איגרת המזכירות הפדגוגית

יוני 2016 (34) משרד החינוך

דברי יו"ר המזכירות הפדגוגית משה וינשטוק

זאת ירושלים, האגרת של המזכירות הפדגוגית

השבוע הכריז המשרד על "שבוע ירושלים" ואנו הקמנו את אתר האירוע ותכנים רבים בו. שני אירועים חלים השנה ב"שבוע ירושלים", יום האחדות שיחול בסימן "אחדות מתוך שונות", ובו יפגשו אלפי ישראלים לשיח משותף, ויום ירושלים שבו יעלו לעיר עשרות אלפי בני נוער, תלמידי מכינות, ואנשים מבוגרים. הם יצעדו ברחובותיה, יעמיקו בנבכי ההיסטוריה, בפסיפס החיים של העיר ובגיוון האנושי, הדתי והתרבותי שבה. מאות אלפי לומדים אחרים יעסקו בלימוד אודות ייחודה של ירושלים בבתי הספר בכל רחבי הארץ. הם יגלו השונות שבה, את האחדות שבה, את פניה היפים של העיר, כמו את הפערים הגדולים השסועים בתוכה.

במהלך כל הדורות היה פער גדול בין ירושלים המצויה והריאלית לירושלים של החלומות והתקוות. רבי יהודה הלוי חלם במאה האחת עשרה בספרד על "יפה נוף משוש תבל, קריה למלך רב", ורק כמה עשרות שנים אחריו הגיע הרמב"ן לארץ ישראל וגילה באגרת לבנו את אשר מצא:

"ומה אגיד לכם בענין הארץ" הוא כתב

"כללו של דבר, כל המקודש מחברו חרב יותר מחברו וירושלים חרבה יותר מן הכל"

חלומות רבים נחלמו על עתיד ירושלים. במדרש נאמר " עתידין תחומי ירושלים להיות מלאים אבנים טובות ומרגליות", הרצל תיאר את ירושלים העתידית באלטנוילנד כשבמרכזה "בניין חדש, נוצץ ורחב ידיים... ארמון השלום", ובוריס שץ, מייסד בצלאל, כתב ב1918 ספר דמיוני מרתק בשם "ירושלים הבנויה". בספר, הוא מתאר כיצד הוא נרדם ומתעורר בירושלים, כעבור מאה שנה- ב2018 (עוד שנתיים מהיום). הוא נלקח לסיור אווירי מעל ירושלים והיא מתוארת כגן עדן מזרחי שמכיל בתוכו ערכים חברתיים נעלים.

אני חושב שגם היום לכל אדם בישראל יש את ירושלים שהוא מכיר ובה הוא מטייל ואת ירושלים עליה הוא חולם ואליה הוא מייחל. יהודה עמיחי הלין על השניות הזו שכל הזמן קיימת בירושלים וכתב "לָמָּה יְרוּשָלַיִם תָּמִיד שְתַּיִם? שֶל מַעְלָה וְשֶל מַטָּה?". ואני דווקא אוהב את השניות הזו, שבה יש ירושלים לייחל אליה ולחלום עליה ולאהוב אותה ולהצטער עליה ובשבילה.

כל כך הרבה אנשים חשים תחושות כל כך חזקות ביחס לעיר הזו. יש אנשים שכמהים להגיע אל הכותל המערבי, להתפלל למרגלותיו ולנשקו, ואחרים, שמשתוקקים לעלות אל ההר שמעליו. יש כאלו שהעיר הזו כבדה להם, ועמוסה קדושה ומאבקים, ואחרים, שהקדושה והגיוון האנושי מהווים אבן שואבת עבורם, שאינם יכולים להיפרד מהעיר הזו. ולכל אחד יש את ירושלים שלו, את הפינות שלו, את האנשים שלו, את הזכרונות או הסיוטים שלו.

וירושלים שלי, היא סבתי, סבתא דינה, דור שביעי בעיר הזאת. שתמיד מדברת על העיר הזו באהבה, ורק פעם אחת לפני כמה שנים, הסתכלה על הבניינים החדשים והגבוהים, ופלטה לעצמה בשקט "איזה גבוהים הבניינים החדשים האלה, כבר כמעט לא רואים שמים בירושלים. פעם יכולנו לראות הרבה שמיים פה". ופעם אחרת התבוננה מחלון ביתה על הבניין החדש שהוקם מעבר לכביש "היום" אמרה "יש בתים יפים עם מרפסת גדולה בכל דירה, ולמרות זאת אף פעם לא ראיתי מישהו שיושב במרפסת הזו. לנו הייתה רק חצר משותפת, אבל כל השכנות היו יושבות בה והמשפחה הייתה מגיעה בערב, מתכנסת ביחד מסביב לפרימוס הבוער, לשמוע מה קרה לכולם במשך היום."

כי גם לסבתא שלי הירושלמית, כמו לכולנו, יש את ירושלים של עכשיו ואת ירושלים של החלום.

שבת שלום

מוישי

חדשנות פדגוגית / למידה משמעותית: בלמידה בהוראה ובהערכה

אגף מורשת

יהדות ואסלאם - לומדים יחד

ביום ד' 18.5.2016 הסתיימה סדרת מפגשים ללמידה משותפת בנושאים נבחרים ביהדות ואסלאם בבית דור לדור בעפולה, מתוך תקווה לחיים משותפים ושכנות נורמלית.

המפגשים התקיימו פעם בשבועיים בהשתתפות המדריך הארצי למקצוע מורשת ואסלאם מר עומרי מחמוד והרבנית טללית.

במפגש האחרון דנו שני המדריכים עם המשתתפים בזכויות הנשים ביהדות ובאסלאם.

