תכנית שבועית מספר 5

29/9/19-5/10/19

זה החלום/אולב האוגה


זֶה הַחֲלוֹם שֶאָנוּ נוֹצְרִים בְּלִבֵּנוּ בְּלִי לוֹמַר מִלָּה

שֶׁמַּשֶּׁהוּ מוּפְלָא יִקְרֶה פִּתְאוֹם

שֶּׁזֶה מוּכְרָח לִקְרוֹת

שֶׁהַזְּמַן יִפָּתַח לְפָנֵינוּ

שֶׁהַלֵּב יִפָּתַח לְפָנֵינוּ

שֶׁהַשְּׁעָרִים יִפָּתְחוּ לְפָנֵינוּ

שֶׁהַסֶּלַע יִפָּתַח לְפָנֵינוּ

שֶׁמַּעְיָן נִסְתָּר יִפְרֹץ לְעֻמָּתֵנוּ

שֶׁהַחֲלוֹם עַצְמוֹ יִפָּתַח לְפָנֵינוּ

שֶׁבֹּקֶר אֶחָד נְשַׁיֵּט בְּלִי מֵשִׂים לְתוֹךְ

מִפְרָץ קָטָן שֶׁלֹּא יָדַעְנוּ שֶׁהָיָה שָׁם כָּל הַזְמַן

גם השבוע האחרון היה שבוע של בחירה.

בכיתות נערכו הבחירות למועצת תלמידים ואחוז גבוה של תלמידים מימשו את זכותם לבחור את נציגי השכבה למועצת התלמידים.

השבוע התקיימו אספות הורים לשכבות ז' – י"א. במפגש עם ההורים בכיתות, נבחרו ההורים המתנדבים לוועד הכיתתי והשכבתי שנציגיהם יהוו את הנהגת ההורים.

הבחירה היא זכות גדולה להשפיע ואני שמחה שאחוז גבוה של תלמידים מימש את זכותו.

בברכת שבת שלום, חג שמח ושנה טובה לכם ולבני משפחותיכם, דלית

Big picture
תלמידי כיתות ז' ביום גיבוש
"יום בעקבות לוחמים" ברמת הגולן - תלמידי שכבת יב', מחזור פ"ג
הפסקה ישראלית מחזור פ"ג כדורי
"הפסקה ישראלית" - מחזור פ"ג
מירוץ יב בסימן זהירות בדרכים

פרשת השבוע

פרשת "ניצבים" וראש השנה

יוקי לוי


השבת קוראים בפרשת ניצבים המתחילה במילים "אתם ניצבים היום כולכם... ראשיכם שבטיכם, זקניכם ושוטריכם, כל איש ישראל. טפכם נשיכם וגרך, אשר בקרב מחניך, מחוטב עציך, עד שואב מימיך.. לעוברך בברית ה'" לפי המסורת "היום" הוא "היום הרת עולם" - יום ראש השנה, ביום זה הא-ל כורת ברית מחודשת עם עם ישראל.

בפרשה מתוארת מעלת החזרה בתשובה, לאחר תיאור החטאים והגלות שבא בעקבותם מתוארת חזרת עם ישראל בתשובה ובעקבותיה הגאולה.

וְשַׁבְתָּ֞ עַד־ ה' אֱ-לֹהֶ֨יךָ֙ וְשָֽׁמַעְתָּ֣ בְקֹל֔וֹ ... וְשָׁ֨ב ה' אֱלֹהֶ֛יךָ אֶת־שְׁבֽוּתְךָ֖ וְרִֽחֲמֶ֑ךָ וְשָׁ֗ב וְקִבֶּצְךָ֙ מִכָּל־הָ֣עַמִּ֔ים אֲשֶׁ֧ר הֱפִֽיצְךָ֛ ה' אֱ-לֹהֶ֖יךָ שָֽׁמָּה. ... וְאַתָּ֣ה תָשׁ֔וּב וְשָֽׁמַעְתָּ֖ בְּק֣וֹל ה' .... יָשׁ֣וּב ה' לָשׂ֤וּשׂ עָלֶ֨יךָ֙ לְט֔וֹב כַּֽאֲשֶׁר־שָׂ֖שׂ עַל־אֲבֹתֶֽיךָ:

חזרה בתשובה שנעשית מאהבה, מוחקת את החטאים עד שאומרים חז"ל "במקום שבעלי תשובה עומדים צדיקים גמורים אינם יכולים לעמוד". בלוח השנה העברי נקבע יום ראש השנה כיום של חשבון נפש, יום חג ושמחה אמנם, אך עם זאת הוא "יום הדין". יום בו נערך עם כ"כל באי עולם" דין וחשבון על כל מעשיהם במהלך חייהם ונקבע עתידם לשנה הקרובה. ולא רק עם כל פרט ופרט, אלא גם על "המדינות בו יאמר, איזו לחרב ואיזו לשלום" וכך גם על כל העולם. הסיבה לשמחה למרות קדושתו וחומרתו של היום היא, מפני שאנחנו מרגישים כבניו של הקב"ה ולכן בטוחים שאם נתחרט על מעשינו הרעים ונקבל על עצמנו החלטות טובות, הא-ל ירחם עלינו "כרחם אב על בנים".

הרמב"ם (הלכות תשובה פ' ג הלכה ח') כותב שכל אדם צריך לראות את עצמו כל השנה כאילו חציו זכאי וחציו חייב, וכאילו כל העולם חציו זכאי וחציו חייב כך שאם חלילה יעשה עבירה הוא מטה את הכף של עצמו ושל כל העולם לחובה, ולהיפך עם כל מצווה או מעשה טוב שיעשה, תיטה הכף לזכות.

