עבודה בנושא גלובליזציה - מקדונלד'ס

מגישים: עידו קרויטורו ועוז חכם ז'6

2. בחירת הנושא והקשרו:

תאגידי ענק הם אחד ממאפייני הגלובליזציה הבולטים ביותר. חברת המזון המהיר מקדונלד'ס היא חברה המהווה בעיני רבים סמל לגלובליזציה בשל התפשטותה ותפוצתה בכל רחבי העולם ובתרבויות ומדינות שונות.

כחברה שסניפי הרשת שלה פעילים ברוב המדינות על–פני כדור הארץ, שימשה מקדונלד'ס סמל ליתרונות הגלובליזציה.

מאותן סיבות, הפכה מקדונלד'ס גם לסמל עבור פעילי אנטי-גלובליזציה המתנגדים לחברה בגלל היותה סמל לגלובליזציה, לאמריקניזציה ולתרבות הצריכה והמותגים.

בחרנו במקדונלד'ס כיון ששנינו מאוד אוהבים לאכול שם, וזו דוגמה שעניין אותנו לחקור אודותיה.

3. רקע כללי על החברה:

נוסדה: 15 במאי 1940.

משרד ראשי: אוק ברוק, אילינוי, ארצות הברית

מקדונלד'ס היא רשת המזון המהיר הגדולה בעולם.

אז איך הכול התחיל?

בשנת 1940 האחים ריצ'רד ("דיק") ומוריס ("מק") מקדונלד פתחו מסעדה ששמה כשם משפחתם. בשנת 1948 יצרו השניים "מערכת שירות מהיר", חדשנית, שכוננה את היסודות למסעדות מזון מהיר לעתיד לבוא, אשר הייתה מבוססת על העקרונות הבאים:

 • ויתור על שירות באמצעות מלצרים לטובת שירות עצמי בדלפק.
 • קיצוץ תפריט הברביקיו בן 25 הפריטים שלהם לכדי תפריט מוגבל שכלל רק תשעה פריטים: המבורגר, צ'יזבורגר (המבורגר עם גבינה), שלושה סוגים של משקאות קלים, חלב, קפה, חטיפי תפוח אדמה ועוגה.טוגנים (צ'יפס) ומילקשייק נוספו זמן קצר לאחר מכן.
 • המסעדה הותאמה לייצור המוני של פריטי מזון פשוטים ומצומצמים במספרם, עם תהליכי קו-ייצור בהכנת המזון.
 • עקרונות אלו איפשרו שינוי חשוב נוסף: הוזלה משמעותית במחיר ההמבורגר מ-30 סנט ל-15 סנט בלבד.

השיטה החדשה הצליחה כמעט להכפיל את הכנסות המסעדה ועוררה התעניינות בעולם המסעדנות בארצות הברית. הזכיין הראשון של השניים, ניל פוקס, היה לאחים מודל לכל המסעדות ברשת, ובעקבותיו עוצב גם הלוגו המוכר של החברה עם קשתות הזהב.

1954 – ריי קרוק, מייסד הרשת וממציא המולטי מיקסר (מכשיר לייצור מספר מילק שייקים בו זמנית) פוגש את האחים מקדונלד במסעדת המבורגרים שהקימו בקליפורניה ומציע להם להשתמש במכשיר כדי לזרז את השירות במסעדה.

1955 – קרוק קונה את זיכיון השם תמורת 2.7$ מיליון דולר ומקים את המסעדה הראשונה של מקדונלד'ס בפרבר בצפון שיקגו.

11 שנים מאוחר יותר ב-1966 הביג מק הראשון כבר נכנס לתפריט (המצאה של אחד הזכיינים) וב-1970 יוצאת הרשת לראשונה מגבולות ארה"ב ופותחת סניף בקנדה.

