ימין משה

יהונתן,גרמי,עידו ומיכאל.ג.

תאריך הקמה

משה מונטיפיורי הקים את השכונה בביקורו החמישי השכונה הוקמה בשנת 1891 כחלק מהיציאה מן החומות

מיקום ומפה


בצמוד לשכונת משכנות שאננים שהקיםמשה מונטיפיוריוליד בית מלון ענבל

סיפור הקמתה של השכונה

משכנות שאננים שנבנתה ראשונה בשנת 1860 והשכונה ימין משה שנבנתה בשנת 1890 ניצבות מול חומות העיר העתיקה לכוון הר ציון ,ספור הקמת השכונה , קשור לסר משה מונטיפיורי ,בהגיעו לארץ ישראל לביקורו הרביעי בישראל, עם סכום כסף גדול מעיזבונו של התורם יהודה טורא מניו אורליאנס ,אשר נפטר בגיל 90 שנה בשנת 1854 ,לאחר מותו הוריש כשישים אלף דולר בצוואתו , על מנת להקים מגורים ועזרה ליהודים שחיו בארץ ישראל .ימין משה נקראה על שם משה מונטיפיורי, ומקור שמה בספר ישעיהו: "מוֹלִיךְ לִימִין מֹשֶׁה זְרוֹעַ תִּפְאַרְתּוֹ בּוֹקֵעַ מַיִם מִפְּנֵיהֶם לַעֲשׂוֹת לוֹ שֵׁם עוֹלָם" (ישעיהו ס"ג, 12).

כבר בראשיתה נחלקה השכונה לשניים: חלק אחד, שהרחוב הראשי שלו היה רחוב נתן (על שם הרב נתן אדלר (השני), רבה של בריטניה), יועד לאשכנזים, והחלק השני, שהרחוב הראשי שלו היה רחוב יהודית (על שם אשתו של השר מונטיפיורי), יועד לספרדים.

בתי ימין משה היו קטנים ונבנו כטורים ארוכים. הרחובות כולם רוצפו באבן, ורחובות בעלי מדרגות ירדו בתלילות לרוחב השכונה. כל בניין בשכונה היה בעל שתי קומות ובכל דירה היו שני חדרים, האחד גדול מחברו. המטבח היה בחלק האחורי של הדירה. הבתים לא דמו אחד לשני: כל בעל בית בנה את ביתו לפי צרכיו ורצונותיו. בחלק מן הבתים אף היה בור מים ששימש את המשפחה.

שכונת ימין משה נחשבה שכונה מודרנית ביותר. רבניה הספרדים והאשכנזים היו אומנם דתיים, אך לא קנאים

תושבי השכונה מצאו את עצמם תחת סכנת התקפה מתמדת מצד ערביי הסביבה. ).

שכונת ימין משה בזמן מלחמת העצמאות

תושבי השכונה מצאו את עצמם תחת סכנת התקפה מתמדת מצד ערביי הסביבה. בשנת 1920 הקימו התושבים שערים לשכונה כדי לתחום אותה, אך למרות זאת השכונה הייתה נתונה תחת התקפות קשות במאורעות תרפ"ט (1929) אז פרצו ערבים לשכונה ובפרעות תרצ"ו-תרצ"ט

(1939-1936).

לשכונת ימין משה היה תפקיד חשוב במלחמת השחרור, בהיותה מגשרת בין העיר החדשה לבין העיר העתיקה שבתוך החומות. עם זאת, היה קשה להגן על השכונה, בשל מיקומה בשיפולי הר ומוקפת בשכונות ערביות.

רבים מתושבי השכונה עזבו אותה, והשכונה בוצרה על מנת לשפר את המצב הביטחוני בה. לשם כך נהרסו "בתי טורא", וגם כדי לאפשר תנועה מבלי להיחשף לצלפים שבהר ציון. הבריטים השתלטו על בית עבדאללה ומדי פעם ירו משם לעבר ימין משה, "להראות מי הבוס".

בליל ה-14 במאי, יום עזיבת הבריטים את ארץ ישראל והכרזת המדינה, ננטשה השכונה לגמרי ותושביה עברו לבתים ערביים נטושים בשכונת רוממה, אך רובם המשיכו להתפלל בשבתות בימין משה. השכונה שימשה כמעבר לכוחות צבא.

בשנת 1949 עלו ארצה יהודים רבים מטורקיה. יוסף מלכי, שעמד בראש ועד העולים מטורקיה, קיבל את הצעת הסוכנות היהודית להשתכן בימין משה, שהייתה אז מגודרת וסגורה. מלכי מתאר את המקום כנטוש ומוזנח, בעל גגות שבורים וקירות פרוצים, שרידי מלחמת השחרור. אך למרות זאת, הוחלט שהעולים מטורקיה יגורו בימין משה.

יהורם גאון - השר משה מונטיפיורי
Big image