مخزن اسید

مخزن اسید چیست؟

مخزن اسید ، تانکر یا منبعی است ضد اسید که بمنظور نگهداری یا ذخیره سازی اسیدها و مواد قلیایی مختلف با جنس بدنه استیل ، پلی اتیلن ، پلی پروپیلن ، کامپوزیت و یا هر ماده ای که واکنشی به مواد قلیایی و اسیدی از خود نشان ندهد ، ساخته می شود. مخازن اسید جهت نگهداری و حمل اسید سولفوریک ، نیتریک ، فسفریک و کلریدریک ، مواد قلیایی ، سودها و ... استفاده می شوند.


همچنین تانکرهای حمل اسید با ph های متفاوت و دانسیته و غلظت های متفاوت در گروه صنعتی ناب زیست طراحی و تولید می شود.


با توجه به خاصیت ضد خوردگی پلی اتیلن HDPE 3840 این ماده پایداری بسیار بالایی در برابر مواد اسیدی و خورنده دارد. به همین دلیل مخزن پلی اتیلن سنگین، برای نگهداری بسیاری از انواع اسید ها مانند اسید سولفوریک ، اسید استیک ، اسید کلریدریک و اسید فسفریک می تواند بهترین و اقتصادی ترین گزینه باشد. مخزن پلی اتیلن یکپارچه در مقایسه با مخازن پلی اتیلنی که به کمک لوله های کاروگیت و جوش اکستروژن تولید می شوند بسیار بسیار ایمن تر هستند. نشتی یکی از مشکلاتی است که ممکن است این مخازن در محل جوشکاری به آنها دچار شوند

همچنین مخازن پلی اتیلنی در مقایسه با مخازن استیل ضد زنگ و ضد اسید بسیار ارزان تر و اقتصادی تر هستند . در نهایت لازم به ذکر است که در خصوص اسید نیتریک باید دقت بیشتری نمود و بهتر است سالیانه یا دو سالانه مخازن پلی اتیلنی را تعویض کنید.

Big picture

انواع مخزن نگهداری اسید

مخزن نگهداری اسید Acid reservoir در صنایع مختلف کاربرد گسترده ای دارد و با توجه به نوع مواد اسیدی، چگالی آنها، مقدار مواد اسیدی و شرایط محیط قرارگیری منبع در انواع متنوعی طراحی و تولید میشود. بر اساس شکل کلی مخازن نگهداری اسید می توان آنها را در گروه های زیر تقسیم بندی کرد:


مخزن نگهداری اسید افقی
منبع ذخیره اسید عمودی
مخزن نگهداری از اسید قیفی
منبع نگهداری اسید مکعبی

شکل ظاهری مخازن ضد اسید

1. مخازن افقی از چند صد لیتری تا چند صد هزاری لیتر

2. مخازن عمودی از چند صد لیتری تا چند صد هزاری لیتر
3. مخازن قیفی از چند صد لیتری تا چند ده هزاری لیتر
4. مخازن مکعبی از چند ده لیتری تا هزار لیتر


مخازن استیل ضد زنگ و مخازن گالوانیزه پیش از بوجود آمدن مخازن پلاستیکی، پلی اتیلن دوجداره، برای نگهداری اسیدها استفاده می‌شد. اما قیمت آنها بسیار زیاد است و بنابراین امروزه از مخازن پلاستیکی سبک و کم هزینه‌تر، با مقاومت بالا در برابر انواع اسیدها، استفاده می‌شود. این مخازن دو جداره دارای دو دیواره با فاصله چندسانتی متری می‌باشد. برای اسید نیتریک به صورت اختصاصی از تانکر اسید دو جداره پلی پروپیلن دودزا نیز استفاده می‌شود.

شرکت ایستا پلیمر شریف