לקראת יום הזכרון וחג העצמאות

המזכירות הפדגוגית - אייר, אפריל 2018 (77) משרד החינוך

רק לפני ימים מועטים ערוצי התקשורת מלאו בעדויות ניצולי השואה. באחת התכניות שמעתי עדות של אישה שהייתה בת שש בצעדת המוות שהחלה בבירקנאו, היא ואחותה התאומה דחפו את אמן שהייתה חולה בטיפוס והתחננו אליה, "אמא תחזיקי מעמד, אנחנו רוצות לחיות".

בשנות המלחמה, ילדי החורף של שנת 1929, שהיו בני עשר כשפרצה המלחמה וכל ילדי החורפים עד 1945, חלמו רק לחיות, לשרוד, לעבור את המלחמה ההיא. עוד צעד ועוד יום, עוד פרוסת לחם, ועוד טיפת מרק. בסופו של דבר, שבורים ושסועים הגיעו הניצולים אל הארץ מתוך רצון לחיות חיים שלמים ובטוחים, לבנות את ביתם מחדש.

אם היינו מבקשים מן האנשים ששוחררו מן המחנות, או שסיימו את המלחמה בסיביר, בטוניסיה, או בקווקז, לדמיין בעיני רוחם את העתיד, הם לא יכלו להעלות על דעתם ששלוש שנים אחרי המלחמה, תהיה מדינה שידברו בה עברית. הם לא היו חולמים שתוך שלוש שנים תהיה מדינה שבה כל הניצולים יוכלו להתקבל בברכה, שכל אזרח מכל דת ועדה יוכל לקבל זכויות שוות ושסוף כל סוף ימצא מקלט לעם היהודי. גם לאחר הקמת המדינה, הם לא יכלו לחלום ששבעים שנה אחרי כן המדינה הזו תהיה מדינה יהודית ודמוקרטית, בעלת מערכת בריאות מהטובות בעולם, מהמובילות בטכנולוגיה, עם צבא חזק שאזרחים מכל שכבות האוכלוסייה משרתים בו. הם בוודאי לא היו מדמיינים שיש לנו מקום ריבוני לחיות בו, לחלום בו, לאהוב בו, לטעות, לריב ולכעוס בו, והכל מתוך ביטחון ושייכות.

לעתים קרובות אנחנו שקועים בחיי היום- יום, שקועים באין ספור הבעיות, הקשיים, המחלוקות והמורכבות של החיים בארץ הטובה והמסובכת הזו. איננו מצליחים להתרומם לרגע ולהתבונן על הדברים במבט היסטורי. לעתים אנו חווים פה התרחשויות שמקשות עלינו מאד לראות את הדברים נכוחה. בסוף קיץ 2006 יצאתי כקצין חי"ר מלבנון, מזיע, כעוס, מאוכזב וממורמר. כמה חודשים לאחר מכן שמעתי את דוד גרוסמן (שבנו נפל במלחמה הזו ושיזכה השנה בפרס ישראל), אומר את המילים הכואבות והחשובות הבאות

"אני מדבר כאן כמי שאהבתו לארץ הזאת היא אהבה קשה ומסובכת, ואף על פי כן היא חד משמעית. וכמי שהברית שהייתה לו תמיד עם הארץ הפכה, לאסונו, לברית דמים. אני אדם חילוני לחלוטין, ואף על פי כן, בעיניי, הקמתה – ועצם קיומה – של מדינת ישראל הם מעין נס שקרה לנו כעם, נס מדיני, לאומי ואנושי.

אני לא שוכח את זה לרגע אחד. גם כאשר דברים רבים במציאות חיינו מקוממים ומדכאים אותי, גם כשהנס הולך ונפרט לפרוטות של שגרה ועליבות, של שחיתות וציניות.


גם כשהמציאות נראית כמו פרודיה גרועה על הנס, אני זוכר תמיד" (דוד גרוסמן בעצרת לזכר יצחק רבין, 2006)


פלא היסטורי חד פעמי התרחש פה! פלא שמורכב מאין ספור יהודים שבמהלך שנות הגלות חלמו, התפללו וציפו לחזור לארץ ישראל, מפעילי התחיה הציונית, וממיליוני אנשים שהקדישו את כל מאמציהם ושרבים מהם אף הקריבו את חייהם בשביל שהפלא הזה יתרחש.


" מְרָחוֹק כָּל דָּבָר נִרְאָה נֵס

אֲבָל מִקָּרוֹב גַּם נֵס לֹא נִרְאֶה כָּךְ.

