התקף לב

חסימה של אחד העורקים הכליליים ואי אספקת דם לשריר הלב

מהו התקף לב?

התקף לב הינו אירוע חירום רפואי המתרחש בפתאומיות ומצריך תגובה מיידית – פינוי מהיר לבית חולים, ביצוע החייאה, שימוש בתרופות וכו'. התקף לב (אוטם שריר הלב) נגרם כתוצאה מחסימה של אחד העורקים הכליליים על ידי הצטברות פלאק טרשתי בדפנות העורקים. לעיתים, חסימה זו יוצרת קריש דם שמוביל לחסימה פתאומית ומלאה של העורק, שפוגמת באספקת דם תקינה לשריר הלב וגורמת להתקף לב.

תסמינים

ישנם תסמינים רבים להתקף לב, כאשר הם באים לידי ביטוי באופן שונה בין נשים לגברים ובכלל בין אדם אחד לאחר. התסמין הבולט ביותר שיכול לאותת על התקף לב הוא כאב בחזה. המדובר בכאב חזה שיכול להימשך מעל 10 דקות ויכול להתפשט ליד שמאל, לכתפיים, לצוואר, ללסת ולאזורים אחרים בגוף. תסמינים נוספים הם חיוורון, הזעה, עילפון, סחרחורת, קוצר נשימה ועוד. כאמור, קיים שוני בתסמינים בין גברים ונשים, במקרים של התקף לב בקרב נשים התסמינים הם בעיקר קוצר נשימה, עייפות ובחולשה כללית.

גורמי סיכון להתקף לב

  • גיל – גברים מעל גיל 45 ונשים מעל 55 נמצאים בסיכון מוגבר להתקף לב. בגילאים האלה כמות הפלאק המצטבר בעורקים גדולה והסיכון להתפתחות התקף לב עולה.
  • עישון – עישון אקטיבי ופאסיבי גורמים לפגיעה בכלי הדם ומגביר את הצטברות הכולסטרול והפלאק הטרשתי בדופן הכלים. כמו כן, עישון מגביר את הסיכון להופעת קרישי דם שגורמים בסופו של דבר להתקף הלב.
  • יתר לחץ דם – לאורך זמן, קיים קשר ישיר בין יתר לחץ דםלהיארעות התקפי לב. לחץ הדם הגבוה עלול לגרום לפגיעה בכלי הדם ולהגברת טרשת העורקים. בגלל סיבה זו, אצל אנשים מבוגרים מומלץ לבדוק לחץ דם בכל ביקור אצל רופא המשפחה, ובמקרים רבים אף לבדוק אותו מספר פעמים בשבוע בבית. על מנת להימנע מיתר לחץ דם עדיף לשמור על משקל נמוך ולהקפיד על תזונה דלת מלח.
  • רמת שומנים גבוהה בדם –עלולים להצטבר שומנים כמו כולסטרול וטריגליצירידים, ורמה גבוהה שלהם לאורך זמן גורמת לפגיעה בכלי הדם ולהגברת הסיכון להתפתחות התקף לב. רמה גבוהה של LDL ("הכולסטרול הרע") מגבירה באופן משמעותי ביותר את הסיכון למחלות כלי דם והתקף לב, וכך גם רמה נמוכה של HDL ("הכולסטרול הטוב"). העלייה ברמת הכולסטרול והטריגליצירידים בדם נובעת בעיקר על רקע תזונה עשירה בשומנים ולכן הפחתת צריכת השומן חיונית בכל גיל. במחקר שנערך לאחרונה בתחום נבדק האם השוקולד מסוכן ועלול לגרום להתקפי לב. תוצאות המחקר מפתיעות והן קובעות כי דווקא צריכה מבוקרת של שוקולד מקטינה את הסיכון להתקף לב.
  • מיעוט בפעילות גופנית והשמנה – אורח חיים שכולל חוסר פעילות גופנית והשמנת יתר, גורם למחלות לב ומשפיע גם כן על הסיכון להיארעות התקפי לב. פעילות גופנית עוזרת להפחתת השומנים בדם, ירידה בלחץ הדם והגברת הזרמת הדם לרקמות, ומיעוט פעילות גופנית עשוי בהחלט להוביל להתפתחות התקף לב ומחלות כלי דם.
  • היסטוריה משפחתית – קיים קשר ישיר בין אחים או הורים בעלי היסטוריה של התקפי לב להיארעות של התקף לב, ואנשים עם רקע משפחתי מתאים נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות התקף לב. ההיסטוריה המשפחתית יכולה גם להיות קשורה לעודף שומנים בדם, יתר לחץ דם, סכרת ומחלות נוספות ויש להכיר את הבעיות ולהתמודד איתן בהתאם.
  • אורח חיים לחוץ – קיים קשר ישיר בין אורח החיים ובין הסיכון להתקף לב, ואנשים הסובלים מאורח חיים לחוץ ומסטרס ממושך נמצאים בסיכון מוגבר להופת התקף הלב. אורח החיים המדובר גורם לעליה בלחץ הדם, לעישון, אכילת שומנים וכו' ויוצר "מעגל רשע" שגורם בסופו של דבר להתקף לב.

סרטון בנושא התקף לב

התקף לב | סימנים להתקף לב