יריד שוק הגלובלי

פורט-או-פרנס - ליאם בן דוד, יתיר אייזנברג ובן שטרנליכט

פורט-או-פרנס - עיר לכל דבר

פורט-או-פרנס היא הבירה והעיר הכי גדולה בהאיטי. אוכלוסיית העיר מונה כמיליון איש. העיר שוכנת על החוף מפרץ לה גונאב, בחוף יש נמל שבו מייצאים ממנה בעיקר קפה, סוכר, סבון ומוצרי טקסטיל והלבשה.


בעיר נמצאת אוניברסיטת האיטי (האוניברסיטה הטובה ביותר בהאיטי). העיר מחולקת לשני חלקים, האזור המגורים הנמצא על ההרים מעל העיר והאזור הפרסומי של העיר הנמצא קרוב יותר לחוף (מלונות, חנויות ועוד).


רמת המחייה בעיר מאוד נמוכה ורוב אזורי המגורים הם שכונות מצוקה, אך אנחנו מאמינים שיש למקום פוטנציאל רב בזכות למבנה האי המדהים של האיטי שיכול לשמש כאי קריבי מפנק לכל דבר.


העיר ספגה נזק רב ברעידת האדמה של האיטי ב12 בינואר, 2010 עם הרבה מבנים שנהרסו. הממשלה של האיטי העריכה שממעלה למאתיים אלף איש מתו בטרגדיה הנוראית זה.

תיירות ואטרקציות בפורט-או-פרנס

החוף הנפלא שנמצא בפורט-או-פרנס לדעתנו בעל פוטנציאל ענק לתיירות הוא פשוט מושלם. המקום נחשב לאתר תיירות מוביל לאנשים מהמעמד הגבוה, פורט-או-פרנס היא אולי בית לשכונות מצוקה רבות אך הוא גם בית לחוף מדהים שהופך את העיר לאתר תיירות ברמה גבוה מאוד. כמובן שרמות המחייה בעיר הם נמוכות אך חשוב לזכור שפורט-או-פרנס מחזיקה את אחת מהחופים היפים בעולם.

כלכלה בפורט-או-פרנס

הכלכלה בפורט-או-פרנס ספגה פגיעה קשה מאוד בעקבות רעידת האדמה שקרתה שם וברחבי האיטי לפני ארבע שנים אך בשנים האחרונות, הכלכלה מתאוששת ורואים שהאיטי מצליחה לנצל את הפוטנציאל הרב במשאבים הרבים שיש באי. כמובן שהכלכלה עדיין היא אחת מהנמוכות בעולם אך היא מחזיקה פוטנציאל רב בגלל משאבים רבים שנמצאים באי. הכלכלה באי מתקיימת מקפה, מנגו, קני-סוכר, אורז, תירס, סורגום, עץ לתעשייה, זיקוק סוכר, טחינת קמח, טקסטיל ומלט. בעבר האי היה '' מכרה זהב '' בגלל המחירים הגבוהים שלסוכר היה, פורט-או-פרנס עובד על ידי המתיישבים הצרפתים שהחזיקו את אזרחי המקום כעבדים (עד לשנת 1804) וגידלו שם סוכר שאותו הם סחרו. בשנים האחרונות, הכלכלה בפורט-או-פרנס התרחבה בגלל המחירים היחסית נמוכים של הסוכר והסוחרים בפורט-או-פרנס החלו להשתמש במשאבים אחרים (עדיין משתמשים בסוכר) בשביל מסחר. הכלכלה יכולה גם להתגאות בתעשיית תיירות מועשרת.
Big image

מבנה גאוגרפי של פורט-או-פרנס

האיטי מורכבת משני חצאי אי (פורט-או-פרנס ושאר האיטי), המופרדים על ידי מפרץ הנקרא '' מפרץ לה גונאב '' רוב שטחה הררי ויש בה נחלים ונהרות רבים. אפשר לתאר את האקלים כטרופי, אך ניכרים הבדלים גדולים בין איזוריה המישוריים של האיטי לבין פסגות ההרים. האי מוקף שוניות אלמוגים. במדינה קיימת סכנה גדולה לסופות הוריקן. סופות הרסניות כאלה פקדו את המקום ב-1963, 1980, 1988, 1994 ו-1998. יערותיה הטרופיים של האיטי הושמדו ברובם, אם כדי לפנות שטחים לחקלאות ואם לצורך אספקת עץ וחומרי בעירה. דבר אשר נורא פגע בחי ובצומח, האיכות של קרקעות רבות בפורט-או-פרנס הוא נמוך בגלל שימוש יתר או תכנון לא מיטבי של חקלאות.

Big image

נתונים

האיטי נמצאת במקום ה172 במדד רמת הגלובליזציה עם דירוג של 35.20

להאיטי יש צפיפות אוכלוסין של 360.24 נפש לקמ"ר ׁ(קמ''ר=קילומטר רבוע)

האיטי במקום ה161 במדד הפיתוח האנושי