אֲפִילּוּ מִי שֶׁעָבָר בְּיָם-סוֹף בִּבְקִיעַת הַיָּם

רָאָה רַק אֶת הַגַּב הַמַּזִּיעַ שֶׁל הַהוֹלֵךְ לְפָנָיו

וְאֶת נוֹעַ יְרֵכָיו הַגְּדוֹלוֹת .(יהודה עמיחי)גם אם לפעמים קשה לנו מאד לראות זאת, אנו מצויים במציאות של פלא שאינו פחות מקריעת ים סוף. יש לנו 70 שנה של חיי עצמאות ויצירה בארץ הטובה הזו. "שלו נעליכם מעל רגליכם ויחפים חושו את הארץ!" כתב חתן פרס ישראל גרשון שופמן, שהספיק להימלט מאוסטריה אחרי הסיפוח לגרמניה "היה אשר היה, יהיה אשר יהיה – היום הארץ ארצנו, השמים שמינו והים ימנו. שחו ונשקו את האדמה, אל תתבישו! נערים מסרו נפשם עליה ואינם!... ודמעות- שכול אשר לאימות ענוגות וכואבות הרטיבו רגביה... שלו נעליכם מעל רגליכם!"

רבים מאתנו איבדו בני משפחה, חברים ומכרים שיצאו להגן עלינו ולא שבו, או כאלו שנפלו במערכה על בניית הארץ הטובה הזו. איתי צועדים במעלה חיי, בעליות ובמורדות: יצחק (בן 19) נדב (בן 24), חיים (בן 19), משה (בן 23), שי (בן 22) דביר (בן 20), סלעית (בת 28). ואלו הם רק הקרובים ביותר מתוך החברים שלי, שירדו מרכבת החיים הממשיכה קדימה, רק בשביל שאנחנו נוכל להמשיך לחיות בארץ הטובה הזו. בזכותם ובעזרתם זכינו להקים פה מדינה שיש בה חיי חברה ומוסר, יצירה, תרבות ותעשייה. מדינה שאם נתאמץ ונמשיך להשקיע בה אנו מקווים שאף תשתפר ותשפיע על תרבות העולם, ערכיו ומוסריותו.

דומני שאין כמו השבוע שבין יום השואה ליום העצמאות, כשבתווך יום הזיכרון, לשמוח בכל הטוב שיש לנו פה, לשמוח באי הנדיר שצמח בתוך ים האכזריות של המזרח התיכון- אי דמוקרטי ששותפים בו ליצירה ולעשייה אזרחים מדתות שונות, מעדות שונות, ומתפיסות שונות- וכולם חיים בחבל ארץ משותף, מכהנים בכנסת אחת ומקבלים החלטות באופן דמוקרטי ובכללים מוסכמים. להודות לכל העושים במלאכה ולהיות ראויים לאלו שהקריבו את היקר מכל בעבורנו. אין כמו השבוע הזה להבחין כיצד דברי החיזוק של ירמיהו בתחילת הגלות הראשונה מתקיימים לעינינו "עוֹד יִשָּׁמַע בַּמָּקוֹם הַזֶּה אֲשֶׁר אַתֶּם אֹמְרִים חָרֵב הוּא מֵאֵין אָדָם וּמֵאֵין בְּהֵמָה... קוֹל שָׂשֹוֹן וְקוֹל שִׂמְחָה קוֹל חָתָן וְקוֹל כַּלָּה (פ' לג'), לשמוח בכל הטוב שיש לנו ולהשתדל לעשות ככל יכולתנו כדי לשמר ולשמור את מה שיש לנו פה.

מזל טוב לכולנו על יום ההולדת השבעים של המדינה שלנו.

שמחו חברים, שמחו,

חג שמח!

מוישי

Big picture

שמרו את התאריך לכנס השנתי של למידה מקוונת

המזכירות הפדגוגית מזמינה אתכם להצטרף לכנס השנתי של למידה מקוונת בהשתתפות אלפי אנשי חינוך.

שריינו את התאריך: יום רביעי, כ"ד באייר, 9.5.2018, בין השעות 21:00-16:00 ברשת.

הירשמו עכשיו

אגף א לפיתוח פדגוגי

סימולציות וידיאו בלמידה במיקרו-קרדיטציה

במפגש סדנאי למפתחי השתלמויות בקורסים במיקרו-קרדיטציה שהתקיים ביום שני במטח, עסקנו בדרכים השונות לשילוב סימולציות וידיאו בהשתלמויות. ראינו כי הסימולציות מזמנות חוויית למידה, יוצרות חיבור ומעורבות רגשית של המתבונן, מאפשרות לראות נקודות מבט של האחר ומשקפות את העולם הריאלי. במהלך המפגש ניתחנו סימולציות והתנסינו בכתיבת תסריטים קצרים. בעקבות הצגות של מספר כשירויות מכמה תחומי דעת התקיים דיון בו עלה כי הדרך היעילה להציג כשירות היא באמצעות סימולציות.

