עבודת הגשה בתנך - דוד וגוליית

מגישות: רותם שחר ושירז יהודר , כיתה ט-3

חלק א' - אומנות:

א) בחרנו בתמונה זאת מכיוון שרואים בה את דוד מחזיק בראשו הערוף של גוליית וזה מסמן את ניצחון עם ישראל במלחמה נגד הפלישתים.

ב) הקישור על אודות הצייר גוסטב דורה: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%91_%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%94

ג)הציור תואם את התיאור המקראי מכיוון שכמו בכתוב דוד עורף את ראש גוליית והפלישתים נמלטים על נפשם.

"וְהָיָה כִּי-קָם הַפְּלִשְׁתִּי, וַיֵּלֶךְ וַיִּקְרַב לִקְרַאת דָּוִד; וַיְמַהֵר דָּוִד, וַיָּרָץ הַמַּעֲרָכָה לִקְרַאת הַפְּלִשְׁתִּי. מט וַיִּשְׁלַח דָּוִד אֶת-יָדוֹ אֶל-הַכֶּלִי, וַיִּקַּח מִשָּׁם אֶבֶן וַיְקַלַּע, וַיַּךְ אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי, אֶל-מִצְחוֹ; וַתִּטְבַּע הָאֶבֶן בְּמִצְחוֹ, וַיִּפֹּל עַל-פָּנָיו אָרְצָה. נ וַיֶּחֱזַק דָּוִד מִן-הַפְּלִשְׁתִּי בַּקֶּלַע וּבָאֶבֶן, וַיַּךְ אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי וַיְמִתֵהוּ; וְחֶרֶב, אֵין בְּיַד-דָּוִד. נא וַיָּרָץ דָּוִד וַיַּעֲמֹד אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּקַּח אֶת-חַרְבּוֹ וַיִּשְׁלְפָהּ מִתַּעְרָהּ, וַיְמֹתְתֵהוּ, וַיִּכְרָת-בָּהּ, אֶת-רֹאשׁוֹ;וַיִּרְאוּ הַפְּלִשְׁתִּים כִּי-מֵת גִּבּוֹרָם, וַיָּנֻסוּ" (שמואל א', פרק י''ז פסוקים מח'-נב')

Big image

חלק ב' - מקרא:

א)מוסר ההשכל העולה ממלחמת דוד וגוליית הוא שהאלו שנראים מאיימים וחזקים יותר חייבים בהכרח לנצח.

ב)דוד מתנדב למשימה למרות שאינו לוחם בצבאו הסדיר של שאול מכיון שיודע שרוח ה' צלחה עליו וה' יעזור לו לנצח במלחמה."וַיֹּאמֶר, דָּוִד, יְהוָה אֲשֶׁר הִצִּלַנִי מִיַּד הָאֲרִי וּמִיַּד הַדֹּב, הוּא יַצִּילֵנִי מִיַּד הַפְּלִשְׁתִּי הַזֶּה" (שמואל א', פרק י''ז פסוק ל''ז)

Big image

חלק ג' - ספרות:

א)בחרנו בשיר ''גוליית'' של להקת ''כוורת''.

https://www.youtube.com/watch?v=B0xWYu3zasE

ב)הדומה:

  • 1.גם בסיפור המקראי וגם בשיר גוליית מתואר כאדם חזק,שלא פוחד מדבר,מרוב החוזק והפחד שהוא משדר אין אחד שמוכן להילחם מולו.
  • 2.גם בסיפור המקראי וגם בשיר דוד משתמש באותה הדרך להרוג את גוליית, במקלע.
  • השונה:
  • 1.בשיר מתוארת הילדות של גוליית, שגם בתור נער הוא היה מאיים ומפחיד.
  • 2.בסיפור המקראי המקרה מתואר בצורה ברורה וכללית,לא צינית אלא רצינית. לעומת זאת, השיר מתאר את המקרה בצורה צינית ולגלגנית כלפי גוליית.

חלק ד' - פיזיקה ומתמטיקה:

http://www.ted.com/talks/lang/he/malcolm_gladwell_the_unheard_story_of_david_and_goliath.html?source=email

א)חוקי הפיזיקה השפיעו על ניצחון דוד, בכך שכאשר מתח את המקלע, הפעיל כוח על החוט, וכאשר עזב את המקלע, החוט הפעיל כוח על האבן, ובכך האבן נשלחה בעוצמה אל ראשו של גוליית ופגעה בו.

ב) אין חוק פיזיקלי או משוואה מתמטית הסותרים את הכתוב בטקסט המקראי.

ג)אנו חושבות שטענות המרצה נכונות מכיוון שגודלו של גוליית היווה גם חיסרון עבור דוד. היה לו קשה יותר לראות את אותו. כמו כן הוא גם היה איטי יותר, וצעד לאט באותו יום של הקרב הגורלי.

ד)אנו מקבלות את טענותיו של המרצה מכיוון שטענות אלו לא מופרכות אלה מוכחות.