בת מצווה

נועה אשד

פרשת השבוע של נועה אשד ו'1

1. תאריך הלידה העברי שלי: ג' בסיוון תשס"ד

תאריך הלידה הלועזי שלי: 22.5.2004 יום שבת.


2. משמעות השם נועה ומדוע בחרו לי בשם זה:

הורי בחרו לי את השם שלי מפני, יותר נכון לומר שאחותי הבכורה, מיקה היא שבחרה לי את השם הזה. עוד כשאמא שלי הייתה בהריון ולא ידעו האם אני בת או בן, ממש בתחילת ההריון, אחותי שהייתה בת 3 הודיעה לכולם שבטוח יש בת בבטן ושיקראו לה נועה. בהתחלה, אמא שלי לא רצתה את השם נועה והעדיפה לקרוא לי נעמה, בגלל שהשם נועה הוא מאוד פופולארי. אבא שלי לא הסכים שיקראו לי נעמה. אחרי שנולדתי, הייתי 3 שבועות בלי שם וקראו לי "התינוקות", "היא", "הילדה" ורק לאחר 3 שבועות אחרי שאמא שלי השתכנעה הוחלט לקרוא לי סופית נועה. מכולם, מיקה הכי שמחה שבחרו לי את השם שלי.

פירוש השם: נוע תנוע. ואני חושבת שהם הזה מתאים לי כי אני באמת עם הרבה אנרגיה ולא אוהבת לשבת במקום אחד. אוהבת לעשות ספורט, טניס, טיולים וכו'...

פירוש השם בתורה: נועה הייתה אחת מחמש בנות צלפחד. צלפחד נפטר ובגלל שלא היו לו בנים שיקבלו את הנחלה שלו בירושה בנות צלפחד פנו למשה בבקשה שהן, כבנותיו של צלפחד, יהיו היורשות החוקיות ויקבלו את הנחלה אפילו שהן בנות. משה פנה לאלוהים ואלוהים הסכים לבקשה הזו. ומאז, בזכות בנות צלפחד גם נשים יכולות לרשת את אביהן אם אין לו בנים זכרים.

גם לפי הפירוש הזה אני חושבת שהשם מתאים לי, כי אני תמיד אוהבת לשכנע אחרים לפעול לפי האמת שלי. ואני אוהבת צדק ושיווין.


3. שם פרשת השבוע שלי: פרשת "ונשא", ספר במדבר. פרק ד' פסוק כא' עד וכולל פרק ז פסוק פ'ט.


4. תקציר הפרשה במילים שלי:

פרשת השבוע שלי מתעסקת בכניסה של בני ישראל מהמדבר, לאחר 40 שנה, לארץ ישראל ומתרכזת בבית המקדש הנייד של בני ישראל. בתחילת הפרשה יש חלוקת תפקידים בין משפחות שבט הלוי - כל משפחה מקבלת מטלה הקשורה בבית במקדש הנייד.

משפחת קהת- אחראית על כלי הקודש, השולחנות והמנורות.

משפחת גרשון - אחראית על הבדים- האוהל, הבדים המכסים את ספרי התורה.

משפחת מררי- אחראית על עמודי העץ המחזיקים את אוהל בית המקדש.

משה אישר למשפחות להעזר בעגלות ופרים על מנת לסחוב את הדברים הללו, חוץ ממשפחת קהת- הם אחראים על כלי הקודש ומחויבים לסחוב אותם בעצמם.

בהמשך הפרשה, מסבירים את חשיבות בית המקדש הנייד, בגלל שיש מקרים רבים שבהם העם בא לפני הכוהן לברורים. לדוגמה: אדם שחטא כלפי חברו וגנב ממנו. קודם כל הוא צריך להתנצל בפי חברו ולשלם לו פיצוי אבל אחר כך הוא חייב להגיע לבית המקדש הנייד ולהתנצל גם בפני אלוהים. או מקרה של קנאה, כשהבעל מקנא לאשתו וחושד בה שבגדה בו, אז האישה חייבת להגיע לבית המקדש ועוברת מבחן. הכהן נותן לה לשתות מים עם חול והוא בודק איך היא מגיבה למים האלו. לפי איך שהיא מגיבה יודעים האם היא בגדה או לא. ניתן גם לבוא לבית המקדש מסיבה טובה, כמו כשמישהו מבקש להפוך להיות נזיר. נזיר זה מישהו ששם את החיים שלו לתקופה מסוימת בצד (אי אפשר להיות נזיר כל החיים) , ובתקופה הזו רק מתפלל לה'. לנזיר אסור לעשות שלושה דברים: 1. אסור להסתפר/להתגלח. 2. אסור לו לשתות יין. 3. אסור לו להיכנס לבית קברות. בסוף תקופת הנזירות, הנזיר צריך ללכת לבית המקדש הנייד, להקריב קורבן כדי שיוכל לחזור לעשות את שלושת הדברים שהיו אסורים עליו. בבית המקדש הנייד מתפללים את ברכת הכוהנים, (עד היום נוהגים לשיר אותה בבתי הכנסת). ברכת הכוהנים זה כשהכוהנים שרים שיר הלל לה'.