המפגש היה מרתק! תוכנן בקפידה על ידי צוות מטח שכלל מפתחי הדרכה ואחראים על תחום המדיה והתסריטאות במטח.

Big picture

חינוך גופני

אליפות העולם לבתי ספר בכדורגל אולמות (קט-רגל) 2018

הפיקוח הארצי על החינוך הגופני, בשיתוף עם עיריית ראשון לציון, התאחדות הספורט לבתי הספר והתאחדות לכדורגל אירחו את אליפות העולם לבתי הספר בכדורגל אולמות לשנת 2018 בתאריכים 13-21.3.2018 בראשון לציון.

כ-400 ספורטאים וספורטאיות מנהלים, מורים ומאמנים מ- 14 מדינות שונות מרחבי העולם: ישראל, סין, קרואטיה, צרפת, טאיוון, איטליה, טורקיה, ברזיל, בלגיה, קפריסין, גאורגיה, הונגריה, הולנד וסלובקיה.

האירוע כלל:

טקס הפתיחה רשמי ב"גן המנהיגים" בראשון לציון כולל מצעד משלחות, ריקודים וברכות;

ערב העמים - כולל דוכנים שהציגו דגלים, סיכות, מאכלים מקומיים, תמונות ומתנות סמליות והצגת קטע פולקלור אומנותי שייצג אותה באמצעות שירים, ריקודים, סרטונים וכד';

ערב גאלה של האליפות במוזיאון "אגם" שכלל סיורים מודרכים במוזיאון במגוון שפות, ארוחת ערב חגיגית, חלוקת תשורות לוועדה הטכנית של האליפות ולמארגנים וברכות חמות מנשיא ה- ISF מר לורן פטרינקה שהגיע במיוחד לערב זה. בארוחה זו גויסו כספים לקרן ה- ISF שמטרתה סיוע לספורט בבתי ספר במדינות מוחלשות..

טקס הענקת מדליות וגביעים לשלושת המקומות הראשונים בקטגוריית התלמידות והתלמידים התקיים באולם "בית מכבי".

טקס הסיום הרשמי של האליפות התקיים ב"לייב פארק" בראשון לציון, החל בארוחת ערב והמשיך להענקת פרס ההגינות "Joy of Moving" שבו זכתה המשלחת מטיוואן שנבחרה ברוב קולות ע"י המאמנים וראשי המשלחות כמשלחת ההוגנת ביותר באליפות.

מסיבת הסיום של האליפות כולל מופע זיקוקים שחתמו באופן רשמי את האליפות.

במהלך הימים שוחקו משחקים: משחקי שלב הבתים הראשונים של האליפות, המשך ימי המשחקים שחתמו את שלב הבתים ותחילתם של משחקי הדירוג, חצאי גמר, המשך משחקי הדירוג, משחקי חצי הגמר והגמר!!!

בגמר התלמידות גברה נבחרת ברזיל על נבחרת טורקיה. בגמר התלמידים התמודדה נבחרת ברזיל נגד נבחרת קרואטיה, גם במשחק זה ידה של ברזיל הייתה על העליונה ללא עוררין ונגמר בניצחון מוחץ של הברזילאים.

ראוי לציין ההישג של נבחרת התלמידים של תיכון למדעים ואומנויות, חדרה שזכו במקום השלישי באליפות העולם.

Big picture

בתמונות: מימין: טקס הפתיחה אליפות העולם לבתי ספר בכדורגל אולמות (קט-רגל) 2018, קהל המשלחות במשחק הגמר, משמאל: גמר תלמידות, שופטי משחק הגמר, נבחרת התיכון למדעים ואמנויות, חדרה - זוכי המקום השלישי באליפות העולם

אגף א מדעים

אגף א' מדעים

ביולוגיה

כנס אקולוגי למורים לביולוגיה ומדעי סביבה

רגע לפני הסדר וביום הראשון לחופשת האביב, ביום חמישי ה- 29.3.18 י"ג בניסן תשע"ח הגיעו לבית ספר שדה במעגן מיכאל כ 80 מורים, ללמוד על האקולוגיה וללמוד מן האקולוגיה, במסגרת כנס משותף לחברה להגנת הטבע, אורנים והפיקוח על הוראת הביולוגיה.

