emerging talent, ocean icons, thought-leaders, explorers, and interesting people from all walks who share common passions and love of the sea.

PURCHASE YOUR TICKETS HERE


Come see the OCEAN like never before. BLUE has something for everyone and every age.