סלבדור דאלי

מאת :רוני טוביה

סלבדור דאלי קורות חיים


-סלבדור דאלי נולד בתאריך ה- 11.5.1904 בעיר פיגראס שבספרד.

-בשנת 1912 התחיל סלבדור דאלי ללמוד ציור עם מורה פרטי.

-בשנת 1913 נשלח לפנימיית "אחי הדוקטוריציה הנוצרית", ושם צייר דיוקן עצמי ראשון.

-בשנת 1914 חוזר סלבדור דאלי לעיר הולדתו פיגראס, ושם מתחיל ללמוד בתיכון.

-בשנת 1920 התחיל ללמוד בבית –ספר "לאומנויות יפות".

-בשנת 1931 מתחיל סלבדור דאלי לצייר "שעונים נשפכים ".

מי היה הסוריאליסט דור דאלי ? ומה היו ציוריו?

סלבדור דאלי, מחשובי האמנים במאה ה-20, היה צייר סוריאליסטי מספרד. משמעות הסוריאליזם שהוא כל כך אהב בציור היתה "מעל למציאות", כלומר אמנות שמשלבת חוסר הגיון והפתעה.

יצירותיו של דאלי היו מוזרות ולא רגילות והן משלבות תמונות חלום לא הגיוניות ודמיון מפתיע,
השעונים הנוזלים מהיצירה "התמדתו של זיכרון" (1931) הם רק חלק מהדברים המשוגעים שבלטו בציוריו של דאלי וכמותם יש גם ביצים גדולות, נמרים מעופפים ואשליות אופטיות, שהשפיעו מאד על עולם האמנות כולו.

כיאה למי שאמנותו יצאה מגבולות החיים בכדור הארץ, אל מחוזות הדמיון וההזיה, לאחר מותו נקרא על שמו של דאלי האסטרואיד בחלל "2919 דאלי".

למה השעונים נוזלים בציור של דאלי "התמדתו של הזיכרון"

הציור התמדת הזיכרון מ-1931 מיוחד בהמחשת הזמן המתמוסס, ללא שליטה אמיתית שלנו, חלום או הזיה. מרכיבים שונים בציור ממחישים את המועקה שבזמן האובד לו, החל מהשעון הניתך על הענף היבש, חסר העלים, דרך הפנים המעוותים ושאר השעונים השפוכים חסרי תועלת


הציור צויר בתקופה בחייו שבו זכה האמן בגאלה רעייתו. הוא רוצה להקפיא את הזמן המאושר הזה והוא עושה זאת על ידי השעונים הנמסים, כולם קפואים על השעה שבה פגש את גאלה - עשרה לשבע.


בכך שהשעונים נמסים, דאלי נותן להם משמעות לא מציאותית. זהו הסוריאליזם. ואגב, רבים ראו בשעונים הנמסים דימוי לזמן החולף והמשתנה והיצירה מתוארת לא פעם כייצוג של סוריאליזם מושלם, אבל דאלי עצמו סיפר פעם ש"התמדתו של הזיכרון" נולד לאחר שצפה בגבינות קממבר נמסות בחום השמש.