הנושא היה מאד מעניין ומסקרן והלהיב את הלומדים, והמשתתפים הביעו שביעות רצון וביקשו להמשיך את השיעורים המשותפים על זכויות הקשיש אחרי רמדאן ולפני החגים.
Big image

אגף חברה ורוח

המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

ביום ראשון, כ"א אייר תשעו, 29.5.16 התקיים ביקור של נשיא המדינה מר ראובן ריבלין, שר החינוך מר נפתלי בנט, מנכל"ףיץ משרד החינוך גב' מיכל כהן וראש עיירת ירושלים מר ניר ברקת בבית הספר הימלפרב בירושלים. הביקור נערך במסגרת פרויקט הנשיא "תקווה ישראלית בחינוך", המובל בשיתוף עם המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים.

הביקור בא לציין סיומה של שנת פעילות של חיים משותפים שמקיים בית הספר המשתייך לזרם הממ"ד עם שני שותפים ממגזרים שונים: ביה"ס הערבי השש שנתי אורט להנדסה ומדעים בלוד בהנהלת שירין נטור חאפי, וביה"ס ע"ש בויאר בהנהלת הגב' דפנה מנשה-ברוך.

מנהל ביה"ס הימלפרב, ירמי סטביצקי, נוסע בכל שבוע עם מס' תלמידי שכבת י"ב למרכז למידה באנגלית בביה"ס אורט בלוד במטרה ללמד אנגלית את שכבת י'.

בנוסף, מקיים ביה"ס הימלפרב קשרי לימוד משותף זה 20 שנה עם ביה"ס בויאר.

לפני הגעת המכובדים נערך שיעור משותף של תלמידי מגמת ערבית בביה"ס הימלפרב עם תלמידי ביה"ס אורט. התלמידים למדו יחד, בקבוצות מעורבות טקסטים בערבית וערכו עליהם דיון.

הנשיא, שר החינוך וראש העירייה נפגשו עם קבוצת תלמידים מצומצמת לשיח על הלימוד המשותף אותו חוו במהלך השנה. הנשיא והשר הדגישו בדבריהם את החשיבות הרבה אותה הם רואים בחינוך לשותפות בין המגזרים השונים. הם הדגישו כי לימוד משותף הוא הדרך הטובה ביותר ליצור הכרות בין מגזרים שאינה מאיימת על זהותו של כל מגזר, ומאפשרת התמקדות באינטרסים משותפים ולא במפריד.

לאחר מכן התכנסו השכבות הבוגרות של בתי הספר לכינוס עם האורחים המכובדים ונשאלו שאלות על נושאים בוערים.

"גאוגרפיה - אדם וסביבה" ו"מולדת, חברה ואזרחות"

למידה חוץ כיתתית בקרב מורים מובילים במועדון מורים חדרה

למידה חוץ כיתתית בקרב מורים מובילים במועדון מורים חדרה (השתלמות מחוזית לעל יסודי בגאוגרפיה – אדם וסביבה) בדגש על חיים משותפים בחברה רב תרבותית

לסיכום ההשתלמות (לג בעומר תשעו), שעסקה בתהליכי הוראה המזמנים למידה מעמיקה ומשמעותית, יצא ה"מועדון" לסיור מדגים בוואדי ערה. במועדון – מורים ומורות בעל יסודי, יהודים וערבים - מוסלמים ונוצרים. עם בוקר החל הסיור בתצפית על אזור התפר מול כפר ברטעה, ראינו ולמדנו את מורכבות החיים של הצדדים המעורבים והנמצאים בשטח: יהודים וערבים, ערביי ישראל והפלסטינים. בהמשך בקרנו בעיר ההולכת ומוקמת בקצב מסחרר – העיר חריש. מי שמכיר את המקום לפני שלוש שנים ויותר נדהם. ממקום שולי, קטן, שלא התפתח כמצופה על אף הדרכים הרחבות שהובילו אליו, רואה לנגד עיניו הקמה של עיר מתוכננת במאה ה-21: עירוב שימושי קרקע, עיר מקיימת, מע"ר, תחבורה ועוד. בהמשך ביקר ה"מועדון" בכפר קרע – פגישה עם אמנה, - אישה נועזת שהקימה את עמותת "למענך" - עמותה להעצמת נשים במגזר הערבי. בסיפורה האישי אמנה כנעאן שיתפה את הסובבים בפעילות הענפה שהיא עושה למען קידום ועידוד הנשים באזורה. לקראת סוף היום -ביקור בשטחים הפתוחים והתמקדות ביער קק"ל ובפעילות הענפה של קק"ל בסביבה למען הסביבה.

יעד הסיור מהווה את אחד המוקדים לסיורים של מגמות "גאוגרפיה – אדם וסביבה" במסגרת למידה על יחסי אדם וסביבה במרחב העורפי למישור החוף ובפרט בהקשר של פעילות וחיים בישראל - בחברה רב תרבותית.

Big image

מדעי החברה והמטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

לקראת יום האחדות- חברי כנסת בבתי הספר...

כ- 10 חברי כנסת , שהתחלקו לצמדים ביקרו ביום א, 29.5.16 בבתי ספר בת"א ובירושלים וקיימו שיחות בנושא אחדות עם התלמידים.

וכך כתבה מנהלת עירוני ז' ביפו:

"החוויה שלנו הייתה חיובית מאוד - אני מקווה שזה היה הדדי גם עבור איציק שמולי ומירב בן ארי.

שניהם הגיעו מוכנים מאוד, מדויקים מאוד לגבי מה חשוב להם להגיד וגם מוכנים לעובדה שהם מדברים עם תלמידי תיכון ושפטפוטים וקצת הפרעות הם חלק בלתי נפרד מהמפגש עם דור הפרעות הקשב והריכוז שאנחנו מגדלים כאן..

