Reis keskaega

Ajalugu 5a .klass

Jüriöö oli talupoegade ülestõus

Minu reis keskaega sai alguse jüriöö 23 aprillil 1343 a. Harjumaal. Seal süüdati üks maja , mis andis märku et kallaletungkõigile kõigile võõramaalastele on alanud . Eestlased tahtsid korraga kallale tungida ja ära tappa kõik sakslasedkoos naiste ja lastega .Nii see sündiski nad tapsid kõik naised , sulased põletatimaha mõisad. Ülestõusnud tungisid Padise kloostrisse lõid seal surnuks 28 munka ja klooster põletati . Inimese edu järel valisid ülestõusnud endi seast 4 kuningat . Ülestõusnute väes oli 10 000 musta mida juhtisid kuningad.

4 mail 1343 algasid Paides läbirääkimised. Ordeemeister pärisKuingalt aru miks eestlased nii palju sakslasi ja teiste hulgas Padise mungad ära tapsid . Seepeale vastasedkuingad et need oli nii kaua piinatud ja vaevatud , et nad ei kannatanud seda väljamis puutubmunkadesse eks olnud süüa nendelgi . Ordumeister kuulutas sellise mõrtsukateo karistuse vääriliseks ta lubas nad küllellujätta, aga Paideordulinnusest nad lahkuda ei tohtinud .Ordumeister tegi ülesandeks kuningate eest hoolitseda. Sakseaste jutu põhjal olevat kuningad Paide lahtises linnuses kokkupõrget psovatseerinud , mis peale nad tungisid kuningatele kallale ja nad surnuks taiusid.
Pärast kuningate mõrvamist asus suur orduvägi Tallinna pooletule . Kõigepealt jäädi Oru mõisa Känbla kulla üheks ööks ja päevaks laagrisse, et väesalgad koguneda saaksid. Esimene lahing oli pühapäeval kus 200 eestlast ordumeestele kallale tungisid , neist olevat 100 maha löödud ja sada põgenema pääsenud . Pärast toimus teine kokkupõrge sajamehelise eestlaste väesalgaga kellest 60 tapeti . Ordulaste kaoteestestkroonika vaikivad