האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

מרץ 2016 (28) משרד החינוך

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג

בין פורים לפסח

הימים שבין פורים לפסח מסמלים הרבה מעברים של סמלים, משמעויות ורגשות. מעבר בין חג הפורים שיש בו הסתר (פורט באיגרת של השבוע שעבר), לבין פסח שמסמל חירות וגילוי. מעבר בין עונות השנה - בין החורף הקר והגשום לבין הקיץ החם הלוהט. מעבר משעון החורף של ימים קצרים לשעון הקיץ של ימים ארוכים. מעבר מבגדי החורף הכבדים לבגדי הקיץ הקלים, מעבר מחגים של שמחה להתכוננות למועדי אייר העצובים – יום השואה ויום הזיכרון שחלים מיד לאחר הפסח.

ואצלנו במערכת החינוך, מעבר מזמן הלימודים לזמן המבחנים בחטיבה העליונה. בימים אלה תלמידי כתות י"א וי"ב מסיימים את הלמידה הרציפה ועוברים לעונת הבחינות. עד לפני שנתיים, כבר בכתה י' התרחש המעבר מלימודים למבחנים בערב פסח. שנתון י"א של שנה זו הם הראשונים שחווים את המעבר מלימודים למבחנים לראשונה בכתה י"א. אשתקד הם המשיכו בתהליך הלמידה עד סוף שנת הלימודים הרשמית. עינינו עוקבות אחריהם וכולנו תקווה שיצלחו את כל המהלך של הרפורמה ובכללו את המעבר שבפתח.

הימים שבין פורים לפסח הם ימי האביב, ימים של פריחה והתחדשות.

מאחלת שלכל אחד מאתנו תהיה פריחה משלו ויחד תהיה לנו גם פריחה משותפת.

ברכות למצטיינים

דליה יקרה,

שמחים אתך וגאים בך עם קבלת פרס הצטיינות, על מקצועיות, עבודה איכותית ומנהיגות פדגוגית.

יישר כוח על פועלך תרומתך ומאמציך בהטמעת פדגוגיה חדשנית במערכת החינוך.

בהערכה ובאהבה,

מנהלי האגפים וחברי אגף א

Big image

מפמ"רי מינהל החמ"ד היקרים

ברכות למפמ"רים: הרב יהודה זולדן, הרב יוחאי רודיק, בלהה גליקסברג, טלי יניב, מירי שליסל, רויטל זיוון-שטרן, איילה רייכרט ויעל נדלר לקבלת פרס הצטיינות צוות המנכל"ית.

יישר כוח על עשייה מקצועית ואיכותית!

Big image

כוכי יקרה,

ברכות לרגל קבלת פרס הצטיינות. תודה על שנים רבות עבודה מסורה, יעילה, אכפתיות והקשבה.

תודה על שאת תמיד שלנו ואתנו,

גאים ואוהבים,
Big image

שאו ברכות מכל חברי המזכירות הפדגוגית

אגף א' לפיתוח פדגוגי

הכי ישראלי שיש – חגיגה בכחול לבן

לקראת יום העצמאות ה-68 למדינת ישראלי יתקיים שיעור סינכרוני מרתק לתלמידי כיתות ד'- ו' כחלק מהתכנית הבין - תחומית להעדפת תוצרת כחול לבן בחינוך היסודי. פרטים על השיעור הסינכרוני וטופס הרשמה בקישור המצורף.

Big image

מפגש מרתק בין פרופ' אמריטוס, כלת פרס ישראל, מרים בן פרץ לאנשי פורום תכניות לימודים במזכירות הפדגוגית

ביום שני התקיים מפגש מרתק בין פרופ' אמריטוס, כלת פרס ישראל, מרים בן פרץ לאנשי פורום תכניות לימודים של המזכירות הפדגוגית. הרצאתה עסקה בגלגולו של מסמך תכנון הלימודים מן השלב האוטופי עד השלב האופרטיבי. כאשת אשכולות עסקה פרופ' בן פרץ בממשקים תכניים נוספים הנוגעים לאנשי תכנון הלימודים תוך ציון דבריהם של מלומדים רבים שעסקו בתיאוריות חינוכיות ובקשריהן לתכנון הלימודים. ההרצאה הייתה מרתקת הן בהיבטים התיאורטיים אך בעיקר בהיבטים האופרטיביים הנוגעים ממשית לפועלם של אנשי תכנון הלימודים ובממשקים הנחוצים על מנת שהתכנית תקבל ממדים מעשיים רלוונטיים. כלל המשתתפים הביעו דעתם כי הרצאה זו הייתה אחת השיאים בדיאלוג המקצועי המתקיים בקרב אנשי פורום תכנון הלימודים.