מצא חן בעיניי מאוד (והפתיע לטובה את התלמידים) שהם דיברו עם הילדים לגמרי בגובה העיניים ולא פחדו לעסוק גם בתפיסות שליליות של חברי כנסת. אני בטוחה שהתלמידים יצאו נשכרים מהמפגש - גם מהבחינה של לפגוש את האדם שמאחורי התדמית המאיימת והרחוקה של "חבר כנסת" וגם מבחינת המחשבה על העתיד והיכולת שלהם לקחת חלק בעיצוב שלו."

עוד כתבה מנהלת תיכון בן צבי בקריית אונו

"המפגש היה מכבד והוכיח לתלמידים כי למרות חילוקי דעות ותפיסות עולם שונות ניתן לקיים שיח פומבי מעניין ומעשיר.

התלמידים הדגישו את העובדה כי לא ציפו למפגש חשוב כזה וכי הגעתם של חברי כנסת אל"העם" הוא מסקרן ומעורר מחשבה.

הדיון נמשך גם לאחר פיזור הפאנל באופן קבוצתי עם אילת נחמיאס וגם עם בצלאל סמוטריץ בשל הענין שעוררו."

למידה מקוונת

אגף א' לפיתוח פדגוגי

יום למידה בגוגל למדריכים בתחומי הדעת ולמובילי פדגוגיה דיגיטלית אגפיים

יום למידה מרתק בגוגל התקיים בל"ג בעומר למדריכי פדגוגיה דיגיטלית. חווית למידה משולבת בהרצאות ובסדנאות עבודה. במסגרת שיתופי הפעולה בין משרד החינוך לגוגל השתתפה קבוצה של 35 מדריכים מתחומי דעת שונים במזכירות הפדגוגית במפגש פנים אל פנים שעסק כולו ביוזמות וחידושים טכנולוגיים ובשילוב בין טכנולוגיה ופדגוגיה.

Big image

הפיקוח על הוראת לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה

לקראת יום ירושלים, הפיקוח על הוראת לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה במזכירות הפדגוגית מפיקים שיעור סנכרוני לתלמידי כיתות ט-י"ב בנושא: בעיית המים בירושלים ופתרונותיה לאורך הדורות". השידור יתקיים ביום ב- 6.6.2016 בשעה 11:00 . קישור לרישום:

https://docs.google.com/forms/d/180PMYecg7bf0R3oc0VFwuckzPJBnoiO5MmpkUPuuk8M/viewform

Big image

כנסים/ימי עיון ואירועים

אגף א' לפיתוח פדגוגי

כנס מקוון "100% משמעות בלמידה" ביום שלישי ה7.6

הכנס השנתי של המזכירות הפדגוגית, "100% משמעות בלמידה" מתקרב.

נרשמו כבר אלפים מהארץ ומהעולם ( כידוע לכם יש גם חדרים באנגלית ובערבית ).

בכנס 20 חדרים בשישה מושבים וכל אחד יכול למצוא את מה שמעניין אותו ובזמן המתאים לו.

בכנס יש יריד וירטואלי שתוכלו לסייר בו ולראות את כל ההשתלמויות של עשרות תחומי הדעת.

נפגש בחדרים וביריד.

שימו לב, אם אתם נתקלים בבעיה בפתיחת הקישור להרשמה, פתחו את הקישור בגוגל כרום.

קישור להתרשמות ורישום לחדרים

Big image

יהדות אתיופיה - "כמה טוב שבאתם הביתה"

במסגרת התכנית המשרדית "דרך חדשה" נכתבים מזה מספר חודשים מערכי שיעור כחלק מתכנית לימודים רב תחומית בנושא יהדות אתיופיה בהובלת אגף א לפיתוח פדגוגי ובשיתוף אגפי חברה ורוח, מורשת ושפות. חשיפת התכנית תתקיים ביום עיון למדריכים מתחומי הדעת השותפים לתכנית. נא העבירו את הודעת שמירת התאריך לכל המדריכים מתחומי הדעת המצוינים בהודעה וודאו שהם נרשמים. לרישום לחץ כאן

Big image

אגף אמנויות

ביום ד' 18/5/16 התקיים כנס למובילי תחום האמנות החזותית במכללות לחינוך.

בכנס הציגו כותבות התכנית את הרציונל שלה והצעות לביצוע וליישום התכנית בפועל.

הרצו: ד"ר סיגל ברקאי מפמ"ר אמנות חזותית וראש החוג ל"אוריינות חזותית – אמנויות בחינוך" לתואר שני במכללת סמינר הקיבוצים, ד"ר נורית כהן עברון מייסדת החוג ל"חינוך לאמנות" לתואר שני במכללת בית ברל, רחל שליטא, מומחית לתחום אוריינות חזותית והוראה דיאלוגית, ד"ר יעל גלעת, לשעבר ראש המכון לאמנות במכללת אורנים ומיכל אשל – מדריכה ממונה על תחום האמנות במחוז תל אביב.

הכנס התקיים בקמפוס אמנויות של מכללת סמינר הקיבוצים.

Big image

יום עיון בנושא התמחות וכניסה להוראה למורים לאמנויות

אגף אמנויות במזכירות הפדגוגית יוזם, זו השנה החמישית, את קיומו של יום עיון למתמחים, חונכים, רכזי סטאז' במכללות ומנחי סדנאות הסטאז'. יום זה נועד לסייע בקליטה מיטבית של מורי האמנויות במערכת החינוך.

יום העיון נערך ביום שני האחרון בבניין משרד החינוך בת"א והשתתפו בו למעלה מ-100 איש.

מטרת יום העיון: סיוע ותמיכה לסטודנטים לקראת כניסתם לשנת ההתמחות והנגשת מידע רב הנדרש עם הכניסה להוראה בשנת ההתמחות ובכלל כגון: פתיחת תיק במשרד החינוך, מתווים לפיתוח מקצועי, זכויות המורה ועוד. למפגש הגיעו גם מורים בשנת ההתמחות ומורים בשנתם ראשונה. אלו מצאו לנכון להתעדכן ולהצטרף לקהיליית המורים לאמנויות. לסטודנטים ולמורים הצעירים ניתנת הזדמנות ביום זה להיפגש עם חונכים מוסמכים באמנויות, רכזי סטאז' במכללות מנחי סדנאות סטאז' ובזאת להצטרף לקהיליית המורים לאמנויות.

