אור שחר, ח'7

ילדי המים, התקופה הויקטוריאנית, צפון אנגליה.

מה קורה בסיפור?

תום הוא מנקה ארובות המגיע עם מעבידו האכזרי, גריימס, אל אחוזה מפוארת. הוא נכנס דרך הארובה לחדרה של ילדה בשם אלי. הוא נחשד בגניבה, ובעלי האחוזה רודפים אחריו. הוא בורח, יורד מצוקים וזקנה פוגשת אותו ומטפלת בו כי מרוב שהוא ברח ורץ בשמש החמה הוא קיבל מכת חום. הזקנה נתנה לו חלב ונתנה לו לישון אך מתוך שינה הוא הולך ונכנס לנהר, שם הוא הופך ל"ילד מים" - גודלו 10 סנטימטרים וצומחים לו זימים. תום עובר במים הרפתקאות שונות. הוא מתחיל את דרכו בנחל קטן, ומשם עובר לים הפתוח. בדרך הוא רואה כיצד גריימס נופל למים וטובע. בים הוא פוגש ילדי מים אחרים וגם את הילדה אלי, וכן פיות המלמדות אותו שיעורי חיים. כחלק מהתבגרותו, תום מבין שעליו לסלוח לגריימס ולעזור לו, למרות שגריימס התאכזר אליו. תום יוצא למסע לאזור הקוטב הצפוני כדי להגיע למקום שבו נמצא גריימס. הוא עוזר לגריימס להבין שהוא היה אדם רע, ומציל אותו. כעת גם תום יכול לחזור לעולם היבשה, והוא חוזר לזרועותיה של אלי.

מאפייני המהפכה התעשייתית, (1)

אחד המקצועות המבוקשים היה ניקוי ארובות. ארובה היא אמצעי להוצאת גזים חמים ועשן שנוצרים כתוצאה משרפה בכבשן או באח. מטבע הדברים, הארובות ממוקמות על גג הבית, וחשוב מאוד לדאוג לכך שיעברו ניקוי. ארובה – מתקן המעורר בנו את האסוציאציה של אירופה הקרה, ובצדק. עד לא מזמן, השיטה היעילה ביותר לחמם את הבית הייתה באמצעות אח.

הבעיה היא שמלאכת ניקוי ארובות זו מלאכה לא פשוטה, המצריכה ציוד מיוחד ומיומנות, שכן מדובר בעבודה בגובה ונפילה מגובה זה לא דבר נעים במיוחד. למרות הסיכונים, חשוב ביותר לדאוג לניקוי ארובות. בשל האמור לעיל, התפתח באירופה מקצוע של מנקי ארובות שתפקידם היה להגיע לבתים ובתי עסק שיש בהם ארובה, ולדאוג לעבודת ניקוי ארובות. מקצוע זה היה קיים שנים רבות באירופה, ולמעשה קיים גם היום, אך ניקוי ארובות הפך פחות פופולארי, ולכן מספרם של העוסקים בניקוי ארובות ירד.

מתבטא בסיפור...

תום הוא מנקה ארובות.

מאפייני המהפכה התעשייתית (2)

המהפכה התעשייתית דחקה את המבנה החברתי הישן – אצולה, כמורה ובני המעמד השלישי – לטובת מבנה חדש בן שני מעמדות: הבורגנים והפועלים (פרולטריון). מעמד הבורגנים היה מגוון והתחלק לשלוש קבוצות עיקריות: בורגנות גבוהה, בעלי מקצועות חופשיים, וזעיר בורגנים (בורגנות נמוכה). לעומתם, הפועלים היו רובם ככולם עניים, הם סבלו מניצול של בעלי המפעלים ועבדו בתנאים שסיכנו את חייהם ובריאותם (למשל העבודה במכרות). כמו כן, מי שחלה או נפצע פוטר מיד מהעבודה מבלי לקבל פיצוי כלשהו. בולט במיוחד היה הניצול של ילדים ונשים שנחלצו לסייע בפרנסת המשפחה.

מתבטא בסיפור...

תום הוא פועל עני.

הספר מאפיין את המהפכה התעשייתית כך:

הספר מעביר ביקורת רעה על המהפכה כיוון שילדים קטנים היו צריכים לנשום פיח ועשן במקום חמצן, היו עניים וחסרי כל ומעבידם היה מתעלל בהם.