בסוף הפרשה שלי, בית המקדש הנייד מוכן לשימוש וכל משפחה יודעת מה תפקידה לקראת המסע לישראל. בני ישראל חגגו את המעמד הזה, ונציג מכל שבט הביא מתנות ומנחה לאלוהים, וכך היה משתה של 12 ימים, כמו מספר השבטים.


5. שלושה ערכים מרכזיים מתוך הפרשה:

* הערך הראשון: חלוקת תפקידים, בין המשפחות השונים בשבט הלוי. (ספר במדבר, פרק ד', פסוק כא' עד פסוק לג'):

חלוקת התפקידים בין המשפחות השונות (משפחות קהת, גרשון ומררי), וכך מתחלקים במילוי כל המשימות. לכל משפחה משימה אחת וכך כולם יחד יכולים למלא את כל המשימות ביתר קלות. האחריות היא גם על מי שמחלק את התפקידים ומבין שככה יהיה קל יותר לעמוד במשימות והאחריות היא גם על כל אחד ואחד, שחייב למלא את המשימה שניתנה לו, בכדי שכולם יחד ימלאו את כל המשימות. אחד למען כולם. כולם למען אחד.

* הערך השני: אסור לעשות חטאים שבין אדם לחברו. (ספר במדבר, פרק ה', פסוק ה' עד פסוק ח'):

כאשר אנשים היו עושים חטאים שבין אדם לחברו, היה עליהם קודם כל להתנצל האחד בפני השני, ולשלם פיצוים זה לזה ואז היה עליהם ללכת לבית המקדש הנייד ולהתפלל והתנצל בפני אלוהים. בפני אלוהים חטאים שבין אדם לחברו חמורים מחטאים שבין אדם לאלוהים. אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך.

*הערך השלישי : חנוכת המזבח = חנוכת בית. (ספר במדבר, פרק ז', פסוק י' עד פסוק פח') :

לאחר שהסתיימו כל ההכנות לקראת המסע לכניסה לארץ ישראל, וחלוקת התפקידים בין המשפחות השונות לגבי בית המקדש הנייד, בני ישראל חגגו את הארוע בכך שנציג של כל שבט הביא מתנות לבית המקדש. היתה חגיגה שנמשכה 12 ימים כמספר השבטים.


6. הערכים המופיעים בפרשת השבוע שלי ושהם משמעותיים גם לחיי :

*הערך הראשון: חלוקת תפקידים:

גם אצלינו בבית יש חלוקת תפקידים בין ההורים והילדות וביני ובין אחותי. התפקיד שלי בבית הוא לפנות את מדיח הכלים 3 פעמים בשבוע ולטייל על הכלב שלנו, פולו, כל יום בצהריים למשך 25 דקות. אני חושבת שזה נכון שתהיה חלוקת תפקידים משום שאם רק אחד, אמא שלי לדוגמה, תעשה את כל התפקידים בבית, זה יהיה לה קשה, ויקח לה הרבה זמן ולא יהיה הוגן כלפיה. כולנו חיים בבית ולכן כולנו צריכים להשתתף ולחלוק במשמיות. וכך זה יותר קל, מהיר, יעיל ונעים לכולם.

*הערך השני : חנוכת בית:

כמו שמסופר בפרשת השבוע שלי, גם בימינו נוהגים לחגוג חנוכת בית. כאשר מישהו עובר דירה לבית חדש, נהוג לבוא לבקר בדירה החדשה ולהביא מתנה. זהו מנהג מקסים לדעתי כי בעצם כך אנחנו שותפים לשמחה של אדם אחד ושמחים בשמחתו ואפילו מעצימים לו את השמחה שלו. זה הופך אתנו לאנשים טובים ואכפתיים יותר.