ידיעות המזרח התיכון

רועי , אבי, רעות, בר , אוראל , יובל יהודה ומעיין

אופנת נשים במזרח התיכון

הקשר בין פגיעה בחופש האישה לבין כפיית הלבוש

פרדוקס החופש יכול להתבטא בהמון מובנים אחד מפרדוקסים אלו מתבטא בלבוש האישה בקרב המדינות המוסלמיות במזרח התיכון. מאיפה נובעת ההכרחה, ולמה?

מאת: רעות דיין | 21.5.15

המזרח התיכון מתאפיין במעמד אישה נמוך בקרב רוב המדינות, בחיים פוליטיים, מדיניים, היסטוריים, דתיים ועוד... בין כל אלו מעמד האישה הנמוך מתאפיין בעיקר בסגנון לבוש האישה, המחייבים אותה להתלבש בצניעות מוחלטת. לבוש האישה בקרב המדינות השונות מתחיל בכיסוי ראש ונגמר בגוף מוסתר לגמרי ורק עיניים בחוץ. המחליט על לבוש האישה הוא הגבר לפי תפיסת עולמו ולפי תפיסת העולם של הסביבה הדת והמדינה.

החלטת הגבר על לבוש האישה נובעת בעיקר לפי תפיסת העולם ולפי האמונות הדתיות. החלק המתייחס לנשים בקוראן מדבר על כך שאישה מחויבת להיות צנועה ולהסתיר את שערה. הדרישה היא כיסוי ראש ובגד שימנע מצב של פיתוי מיני של הגבר. כאן האמונה מתחלקת לקבוצות חלק המאמינים שאישה יכולה לחשוף את הידיים והפנים שלה וחלק המאמינים שאישה יכולה לחשוף רק את העיניים שלה. בחלק מהמדינות צניעות האישה הוא חוק מדיני ובחלק מהמדינות דבר זה הוא חלק ממאפייני החברה. גישה זו כלפי האישה קיצונית ביותר ומקובלת בקרב המון מדינות, פרדוקס.

לסיכום מצב הנשים הנחות במזרח התיכון מתפשט ברוב מדינות המזרח התיכון ואין התייחסות משמעותית לדבר. הנשים מקבלות יחס נמוך מאוד מגברים ולא מדברות וחייב להגיע שינוי.

מקורות: ויקיפדיה.

"

מכוניות באבו דאבי מעיין לביא

מכוניות באבו דאבי

אחד המאפינים העיקריים אם לא הכי עיקרי באבו דאבי הוא כמות הכסף שיש להם, המון! עשירבערימות. רוב הכסף אם לא כולו מגיע מהנפט, אבו דאבי היא מדינה מאוד עשירה בנפט ולכן עשירה בכסף שמאפשר לקנות מכויות יקרות יוקרתיות ומהירות במיוחד. אחד הדברים שמאפינים את אבו דאבי היא הראוותנות שלא מאפשרת להם להסתפק במכוניות יוקרתיות בלבד כמו למבורגיני אלה גם דורשים לצפות אותם בזהב.


המכוניות הנפוצות באבו דאבי הם:

רנג' רובר מבית לנד רובר שהמחירים נעים בין 1000000 ל 1200000 שח שזאת המכונית הכי פשוטה שם.

טיפה יותר

Big image

המטבח הים תיכוני רועי יצחקי

המטבח הים תיכוני

המזרח התיכון ידוע בייחודו גם מבחינת האוכל שלו. שקיים רק במזרח התיכון.

מאת: רועי יצחקי | 3.6.15

המטבח הים תיכוני הוא מטבח של אזורים מסביב לים התיכון .

-המדינות בים התיכון השפיעו זו על זו במהלך השנים כך שהבישול התפתח בכיוון של עקרונות משותפים .

המטבח הים תיכוני מאופיין ברכיבים דומיננטיים למשל : כוסברה פטרוזיליה נענע סלרי .

אחד המאכלים המפורסמים בים התיכון הוא החומוס גידול החומוס העיקרי בעולם הוא בהודו כ65% מגידול החומוס העיקרי נמצא שם גם בישראל מגדלים חומוס בשטחים של 40,000 מטר .

חומוס (חמצה) הוא צמח ממשפחת הקטניות גובהו של הצמח הוא 20 עד 50 סנטימטר

והוא בעל עלים נוצתיים קטנים הנמצאים בשני צידי הגבעול .

בתרמיל של הזרע 1-3 זרעי חומוס חמצה זקוקה לאקלים חם מעל 400 מ"מ גשם שנתי .

מתכון לחומוס : מסננים את גרגירי החומוס. מעבירים אותם לסיר גדול יחד עם ארבע שיני שום, הבצל, עלי הפטרוזיליה וגרגירי הכוסברה. מכסים במים רבים ומביאים לרתיחה. מנמיכים את האש ומבשלים המון זמן בסיר מכוסה עד שהחומוס רך לחלוטין וגרגיר בודד נמעך בקלות בין האצבע לאגודל. הבישול יארך שעתיים-שלוש, ואפילו יותר. מסירים מהאש וממתינים שעה.

