חג פורים

מגישות: גאיה כהן ומאיה גואטה. מורה: רויטל שלו

עבודה במורשת

המנהגים שבחרנו:

להתחפש-נהוג להתחפש בפורים לכל מיני דמויות או משהו שהיינו רוצים להיות. המנהג להתחפש קשור לדברים שקרו במגילה למשל שאסתר הסתירה את זהותה.

לאכול אוזני המן-נהוג לאכול אוזני המן בפורים כדי לזכור את המן הרשע.


המצוות שבחרנו:

משתה-מצוות המשתה קשורה לארוחה ושתייה של יין. מצווה זו קיימת רק בחג פורים. המצווה הזו מוזכרת בתלמוד שאדם חייב להשתכר בפורים עד שלא ידע להבחין בין המן הארור לבין ברוך מרדכי.

מתנות לאביונים-בפורים נהוג לקיים מצווה זו כדי לשמח את כל העם, גם את אלה שקשה להם. המצווה היא לתת לשני אביונים מתנה או כסף שאפשר לקנות בו אוכל.


הדמות שבחרונו היא:

מרדכי- מרדכי הוא דמות ראשית מסיפור מגילת אסתר הנודע בכינוי מרדכי היהודי. מרדכי הוא בן דודה של אסתר, אסתר התייתמה בילדותה ומרדכי אימץ אותה וגידל אותה. מרדכי היה משבט בנימין. בתחילת המגילה היה מרדכי מתואר כשופט ולאחר שהמן נתלה החליף אותו והיה עוזרו של המלך אחשורוש.

בסיפור המגילה מרדכי יחד עם אסתר הצילו את העם היהודי מהשמדה. בנוסף,בסיפור המגילה מתואר מרדכי כמאמין גדול בה' והוא משמש כדוגמה ליהודים.


מקור השם "עד לא ידע" הגיע מתוך מגילת אסתר,מהמשתה שהיה נוהג אחשורוש לערוך ושם שתו עד הגעה לשכרות- לאי-ידיעה, מאז חייב אדם בפורים לשתות עד שלא ידע להבחין בין המן הארור לבין מרדכי המבורך. כבר הרבה שנים השם עד לא ידע הפך להיות תהלוכה של תחפושות הנערכת בחג פורים והפכה להיות אירוע רחוב חגיגי וגדול בערים שונות.

פורים שמח עם רינת ויויו - הפרק המלא!
Big image