חינוך גופני

האליפות הארצית של בתי הספר התיכוניים בכדורעף

ביום רביעי שעבר נערכו במרכז הספורט בר-לב בכפר סבא משחקי הגמר של בתי הספר התיכוניים בכדורעף לתלמידים ולתלמידות והתנהלו בצורה מופתית. בכל אחד מהמשחקים צפו כ- 800 תלמידות ותלמידים שדאגו לעודד את הקבוצות בקולניות ובהגינות. בסופו של יום זכו באליפות ובזכות לייצג את משרד החינוך באליפות העולם לבתי הספר שתיערך בחודש יוני בסרביה:

תלמידות - תיכון גלילי – כפר-סבא

תלמידים - תיכון מבואות עירון

האליפות הארצית של בתי הספר בניווט תחרותי

ביום חמישי שעבר נערכה במועצה האזורית גלבוע בהר כתף שאול בהשתתפות למעלה מ- 600 תלמידים ותלמידות. האליפות הארצית בניווט תחרותי לכיתות ז'-ח', ט', י' – י"ב, לתלמידים ולתלמידות.

להלן בתי הספר שזכו במקומות הראשונים:

תלמידים:

ז'-ח' - מקום ראשון: העמק המערבי יפעת

מקום שני: הכפר הירוק

מקום שלישי: ליאו בק חיפה

ט' - מקום ראשון: הכפר הירוק

מקום שני: גוונים מנשה

מקום שלישי: העמק המערבי יפעת

י'-י"ב - מקום ראשון: מעיין השחר עמק חפר

מקום שני: העמק המערבי יפעת

מקום שלישי: מור מכבים רעות

תלמידות:

ז'-ח' - מקום ראשון: העמק המערבי יפעת

מקום שני: הכפר הירוק

מקום שלישי: כצנלסון גבעתיים

ט' - מקום ראשון: העמק המערבי יפעת

מקום שני: עירוני ב' מודיעין

מקום שלישי: קרית מוצקין

י'-י"ב - מקום ראשון: העמק המערבי יפעת

מקום שני: עירוני ב' מודיעין

מקום שלישי: מר אליאס אעבלין


ברכות לכולם!

אגף מורשת

יום עיון "בתי ספר תאומים" במודיעין

ביום רביעי ו' אדר ב' (16.3) נערך יום עיון "בתי ספר תאומים" במודיעין.

ביום העיון השתתפו נציגי רשת בתי הספר התאומים בסוכנות היהודית יחד עם אנשי אגף מורשת, אגף טכנולוגיות מידע ומינהל החמ"ד במשרד החינוך.

המשתתפים ביקרו בשני בתי ספר במודיעין המחוברים עם בתי ספר תאומים בקהילה היהודית ברוצ'סטר שבמדינת ניו יורק. המנהלים והמורים וגם תלמידים בבתי הספר "נתיב זבולון" ו"כרמים" סיפרו על הקשר עם חבריהם מעבר לים ועל האמצעים הטכנולוגיים וחומרי הלימוד שגורמים לשותפות בין בתי הספר להיות משמעותית. המשתתפים גם דנו בדרכים להיענות לדרישה מהשטח להרחיב את מספר בתי הספר התאומים המשתתפים בתוכנית.

בית הספר "מול גלעד – "מעמיקים שורשים ומצמיחים כנפיים"

בחזון בית הספר מעמיקים את השורשים של התלמידים על ידי מפגש עם טקסטים מארון הספרים היהודי, דרך למידה בחברותא, שאילת שאלות, התמודדות עם דילמות. העמקת השורשים נעשית על ידי מפגשים עם אנשים מהקהילה וכך נבנית גם הזהות האישית חדר המורים של "מול גלעד" הפך ל"ארגון לומד". הנהגת מארג המונה כמחצית מחברי הצוות עוברת תהליך מעמיק של למידה וכחלק מהשינוי המתחולל בבית הספר, חצר בית הספר הפכה למרחב למידה, ומי שמתהלך "בפרדס" ימצא את החזון, ואת ארבעת הערכים "המכתיבים" את הפעילויות: כבוד האדם, אהבת הארץ, אחריות ומצוינות. בצד עצי הפרי של הרימון התאנה התמר והזית, ולידם הגפן החיטה והשעורה הוצבו קוביות של שבעת המינים עם טקסטים לעבודה ברוח למידה בחברותא. על הקירות תלויים שירים המבטאים את האהבה לארץ, ו"לוח העד של מול גלעד" מצויים אבני דרך שכל תלמיד יכניס לתרמילו במהלך שמונה השנים שהוא מתחנך "במול גלעד". בית הספר דוגל במדרש: " סביבה נאה מרחיבה דעתו של אדם" ולמידה משמעותית מתרחשת בכיתה, בחצר, בבית ובחברת הילדים.

Big image

כנס מובילי יוזמה בתחום תרבות יהודית ישראלית

ביום שלישי 15.3 נערך בבית ביאליק כנס בתי ספר מובילי יוזמה בתחום תרבות יהודית ישראלית. בכנס השתתפו מנהלים ומורים מ-30 בתי ספר במחוז . הכנס היווה אירוע הזנקה למיזם המובל במחוז תל אביב. המטרה לעודד עיסוק בתרבות יהודית ישראלית ובטקסטים מארון הספרים היהודי תוך שימוש ביוזמות, חדשנות, שותפות בין בתי ספר ומחויבות למעורבות חברתית והפצת הרעיונות. המיזם, המובל על ידי מחוז תל אביב זכה להכרה ומענק של קרן אבי חי. בתי הספר מכל רחבי המחוז כתבו יוזמות חדשניות בתחום תרבות יהודית ישראלית ויקבלו מענק להפעלתן ולעיצוב סביבה לימודית תומכת.

הכנס שנערך בבית ביאליק נפתח בדברי ברכה של מנהלת מחוז תל אביב , חיה שיטאי..

את הכנס ליוותה שירה מרגשת של מקהלת תלמידים מבית הספר הירדן , שכונת התקווה, תל אביב. בהמשך נערך ביקור בבית ביאליק ולאחריו הוצגו בתהליך למידת עמיתים ב-4 חדרים מקבילים יוזמות על ידי מורים. בהמשך פגשו הצוותים החינוכיים את הסופר חיים באר שהבהיר בצורה מרתקת את חשיבות המורים בתיווך מקורות ארון הספרים היהודי לתלמידים. הכנס נחתם בדברי סיכום של מנהלת אגף מורשת , צילה מירון אילן.

Big image

בי"ס המסורתי ע"ש בראנשוויג בירושלים, מחוז מנח"י

"משנכנס אדר מרבין בשמחה" - לימוד משותף במעגלי שיח של שכבת י"א עם שכבת ז'

לקראת פורים, ובמסגרת לימודי מחשבת ישראל בשילוב מחויבות בשכבת י"א, ערכו תלמידי שכבת י"א לימוד משותף עם שכבת ז' בנושא השמחה. זו הפעם השנייה השנה בה תלמידי י"א למדו בכיתה לעומק נושא בתרבות יהודית-ישראלית ולאחר מכן העבירו לימוד משותף חוויתי לצד מעגלי שיח לשכבת ז'. הלימוד היה מפרה והיווה מפגש חשוב סביב לימוד מקורות בחברותא, ותלמידי שכבות ז' וי"א מעידים על חווית לימוד משמעותית. נראה שפתחנו במסורת בית ספרית.

למידת עמיתים בתרבות יהודית ישראלית בשכבת ט'

לסיכום לימוד המקצוע קבלו התלמידים משימה לסכם את הלימוד במצגת ולחבר את הלימוד הן לחייהם האישיים והן לכתבה / סרט / סדרה רלוונטית. לאחר עבודה מאומצת העבירו קבוצות התלמידים את המצגת בכיתה, במסגרת למידת עמיתים, ובכך הגשימו חווית לימוד משמעותית והפכו להיות בעצמם "המורים".

יום עיון בבאר שבע

מדריכי תנ"ך של בתי הספר היסודיים בחמ"ד התקבצו מכל רחבי הארץ ליום עיון בבאר שבע. המדריכים הרחוקים ביותר הגיעו מצפת ומעלות.

היום נפתח בסיור תנ"כי בתל שבע הקדומה, תל עם באר עמוקה, חומת סוגרים, מחסנים, מערכת מים חצובה בסלע ועוד עתיקות המשקפות את סיפורי התנ"ך ואת הריאליה התנ"כית ומחיות אותו מחדש.

