חדשות המזה"ת

דעת קהל במזה"ת= אלג'זירה?

האמת מאחורי הסיקור של אלג'זירה את ישראל


לאלג'זירה 50 מליון צופים מוסלמים ונוצרים ברחבי העולם, משדרת בשפה האנגלית והערבית. השידור של אלג'זירה בשפה האנגלית מאפשר רשת תקשורת נצפית ברחבי העולם ולא רק במזרח התיכון. אלג'זירה טוענת כי היא רשת השידור היחידה העצמאית מבחינה פוליטית במזה"ת. עובדות אלו מקנות לה כוח השפעה עצום על דעת הקהל. בשל כוח זה יש לאלג'זירה את האפשרות להנחיל דעות פוליטיות, בין היתר לגבי ישראל, בעיקר לאזרחים במקומות לא קשורים מבחינה פוליטית לישראל.


עולה הספק שאלג'זירה לא לגמרי אובייקטיבית לגבי מדינת ישראל והיא רשת שידור מניפולטיבית שמנסה ליצור דעה מסויימת על ישראל. בכדי לבחון את האובייקטיביות של אלג'זירה נראה דוגמה של כתב אלג'זירה שמדווח מעזה.

https://www.youtube.com/watch?v=HWKsNR7LuyU

בסרטון רואים את הכתב, שתפקידו לדווח על מה שקורה, פורץ בבכי. בניגוד מה שהשידור מתיימר לשדר, דיווח מהשטח, הכתב משלב את רגשותיו האישיים ודעתו בכתבה, דבר שעלול להשפיע על דעות הצופים שידור, ולא לטובת ישראל.


בנוסף דווחה אלג'זירה על ידיעה שנפלה רקטה בנמל בן גוריון דבר שהתברר כלא נכון. בנוסף פרסמה ידיעה על טנק ישראלי שפוצץ בעזה. בבדיקה מול דובר צהל עולה כי הידיעה כלל לא נכונה, ובנוסף מהצפייה בסרטון רואים שעורכיה של אלג'זירה דאגו לטשטש את הסרטון כך שלא יהיה ניתן לזהות את המקום או את החפץ שפוצץ.


עוד ידיעה שפרסמה אלג'זירה היא על מזל"ט עזתי שאסף מודיעין בהצלחה מישראל, ושוב בבדיקה מול דובר צהל מתגלה השקר מאחורי הדיווחים האלה.


אפשר גם לבחון את הכתבות באתר אלג'זירה הנוגעות לישראל. באתר אובייקטיבי לנושא לא היית מצפה שהכותרות היחידות שתראה הן: "הגיע הזמן לעשות חרם על ישראל" "ישראל ממשיכה להפליל את ציון יום הנכבה" ו-"ישראל: מדינה של הכחשה" (http://www.aljazeera.com/Search/?q=israel), עם דגש מיוחד על כך שאין אף כתבה שמצאתי (וחיפשתי הרבה) שמדברת לטובת ישראל או לפחות מציגה את הצד שלה. אם כך מה האינטרסים של אלג'זירה ( יימח שמם) להציג מידע חד מגמתי כל כך?


לדעתנו יש לה אינטרס פוליטי כמובן, אך גם אינטרס כלכלי- שהם מנסים לממש ביצירת סיפור מעניין שימשוך את הקהל, שהנבל בו הוא ישראל

אל-ג'זירה מציגה: שקרים, מניפולציות והתססה נגד ישראל

50 מיליון איש מוסלמים ונוצרים צופים מידי יום ברשת השידור הערבית אלג'זריה ומגבשים את דעתם על סמך המידע שהם מקבלים ממנה. זוהי רשת שידור טלוויזיונית לווינית המשדרת משנת 1996 לרחבי העולם בשפה הערבית ומ 2006 גם באנגלית. היא הוקמה בקטאר ע"י האמיר חמד בן ח'ליפה, שליט קטאר. נוסף לערוצי החדשות היא מפעילה גם אתר אינטרנט וערוצי משנה כמו ספורט, ערוצים לילדים ועוד..

אלגז'ירה מסקרת את ישראל באופן ביקורתי מאוד אך הדבר לא מונע מבכירי ממשלת ישראל או אנשי צבא להתראיין בה. רבים טוענים שהתוכן המשודר הוא חד צדדי, לא סתם ב 13 במרץ 2008 הודיעה ממשלת ישראל כי היא מחרימה את הרשת.


אופן הסיקור של הערוץ במלחמת צוק איתן מעורר ספקות כבדים בקשר לאותנטיות והאימות בנתונים של אל-ג'זירה, ואם להיות מדויקים יותר - אפשר לגלות כי חלק לא מבוטל של הידיעות המתפרסמות ברשת לא מדויקות, אנטי-ישראליות, מסיתות ואף שקריות.

כך למשל,באחד מימי הלחימה בעזה התבשרו גולשי אתר אל-ג'זירה כי רקטה ששיגר החמאס נחתה בנמל התעופה בן-גוריון, וכי טנק ישראלי הושמד בצפון רצועת עזה.