Big image

ברכות נישאו מפי ד"ר נורית רון, מנהלת אגף אמנויות ומפמ"ר מחול וד"ר צביה צוקרמן, נציגת אגף התמחות וכניסה להוראה במשה"ח.

את החלק המקצועי הובילו הגב' נורית דואק, ס. מנהלת כ"א במחוזות ת"א והמרכז והגב' זיוה לוי, רכזת בכירה, פיתוח מקצועי במחוז מרכז. המידע הרב נמסר באופן נהיר ומפורט. חוברת הכוללת את המידע ודרכי התקשרות הוענקה לכל הסטודנטים והמתמחים.

בחלקו האחרון של היום התקיימו מעגלי שיח אותם הובילו חונכים בכירים בנושא: "הצלחות ואתגרים בכניסה להוראת האמנויות במערכת". הועלו סוגיות "מהשטח" ונוצר שיח פתוח ומשתף, דבר שהביא מחד גיסא לתחושת הסטודנטים והמורים הצעירים כי קיימת קהילה רחבה ותומכת אשר מסייעת בידם בתחילת דרכם ומאידך גיסא להבנה טובה וחשובה שלנו במערכת על תהליכים שעוברים הסטודנטים, חששות עמם הם מתמודדים וחשיבה משותפת ומתמשכת על התמיכה לה הם זקוקים.

תחום דעת - מוסיקה

מצ"ב הזמנה לקונצרט של התזמורת הלאומית של מדינת ישראל.

הקונצרט מגוון מבחינת איכות הרפרטואר ומורכבותו. ניתן יהיה להתרשם מרמת הנגנים ומהאופן שבו ניתן לאתגר אותם ולהזיז את הגבול בכל פעם מחדש למקום רחוק יותר.

יש לנו נוער מצוין, מוכשר ורציני. מסגרת התזמורת הלאומית של משרד החינוך הינה מסגרת מכבדת ומכובדת, שנוצרה עבור מצטייני התחום.

הנכם מוזמנים לקונצרט הסיום. אשמח שתאשרו את הגעתכם על מנת שנשמור עבורכם מקומות.

בברכה, בצלאל קופרוסר , מנהל תחום דעת - מפמ"ר - מוסיקה

Big image

אגף מורשת

ימי עיון לצוות ההדרכה של תרבות יהודית-ישראלית התקיים בתאריכים 30 – 31 למאי 2016 בדרום

Big image

אגף מדעים

מצורפת הזמנה לכנס מורי "מדע וטכנולוגיה לכל" שיתקיים באסרו חג השבועות במכון ויצמן.

יוצגו בכנס התנסויות של מורים אודות החקר, תיכון, PBL שנכללים בהרחבה לחמש יחל.

Big image
Big image
Big image

הכנס החמישי של גלוב בישראל- למידת חקר מדעי – שיתופי

Big image
מדעי החקלאות ולימודי הסביבה

כנס ילדי החוות לחינוך חקלאי, התקיים ביום שלישי בכפר הנוער עיינות.

Big image

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

היריד הארצי החמישי לחקר ולפתרון בעיות במדע וטכנולוגיה

היריד הארצי לעבודות חקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה בהובלתה של ד"ר אביבה בריינר, מ"מ מפמ"ר מדע וטכנולוגיה והפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה במחוזות, התקיים ביום שלישי ‏ט"ז אייר תשע"ו, 24 במאי 2016 בקמפוס גבעת רם, האוניברסיטה העברית בירושלים. היריד התקיים במעמד ד"ר חנה פרל, מנהלת אגף המדעים במזכירות הפדגוגית, מר יואב זמרן סגן ראש מנהל חינוך בעיריית ירושלים, פרופ' מנחם בן שושן נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים ומר מאיר הלברשטם, דירקטור כספים, "ברודקום" ישראל.

ביריד השתתפו 52 עבודות מצטיינות של תלמידי כיתות ו' ו- ט', אשר הגיעו אל שלב הגמר הארצי.

קישור לרשימת בתי הספר אשר הציגו ביריד הארצי החמישי:

http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/MadaTechnologya/Teachingbyinquiry/schools.pdf

קישור למצגת הפוסטרים - חקר מדעי – יסודי:

http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/MadaTechnologya/Teachingbyinquiry/mada_2016_yesodi.ppt

קישור ל מצגת הפוסטרים - פתרון בעיות בטכנולוגיה – יסודי:

http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/MadaTechnologya/Teachingbyinquiry/pitron_2016_yesodi.ppt

קישור למצגת הפוסטרים - חקר מדעי - חטיבת ביניים:

http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/MadaTechnologya/Teachingbyinquiry/mada_2016_hatab.ppt

קישור למצגת הפוסטרים - פתרון בעיות בטכנולוגיה - חטיבת ביניים:

http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/MadaTechnologya/Teachingbyinquiry/pitron_2016_hatab.ppt

עבודות אלה הגיעו ליריד הארצי לאחר שהשתתפו בירידים בית ספרים ומחוזיים, עברו תהליך מיון קפדני של מומחים בתחומי מדע וטכנולוגיה והוראת המדעים: מפקחים, מדריכים, ומורים בכירים מתחום מדע והטכנולוגיה במנהל. במהלך היריד הוצגו פוסטרים ודגמים שהכינו התלמידים. השופטים שוחחו עם התלמידים אודות עבודתם והתרשמו מהשליטה שלהם בעקרונות המדעיים והטכנולוגיים.

