נפאל באפיסת כוחות

האסון בנפאל

האסון הקשה בנפאל


משטרת נפאל מסרה כי מספר ההרוגים ברעידת האדמה במדינה עלה ל-3,218 בני אדם, בעוד המבצע לחילוצם של אלפי פצועים ונעדרים נכנס ליומו השלישי. במפולת השלגים שנגרמה כתוצאה מהרעש באוורסט נהרגו 18 מטפסים, 61 בני אדם נהרגו בהודו ובסין דווח על 20 הרוגים לפחות, 58 פצועים וארבעה נעדרים.

כמעט מיליון ילדים "הושפעו באופן חמור" מרעידת האדמה, כך מסר הבוקר דובר קרן האו"ם לילדים (יוניצ"ף). "הדאגה המשמעותית עבורם כעת היא השגת גישה למים נקיים ואמצעי סניטציה. אנו יודעים כי המים והמזון הולכים ואוזלים", אמר הדובר כריסטופר טיידי.

ישראלים בנפאל

ירד ל-150 מספר הישראלים שטרם יצרו קשר

משרד החוץ מסר כי מספר הישראלים שקיים חשד כי נמצאים בנפאל וטרם יצרו קשר עם משפחותיהם או עם נציגויות ישראל עומד על כ-150, אחרי שנוצר קשר עם עוד כמאה מטיילים נעדרים מאז שעות הבוקר. במקביל מסר משרד החוץ כי נבדקים דיווחים על תאונת דרכים בנפאל במעורבות ישראלים.

עוד הודיע משרד החוץ כי שמונה ישראלים ושלושה ילודים שנולדו בהליך פונדקאות במדינה, יצאו חזרה לישראל מקטמנדו על מטוס חיל האוויר.

בעקבות רעידת אדמה משנית וסגירה זמנית נוספת של שדה התעופה בקטמנדו, תתעכב יציאת שני מטוסי בואינג של חברת אל על לנפאל. המראת המטוסים, שהיו אמורים לצאת בשעה 17:00 מנתב"ג כשעליהם משלחת סיוע של פיקוד העורף ומשרד הביטחון, נדחתה בשלב זה לשעה 22:30. המטוסים אמורים להשיב עמם לארץ בדרך חזרה ניצולים מאזור האסון וכן 24 תינוקות שנולדו בהליך פונדקאות, יחד עם הוריהם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום עם מפקד המשלחת הישראלית לנפאל, אל"מ יורם לרדו, ואמר לו: "אתם נשלחים למשימה חשובה. אלו הם פניה האמיתיות של ישראל - מדינה שנחלצת לסייע בכל מרחק ברגעים שכאלה".

כוננות צה"ל בנפאל

משלחת צה"ל לנפאל מתעכבת, ייתכן ותצא רק ביום שלישי

חברי המשלחת הישראלית לנפאל שבו לבתיהם והתבקשו להיות זמינים בהתראה של שלוש שעות, זאת בעקבות בעיה במסלול הנחיתה בנפאל. המשלחת צפויה לצאת רק מחר אבל ייתכן שזה יקרה רק ביום שלישי. אנשי משלחת הרופאים, המונה יותר מ-120 איש, התבקשו לחזור לביתם ואפשר שגם לעבודתם ולהיות זמינים לטיסה בהתראה של שלוש שעות.

הציוד הלוגיסטי כבר הועמס על המטוסים הממתינים בשדה התעופה. גם הציוד האישי של המשלחת הועלה על המטוסים. המשלחת היתה אמורה לצאת במטוסים גדולים עם ארבעה מנועים מסוג בואינג ומטוסים כאלה לא יכולים לנחות ברגע זה בשדה התעופה של קטמנדו. בצבא עלתה האפשרות שהמשלחת תצא במטוסים צבאיים. אפשרות נוספת שעלתה היא שהמטוסים הגדולים ימריאו להודו ומשם יוטסו חברי המשלחת במטוסים צבאיים קטנים. (יניב קובוביץ)