בהמשך היום נידונו נושאים פדגוגיים שונים - השימוש בטעמי המקרא בהוראת תנ"ך, הפעלות מתודיות קצרות שהן כ"תבלין" לשיעור תנ"ך, ויחסי פשט ודרש בהוראה.

ביום שלישי יט באדר ב, 29.3.16 במסגרת ימי העיון לצוות מדריכי תרבות יהודית-ישראלית , יתקיים יום עיון בהיכל העצמאות וקריאה חדשה במגילת העצמאות.

Big image

אגף רוח וחברה

המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

מורים מרחבי הארץ השתתפו ביום ד, ו באדר ב' תשע"ו, 16 במרץ 2016 ביום עיון החווייתי שארגנו המטה לחיים משותפים ומט"ח, לקראת היום בינלאומי לביעור האפליה הגזעית.

יום העיון נפתח במופע כשביאליק ופיירוז נפגשים - בו קיבלו המשתתפים הדגמה על השימוש במוזיקה ככלי לשינוי חברתי, לקבלת האחר ולעידוד הסובלנות.

בעקבותיו, שמעו המשתפים את הרצאתו של הרב בני לאו בנושא: "מיהו 'אדם' בישראל".

לסיכום היום, התחלקו המשתתפים לסדנאות, בהן עסקו בהיבטים שונים של ההתמודדות עם גזענות.

Big image

ההזמנה להיום עיון ''ספרות נגד גזענות'' שמקיימים הפיקוח על הוראת ספרות

והפיקוח על הוראת מדעי החברה והמטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים.

Big image

המטה לחינוך אזרחי חיים משותפים - מחוז צפון

תכנית "חיים משותפים באמנות של כולאננה" מתנהלת במחוז צפון זו השנה השישית. שותפים לתכנית המטה לחינוך אזרחי חיים משותפים במחוז הצפון, הפיקוח על האמנות במחוז הצפון ומכון מרחבים.

במסגרת התכנית, זוכים בכל שנה מורי האמנות מ-13 בתי ספר להשתלמות של 60 ש' (כולל 30 שעות השתלמות בבית יציב), הן בתכני האמנות והן בתכני חיים משותפים. הם רוקמים יחדיו את מערכי השיעור הנלמדים בבית הספר, בהם תלמידיהם לומדים ויוצרים תוצרים אמנותיים משותפים.

במהלך השנים נפגשים התלמידים זה עם זה במוזיאונים השונים ברחבי המחוז וחווים חוויה מוזיאלית משותפת, בסדנאות אומנותיות משותפות.

בכל שנה נבחר נושא משותף וסביבו נרקמים התכנים והעבודה האמנותית. הפעם בחרנו להביט בתחום החיים המשותפים ובאמנות דרך הנושא "נקודות מבט"

תערוכת תוצרים של המשתתפים בתכנית בשנתיים האחרונות הוצגה במשכן האמנויות בעין חרוד במהלך החודש האחרון

תקווה ישראלית במחוז דרום

כחלק מפעילות ועדת ההיגוי המחוזית בנושא חיים משותפים, התקיים ב- 21/3 מפגש מנהלים שנועד לאפשר ולקדם שיח שמטרתו לעודד מנהיגות חינוכית רחבה ומחויבת לשותפות תוך הרחבת והעמקת שיתופי הפעולה בין מנהלים ממגזרים שונים והצבת החיים המשותפים על סדר היום הציבורי .

במפגש, בהובלה של הגב' רחל אניסמן ושל הרפרנט המחוזי, מר קרול ליבוביץ, דובר על דרכים להגשמה של חזון החיים המשותפים במחוז, תוך איחוד כוחות ומגזרים - המגזר הבדואי, בתי הספר היהודים החילוניים והדתיים, כדי לממש הלכה למעשה את רעיון החיים המשותפים.

תקווה ישראלית בחינוך - במחוז תל-אביב

במסגרת השלב הראשון בפעילות "תקווה ישראלית בחינוך" אותה מקדם בית הנשיא, בשותפות עם משרד החינוך ועם פורום דב לאוטמן בחינוך, התקיים מפגש מחוזי משותף ובו נבחנו עמדות, צרכים ואתגרים מחוזיים ובית-ספריים בתחום חינוך לשותפות.

