LA COMPETÈNCIA MEDIÀTICA
Gisela Segalà, Natalia Salvia, Noemí Sàrries i Carla Prats
CONTEXTUALITZACIÓ
La nostra proposta didàctica es durà a terme a l’escola El Roser la qual compta amb 12 alumnes en total. Les activitats les realitzaran les alumnes de CM i CS, 6 dicents en total. Està situada al poble de Torre-Serona i pertany a la ZER Alt Segrià. El centre educatiu compta amb 2 professores fixes i 6 mestres itinerants (educació artística, educació física, religió/alternativa, llengua anglesa). D’altra banda, el centre també ofereix un servei psicopedagògic a càrrec d’un equip de 6 especialistes: una psicòloga, una logopeda, una treballadora social, una mestra itinerant de l’EAP i una mestra d’EE.
A més a més, el centre compta amb un projector, 6 ordinadors, 6 tauletes electròniques, una pissarra digital d’última generació i 3 portàtils.
DIMENSIONS I COMPETÈNCIES
Dimensions de la competència mediàtica:
- Dimensió 4: Processos de produccions i difusió.
- Dimensió 5: Ideologia i valors.
Competències del currículum d'educació primària:
Competència 9: Desenvolupar hàbits d’ús saludable de la tecnologia.
Competència 10: Actuar de forma crítica, prudent i responsable en l’ús de les TIC, considerant aspectes ètics, legals, de seguretat, de sostenibilitat i d’identitat digital.
OBJECTIUS DE TREBALL
- Interaccionar amb persones i col·lectius d'entorns multiculturals a través del programa Etwinning.
- Conèixer noves cultures.
- Promoure el bon ús de les TIC.
- Discernir la informació que trobem a la xarxa.
ACTIVITAT 1: NÚVOL DE PARAULES
L'activitat consisteix en la creació d'un núvol sobre els coneixements previs del país d'Irlanda. Saber on es troba, quin idioma parlen, entre altres. El programa que s'utilitzarà s'anomena Nube de Palabras . L'objectiu principal és treballar a partir dels nostres coneixements previs i ficar-los en comú per crear un espai ple d'idees. A més a més, es promou l'ús d'un programa diferent i innovador que promou un bon ús de les TIC. D'altra banda, l'ús de programes interactius és una manera de motivar als discents i crear curiositat per descobrir el seu ús.
Per tant, el paper del mestre serà manipular el programa esmentat, escrivint tot allò que els alumnes proposin. La major dificultat per part dels alumnes pot ser la manca d'expressivitat i/o de vocabulari.
L'activitat durarà 30 minuts aproximadament.
ACTIVITAT 2: CONEIXEM IRLANDA
Mitjançant el cercador Kiddle els alumnes buscaran informació sobre els costums d'Irlanda i finalment crearan un compte a Symbaloo on s'organitzaran enllaços d'interès. Hauran de ser capaços de saber identificar la informació fiable i la necessària per desenvolupar el projecte.
En aquesta activitat es treballaran el bon ús de les TIC, a més a més de saber discernir la informació que trobem a les xarxes i d'aquesta manera coneixem nous aspectes sobre el país el qual investiguem.
El paper del mestre serà de guia i mediador de l'activitat, ja que els alumnes hauran de tenir una actitud participativa i activa. La dificultat que poden tenir els alumnes és a l'hora d'utilitzar el programa Symbaloo.
L'activitat durarà 45 minuts aproximadament.
AMPLIACIÓ ACTIVITAT 2
Aquesta activitat consisteix en la cerca per grups sobre les diferències i semblances del funcionament de l’escola a Irlanda, en concret amb el centre educatiu Old Borough National School, i amb la de Lleida, l'escola El Roser. L'objectiu principal és discernir la informació que trobem a la xarxa i descobrir noves cultures, les seves tradicions respecte les nostres a la ciutat de Lleida.
El paper del mestre serà de guia i mediador de l'activitat, ja que els alumnes hauran de tenir una actitud participativa i activa. La dificultat que poden tenir els alumnes és a l'hora de discriminar la informació trobada.
L'activitat durarà 20 minuts aproximadament.
ACTIVITAT 3: ORGANITZEM UNA CONFERÈNCIA VIRTUAL
En aquesta activitat és realitzarà la tasca prèvia a la conferència. Per aquest motiu, consisteix en la creació d’un guió en llengua anglesa amb la informació clau que hem cercat a les activitats anteriors i pertinent per realitzar un bon discurs.
Els objectius que es tracten són promoure el bon ús de les TIC i discernir la informació que trobem a la xarxa.
