מה היה לנו בחודש דצמבר....

צוות שז"ר היקר!


שנת 2014 נפרדת מאיתנו ואנו אוחזים בעקבה של 2015....

פתחנו את חודש דצמבר בביקור של פורום מכובד מאגף החינוך והפיקוח והצגנו בפניהם את תוכניות העבודה של שז"ר לשנת תשע"ה. כמו שאמרתי בפתיחת הבוקר הזה...מהר מאוד מצאתי פה צוות לרוץ איתו...

הצגנו בפני האורחים תכניות מגוונות ובמליאה הקרובה נציג גם בפניכם.

חטיבת שז"ר קיבלה הרבה מחמאות על השותפות , הדרך, החשיבה היצירתית פורצת הגבולות , הכלה ומעל לכל הוכחנו שבחינוך ציבורי ניתן לקבל חינוך מעולה עד לפרט האחרון.

החודש הסתיים בערב הורים , באווירה ככ נעימה רגועה ומכובדת שהתרחב לי הלב בעיקר למראה הפרחים האנושיים שמתהלכים פה .. תודה לכולכם!

שולחת לכם מאמר מעניין של ענת זוהר

http://portal.macam.ac.il/ArticlePage.aspx?id=4666

Big image
Big image

סיום רבעון ראשון....

מתחת לסלע צומחת לפלא
רקפת נחמדת מאוד,
ושמש מזהרת נושקת, עוטרת,
עוטרת לה כתר ורוד!

רקפת, רקפת, ציפור מצפצפת",
הציצי אך רגע אלי!"
רקפת נהדרת בסלע נסתרת,
נסתרת מנפש כל חי!

יצאה עם הרוח בת שבע לשוח,
היה אז הבוקר בהיר:
כל צמח, כל פרח אוספת בדרך,
ופיה אך זמר ושיר

מסלע וגבע יורדת בת שבע,
רקפת חן על החזה..
ציפור מצפצפת ורוח לוטפת
וסוף כבר לזמר הזה! (לוין קיפניס)

תלמידי ט' 1 ' 7 צופים בהצגה "אמא קוראז' ,של מגמת תיאטרון בתיכון בן צבי- אריאלה

במסגרת שיתוף הפעולה בין חט"ב שז"ר למגמת התיאטרון של תיכון בן צבי,

הוזמנו תלמידי כתות ט' לצפות בקטעים מהמחזה " אמא קוראז" מאת ברטולד ברכט.

לפני הצפיה , הגיעה לביה"ס גב' אלמה וייק ונתנה לתלמידים רקע על המחזה.

ברטולד ברכט – מבשר המחזאות הפוליטית של המאה העשרים סיפר את סיפור חייה של אלמנה מטופלת בשלושה ילדים המנסה לשרוד ולנהל עסק כלכלי במהלך מלחמת שלושים השנים .

מטרת הספור לגרום לקהל לחשוב על משמעויותיה של מלחמה. ולהעביר את המסר שבמלחמה אין מנצחים.

תלמידי כתה י"ב במגמת התאטרון ארגנו את המופע כתרגיל לקראת בחינת הבגרות , הם הכינו את התפאורה, ביימו , ערכו את הטקסט ושחקו במחזה.

תלמידי כתות ט1 ט7 צפו במופע , ומלבד הנאה , המופע הותיר בהם רושם עז ועורר חשיבה.

סדנה לתלמידי ט' 4 - גם אני יכול- סמדר יצחקי

תאריך 4.12.14 , תלמידי ט4 נפגשו עם מר עופר ג'אן , העובד הסוציאלי של עמותת מלב"ת. עופר, מוגבל בידיו ורגליו סיפר לתלמידים כיצד הפך למוגבל ושיתף אותם בקשיי היומיום שהוא חווה. התלמידים התנסו במילוי משימות פשוטות, כגון הרמה והעברת חפצים, נסיעה בכסא גלגלים ועוד, וגילו כי הדבר אינו פשוט כלל עבור אנשים מוגבלים. בהמשך הפרויקט התלמידים אמורים להגיש עבודה תיאורטית בנושא, ולבנות מוצר לאדם מוגבל.

מסלול מחוננים צפה בהצגה "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה מאוחרת"- אורית סיני

שילוב מעניין, מאוד מקורי, של שפת מלים ושפת תיאטרון כשפה אחת חוויה תיאטרונית נדירה. עבודה מופלאה של השחקנים, בהדרכתו של גלעד קמחי. שלמות נדירה. נדב נייטס, בתפקיד הראשי, הוא פלא ממש, הוא כל כך משכנע במשחקו עד שלרגע הייתי מוכן לחתום שאכן הוא בגיל 15, עם תסמונת אספרגר ומסוגל לעשות הכל. (הארץ) תיאטרון איכותי במיטבו. הצגה יוצאת דופן, אירוע תיאטרוני מרתק, אנושי ומעורר מחשבה" סיפור מלא הומור ונוגע ללב.