עורכי האתר הגדילו לעשות וצירפו סרטון מטושטש של פיצוץ כלשהו - ללא ציון התאריך - שבו לא ניתן לזהות את המקום וגם לא לראות שום טנק. בדיקה מול דובר צה"ל מעלה כי שתי הידיעות האלה אינן נכונות.


הישגים שלא היו כלל

עוד ידיעה מבית הערוץ אל-ג'זירה באותה תקופה לא הייתה זו של הפסקת אש מתגבשת, אלא ידיעה שכותרתה "מטוס האבאביל אסף מודיעין בישראל ושב לעזה בשלום". בדיקה עם דובר צה"ל מגלה שוב כי מדובר בידיעה שקרית, וכי בצה"ל דיווחו אתמול על יירוט שני מזל"טים. גם השימוש במונח "מטוס" עושה רושם חיובי מאוד על הצופים מה שנוגד את המציאות שבסך הכל מדובר בכלי הטיס הפשוט ששוגר על-ידי חמאס. לידיעה מצורף סרטון שלא ניתן לדעת מתי צולם.

בחלק מהידיעות, כדי לא לדווח דיווח כוזב לגמרי, בוחרים באל-ג'זירה לדווח רק על שיגור הרקטות, מציינים את מספרן ומפרטים מהן הערים הישראליות שלכיוונן הן שוגרו - אך לא טורחים לדווח כי הן יורטו וכי לא היו נפגעים.

העריכה המגמתית באה לידי ביטוי גם בידיעה שפורסמה לגבי המזל"ט שיורט על-ידי צה"ל, כאשר הכותרת היא "גדודי אל-קסאם משגרים מזל"טים לעומק ישראל", מבלי לאזכר את היירוט.

בהמשך הידיעה כתוב כך: "חמאס שיגר אתמול 137 טילים לעבר ערים בישראל, רובם לאזור תל-אביב. מספר טילים נורו לאשדוד, ואחד מהם נחת בבסיס צבאי ישראלי, שיש בו טילים גרעיניים מסוג חץ 2 ויריחו 2". ושוב, בדיקה עם דובר צה"ל מביא להכחשה גורפת.

גם אם אנו בוחרים לפקפק באמינות דבריו של דובר צה"ל, בישראל של 2014 לא ניתן היה להסתיר, ובטח שלא לאורך זמן, אירועים כגון נחיתת טיל בנתב"ג, פיצוץ טנק או נחיתת רקטה בבסיס חיל האוויר.

באתר אל-ג'זירה כל מילה נבחרת בפינצטה. כך למשל, הנער שנפצע ביום שני באשקלון מרסיסי רקטה מוגדר "מוסתווטן" - מילה שפירושה "מתנחל". הכתב יכול היה לבחור במילה "אזרח", אך בחר ב"מתנחל" באופן מניפולטיבי, כדי לייצר אצל הקוראים תחושה של לגיטימציה לפגוע באזרחים חפים מפשע, אולי אפילו תחושת שמחה על פציעתו של "מתנחל".

גם בידיעות המסקרות את הפגיעות בעזה נבחרות המילים בקפידה, אלא ששם נעשה שימוש בעיקר במונחים "שהידים" ו"טבח".

ומה קורה באתרים אחרים? אתר "אל-ערביה" מביא דיווחים הרבה יותר מאוזנים. ככלל, העימות הפלסטיני-ישראלי הנוכחי בעזה אמנם מסוקר שם באינטנסיביות, אך במקביל מסוקרים נושאים אחרים המעסיקים את מדינות ערב, החל מהמתרחש בתימן ועד לאירועים בעיראק ובלוב.

ווליד אלעומרי, מנציגי התחנה בישראל, סירב להגיב רשמית, אך מסר כי התחנה מתבססת על דיווחים משני הצדדים.


פרשנות: מוסיפה שמן למדורה

מלחמה היא סיטואציה קשה ומורכבת. שני הצדדים סובלים. בצד הישראלי מיליוני אזרחים חיים בחרדה, ובזכות יכולת ההגנה יוצאת הדופן של ישראל באמצעות מערכת כיפת ברזל והנחיות פיקוד העורף ניצלו חייהם של מאות ישראלים, וניתן לשמור על שגרה מסוימת.

אין חולק על כך שגם בצד הפלסטיני סובלים אלפי אזרחים, ושבין ההרוגים והפצועים יש גם חפים מפשע, ביניהם ילדים. אלא שגוף תקשורת, ובמיוחד כזה הנישא על כנפי תדמית של מקצועיות - ראוי שיקפיד על אמינות.

אף ישראלי לא מצפה מאל-ג'זירה לדבר בשבחי ישראל, אבל אפשר היה לצפות ממנה לדווח על המציאות כהווייתה, ולא להוסיף שמן למדורה.

בין הדיווחים והניסוחים המופיעים באתר הרשת לבין המציאות פעורה תהום, ולתהום הזו יש השלכות שחורגות מהאתיקה העיתונאית. יש להן השלכות תודעתיות ומדיניות.

