Bizden Haberler

25 Şubat 2022

Big picture

"Gelecekte Bilim" Paneli


Tarsus Amerikan Koleji (TAC), 18 Şubat Cuma günü “Gelecekte Bilim” Paneline ev sahipliği yaptı. SEV Genel Müdürü Prof. Dr. Güray Erkol ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Altuğ Özpineci’nin (TAC’94) konuşmacı olarak katıldığı panelin ilk bölümünde ODTÜ’nün Fen Bilimleri bölümleriyle ilgili tanıtım ve sunum yapıldı. SEV Genel Müdürü Prof. Dr. Güray Erkol ve ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Altuğ Özpineci, öğrencileri Fen Bilimlerinin önemi ve bu bölümleri neden seçmeleri gerektiği konularında bilgilendirdiler. SEV Genel Müdürü Prof. Erkol, her meslek seçimi için önceliğin Fen Bilimleri eğitiminden geçtiğini vurgulayarak, “Bu bölümlerde sorgulayan, araştıran, eleştiren ve sonuca ulaşan bireyler yetişir ki bu da her meslekte başarılı olmanın önceliğidir” dedi.


Panelin ikinci bölümünde ise ODTÜ Fen Bilimlerini kazanan TAC mezunlarına verilecek olan “68 Mezunları ODTÜ Fen Bilimleri Bursu” konusunda, TAC 1968 mezunları Dr. Şeref Etker ile Semih Bilgin bilgilendirme yaptılar. TAC’68 mezunları tarafından aralarından ayrılan dönem arkadaşları TAC’68 Ahmet Ziya Akyıl anısına oluşturulan Ahmet Ziya Akyıl (AZA) Eğitim Fonu kapsamında; ODTÜ’de Fen Bilimlerinde okumayı tercih eden TAC’22 mezunu 1 öğrenci, 4 yıl boyunca bursla desteklenecek.


Ayrıca aynı fondan, Ahmet Ziya Akyıl’ın basketbolcu olması nedeniyle, her yıl TAC Basketbol Takımının sezonun en başarılı (MVP) seçilecek oyuncusuna Ahmet Ziya Akyıl (AZA) Basketbol Başarı Ödülü de verilecek.

Big picture
Big picture
Big picture
Big picture

Öğrencimizin Milli Takım Gururu


Hazırlık öğrencimiz TAC’26 Mehmet Alp Uyan, Ankara’da 16-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen U15 Milli Takım seçmeleri sonucunda, 02-07 Mart tarihleri arasında Kuzey Makedonya’ya gidecek U15 Milli Takımımıza seçilmiştir.


Öğrencimizin babası TAC’81 Ahmet Uyan da bir dönem Genç Milli Takım oyuncusu olarak forma giydi ve Basketbol bursu ile ABD’de üniversite okudu. Ağabeyi TAC’22 Hasan Can Uyan da kendisi gibi TAC Basketbol Takımında forma giyiyor ve dönemin Öğrenci Birliği Başkanlığını yürütüyor.


Aileden gelen basketbol tutkusunu devam ettiren öğrencimiz Mehmet Alp’i gururla kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

Bremen Mızıkacıları Sahnede


Tarsus Amerikan Koleji Almanca Bölümü tarafından Hazırlık sınıfı öğrencileri için planlanan ders içi proje çalışması kapsamında, öğrenciler sömestr tatilli süresince okudukları ‘’Bremen Mızıkacıları”nın sahnelerini canlandırdılar.


Gurup çalışması olarak gerçekleşen etkinlik sırasında, öğrencilerin birbirlerini destekleme çabaları gözlemlendi. Kitabın kahramanlarını canlandırmanın hiç de kolay olmadığının farkına varırken, oldukça eğlenceli görüntüler ortaya çıktı.


Dil bilgisi çalışması olan etkinliğin son bölümünde, öğrencilerin video kayıtlarındaki çalışmaları diğer sınıf arkadaşları tarafından incelendi ve hataları belirlemeleri beklendi. Bu çalışmayla hem dil bilgisi çalışmasının daha iyi akılda kalması, hem de diğer sınıf arkadaşlarıyla kaynaşmaları eğlenerek sağlanmış oldu.

TAC Spor Kulubü U16 Erkek Basketbol Takımımızın Başarısı


Hazırlık ve 9. Sınıf öğrencilerimizden oluşan TAC Spor Kulubü U16 Erkek Basketbol Takımımız, Mersin İl Şampiyonluğunun ardından, U16 yaş altı kategorisinde Niğde’de de oynan ilk maçlarını Nevşehir GSIM karşı 93-52 kazandı.


Takımımız, ikinci maçını Konya Takımı Ö. Dilaş Koleji Spor Kulübüne karşı 63-66 üstünlük sağlayarak tamamladı.


Basketbol takımımız, Kıbrıs takımına karşı oynanan üçüncü maçın sonucunda, guruplarındaki üçlü averaj neticesinde turnuvayı gurup üçüncüsü olarak tamamlamayı başardı.


Takımımızı güçlü mücadelerinden dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

Kız ve Erkek Basketbol Takımlarımız Bölge Şampiyonasında


Lise B Kız ve Erkek Basketbol takımlarımız, Lise B Bölge Şampiyonasında mücadele edecek.


13-17 Mart 2022 tarihlerinde Mersin Şampiyonu olan Lise B Kız ve final oynayan Lise B Erkek Basketbol takımlarımız, Kırşehir de düzenlenecek Okullar Arası Lise B Ligi Bölge Şampiyonasına katılacaklar.


Öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyoruz.

''Mission Posible 5'' Proje Yarışması

9, 10 ve 11. sınıflarımıza yönelik olarak SEV tarafından düzenlenen Mission Possible Proje Yarışması başladı!

Öğrencilerimiz missionpossible.sev.org.tr adresinden okul e-posta adresleri ile giriş yapabileceklerdir.


Sorularınız için Kurumsal İletişim Yöeneticisi Neslihan Özünlü ile iletişime geçebilirsiniz.

''Mission Possible 5” Project Competition


The “Mission Possible 5” project competition organized by SEV for our 9th, 10th, and 11th-grade students is starting! You can attend the Project Development Training, which consists of 6 modules, to be given by Özyeğin University. The first 4 modules will be open to the participation of our 9th, 10th, 11th, and 12th-grade students, and only the "Mission Possible 5" finalists can participate in the last 2 modules. You may visit missionpossible.sev.org.tr by logging in with your school e-mail address, and see the details of the competition, review past projects, and apply to participate in Özyeğin University Project Development training. The deadline to register for the training is MARCH 8th, 2022. To enter the competition, click here and fill out the form. The deadline to enter the competition is APRIL 28, 2022. Click to following posters to viev the pdf poster with links and details. For any questions, you may contact School Corporate Communications Manager Neslihan Özünlü (Sadık Paşa Building, 1st floor)

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Haftalık YKS BülteniHaftalık YKS çalışmalarının detayları için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture