היסטוריה, זה קול הסיפור! תשפ"א

מידעון נובמבר 2020

שלום לצוותי המורים להיסטוריה

סתיו, גשם ראשון ותקווה גדולה שההתחדשות הזו תביא עמה גם את סוף המגיפה הזו שטלטלה את כולנו. היא הרחיקה אותנו זה מזו, מנעה מאיתנו לפגוש את עמיתינו ואת התלמידים האהובים עלינו, הביאה עימה משבר כלכלי, חולי ומוות.

אבל ההיסטוריה לימדה אותנו שממשבר גם צומחים. למדנו בחודשים האחרונים להשתמש בכלים טכנולוגיים חדשים, לגוון את השיעורים שלנו, חסכנו שעות של נסיעות ושיפרנו את איכות האוויר שאנו נושמים. גילינו את העולם המופלא של הרצאות מקוונות שאין צורך להיערך להן ימים מראש, כולל נסיעות ארוכות וחיפוש חניה. גילינו את הקורסים המקוונים החינמיים של קמפוס IL.


מומחים טענו עוד טרום עידן הקורונה שבית הספר, כמו גם האקדמיה, חייבים להשתנות. שהלמידה לא תוכל להתבסס על התכנסות בכיתות בלבד ויהיה עליה להיות היברידית - מעורבת. שמענו, נערכנו, התנסינו בימים מיוחדים בבתי הספר ובתרגילי חירום לאומיים, אבל זה היה שם, רחוק מאיתנו.


ולפתע - המציאות הכתיבה צורך. ומצורך צמח המענה. המשרד הציע ומציע למורים מאות קורסים מקוונים. עשרות אלפי מורים משתלמים מהבית, עם נעלי בית (בצורת אריה, אני מקווה), וקפה ביתי, ולומדים להשתמש בכלים החדשים.


נכון, קשה ומאתגר לכולנו. אבל אנחנו צומחים, לומדים ומשתפרים.


במהלך אוקטובר קיימנו 2 מפגשי "מפמ"ר לומד מהמורים" בהם הציגו מורים את אופן ההתמודדות שלהם עם אתגרי ההוראה הדיפירנציאלית מרחוק. למדנו מכם המון, והתרשמנו עמוקות!


תודה לצוותי מדריכי ההיסטוריה המדהימים שלנו המובילים את ההשתלמויות המקוונות בהיסטוריה, מסייעים פרטני וצוותי ופשוט רק מחכים שתפנו ותבקשו סיוע.


תודה לכם - צוותי ההיסטוריה, המורים הטובים ביותר במערכת! על ההשקעה, הנכונות ללמוד ולהתפתח מקצועית ועל הדאגה והסיוע שלכם לתלמידים ולחבריכם לצוותים.


ורק שתהיו לי בריאים.

ד"ר אורנה כץ אתר

מפמ"ר היסטוריה

וצוות ההדרכה

נהלי היבחנות, מועדי חורף וקיץ תשפ"א - פרסום אגף הבחינות

מועדי בחינות החורף והקיץ - תשפ"א

חוזר מפמ"ר תשפ"א (פורסם באוגוסט) הכולל נספח ובו הנחיות לקיום בחינה עם ספר פתוח

נוהל היבחנות לתלמידים שאושרה להם בחינה מותאמת - רענון

אנו שבים ומזכירים - על פי הנחיות אגף לקויי למידה - תלמידים שאושרה להם היבחנות בבחינה מותאמת ייבחנו על פרק השואה (ספר פתוח), על פרק הלאומיות והציונות, ועל אחד מהפרקים 3 או 4 (המאבק על הקמת המדינה או סוגיות מתולדות מדינת ישראל. ההחלטה לגבי פרק ההיבחנות היא של הפיקוח על הוראת ההיסטוריה ולא של בית הספר או התלמיד. ההודעה תימסר חודש לפני מועד הבחינה הצפוי.

נוהל היבחנות תלמידים שאושרה להם בחינה בעל פה - רענון

אתר המפמ"ר, למידה בחירום חטיבה עליונה

לשימושכם מבחר שיעורים מוקלטים בנושאי הלימוד השונים, בליווי המצגות ודפי מארז ובהם הצעות למטלות ברמות שונות, סינכרוניות, א-סינכרוניות ופנים מול פנים

אתר המפמ"ר, למידה בחירום חטיבת ביניים

לשימושכם מבחר שיעורים מוקלטים בנושאי הלימוד השונים, בליווי המצגות והצעות למטלות. שימו לב העמוד ממשיך ומתעדכן.

השתלמות מפמ"ר למיטיבי לכת:

אנו מזמינים אתכם להירשם להשתלמות מקוונת חדשה, מקבילה להשתלמות מפמ"ר ויותר מכך. בהשתלמות זו יושם דגש מיוחד על הוראת היסטוריה תוך עידוד חשיבה מסדר גבוה. ינחו - יובל קוברסקי ואדי בן זאב. שימו להנחיות לרישום בתמונה המצורפת:
Big picture

הכוורת - השתלמות ייחודית למורי היסטוריה

סופסוף יהיה אפשר גם להשתלם בהיסטוריה מבלי לוותר על מקצועות אחרים!

מורי היסודי,

מלמדים כמה תחומי דעת?

הכל מרחוק ולא יודעים באיזו השתלמות לבחור?

רק אצלנו תוכלו להרכיב

השתלמות בהתאמה אישית בשילוב תחומי דעת שונים

בזמן הנוח לכם ובלי לצאת מהבית!

הכנסו לכוורת- סביבת למידה מקוונת, בהתאמה אישית בתחומי הדעת למורי היסודי

לפרטים נוספים והרשמה: https://hishtalmutcet.wixsite.com/kaveret

איציק ויטנברג- סיפורו של לוחם יהודי בשואה

הפניה הבאה מופנית אליכם על ידי אורה ויטנברג, קרובת משפחתו של איציק ויטנברג. ברור לנו שייקשה על כולנו להקדיש מספר שיעורים לאיש, ובכל זאת - בהחלט ראוי לספר את הסיפור המיוחד שלו הטומן בחובו דילמות מהותיות בנושא היחס למחתרת בגטאות.

לשימושכם גם מקורות מקוונים:

לשימושכם - מידעונים קודמים הכוללים מידע משמעותי

1. מיקודי ואשנבי תשפ"א
2. שאלוני ומחווני תש"ף. שימו לב מדובר בראשי פרקים בלבד של חלק מהתשובות. בכל מועד אנו מקבלים תשובות נוספים, כל עוד מדובר בתשובות נכנונות היסטורית כמובן
3. קובץ - עם הספר פותח ספר, הכולל הצעות למערכי שיעור לחטיבה עליונה, אוכלוסיות מגוונות וחט"ב, וכן שאלות לדוגמה