בכנס שמעו הרצאות על המגוון הביולוגיה, על ניטור אזרחי ושילוב אפשרי של מדע אזרחי בבתי הספר, ועל המטרות ביציאה לשדה ויצאו לשטח, שם יכלו לבחור בין סיור בחוף הים, ברכס הכורכר או בעקבות עופות מים. את היום קינחו בפאנל חשיבה משותפת על סיור הביוחקר והסדנה הסביבתית כהזדמנות למעורבות חברתית.

התוצר ידע במדע וטכנולוגיה לכל, ניסן תשע"ח, אפריל 2018

התוצרידע מתקיים מדי שנה במתכונת של יריד ארצי בו מציגים תלמידים מכל הארץ את תהליכי הלמידה בתהליכי חקר מדעי ותיכון הנדסי ותוצריהם. מתבצע תהליך של תכנון, מתן אישור לפרויקט הנבחר, ביצוע ותיקון התוצרים, שיפוט מוקדם ותחרות בין התוצרים שעלו לגמר. יום עיון זה מאפשר הזדמנות מיוחדת הניתנת למורי מוט"ל ולתלמידיהם ממקומות שונים בארץ וממגזרים שונים – יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, להיפגש ולהציג תוצרי למידה קבוצתיים.

Big picture
Big picture

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

יריד חקר מדעי ופתרון בעיות בטכנולוגיה בעיר ירושלים

במהלך שנת הלימודים תשע"ח מתנסים, זו השנה השביעית, כלל התלמידים והתלמידות בכיתות ו' בבתי הספר היסודיים ובכיתות ט' בחטיבות הביניים בלמידה בדרך החקר המדעי ופתרון בעיות.

לסיכום תהליך הלמידה מתקיימים ירידי חקר בבתי הספר, בהם מוצגות עבודות החקר בפני קהילת בית הספר וההורים. עבודות מצטיינות מוצגות בירידי חקר עירוניים ומחוזיים, ומהן יבחרו עבודות המוצגות ביריד הארצי הכולל את כל המחוזות.

בחודשים מרץ - אפריל מתקיימים ירידי חקר מחוזיים עליהם ניתן להתעדכן באתר המקצוע.

יריד עבודות החקר של העיר ירושלים, יתקיים במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, גבעת רם, ביום רביעי, כד' באיייר תשע"ח, 9 במאי 2018, בין השעות 14:00-18:00 .

Big picture

אגף א מורשת

פעילות מורשת ודת אסלאם

בתאריך ,יום ג', 20 במרץ 2018, התקיים כנס ארצי שנתי למורי תיכון במקצוע מורשת ודת האסלאם, נושא הכנס מבחן הבגרות, קיץ 2018. בשיתוף עם מכללת אלקאסימי החוג ללימודי האסלאם.

השתתפו בכנס כ- 170 מורים מכלל המחוזות.

בפתיחה השתתפו מנהל אגף מורשת מר יובל אולוביסטון, ראש החוג ללימודי האסלאם ד"ר תופיק סיידה.

הכנס כלל הרצאה של ראש חוג החינוך במכללה דר' ח'אלד אבו עסבה בנושא "תפקידו של מורה דת האסלאם בהטמעת ערכים חברתיים".

המדריכה המחוזית במחוז חיפה גב' אלמאזה עתאמנה דברה על חשיבות שילוב הוראה משמעותית בלימוד המקצוע, ולסיום המדריך הארצי המרכז למקצוע מר' מחמוד עומרי, דבר על הכנות והתכוננות לבחינת בגרות קיץ.

לסיכום הכנס הודגשה חשיבות תפקיד המורים והמעריכים בהצלחת התלמידים בבחינת הבגרות, ועידוד התלמידים להרחבה במקצוע ל 5 יח"ל ולעבודות גמר מחקריות.

אגף א חברה ורוח

גאוגרפיה-אדם וסביבה ומולדת חברה ואזרחות

הזמנה למפגש ארצי, השלישי לשנה זו. כל המפגשים הם בסימן 70 שנה למדינת ישראל.

הפעם – זרקור על הישגיה של מדינת ישראל בתחום החקלאות

בחרנו לקיים את המפגש במכון וולקני אשר נערך במיוחד למפגש זה למידע רלבנטיים למורים ל"גאוגרפיה-אדם וסביבה"

תמונת הרקע

דגל ישראל מתוך מצעד ההצדעה לישראל בניו יורק
File:Israel Day Parade 2007 Flags.jpg

המקור ויקיפדיה
זכויות שימוש CC BY-SA 3.0