קישור לרשימת בתי הספר שזכו ביריד הארצי החמישי:

http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/MadaTechnologya/Teachingbyinquiry/winners_2016.pdf

תמצית - סיפורה של עבודה שזכתה במקום הראשון ביריד הארצי

תלמידי בית הספר היסודי בית החינוך "אשכולות" בראשון לציון פיתחו קופסת אוכל לתלמידים בעלי שיתוק מוחין במסגרת תהליך פתרון בעיות המתקיים בלימודי מדע וטכנולוגיה

"כיצד נעזור לחבר שלנו ולילדים נוספים בעלי מוגבלות בידיים לפתוח את קופסת האוכל ולהרגיש עצמאיים?" – תלמידי שכבת ו' מבית חינוך "אשכולות" בראשון לציון חשבו על רעיון חדשני. במסגרת תהליך פתרון בעיות בטכנולוגיה פתחו התלמידים מבית החינוך "אשכולות" בראשון לציון ובהנחייתם של המורים תמיר מלניק ומאיה גרינברגר, קופסת אוכל, שניתן לאחסן בתוכה כריך ופרי או ירק וניתנת להפעלה באמצעות מחיאת כף או הפעלת גלי קול. הקופסה מיועדת להפעלה לילדים בעלי צרכים מיוחדים והיא עשויה מחומרים בטיחותיים לשימוש, עמידה, בעלת עלות זולה, קלת משקל, אטומה בפני חרקים ונוחה לתפעול ולשימוש.

תמונות נבחרות

סיפורם המרתק של שני ביה"ס שהפכו שותפים לדרך ביריד למדע וטכנולוגיה בירושלים

יריד החקר המדעי המשותף לתלמידי בתי הספר היסודיים והעל יסודיים בירושלים מתקיים זו השנה החמישית ומהווה את אחד מהאירועים המרכזיים בשבוע החינוך של העיר ירושלים. השנה היריד התקיים במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד. ביריד תשע"ו השתתפו 46 חט"ב ו 65 בתי"ס יסודיים המהווים 90 אחוז מכלל בתי הספר שבמערב העיר. בד בבד עם העלייה במספר בתי הספר המשתתפים ניכרת עלייה יפה ברמת העבודות , במגוון שאלות החקר ובפתרונות טכנולוגיים יצירתיים במיוחד. העבודה שקיבלה את הניקוד הגבוה ביותר זיכתה את כל אחד ואחת מהתלמידים בפרס מטעם מנח"י.

העבודה שנבחרה לייצג את שני בתיה"ס "ראשית" ו"גואטמלה" ביריד העירוני תשע"ו והשתתפה גם ביריד הארצי החמישי היא העבודה: "מהאוכל יצא מאכל..." (שופטים, י"ד) השפעת ריכוז דשן נוזלי תוצרת מתקן ביוגז על התפתחות שתילי כרוב. העבודה מייצגת שני בתי ספר – האחד ממלכתי והשני ממלכתי דתי מקרית היובל בירושלים, ששיתוף הפעולה בין מנהלות בתי הספר יצר שיתוף בין המורות למדע וטכנולוגיה - טניה עליאן ויונית תבק, ובין התלמידים משני בתי הספר: ינון אוחנה, יאן לבנברג, יואל עמיאל יקואל וחנן יונה.

אגף חברה ורוח

יום "חינוך ודמוקרטיה" בכנסת, במלאת חמישים שנה למשכן, בהשתתפות תלמידי אזרחות מצטיינים מכל רחבי הארץ

נשיאי האוניברסיטאות בישראל הגיעו לכנסת ליום 'חינוך ודמוקרטיה', הנערך במסגרת האירועים לציון יובל שנים למשכן הכנסת בגבעת רם. במסגרת היום, הגיעו לכנסת גם כ- 400 תלמידים מצטיינים באזרחות (קבוצות של 5 יחידות אזרחות, תלמידים שהגישו מטלות ביצוע מיוחדות ובתי הספר השתתפו במיזמים מיוחדים) הם צפו בהצגה "הנחשול" של תיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער והאזינו ל'כיתות אומן' של נשיאי האוניברסיטאות. יעל גוראון, מנהלת תחום הדעת אזרחות במשרד החינוך בירכה על שיתוף הפעולה עם הכנסת והאוניברסיטאות ואיחלה לתלמידים לצאת עם תובנות חדשות ועמוקות מהמפגשים עם הנשיאים ומההצגה.

יו"ר הכנסת אדלשטיין אמר במפגש המסכם עם התלמידים כי ב-68 שנות קיומה של מדינת ישראל לא היו סטיות מהדרך הדמוקרטית וזוהי סיבה מצוינת לאופטימיות. עוד התייחס למדינות אירופה ואמר כי הוא מאחל להן לעבור במהרה את חיפוש הבלאנס בין השיטה הדמוקרטית רבת השנים הנהוגה אצלן לבין האתגרים העומדים לפתחן מצד אלה המנסים לנצל את השיטה הדמוקרטית. הוא בירך את התלמידים ונשיאי האוניברסיטאות על השתתפותם ביום חינוך ודמוקרטיה בכנסת ואמר כי "הנחת הייסוד היא שכולנו חיים כאן בארץ הזאת ויש לשמור על הדו קיום כי אף אחד לא ייעלם מכאן. חשוב להכיר ולשתף פעולה עם האחר, אך חשוב לא פחות - שכל אחד יגדיר את הזהות האישית שלו".

קישור לדעות תלמידים:

חינוך ודמוקרטיה בכנסת-דעות תלמידים
תחום דעת תורה שבעל-פה (ממלכתי)

בל"ג בעומר התקיים יום עיון למורי תורה שבעל-פה (ממלכתי).

יצאנו לשמורת נאות קדומים לסיור לימודי- חווייתי בנושא "מן המקורות אל הטבע ובחזרה" .

חקרנו את המשמעויות הלשוניות, הבוטניות והלאומיות של שבעת המינים והתנסינו בשלל מלאכות חקלאיות הנוגעות בהם.