"גאוגרפיה - אדם וסביבה" ו"מולדת, חברה ואזרחות"

ביום חמישי ז' באדר ב' תשע"ו 17.2.16 יצאו מצטייני 12 המחוזות, העולים המאושרים לשלב הגמר בחידון "סובב ישראל" תשע"ו

לסיור היכרות עם אתרים בחבל עדולם ובאזור בית גוברין: ביער צרעה למדו על שריפות יער ושיקומו וסייעו בפעולת שימור, בחורבת שכה ראו את פריחת האירוסים ודיברו על סוגיות שימור, בבית גוברין, אחד מאתרי המורשת העולמית בישראל, בקרו במערות המבוך ולמדו על הקשר בין אדם וסביבה במקום – היום ובעבר הרחוק, משם ערכו הכרות עם התעשייה בישראל בביקור במפעל "תנובה" תעשייה ישראלית – כחול לבן. את היום סיימו בבחינה המהווה את השלב הראשון בחידון הארצי.

Big image

מגזר בדואי

גמישות פדגוגית בפיתוח מקצועי

הצטרפות בית ספר יסודי ג' ביר אלמכסור בניהולו של עאטף גדיר ובפיקוח מר טארק ג'ואמיס לתוכנית הגמישות הפדגוגית של תהליכי הפיתוח המקצועי בשנה"ל תשע"ה נחשבת לברכה מאחר והיא מאפשרת לבית הספר למפות את צרכיו ברמה מוסדית וגם ברמה אישית של כל מורה , דבר שמקנה לבית הספר לתת את המענים בהתאם לצרכים הן ברמה האישית לכל מורה והן ברמת הארגון תוך שיתופם המלא של כלל הצוות החל משלב המיפוי והאבחון וכלה בהכנת תוכנית עבודה ויישומה.

העיקרון המנחה של הגמישות הפדגוגית של תהליכי הפיתוח המקצועי מתבסס על התנהלות תהליכית תוך בירור צרכי המורים ושיתופם המלא בתהליך, דבר אשר מבטיח שהבחירה בכל תהליך תהיה רלוונטית לכל מורה וכך אנחנו נבטיח העלאת המוטיבציה ללמידה, מעורבות, השתתפות פעילה, העצמת מורים, למידת עמיתים, שותפות, מחויבות , השקעה והתמדה בתהליך. נציין את סקרנותם, התעניינותם והתלהבותם של המורים לאורך כל התהליך

תרומת הגמישות הפדגוגית בפיתוח מקצועי לבית הספר יסודי ג' ביר אלמכסור:

- הגמישות בהפעלת תהליכי הפיתוח המקצועי העצימו את צוות ההוראה והגבירו את היזמות והיצירתיות .

- מעורבותם ושיתופם של המורים בתהליכי הפיתוח המקצועי חזק את תחושת האחריות והמחויבות וטפח מנהיגות בבית-הספר.

- הגברת מעורבות הלומדים בתהליכי הלמידה המשמעותית, לתת מענה ותחושת רלוונטיות לצורכיהם וליצור תחושת ערך.

- שימוש מושכל בבחירת תהליכי הפיתוח מקצועי בהתאם לצרכי המורים .

- גיוון בדרכי הלמידה ובתוצרים.

- הלמידה הפכה לפעילה תוך כדי התנסות אישית ולמידת עמיתים .

- הגמישות הפדגוגית בפיתוח מקצועי נתנה הזדמנות למורים לחקור, לקבל מענה לסקרנותם ולעניין שהם מגלים.

אגף מדעים

תחום דעת פיזיקה - יום הפאי

בשבוע שעבר 14.3 חל יום הפאי ולאחריו ב-15.3 חל יום המדע וציון הולדת איינשטיין. במסגרת יום המדע נערכה תחרות מדענים צעירים במוזיאון המדע בירושלים. התחרות כוללת תחומים רבים החל ממדעי בסיום התחרות העולים לגמר הוזמנו לטקס הסיום בהשתתפות שר המדע, אופיר אקוניס ויו"ר ועדת המדע בכנסת, ח"כ אורי מקלב.

הזוכים ייצגו את ישראל בתחרויות בין לאומיות שונות באירופה וארה"ב.