Big image

כיתות ט3 ט4 במפגש סינכרוני עם פרופסור אברהם קציר בנושא מהפכת האור:- אורית סיני

אופטיקה ולייזרים ולייזרים. המפגש הועבר בתפוח הפיס בשידור חי מאולפני מט"ח. העצרת הכללית של האו"ם הכריזה על 2015 כעל שנת האור. לקראת חג החנוכה - חג האורים, פרופ' אברהם קציר, ראש הקבוצה לפיזיקה שימושית באוניברסיטת תל אביב, העביר שיעור סינכרוני בנושא: מהפכת האור. השיעור התמקד בשימושים השונים של האור בתעשייה ובחיי היומיום: נורות LED, צגי מחשב וטלוויזיה, מצלמות דיגיטליות, מצלמות אינפרא אדום ושימושי לייזר ברפואה ובביטחון. השיעור לווה בהדגמות.

Big image

פעילות דיוקן עצמי "האחר הוא אני" עם המורה לאומנות הילית ז'לטני בשיעורי אומנות בכיתות ז3 ח4

Big image

טנגו בין אנגלית סוזי ומתמטיקה אורית


סוזי ואורית העברנו בכיתה ז3 שני שיעורים במשותף בשפה האנגלית . פעילות משולבת בינתחומית (יוזמה של אורית המורה למתמטיקה באדיבות צוות אנגלית וסמינר הקיבוצים). מטרת הפרויקט לימוד אחר/שונה, מאתגר של נושא קליל במתמטיקה בשפה האנגלית. בין היתר התלמידים רכשו מחסן מילים באנגלית - מושגים הקשורים במתמטיקה. הרעיון תופס תאוצה בארץ למשל בכפר סבא בתחום לימוד מקצוע המדעים באנגלית במשך כל השנה.
Big image

ז3 פעילות ויטראז'ים /פעילות הדדית עם ז5 ובית המאפה...


בימי שישי כיתה ז3 לומדת שיעור מדעים עם גלית המורה למדעים שהיא גם מחנכת הכיתה... באחד הימים (מפי גלית המחנכת) " הריח שעלה מכיתה ז5 לא אפשר לנו להתרכז...לינה ותלמידי כיתתה ז5 הבינו את הבעייתיות ומיד העבירו אלינו צלחת מלאה בעוגיות גרנולה חמות ומתוקות. כיתתי שעברה ביום זה פעילות של ויטראז'ים ( יוזמה של אימה של אלה) החליטה שאנו נעביר פעילות חווייתית ומהנה לאות תודה לכיתה ז5. כבר ביום ראשון- אלה וגיל (ז3) נרתמו לסייע לי להעביר פעילות יצירת ויטראז'ים.

תלמידי ז3 ותלמידי ז5 מחכים למפגש הבא המשותף- אפייה ביחד תוך כדי למידה במקצוע מדעים ( פעילות שמרים, השפעת הטמפרטורה על החומר ועוד(…"

מרוץ הלפיד שכבת ז'

לקראת חג החנוכה התקיים מרוץ הלפיד המסורתי לכיתות ז', יום של פעילות חווייתית מגבשת.

הפעילות התרחשה בפארק רייספלד והחלה במרוץ לפיד. הכיתות חולקו לקבוצות של ארבעה נושאי אלונקה ובראשם נציג עם לפיד והתחרו ביניהם במרוץ שליחים. תודה לבת שבע על הלפידים. לאחר המרוץ התיישבו הכיתות ל"תחרות" ארוחת בוקר, כל כיתה בחרה נושא לארוחה ושופטים מכיתות ט' בחרו את הארוחה המושקעת ביותר. תודה לתלמידי כיתה ט' על הסיוע. בהמשך הילדים התרוצצו בין עשרות תחנות נופש פעיל כמו פריסבי, דלגיות, מטקות, רוגבי, כדורעף ועוד. היה פשוט נפלא לראות את ילדי הפלאפון מקפצים על חבל ומשחקים עם חיוך רחב על הפנים. את הפעילות חתמה משיכת חבל "ידידותית" שבמתכוון נמנעה מאווירה תחרותית.

לסיכום היה יום נפלא. השמש זרחה, הילדים התרוצצו ונהנו, מורים קפצו בחבל והאווירה הייתה משוחררת ונעימה.

תודה לכל המורים שסייעו, השתובבו ותרמו לאווירה השמחה

צוות חנ"ג

Big image

סמינר עמיתים- רחל ודנה


ב 8.12 – ה9.12 יצאו כ 50 תלמידים נבחרים מבית ספרנו לסמינר עמיתים עירוני, שמטרתו ליידע ולסייע לתלמידים, להבחין בנזקים ובסכנות הטמונות בשתיית אלכוהול, ובשימוש בסמים ובחומרים מסכנים ולקבל החלטות נבונות הקשורות לתרבות הפנאי של בני הנוער.