לקינוח, הפגינו המורים את כישורי השירה והמשחק בסדנת למידה פעילה, המפיחה חיים במקורות התרבות היהודית.

Big image

"גאוגרפיה – אדם וסביבה "

יום עיון למדריכי "גאוגרפיה – אדם וסביבה " (יום ג 31.5.16) במגדל דוד לקראת שנת ירושלים ההולכת וקרבה בפרט ובמסגרת לימודי ירושלים בהרבה שכבות גיל במסגרת תחום הדעת בכלל.

הדגש – רב תרבותיות בירושלים: ראשית – תצפית מרהיבה המעוררת סקרנות ודיון ממרומי המגדל ואחר כך שיטוט בין סמטאות צרות וחדרים נסתרים בהם ראה הצוות כיצד מתלכדות אמונות דתיות: האמונה היהודית, המוסלמית והנוצרית. הביקור במוזיאון מספר את סיפורה המרתק של העיר - אנשים, דתות, מנהגים ותרבויות בראי ההיסטוריה. במהלך הסיור נחשפנו לעושר האנושי, הגיאוגרפי, הדתי, האמנותי וההיסטורי. הסיור במתחם מגדל דוד מאיר את ירושלים - לא כמקור סכסוך אלא כמקור המשלב חיים משותפים בין הדתות השונות: בית כנסת לצד מסגד ומנזר.

אתר זה מזמן למידה חוץ כיתתית, חוויה לימודית , היכרות עם הנרטיבים השונים, היכרות עם הייחודיות של העיר, והתמודדות עם דילמות ערכיות במסגרת של עבודות חקר במקום.

Big image

תחרויות

אגף שפות

גמר ערבי צרפתית

כמו כל שנה, תלמידי צרפתית מתחרים בערבי צרפתית בבתי ספר בארץ שונים בשירה או הצגות.

לגמר עלו כ-30 קטעים של תלמידים מכל רחבי הארץ. תיכון חדש יחד עם חטיבת בין גוריון השתתפנו בתחרות ומספר תלמידים מהרצליה עלו לגמר.

בסופו של יום סיון זכתה, יחד עם 3 תלמידים, באירוח של שבועיים בשטרסבורג , במרכז לימודי צרפתית. שהייתה תכלול למידת השפה, טיולים, יחד עם תלמידים אחרים מכל העולם.

סיון שרה JE VOLE בשפת סימנים גם וריגשה את כל הקהל עד דמעות.

מנהלת התיכון, נחמה שלו יחד עם מורתה של סיון , דוריס עובדיה, התגאו והתרגשו יחד עם הוריה על זכייתה.

סיון עדיין לא מעכלת ולפי דבריה: רק כשתגיע לשדה תעופה היא תאמין!

כל הכבוד לסיון ולתיכון חדש הרצליה!!

Big image

אגף מורשת

מורשת ודת אסלאם

חידון שינון החדית

ביום ב' 16-5-2016 בבי"ס יסודי "אלמותנבי" בכפר מג'ד אלכרום, נערך חידון שינון החדית' ( המקור השני באסלאם). השתתפו בחידון תשעה תלמידים בנים ובנות מכיתות ב' - ו' . הם הכירו את הטקסטים הנבחרים מספרי החדית' בעל פה וקראו אותם בפני ציבור הורים ואורחים וועדת שיפוט שהשתתף בה השיך עומרי מחמוד- מדריך מרכז מורשת ודת אסלאם, מר גמאל אבו ריא מדריך מחוז צפון , מנהל בית הספר, מורים ומדריכים במקצוע.

הזוכים בחידון ייסעו לטיול "עומרה" לערב הסעודית , ביקור במקומות הקדושים -בחופשה הקרובה.

החדית'ים שנבחרו מציינים ערכים דתיים וחינוכיים שמחזקים את השפה של התלמיד והעשרתו מבחינה ערכית וחינוכית . הציבור שמע הרצאות על חשיבות הנושא ועל תרומתה של פעילות לא פורמלית בהגברת

הלמידה המשמעותית ובהטמעת ערכים.

הפיקוח על הוראת ערבית ואסלאם

ערבית ועולם הערבים והאסלאם במגזר היהודי - סיכום תחרות הכרזות תשע"ו

במסגרת הנושא בשנת תשע"ו, הכרזנו צוות הפיקוח וההדרכה בתחום הדעת ערבית ואסלאם על תחרות עיצוב כרזות/ פוסטר של תלמידים שנושאה " ערבות הדדית ואחריות אישית " ומטרתה עידוד לימוד השפה הערבית ותרבותה.

בתחרות לקחו חלק בתי ספר רבים שבהם מתקיימים לימודי השפה הערבית ו/או עולם הערבים והאסלאם.

בבסיס התחרות היו מטרות רבות וביניהן:

· עידוד ערכי הכבוד ההדדי והסובלנות – בהלימה לנושא השנתי של משרד החינוך: "האחר הוא אני".

· העלאת המודעות לאחר, לשפתו ולתרבותו.

· עידוד "גאוות היחידה" של הלומדים .

הזוכים בתחרות הכרזות:

· מקום ראשון תלמידי כיתה ט'5 ,בית הספר התיכון המקיף ע"ש " אריה מאיר" קרית גת

· מקום שני תלמידי כיתה יא' ממגמות ערבית ועיצוב גרפי ,בית הספר אורט שומרון בינימינה

· מקום שלישי התלמידים : דלית קוטליאר, גבי קלופר , נועם אלקובי, טלי גנדל ,בית הספר דינור חיפה

מקום ראשון:

Big image

מקום שני:

Big image

מקום שלישי:

Big image

מחוז חיפה - חידון ציונות תשע"ו

במחוז חיפה מתקיימת תכנית לימודים חווייתית העוסקת בקליטת עליה וקיבוץ גלויות, בעליות לארץ-ישראל מהעלייה ראשונה ועד היום, ובמוסדות וארגונים שלקחו חלק בהקמת המדינה. בשיאו של התהליך החינוכי התקיים בעיר חיפה ביום שלישי, ט"ז באייר תשע"ו, 24,05.16, חידון מחוזי בהשתתפות בתי ספר מכול מחוז חיפה. מטרת התהליך החינוכי והחידון לחשוף את תלמידי כיתות ח - ט לאירועים ואישים שלקחו חלק בבניית המדינה ובהישגיי מדינת ישראל, להכיר מקרוב את מגילת העצמאות בדגש על חברת מופת.

