מיזם בי"ס יד מרדכי ותיכון חדש דרכא

מועדון החלל- חגורת האסטרואידים ומערכת השמש- סדרי גודל"

טיול בחגורת האסטרואידים- בי"ס "יד מרדכי" בת ים

על איזה צורך פדגוגי באה היוזמה לתת מענה? מה המטרות?

היוזמה המוצעת באה לקדם ולטפח את המצוינות, היצירתיות והחשיבה המקורית אצל התלמידים בכיתות בית הספר היסודי וחט"ב וזאת בפעילות חקר מותאמת.(p.b.l)

היוזמה שואפת להקנות לתלמידים ערכי מצוינות ומנהיגות לצד אהבת המדע והבנת חשיבותו למין האנושי. בהביאנו בפני התלמידים את היוזמה אנו רוצים לשלוח מסר של מצוינות ושל מנהיגות, כמו גם ליצור זיקה למדע על תחומיו השונים וזאת על דרך החקר המדעי.

בהיבט הפדגוגי: התלמידים ביצעו למידת חקר PBL ורכשו בכוחות עצמם ידע רב הן בנושא סדרי הגודל והן בנושאי חקר החלל. התלמידים יצרו תוצר משמעותי ללמידה כפרט וככלי לשימוש של יתר המורים ותלמידי ביה"ס בלימוד הנושא סדר גודל במקצועות נוספים (למשל מתמטיקה).

בהיבט החברתי- רגשי: התלמידים למדו לשתף פעולה ביניהם, למדו מהם משמעת וסדר בעבודת החקר, עמידה בלוחות זמנים, התוודעו אחד לשני, יצרו חברויות חדשות וחוו תחושת הצלחה ומסוגלות.

המיזם מאפשר המחשה והמשגה של נושא מורכב לתפישה (סדרי גודל) באמצעות שימוש בנושאים אטרקטיביים ללמידה מתחום האסטרונומיה והתעפה.

כיצד בא ה"מרחב האחר" לידי ביטוי ביוזמה? מה ביוזמה פורץ דרך?

מיזם זה מופעל בשיתוף פעולה של שני בתי ספר, דבר היוצר שיתופי פעולה נוספים מעבר לפרוייקט הנ"ל. במסגרת עבודת הצוות בפרויקט, התלמידים לומדים לכבד דעות ורעיונות של תלמידים אחרים. בנוסף, הפרויקט מעודד בחירת מסלולים טכנולוגיים- מדעיים בחטיבה ובתיכון. חלק מהשיעורים מועברים בלמידה מקוונת, דבר היוצר למידת עמיתים והתוודעות לכלי למידה להעברת מידע באופן חדשני ומידי.כמו-כן, היוזמה ייחודית בכך שהוא מציע מודל פדגוגי חדשני להוראת נושא ראשי באמצעות נושא משני – למידה משמעותית דו-ממדית (תיאור המוצע ע"י המציעים). הנושא המשני הוא הקטליזטור ויוצר המוטיבציה אצל התלמיד. פועל יוצא של המודל שהתלמיד למעשה לומד את הנושא המרכזי ובדרך נחשף לנושא המשני (חקר החלל והתעופה). יש לציין, כי גם לנושא המשני חשיבות רבה מעבר ליצירת הגירוי ללמידה אצל התלמיד בכך שהוא מהווה תחום תוכן מדעי חדש שאליו נחשף התלמיד ויכול לשמש כבסיס להמשך מחקר מדעי בתחום.

מה היו הנקודות המשמעותיות בתהליך היישום? (קשיים, הצלחות, דילמות, שינויים, תובנות ועוד).

הוראת נושא סדרי גודל הוא בעייתי ומורכב לתפישה אצל התלמידים הן בכיתות של החינוך הרגיל וביתר שאת בכיתות החינוך המיוחד ואצל תלמידים עם לקויות למידה.

הואיל והמורה המלווה את הפרויקט אינו יכול להימצא בו זמנית בשני בתי הספר, ישנו קושי בהנחיית הקבוצות.