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה - תלמידים חוקרים בחזית המדע והטכנולוגיה

כנס חקר ופתרון בעיות של מחוז מרכז חט"ב, יתקיים ביום ראשון, י"ז באדר ב' תשע"ו, 27 במרץ 2016, בין השעות 10:00- 13:45 , במכון דוידסון לחינוך מדעי במכון ויצמן למדע , רחובות.

קישור להזמנה


http://meyda.education.gov.il/files/Mazkirut_Pedagogit/MadaTechnologya/Teachingbyinquiry/merkaz_2016.pdf

מפגש למידה בנושא "שיתופיות עם מעוף"

70 תלמידים ומורים דוברי שפות ערבית ועברית מקבוצת בתי ספר יסודיים "פשוש" לחקר ציפורים שיתופי, נפגשו ביום רביעי ו' באדר ב' 16.3.16 ללמידה שיתופית בגנים הלאומים ובפארק הטבע שברמת הנדיב בין השעות: 8:30- 14:00.

קבוצת חקר ציפורים "פשוש" נוסדה במסגרת תוכנית חקר הציפורים בהובלת הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה באגף המדעים, וכוללת תלמידים ומורים בפיקוחה של רבקה לסטר: בית הספר הממלכתי "כרכור", בפיקוחו של דר' חמד טרביה: בתי הספר "גשר על הוואדי" בכפר קרע, בית ספר ערערה, בית הספר בבקה אל גארבייה ובפיקוחה של גילה לאמי בית ספר א.ד.ם וסביבה בקיבוץ געש. הקבוצה עסקה בחקר ציפורים ביסודי באופן שיתופי באמצעות קשרים וירטואליים. מפגש הלמידה היה פנים מול פנים והיווה יום שיא.

תוכנית הגלוב- הכל אפשרי

בי"ס הבדואי היסודי סלאח א דין ברהט זכה לביקור ממנהל מחלקת מדע-סביבה וכלכלה וממנהלת נספחות יחסי ציבור של שגרירות ארה"ב על פעילותו הענפה והמתמדת בתכנית הגלוב הבינלאומית , בחסות NASA ואוניברסיטת קולוראדו . בביקור שהתקיים ביום חמישי, 17.3.16 השתתפו נציגי שגרירות ארה"ב ,ד"ר פריד חמדאן , מרכז ארצי לתכנית גלוב העולמית, ונציגות הפיקוח של המדעים.

הביקור התקיים בקבלת פנים חמה של ראש עיריית רהט ומנהל ביה"ס ,צוות המורים ווועד ההורים בביה"ס . במהלך הביקור ,התלמידים התייחסו לתכנית גלוב בהיבטיה השונים: ניטור יומיומי , חקר מדעי שיתופי וכן הציגו את פינת גלוב הפעילה ובצעו מדידות של אקלים ואטמוספירה בזמן אמת. מנהל ביה"ס , מורי גלוב ונציגי ועד הורים התייחסו ללמידה המשמעותית שהוטמעה בקרב ילדיהם ועל ניהול אורח חיים מודע ומקיים לסביבה .

בימים אלה, החלה שיתופיות בחקר המדעי עם בי"ס רגבים מבאר טוביה מתוך מטרה להעצים את נושא החקר השיתופי המתוקשב . במפגש לקחו חלק נציגות שגרירות ארה"ב , נציגי משרד החינוך ,צוות מורי ביה"ס ,צוות ההנהלה , ועד ההורים ותלמידי ביה"ס סלאח א דין ברהט עבור כולם הייתה זו חוויה מרגשת

אירוע הגמר לחידון חקר החלל והאסטרונומיה לתלמידי בתי הספר היסודי

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע הטכנולוגיה והחלל יזם זה השנה השנייה חידון חקר החלל והאסטרונומיה לתלמידי בתי הספר היסודי בכיתות ד'- ו'. לחידון היו שותפים, הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה באגף המדעים במשרד החינוך וקרן רמון. הפעיל את החידון המרכז הישראלי למצוינות בחינוך.

מטרת החידון לקדם מצוינות מדעית בקרב תלמידים, לעודד חשיבה יצירתית ויזמית ולחשוף בפני התלמידים עולמות תוכן חדשים הקשורים לאסטרונומיה וחקר החלל .

תחום דעת מתמטיקה

שתי הרצאות מקוונות בנושא "לומדים גאומטריה באמצעות אוריגמטריה" תועברנה ביום חמישי, 31/3/16, במסגרת "אקדמיה ברשת".