במקום ראשון זכה התלמיד: שלומי שוורץ מביה"ס רוגוזין חטיבה ב בקריית אתא, במקום השני זכתה התלמידה יערה קליין מאולפנת אמי"ת (עירוני ו) חיפה ובמקום השלישי זכה התלמיד דניאל לויטין מחטיבה א בנשר.

Big image

אגף אמנויות

אגף אמנויות ואגף רוח וחברה (תקשורת וקולנוע)

בתאריך 24/5/2016 התקיימה תחרות הסרטים הדוקומנטריים "דוק-צעיר 2016" זו השנה ה 11 . התחרות מתקיימת, מדי שנה , במסגרת פסטיבל דוק אביב , פסטיבל הסרטים הדוקומנטריים הבינלאומי, שבסינמטק תל אביב.

לתחרות הגיעו 30 סרטים דוקומנטריים, המהווים את פרויקט הגמר לבגרות במסגרת מגמות התקשורת והקולנוע. ועדת השיפוט מקצועית העלתה לגמר 5 סרטים מ 5 בתי ספר מכל רחבי הארץ – קרית יערים, תיכון טשרניחובסקי נתניה, תיכון לאמנויות ירושלים, תיכון אלון ברמת השרון, תיכון נעמת הוד השרון - האירוע התקיים בסינמטק תל אביב, הנחה את האירוע מיכאל מושונוב.

לצפות לפחות בסרט שזכה במקום הראשון (לחצו על הקישור) כדי שתוכלו לחוות ולהבין את עומק התהליך שעוברים התלמידים בהפקת סרט והמשמעות של עשייה זו לחייהם.

להלן הסרטים שהשתתפו.

מקום ראשון - קריית יערים, בית

מבט אישי ואינטימי על המרחב הביתי. הבמאית עוסקת בתיעוד שגרת יומם של הוריה המתבגרים תוך עיסוק בשאלות של זהות יחסים ואהבה.

https://www.youtube.com/watch?v=LVKStbqID9Q&feature=youtu.be

מקום שני - תיכון טשרניחובסקי, נתניה, העולם קצת ממהר

ילנה בת ה- 18 סובלת משיתוק מוחין מאז לידתה, הסרט מתאר את התמודדה עם נכותה הקשה, ומלווה בביקורת הנוקבת של ילנה על יחס החברה לפרטים השונים בה.

https://vimeo.com/132846013

מקום שלישי - תיכון לאמנויות, ירושלים הרוחות של גיטה

בלב שכונת טלביה בירושלים עומדת וילה נטושה מאז שבעת הוילה, גיטה שרובר, נפטרה לפני 12 שנים. יוצרי הסרט יוצאים לחקור מי באמת הייתה גיטה, האישה שהיה לה הכל, עושר ללא גבול, אך נותרה לבסוף ללא כלום.

https://www.youtube.com/watch?v=Fz0LfGmu0DY

ציון לשבח - תיכון אלון רמת השרון, זריחה

אמא שלי הייתה בדרכה להודו כשעצרה לכמה ימים במלון קטן בסיני שנקרא אקווה סאן .שם פגשה את אבי שהקים וניהל את המלון. היא מעולם לא הגיעה להודו .חיינו באקווה סאן למשך כמה שנים טובות, אך אחרי המהפכה במצרים הרסו הבדואים את המלון. הסרט מתחיל בשיקום המלון ולבסוף גם פתיחתו המחודשת.

https://www.youtube.com/watch?v=jFCoWA43fpw&feature=youtu.be

ציון לשבח - תיכון נעמת הוד השרון, המסע אל אבא

אוסנת במאית הסרט מעלה את סיפרה האישי הכואב, החיים לצד אבא אלים, חולה בסכיזופרניה, לצד אמא רגישה וחזקה שלמרות כל המצב הקשה שורדת ומחזיקה את המשפחה לעתיד טוב יותר

https://www.youtube.com/watch?v=lE4K8sWN-O4

אגף מדעים

מדעי החברה והמטה לחינוך אזרחי וחיים משותפיםמי שמצביע משפיע!

  • בשנה"ל תשע"ו הורחבה תחרות הכרזות במדעי החברה כך שגם תלמידי הפסיכולוגיה וגם תלמידי הסוציולוגיה לקחו בה חלק.


השנה התמקדה התחרות בנושא : "פסיפס ישראלי" .

הינכם מוזמנים להתרשם ולקחת חלק בתהליך ההצבעה

http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Mazkirut_Pedagogit/Hevra/MiktzootHalimud/psychology/kraza.htm

ניתן להצביע עד לתאריך 5.6.2016

תחרויות – ייצוג ישראלי בכנס Broadcom Master s' עולמי

התלמידים תומר שגב ואילן יוספוב ייצגו את תלמידי ישראל בכנס הבינלאומי 'Broadcom Masters' לאחר שזכו במקום הראשון בשנת הלימודים תשע"ה ביריד הארצי לעבודות חקר ופתרון בעיות.