התלמידים חוקרים ובונים תוך כדי עבודת צוות את גרמי השמיים שבדגם ובכך חווים את נושא סדרי הגודל הלכה למעשה (בפועל). התלמידים לומדים בכוחות עצמם מהי השוואה נכונה בין גופים? מהו מרחק יחסי? מהו המרחב התלת- ממדי? כיצד לתכנן ולנצל את המרחב הכיתתי בצורה יעילה ומיטבית וכו'. כמו-כן, כפועל יוצא של המיזם התלמידים לומדים על מערכת השמש וגרמי השמיים שבה. הלמידה הפעילה ותהליך החקר מסייעים להמחשת הנושא המורכב.

כמו-כן, העבודה ותהליך החקר המותאם ללומד ולסביבתו מאפשר לכל תלמיד להתפתח ולהתקדם עפ"י יכולותיו ומעצים את תחושת המסוגלות שלו.

מאחר והפרויקט משותף לשני בתי ספר, חלק מפגישות ההנחייה בהן התלמידים מעלים שאלות וקשיים מועברים באופן סינכרוני דרך רשת האינטרנט. בדרך זו ההנחייה יעילה יותר, יכולת הפעלת התלמידים היא אופטימלית. מנגד, התלמידים נחשפים לדרך הוראה חדשנית, אטרקטיבית (ישנן מספר קבוצות) המעלה את המוטיבציה שלהם ללמידה.כמו-כן, המיזם פותח צוהר לעולם נוסף שעד כה היה חסום לתלמידים על לקויות למידה ו/או בעיות קשב וריכוז ומאפשר להם למידה חווייתית אשר מותאמת לצרכיהם המיוחדים.

Big image

לאור התהליך שעברתם האם היוזמה השיגה את המטרות שלה?

כן. המיזם עונה על האתגרים הבאים:

1. הוראת נושא מורכב וקשה לתפישה אצל התלמידים (סדרי גודל)

2. מתן ביטוי לאינטליגנציות המרובות של התלמידים

3. מתן מענה לתלמידים לקויי למידה והעלאת תחושת המסוגלות וההצלחה שלהם

4. שימוש בלמידה פעילה, משמעותית וחווייתית

5. הכלה של תלמידים שאינם מקבלים מענה הולם בהוראה הקונבנציונלית

6. הוראה של מספר כיתות בשני בתי ספר בו זמנית

Big image

כיצד הטכנולוגיה השפיעה/ תרמה לתהליכים הפדגוגים?

מיזם זה עושה שימוש בכלים פדגוגים של למידה פעילה ומשמעותית תוך כדי שימוש באמצעים טכנולוגים כגון שיעורים סינכרונים, תצפיות על גרמי שמיים, מכשירי מדידה, אתרי אינטרנט ייעודיים וכו'.
טיול בחגורת האסטרואידים להורים ותלמידים- בי"ס יד מרדכי בת ים

מה הערך המוסף של היוזמה?

המיזם מציע שיתוף פעולה במסגרת מועדון החלל של בי"ס יד מרדכי ומועדון החלל בתיכון חדש דרכא. פרויקט ה-PBL הוא המחשת נושא "סדרי גודל" באמצעות בניית דגם 3D (תלת ממדי) של מערכת השמש במרחב הכיתתי ע"י ביצוע PBL המבוסס על תוכנית הלימודים הרשמית בחלל ותעופה. התלמידים חוקרים ולומדים בכוחות עצמם על גרמי השמיים במערכת השמש ובוחרים להתמקד במספר גרמי שמיים המעניינים אותם ומציגים אותם בגודלם ובמרחקם היחסי מהשמש בדגם במרחב הכיתתי. המיזם דורש מהתלמידים שיתוף פעולה, יצירתיות, עבודת צוות, ביצוע סקר ספרות וברירת מידע, עמידה בזמנים ושיפור יכולות של ההבעה בכתב ובע"פ. התוצר הסופי משמש את המורים והתלמידים להוראת נושאים נוספים באסטרונומיה, הופך את הכיתה ל"מעבדה" ללמידה משמעותית שנבנית ומועצבת ע"י התלמידים ומעצים את תחושת המסוגלות וההצלחה של התלמידים. מיזם זה הינו מתמשך, ניתן בכל שלב להמשיך את החקר ולעבות את הדגם (זהו אחד היתרונות של בניית הדגם במרחב הכיתתי).

מיזם יד מרדכי ותיכון חדש דרכא