על אף שראש השנה הוא יום הדין, ביום זה "נכתבים" הדינים, אך רק ביום כיפור "נחתמים" הימים שבין ראש השנה נקראים עשרת ימי תשובה, בהם יש ערך מיוחד לתפילה ולחזרה בתשובה. ובלשון הרמב"ם (פ' ב' הלכה ח') "אף על פי שהתשובה והצעקה יפה לעולם, בעשרת הימים שבין ראש השנה ויום הכיפורים היא יפה ביותר, ומיד היא מתקבלת, שנאמר ,דרשו ה', בהימצאו. קראוהו, בהיותו קרוב"' ולכן (פ' ג הלכה ט') "נהגו כל בית ישראל להרבות בצדקה ובמעשים טובים ולעסוק במצוות, מראש השנה עד יום הכיפורים, יתר מכל ימות השנה. ונהגו כולם לקום בלילה בעשרת ימים אלו, ולהתפלל בבתי כנסייות בדברי תחנונים ודברי כיבושין עד שיאור היום."

"ותשובה ותפילה וצדקה – מעבירין את רוע הגזרה".


ומה מאחלים? לקראת ראש השנה מאחלים האחד לחברו "שנה טובה – כתיבה וחתימה טובה", כתיבת הדין נעשית בראש השנה ואילו חתימתו נעשית ביום כיפור, לכן בין ראש השנה ליום כיפור מאחלים "חתימה טובה". אומנם הדין נחתם ביום כיפור, אבל עדיין ניתן לחזור בתשובה ולהמתיק את הדין שכן רק בהושענה רבה (ערב שמחת תורה) "יוצאים הפתקים" לכן לאחר יום כיפור ועד הושענה רבה מברכים ב"גמר חתימה טובה".פניני לשון
לא בשמים – ביטוי שמשמעותו הדבר ניתן להשגה, ובקלות יחסית. בפרשה כתוב על קיום מצוות התורה "לא בשמים היא לאמור, מי יעלה לנו השמיים ויקחה" התורה שייכת לכולם, וכל אחד יכול לקיימה, בלשון הכתוב "כי קרוב אליך הדבר מאד, בפיך ובלבבך לעשותו"


האזנה מומלצת לפני ראש השנה: המזמור ונתנה תוקף שכתב ר' אמנון ממגנצא, לחן יאיר רוזנבלום בביצוע הגבעטרון

שנה טובה

משולחנה של מועצת התלמידים

מועצת התלמידים והנוער הארצית: היא הגוף הנבחר והמייצג של התלמידים והנוער במדינת ישראל. המועצה הוקמה במטרה לחנך תלמידים לערכים דמוקרטים. המועצה היא המייצגת הרשמית של התלמידים והנוער בכיתות ז' עד י"ב בישראל בפני מקבלי ההחלטות במשרד החינוך והתרבות ובמשרדי ממשלה נוספים.


גלגל המועצות הוא מונח המתאר את המערך הארצי של המועצות המקושרות זו לזו בשרשרות של נציגות

Big picture

פינת הדיגיטל והתקשוב

זיו זיגרמן


והפעם - עובדה שאולי לא ידעתם...


בערים הגדולות בסין כמעט ולא משתמשים יותר במזומן. השיטות הנפוצות ביותר לתשלום הן באמצעות הסלולר (Alipay של עלי באבא ו-WeChat Pay הנפוצות שבפלטפורמות, בנוסף לאיביי), בהתבסס על ארנק דיגיטלי. כלומר - בסין, השימוש במזומן ובכרטיס אשראי הוא כל-כך נדיר, שסביר שאין בכלל צורך להסתובב שם עם ארנק, ואף חריג מאוד ולא מקובל לעשות כן.


כיום, ניתן לשלם בהרבה מהחנויות בסין גם באמצעות סריקת פנים - שמייתרת בעצם גם את הצורך להסתובב עם משהו מלבד הפרצוף שלך ע״מ לשלם על שירותים שונים.


השימוש בארנק דיגיטלי רלוונטי לכל פלטפורמה בסין - החל מחנויות פיזיות, כלה בשווקים (שבהם בכל דוכן יש קוד QR ייחודי שניתן לסרוק ולשלם באמצעותו) והגיע גם עד לקבצנים.


כן, לקבצנים בסין אין כוס (לא ריקה) ביד, לא כובע הפוך ולא ג׳קט פרוש על הרצפה - יש להם ברקוד ענק שתלוי להם על הצוואר.

לו"ז שבועי

יום ראשון 29/9/19

ערב ראש השנה תש"פ

יום שני 30/9/19

ראש השנה תש"פ

יום שלישי 1/10/19

ראש השנה תש"פ

יום רביעי 2/10/19

חזרה ללימודים


צום גדליה

יום חמישי 3/10/19

9:00-9:15 - טקס חשיפת מועצת תלמידים תש"פ


כדורסל י'-י"ב - תחרות מוקדמות. מתארחים בנווה איתן בי"ס דרכא גאון הירדן יציאה מכדורי בשעה 12:00 חזרה משוערת בשעה 16:00 מלווה יוסי שמחון ואופיר המאמן.

יום שישי 4/10/19

7:30 מבחן מועד ב' 7:15 לזכאים לתוספת זמן


פנימייה - שבת סגורה

יום שבת 5/10/19