מנתונים של חברות מדיה בעולם הערבי עולה כי שיעור החשיפה של ערביי ישראל לשידורי התחנה עומד על קרוב ל-50%. בעולם הערבי כולו מדובר במאות מיליוני צופים כאמור.

כל קריאה של הידיעות באתר אל-ג'זירה בעין ביקורתית מגלה מניפולציות מעל ומתחת לפני השטח. למרבה הצער, רוב הגולשים אינם ביקורתיים ומן הסתם מקבלים את כל הכתוב כלשונו.

הזעם על הדיווחים הכוזבים של אל-ג'זירה כ"כ גדול שהאמריקאים איימו על הקטארים שאם "לא ירסנו את דיווחי הרשת, יפגעו יחסי המדינות"

העריכה הנ"ל מייצרת שנאה, גורמת להתלקחות הרוחות בעולם הערבי, לדעת קהל מתלהמת וגם אמונה חסרת מעצורים בהישגים שלא היו, וחבל שכך נוהג אתר הדגל של העולם הערבי.

אל ג'אזירה מהפכת התקשורת במזרח התיכון – טוב או רע ?


אל ג'אזירה הערוץ הערבי החופשי, אילו תגובות מעורר הערוץ ? האם אזרחי המזרח התיכון אוהבים את הערוץ או לא אוהבים את הערוץ ?

אל ג'אזירה היא רשת שידור טלוויזיונית לוויינית המשדרת בשפה הערבית ובשפה האנגלית, שהוקמה על ידי האמיר חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, שליט קטאר,הרשת זכתה לפרסום בינלאומי רב כאשר שידרה קלטות של הטרוריסט אוסאמה בן לאדן לאחר פיגועי 11 בספטמבר, ושל בכירים נוספים בארגון הטרור אל-קאעידה.
לפני תופעת אל ג'אזירה העם לא ידע כל מה שהשלטון ידע, הרשויות של החדשות היו בידי הממשלה והממשלה החליטה מה לפרסם ומה לא, אל ג'אזירה יצאה נגד זה והחליטה לשתף הכל בלי שום רשות וממשלה שמחליטה עליה ואומרת לה מה לפרסם ומה לא.
הרשת שהצטיירה במשך עשרות שנים כעצמאית ומקצועית והצליחה להרגיז לא מעט מנהיגים ערבים נכנעה לתכתיבים המצריים והסעודיים והקריבה את מעמדה לטובת ההסכם בין המדינות.

יש גם מי שמצדדים בדמוקרטיזציה בעולם הערבי אינם יכולים להתעלם מהעובדה שבן חליפה ואל-ג'זירה, הסרה להוראותיו, תומכים באופן עקבי בגורמים האיסלאמיסטיים הקיצוניים, סונים ושיעים כאחד, ומשתדלים לקדם את עניינם. לא במקרה תקפו מפגינים סונים-לבנוניים זועמים ניידת של אל-ג'זירה בטריפולי שבלבנון. זעמם יצא ובצדק על הגיבוי התקשורתי העקבי שהרשת נותנת לחיזבאללה ותומכיה במשבר הנוכחי בלבנון.

ממשלת ישראל הודיעה כי היא מחרימה את רשת אל ג'זירה ותחדל לשתף איתה פעולה בנימוק של סיקור מגמתי וחד צדדי העולה עד כדי תעמולה של פעולת צה"ל ברצועת עזה. טענות ממשלת ישראל נתמכו על ידי כתבים של רשתות חדשות מסחריות אחרות כגון צבי יחזקאלי ושמרית מאיר וקבעו, בין השאר, כי אל ג'זירה נמנעה מלדווח על רקטות ששיגרו ארגוני הטרור מרצועת עזה לשטח ישראל ולמקומות ישוב של אוכלוסייה אזרחית.

ישנם אנשים שטוענים שהם בעד אל ג'זירה משום שאל ג'זירה מפרסמת את החדשות בלי סינונים. הם טוענים שאל ג'זירה מבטאת את חופש הביטוי והיא לא מסתירה שום דבר מן העם ומן העולם. הם טוענים שאל ג'זירה משדרת רק את האמת למרות שהיא מסתירה דברים מהעולם ובוחרת להציג את מה שהיא רוצה בתקשורת.

ולסיכום אל ג'אזירה משדרת את מה שהיא בוחרת לשדר ולא את כל האמת וכל מה שקורה, אל ג'אזירה מפרסמת בעיקר דברים שתורמים לה ולא דברים שתורמים לכל העולם.
הקריאות להחרמת אל ג'אזירה בישראל מוצדקות. לדעתנו התופעה אל ג'אזירה היא אינה תופעה טובה, אל ג'אזירה אינה דוברת אמת ברוב המקרים ואינה אובייקטיבית (היא בעד המדינות שתורמות לה כסף ונגד המדינות האויבות של המדינות האלו).

Big image
Big image