הסמינר כלל הרצאות מידע וסדנאות לברור עמדות ולהתמודדות עם דילמות על דרכי בילוי, בחירה וקבלת החלטות, אסרטיביות, עמידה בפיתויים, התמודדות בלחץ חברתי ועוד. כמו כן, התקיים שיח על חיזוק עמדות והתנהגויות השוללות שימוש בחומרים מסכנים ועידוד אורח חיים בריא.

בסמינר הושם דגש מיוחד על טיפוח, העצמה וחיזוק קבוצת מנהיגות, שתסייע בפיתוח אחריות אישית והדדית, תעמיק את החברות ואת האוירה חברתית של מעורבות ואיכפתיות.

ומדברי התלמידים:"זו היתה חוויה מיוחדת ואני שמח שלקחתי בה חלק. בטוח שאמשיך לפעול " "היה מאוד מעניין ומהנה, למדתי המון דברים חדשים"" לפי דעתי כדאי וצריך שכל התלמידים ישתתפו ויחשפו לכל הידע ולמה שאנחנו קבלנו".

בהמשך, יוכשרו התלמידים ע"יי היועצות להנחות סדנאות בכיתותיהם, ולקיים שיח משמעותי עם בני כתתם בנושא.

Big image

אשכול המש"צים ומסלול פרחי של"ח צעירים יצא ליומיים לצפון הנגב ודרום מדבר יהודה- בר כוכבא וגרשון

השנה התכנסנו לחוג את חג החנוכה במכתש הגדול מסלול סנפיר /נחל פרס בסימן "מנהיגות וגבורה יהודית".

מסע זה מהווה חוליה חשובה במסלול ההדרכה אליו הצטרפו תלמידי חט"ב שז"ר .

במסע זה שיפרו את מיומנויות לינת השטח ותרבות חיי השדה.

במהלך המסע התווסף נדבך נוסף להכשרתם כמדריכים (התנסויות בהדרכות), בשלו את ארוחותיהם (בישולי שדה), למדו ללון בשטח באופן עצמאי וליהנות מפעילויות חברתיות.

69 תלמידים מח"ט שז"ר יצאו לכנס מתוכם 7 מש"בים (מדריכי של"ח בוגרים) מתיכון בן צבי (תלמידי בוגרי שז"ר) .

אשכול המש"צים שלנו הוא אחד הגדולים והאיכותיים במחוז ת"א ושמו הולך לפניו וזאת תודות לצוות ההדרכה (מש"צים משכבת ט' ומש"בים מתיכון בן צבי).

זאת ההזדמנות להודות לכל צוות ההדרכה שעשה עבודה מעולה, שבזכותו הוגדר הכנס כהצלחה גדולה.

ויש לציין במיוחד את מפקדות הכנס מש"ציות מאי פכט וליהי קלינשטרן משכבת ט' שהובילו ביד רמה את הכנס.

כל ההכנות לקראת הכנס והביצוע בשטח נעשה ע"י צוות ההדרכה (מש"צים ומש"בים) אנחנו המורים לשל"ח וידיעת הארץ רק פוקחים עין, מייעצים וזה הכול.... מ א' ועד ת' הכול נעשה ע"י צוות ההדרכה ואנחנו עומדים בצד ומתמוגגים מנחת לראות איפה הם היו שנה שעברה כחניכים באשכול והיום מדריכים אחראים שיודעים לקחת מנהיגות ומובילים כנס כזה מרשים בגאון.

Big image

כיתות ח' ביום שדה משימתי בביה"ס החקלאי הראשון בארץ "מקווה ישראל".


בחלק הראשון של היום – סיור משותף עם התלמידים באתרים נבחרים.

בחלק השני – תחרות - התלמידים ניווטו עצמאית בצוותים בין האתרים ההיסטוריים של ביה"ס החקלאי באמצעות מפה סכמאתית, כרטיסיות מטלות ומשימות דרך – שחזור טכס ההשבעה של תלמידי מקווה ישראל לארגון "ההגנה" לפני קום המדינה.

המשך סיור משותף וצפייה בחיזיון אור קולי, חידון תחרותי וסיכום.

בחודש דצמבר סיימו כיתות ט' את הסבב ליום שדה המשימתי בעיר ראשל"צ כנדבך נוסף לסדנת "המהפך הציוני במישור החוף".

סדר היום:

בחלק הראשון של היום – בקרו וסיירו במוזיאון "ראשונים" – תולדות ראשון לציון

"ממושבה – לעיר" וחיזיון אור קולי בבאר המושבה.

בחלק השני – תחרות " המרוץ בעקבות החלוץ " - התלמידים ניווטו עצמאית בצוותים בין האתרים ההיסטוריים של העיר באמצעות מפה סכמאתית, כרטיסיות מטלות ומשימות דרך - סיור משותף וסיכום בגן העיר.