הרצאה אחת מיועדת לתלמידי כיתות א-ג והשנייה לתלמידי כיתות ד-ו. עד כה נרשמו להרצאות למעלה מ 220 בתי ספר מרחבי הארץ.

Big image

אגף שפות

תחום דעת ספרדית - טקס הענקת פרסים בתחרות ה-9 לכתיבת יוצרת בספרדית

ביום ה' ה-17 במרץ - ז' אדר ב' תשע"ו התקיים טקס הענקת פרסים לתחרות ה-9 בכתיבת יוצרת בספרדית בבניין משרד החינוך בתל אביב-יפו.

מטרת התחרות היא לגרום לתלמידי המגמה מכל הארץ להשתתף בשלוש קטגוריות של יצירת שירים, סיפורים קצרים ומאמרים הן של תלמדים דוברי השפה כשפת האם והן של תלמידים הלומדים ספרדית כשפה זרה.

כמסורת של תשע שנים ברציפות נכחו מרבית השגרירים ונציגים דיפלומטיים של המדינות הדוברות ספרדית במדינת ישראל. הפעם הגיעו השגרירים של אורוגואי, פרו, פרגואי והנציגים של פנמה, אל סלבדור, קוסטה ריקה, ארגנטינה ועוד.

ההכנות וניהול הטקס נעשה על ידי התלמידים של מגמת ספרדית מבית הספר אורט לילנטל-רמלה ובראשם המורה אנה פאדידה שהנחתה את הטקס.

נכחו גם מנהלים, מורים, תלמידים והוריהם מכל הארץ ומכל המגזרים. משלחת מיוחדת במינה הייתה מבית הספר ערבי מעיר טמרה. התרגשנו מחביבות המנהל ותלמידיו שהפגינו בשמחה רבה את המפגש עם התלמידים היהודים.

מטעם משרד החינוך ובשם המזכירות הפדגוגית נשאו דברי ברכה הגב' דליה פניג, מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית ומר' משה זעפרני מנהל אגף שפות.

חלוקת הפרסים בכל הקטגוריות הייתה מרגשת ביותר והקהל נהנה מכל רגע בשמחה בקטעים האומנותיים כולל שירים, ריקודים והצגות בספרדית בהומור ובטעם הטוב.

התלמידים הזוכים הביעו שביעות רצון על מקומם בתחרות כאשר צוות השופטים העניק להם את הפרס בכבוד רב.

ולבסוף נשאר בקהל הרגשה וטעם של עוד חוויות מרגשות מסוג זה ומתכוננים כבר לשנה הבאה לתחרות ה-10 שתהיה אחד האירועים החשובים ביותר בשנת הלימודים תשע"ז.

אגף אמנויות

"אחרי מותם של העדים האחרונים אסור להפקיד

את זכר השואה בידי הסטוריונים לבדם.

עכשיו מגיעה שעתה של היצירה האמנותית" (אהרון אפלפלד)

ביום רביעי, כ"ז אדר ב' תשע"ו, 6.4.16, יתקיים אירוע שיא של אגף אמנויות לרגל השקת הערכה "יוצרים ויצירותיהם – השואה בראי האמנויות".

בערכה "יוצרים ויצירותיהם – השואה בראי האמנויות" מגוון של כ-100 יצירות משנות העשרים של המאה הקודמת ועד לזכרון השואה בחברה הישראלית העכשווית. היצירות נבחרו מחמישה תחומים: אמנות חזותית, מחול, מוסיקה, תיאטרון וקולנוע. מטרת הערכה היא לעורר דיון ושיח מעמיק בנושא באמצעות יצירות האמנות ודרך המשמעויות והמסרים הטמונים בהן.

קישור להרשמה

Big image
Big image

מצ"ב ההזמנה לארוע השיא של הפיקוח על החינוך המוזיקלי "מאלפים לאלופים- פסיפס ישראלי" שיתקיים בתאריך 7.4.16 ב"בית ספיר" בכפר סבא בשעה 19:30

Big image

תמונת הרקע


פריחה בכרמל בין עצים שרופים (ניסנית ארצישראלית ושום שעיר; ברקע סיפן התבואה ונורית אסיה), Original Image Name:פריחה בכרמל השרוף, Location:הר הכרמל בין צומת אורן לעוספיה

מתוך עמוד על פרחי ישראל.

Oren Peles via the PikiWiki - Israel free image collection project