El paper del mestre serà de guia i mediador de l'activitat, ja que els alumnes hauran de tenir una actitud participativa i activa. La dificultat que poden tenir els alumnes és a l'hora de realitzar el guió, ja que es realitzarà en anglès.
L'activitat durarà 30 minuts aproximadament.
ACTIVITAT 4: CONNECTEM AMB OLD BOROUGH NATIONAL SCHOOL
A partir de la creació del guió, es durà a terme la videoconferència virtual amb l'escola irlandesa. La coordinació entre els mestres d'ambdós escoles ha estat crucial per establir les cerques i poder posar en comú els resultats obtinguts i a més a més, establir un diàleg fluid en anglès. L'objectiu que es planteja en aquesta activitat és discernir la informació i poder-la debatre amb els alumnes de l'escola per aprendre sobre la fiabilitat de les xarxes i la realitat.
Els objectius en aquesta activitat són interactuar amb els alumnes d'una altra escola a través del programa Etwinning i conèixer noves cultures.
El paper del mestre serà de guia i mediador de l'activitat, ja que els alumnes hauran de tenir una actitud participativa i activa. La dificultat que poden tenir els alumnes és a l'hora de comunicar-se amb els estudiants d'Irlanda, ja que ho hauran de fer amb llengua estrangera.
L'activitat durarà 45 minuts aproximadament.
ACTIVITAT 5: QUÈ HEM APRÈS?
Un cop realitzada la videoconferència virtual, els alumnes de l'escola El Roser, realitzaran una valoració del contingut comentat i compartit amb l'altra escola. Posteriorment, individualment, els alumnes crearan una infografia amb el programa Picktochart, amb l'informació més rellevant per ells. Els objectius principals són promoure el bon ús de les TIC i saber organitzar la informació que tenim.
El paper del mestre serà de guia i mediador de l'activitat, ja que els alumnes hauran de tenir una actitud participativa i activa. La dificultat que poden tenir els alumnes és a l'hora d'utilitzar el programa Picktochart.
L'activitat durarà 45 minuts aproximadament.
ACTIVITAT D'AMPLIACIÓ 1
En aquesta activitat els alumnes realitzaran un petit vídeo, el qual recollirà el seu punt de vista i el procés d’aquesta experiència amb l’Etwinning.
L’editatge del vídeo el farem amb el programa filmora, editor que va comprar el centre, ja que és molt intuïtiu i fàcil d’utilitzar. El vídeo es realitzarà en parelles, amb els ordinadors del centre i tindrà una durada màxima de 5 minuts. Haurà de respondre a les següents qüestions: Què esperaves d’aquesta experiència? Què t’ha aportat? Què és el que més t’ha agradat?
Un vegada fet i revisat, es penjarà a la pàgina web del centre educatiu.
El paper del mestre serà únicament de guia i supervisor, tan sols ajudarà als alumnes si aquests estan perduts en l’activitat i/o tenen dificultats en la realització i edició del vídeo.
ACTIVITAT ALTERNATIVA DE L'AMPLIACIÓ 1
Aquesta activitat serà realitzada durant tot el projecte d’Etwinning, disposaran de 10’ per realitzar la tasca però si s’escau i no s’acaba tindran l’oportunitat d’acabar-ho a casa.
Consistirà en realitzar un petit diari a través d’un blog elaborat individualment, al qual hi constarà, la data de totes les sessions, què s’ha fet a cadascuna d’elles i la seva opinió. Podran afegir imatges que els hi proporcionarà el docent mitjançant un pendrive. El mestre setmanalment revisarà l’elaboració dels blogs i els hi donarà un feedback als comentaris i els alumnes hauran de contestar-li i arreglar o revisar allò que els hi ha dit el mestre si s’escau.
RÚBRICA D'AVALUACIÓ
BIBLIOGRAFIA
Ferrés, J., & Pistitelli, A. (1 de Març de 2012). Revista científica de educomunicación. Obtenido de La competència mediàtica: propuesta articulada de dimensiones e indicadores: https://www.revistacomunicar.com/verpdf.php?numero=38&articulo=38-2012-10
Generalitat de Catalunya. (gener de 2017). Currículum d'educació primària. Servei de Comunicació i Publicacions. Obtenido de http://ensenyament.gencat.cat/web/.content/home/departament/publicacions/colleccions/curriculum/curriculum-educacio-primaria.pdf
Lucero, M. (2003). Entre el trabajo colaborativo y el aprendizaje colaborativo. Revista iberoamericana de Educación .
Papadakis, S. (2016). Creativity and innovation in European education. Ten years eTwinning. Past, present and the future. Technology Enhanced Learning.