מסננים את החומוס, אך שומרים את מי הבישול. מעבירים את החומוס והנלווים למעבד מזון, מוסיפים את הטחינה ומעבדים למשחה חלקה. אם סמיך מדי, מוסיפים ממי הבישול. מוסיפים שמן זית בנדיבות, שן שום קצוצה ומעט מלח. מערבבים ומגישים כמקובל (חמים או פושר).

לפני העיבוד אפשר לשמור חלק מהגרגירים ולהוסיף אותם שלמים לפני ההגשה.

חומוס במזרח התיכון בר מנשה

החומוס הוא צמח ממשפחת קטיניות גובהו הוא 20-50 סמ בתרמילו יש 2-3 חומוסים

צמח החומוס זקוק לאקלים חם ולמעלה מ 400 מלימטר גשם שנתי.

חומוס מוכן נמכר בחנויות, במעדניות ובמסעדות, וניתן להכינו גם בבית. בתהליך ההכנה של המאכל, הגרגרים היבשים מושרים במים, כאשר זמן ההשריה משתנה בהתאם למתכון ממספר שעות עד יממה ואף יותר. לאחר מכן הגרגרים מורתחים בסיר למשך שעה עד מספר שעות, לרוב בתוספת סודה לשתיה שמאיצה את ריכוך החמצה. הגרגרים המבושלים נטחנים עם מטחנה ידנית (מכתש ועלי) או מעבד מזון עם טחינה, שום, מלח, מיץ לימון, שמן זית, כמון ופלפל ולעתים גם תבלינים נוספים. נהוג להגיש את החומוס כשהוא מעוטר מלמעלה בגרגירי חומוס מבושלים שלמים, פטרוזיליהקצוצה ושמן זית

הרס בים התיכון אוראל פרץ

הגורמים להרס הים התיכון

לים התיכון מליחות קלה , הוא ים בין יבשתי הנמצא בין היבשות אסיה אפריקה ואירופה.

מאת: אוראל פרץ | 3.6.15
נהוג להגדיר את זיהום הסביבתי הימי כהחדרת חומר או אנרגיה על ידי האדם, לסביבה הימית הגורמת לתוצאות מזיקות.
זיהום הים גורם לפגיעה במערכות החי והצומח , לפגיעה בפעילות ימית כמו דיג , להפרעות בשימושים שונים של מי הים (כגון רחצת נופשים או חקלאות ימית ) , ואף גורם סכנות לבריאות האדם.
החומרים הגורמים לסכנות אלה נקראים מזהמים.
גורמיי הזיהום העיקריים הם:
נפט ושמנים ,שפכים ,פסולת מוצקה ,כימיקלים וזיהום תרמי .
מאז ומתמיד נהג האדם לסלק את השפכים שלו אל הנחל הקרוב או אל הים.
בעשרות השנים האחרונות, כתוצאה מהתרבות מספר האנשים החיים באזור החוף ומהתגברות הפעילות התעשייתית בים וביבשה החמיר המצב מאוד והוא מאיים להפוך את הים התיכון לאגן של פסולת.
למרות כל הצעדים שננקטו עד כה, ממשיכה כמות האשפה לעלות.

כציד ניתן לצמצם את כמות הזיהום בים התיכון ?
מטרת הפעילות היא למנוע עד כמה שניתן את זיהום הים הנגרם מפעילותם הימית של כלי השייט ולמנוע פגיעה משמעותית בסביבה הימית .
כדי למנוע את הזיהום מצמצמים מספר הזרמות מי הביוב המזהמים את הים מטהרים אותם ומחזירים אותם למאגרי מי התהום ומשם לחקלאות
כמו כן שימוש בטכנולוגיה מתקדמת לצורך צמצום הזיהום ממקורות יבשתיים, למשל ע"י שימוש פילטרים חזקים .

קיימת חקיקה שמטרתה לבקר את כמות המזהמים שנזרקת לים .

טיול במצרים יובל יהודה

ביומו הראשון של הטיול אנו נלך סכר אסואן, נלך נתבונן בסכרים ובמקורי המים שנמצאים שם.

סכר אסואן הוא מערכת של שני סכרים על נהר הנילוס המכונים "סכר אסואן הגבוה" ו"סכר אסואן הנמוך". הסכרים, שממוקמים סמוך

לאסואן שבמצרים משמשים לאגירת מי הנהר באמצעות הצפת האזור שלפני הסכר ולוויסות זרימת מי הנהר בהתאם לצורכי המדינה הסכר הגבוה הוא

העיקרי בין שני הסכרים‏‏‏.

בניית הסכר הפרה את האיזון האקולוגי בסביבת הים התיכון.