כנס ברודקום מאסטרס, המתקיים מדי שנה בארה"ב , הוא כנס בינלאומי שבו מדענים צעירים בגילאי 12-14 נפגשים עם תלמידים עמיתים ממדינות שונות בעולם, ומציגים את עבודת החקר/ פתרון בעיות טכנולוגיות שלהם. מטרת הכנס לעודד תלמידים ללמוד מקצועות מדעיים וטכנולוגיים.

תומר ואילן יחד עם קבוצתם המציאו רובוט שמרחיק עטלפים ובכך מונע מיריקות העטלפים ללכלך את קירות בית הספר. הרובוט מפזר ריח שדוחה עטלפים, מדליק אור ומשמיע צלילים שמבלבלים את העטלפים. את הגירויים הללו הרובוט מפעיל באופן רנדומלי(לא סדיר) וכך לעטלפים אין אפשרות להסתגל לגירויים.

התלמידים תומר שגב ואילן יוספוב מבית הספר "אופק" ברמלה זכו במקום הראשון ביריד הארצי וזכייה זו כללה השתתפות בכנס ברודקום מסטרס שהתקיים השנה באריזונה ונכחו בו נציגים מ- 25 מדינות מרחבי העולם. הם יצאו לסיורים בעיר (למשל ביקור בגנים הבוטניים בעיר, ביקור במוזיאון למוסיקה, ביקרו באוניברסיטת אריזונה וערכו מספר ניסויים מדעיים/ טכנולוגים בעזרת צוות סטודנטים וקבלו חולצה וסווטשירט של הכנס, נגן MP ואוזניות, תיק גב ובקבוק אלומיניום לשימוש חוזר.

תומר ואילן עם פאולה גולדן, נשיאת קרן ברודקום נציגי המדינות שהשתתפו בכנס ברודקום 2016

תכניות לימודים

אגף מורשת

תכנית הלימודים החדשה בתרבות יהודית-ישראלית

בימים אלה מתקיימים כנסי מורים בכל המחוזות לחשיפת תכנית הלימודים החדשה בתרבות יהודית-ישראלית. בכל כנס, לצד הצגת התכנית, יש הרצאה מעוררת השראה ומופע אומנותי.

Big image

ערבית ועולם הערבים והאסלאם למגזר היהודי

תכנית לימודים חדשה לבתי הספר היסודיים.

בימים אלה אושרה תכנית לימודים לבתי הספר היסודיים לכיתות ה'-ו' המבוססת על הוראת השפה המדוברת בשילוב מיומנויות של ראשית הקריאה. התכנית מתמקדת בשיח בערבית מדוברת בנושאים יומיומיים , בהכרת התרבות הערבית, וחושפת את הלומדים לאותיות ולמילים בערבית.

התכנית שמה דגש על השיח הדבור, במטרה להגביר את המוטיבציה של הלומדים הצעירים ללמוד את השפה הערבית, לטפח בהם את אהבת השפה ואת הסובלנות כלפי דוברי שפות אחרות, ולא פחות מכך, להכין אותם לקראת המשך לימוד הערבית בחטיבת הביניים.

לימוד השפה הדבורה עשוי גם לסייע ללומדים הצעירים לקראת לימוד הערבית הספרותית הכתובה בחטיבת הביניים. ככל שהלומד יתקדם יותר בלימוד הערבית המדוברת הוא יכיר יותר ויותר מילים ספרותיות המשותפות לשני משלבי השפה. כך, תלמיד המתחיל בלימוד ערבית ספרותית כשבאמתחתו בסיס של אוצר מילים בערבית מדוברת יפגוש במילים רבות שהוא כבר מכיר, דבר שיקל עליו את הבנת הנקרא.

יש לציין כי במהלך לימוד הערבית בחטיבת הביניים נודעת חשיבות להמשך הוראת הערבית הדבורה והשיח הבין-אישי בשילוב עם הוראת הקריאה והכתיבה. כל זאת לשם יצירת רצף לימודי. הלימוד יהיה חווייתי, יתבצע בעיקרו בשפה הערבית המדוברת, יתמקד במיומנות ההבעה בעל פה וישולבו בו עד כמה שניתן שירים, משחקים, סיפורים, סרטונים ועוד, במטרה להגביר את ההנאה מלימוד השפה.

תכנית לימודים זו היא תכנית חדשה, המיועדת לתלמידי כיתות ה'-ו' בבתי הספר היסודיים העבריים, הממלכתיים והממלכתיים-דתיים.

הודעות וברכות

חינוך גופני

עפר שמעוני – נבחר להנהלת ה – I.S.F. !!!

זה עתה שבו מר אברהם זוכמן, המפמ"ר והממונה על החינוך הגופני,

ומר עפר שמעוני, מנהל המחלקה לפיקוח על החינוך הגופני, מהאסיפה הכללית של ההתאחדות העולמית לספורט בתי ספר (I.S.F.), שנערכה במרמריס, טורקיה.

בישיבה זו נפרדו חברי האסיפה הכללית, נציגי 85 מדינות, ממר אברהם זוכמן, ששימש חבר הנהלה במשך 8 שנים, בטקס מרהיב ומרגש והודו לו על התרומה שלו בקידום הארגון.

בבחירות להנהלה החדשה נבחר מר עפר שמעוני ברוב מוחץ של 42 מצביעים מתוך 55. בכך ימשיך עפר את המסורת של חברות

בהנהלת הארגון שנמשכת מאז 1972. בחירותו של עפר, שהתמודד מול 12 נציגים, מצביעה על מעמדו החזק והיציב של הפיקוח על החינוך הגופני בקרב הארגון.

בפרידה מאברהם שיבח הנשיא את פועלו, יכולת הארגון וניסיונו רב השנים והמוצלח של אברהם והביע תקווה כי עפר ימשיך בקו זה.

ברכות חמות לעפר על היבחרו ואיחולי הצלחה בתפקידו הבינלאומי רם המעלה.

תמונת הרקע

ירושלים - מגדל דויד

רשיון CC BY-SA 3.0

הצלם יונה בבי , 2010