קיימת גם סחופת משמעותית של קו החוף לכל אורך הצד המזרחי ל הים התיכון, סחופת זו נגמרת עקב מחסור בחול שפעם היה מגיע עם הנילוס.

ביומנו השני אנו נטייל לקהיר.

קהיר ממוקמת בצפון מצרים, לגדות נהר הנילוס החוצה אותה. העיר מתחלקת לשני חלקים לא שווים: העיר העתיקה והעיר החדשה. העיר החדשה בנויה בסגנון אירופי מודרני,

בתים גדולים, מלונות, בנייני משרדים ועוד, בעוד העיר העתיקה בנויה בצפיפות, ניכרים בה שברי חומות ושרידים עתיקים, יש בה מסגדים רבים מימי הביניים, וכן בניינים

גבוהים שחלקם העליון מיועד למגורים וחלקם התחתון – למסחר.

אנו נלך ונטייל באתרים ההיסטוריים של קהיר המוסלמית

ביומנו השלישי והאחרון אנו נטייל לתעלת סואץ.

תעלת סואץ זוהי תעלת מים מלאכותית העוברת במצרים ממערב למדבר סיני ומשמשת למעבר אוניות ממזרח אסיה, האוקיינוס ההודי וים סוף, לים התיכון לאירופה.

חשיבותה הגדולה של התעלה היא נותנת אפשרות לספינות השטות בין אסיה לאירופה לא לעשו את העיקוף דרך אפריקה והאוקיינוס האטלנטי ובכך לקצר משמעותית את דרך.


התעלה כים מהווה את קו הגבול בין יבשת אסיה ליבשת אפריקה בין מלחמת ששת הימים ועד לנסיגה הישראלית מסיני בעקבות הסכם השלום בין ישראל למצרים.

האם ישראל תעוף מפיפ"א? אבי בן יאיר

לאחרונה הגישו הפלסטינים בקשה להדיח את ישראל מפיפ"א. אז מה בעצם הפלסטינים רוצים? ואיך זה משפיע?

מאת: אבי בן יאיר 21.5.15

לטענת הפלסטינים ישראל פוגעת בכדורגל בעזה ובגדה המערבית בדרכים שונות. הטענה העיקרית נוגעת במעבר של אנשי כדורגל, בעיקר שחקנים אבל לא רק, מהגדה לרצועה ולהיפך. השחקנים, לפי הטענה, מעוכבים במחסומים ולא ניתן להם מעבר כדי להגיע לאימונים או משחקים, דבר שפוגע בליגה ובפעילות הנבחרת.

טענות הפלסטינים, שמובאות על-ידי יו"ר ההתאחדות לכדורגל, ג'יבריל רג'וב, נוגעות גם במעבר של ציוד ספורט והפרעה לפעילות הספורט על-ידי שימוש בכח, לטענתם כמובן, דבר שגורם להפסקה של אימונים ומשחקים. הפלסטינים דורשים להשעות את ישראל מכל פעילות בפיפ"א עד שייפתרו חלוקות כאלה ואחרות.

מה ההשלכות של ההשעיה של ישראל מפיפ"א? האם ישראל יכול להיענש בצורה שאינה השעיה מלאה?

במידה שיוחלט להשעות את ישראל מפיפ"א הדבר אומר הרחקה מכל פעילות, גם של הקבוצות וגם של הנבחרת, מטורנירים של פיפ"א. מדובר בעצם בכל טורניר בינלאומי רשמי, כולל מוקדמות יורו 2016, מוקדמות ליגת האלופות והליגה האירופית. הכדורגל הישראלי יהיה בעצם מבודד וסגור בתוך עצמו.

קיים סיכוי שיוקם מסמך הבנות בין הצדדים שהפרה שלו על-ידי ישראל תגרור אוטומטית סנקציות שונות מבלי שיהיה צורך לחזור ולדון בדבר בקונגרס פיפ"א. בנוסף, ישנה אפשרות שהכדורגל הישראלי לא יוענש בהשעיה מלאה והחלטת הקונגרס תיגע רק בקבוצות שנמצאות מעבר לקו הירוק.

לפי דיווחים שונים, פיפ"א עשויה לבקש מהאו"ם את דעת הארגון בנוגע לשטחים מסוימים, ואם ייקבע שמדובר בשטח כבוש, קבוצות באזור זה לא יורשו להיות חלק מההתאחדות לכדורגל. מעבר לכל החלטה כמובן שההד התקשורתי הרחב פוגע בישראל בפני עצמו.

לטענתי , ישראל אינה צריכה לעוף מפיפ"א מפני שהפלסטינים לא צריכים לערב את המלחמה בין שני המדינות ולהכניס את זה לכדורגל. שני המדינות צריכות להרגיע את הרוחות בניהם ולבטל בקשה בלתי רגילה כמו זאת.