Richard 'Dick' McDonald - ממייסדי הרשת

Big image

כמה עובדות על מקדונלד'ס בעולם:

בסוף שנות התשעים הסתמנה שקיעה בהכנסותיה של החברה בגלל התרחבות יתר וביקורת על איכות המזון הירודה בהשוואה למסעדות מזון מהיר אחרות. בשנת 2002 סבלה החברה בפעם הראשונה בתולדותיה מהפסד רבעוני, ובשנים 2001–2003 נפתחו רק 36 סניפים חדשים לרשת, כשבמקביל נסגרו 174 סניפים קיימים והחברה חדלה מלפעול בשלוש מדינות.

בשנת 2004 היו לחברה 31,560 סניפים ב-122 מדינות.

הכנסותיה של החברה הגיעו בשנת 2011 לכ-27 מיליארד דולר, והיא בין 500 החברות הגדולות בעולם. רוב מסעדות הרשת (כ-18,000) מופעלות באמצעות זכיינים ורק 8,000 סניפים נמצאים בבעלות ישירה של החברה.

כיום יש כ- 35,000 סניפים הפזורים ב 118 מדינות ברחבי העולם (יותר מ-13,000 מתוכם רק בארצות הברית).

 • סניפי מקדונלד'ס משרתים מידי יום יותר מ – 70 מיליון לקוחות.
 • למקדונלד'ס יש יותר מ – 1.9 מיליון עובדים ברחבי העולם.
 • בסין נפתח כל יום סניף חד
 • בפיליפינים תנאי קבלה לעובדים בסניפים- תואר ראשון.
 • מדד הביג מק העולמי המפורסם הוא אחד הפרמטרים המרכזיים לקביעת רמת איכות החיים במדינה.
 • סניף מקדונלד'ס הראשון במזרח התיכון נפתח בישראל בקניון איילון ב 14.10.1993.

מפת רשתות ההמבורגרים רק בארצות הברית

מקדונלדס עם 13,000 מסעדות !!!

Big image

סיבות להצלחה:

ניתן להסביר את הצלחתה של מקדונלד'ס כנובעת מכמה סיבות עיקריות:
 • מחיריו הנמוכים של המזון ברשת המסעדות. אלו חוללו בארצות הברית תחילה ואחר כך במדינות אחרות מהפכה זוטא בתמחור מזון, ואפשרו לרבים אכילת מזון שקודם לכן לא הייתה ידם משגת לקנותו. אחת הסיבות החשובות לדעיכת קצב גידולה של החברה בשנים האחרונות היא אימוץ שיטה זו על ידי חברות ורשתות אחרות.
 • הפשטות והאחידות בהכנת המזון, בחירתו, הגשתו וטעמו. במקדונלד'ס יכלו קונים לבחור מתוך מגוון מצומצם, ברור וידוע מראש של פריטים, דבר שאפשר לקונים לבחור במהירות ובקלות את הפריטים הרצויים. האחידות סייעה גם בהורדת עלויות הכנת המזון במסעדה ובצמצום דרמטי של הצוות הנדרש לתחזוקתה. גם כאן, חיקוי השיטה על ידי חברות ורשתות אחרות שחק במידה רבה את יתרונה של מקדונלד'ס.
 • שיטת הזיכיון שלה, שבה מקדונלד'ס נהנית מאחוז קטן יחסית מהכנסות המסעדה שבזיכיון. שיטה זו אפשרה לחברה להתרחב במהירות רבה מאוד, בסיכון קטן יחסית עבור החברה.

4. אתרי אינטרנט הקשורים לחברה:

אתר מקדונלד'ס העולמי:

אתר מקדונלד'ס ישראל:

6. סרטונים הקשורים בחברה:

אתר ערוץ היוטיוב של מקדונלד'ס העולמי

סרטוני הפרסומת המקומית בישראל:

7. השפעות חיוביות שלדעתנו החברה תרמה לאנושות:


 • התאמת המזון לקהל היעד: במדינות אסלאמיות מסעדותיה של החברה אינן מגישות בשר חזיר, בהודו נעשה שימוש בבשר כבש במקום בבשר בקר והמסעדה מציעה מגוון רחב של מנות צמחוניות, בגרמניה מוצע המבורגר בציפוי בירה, בסין מרק עם נתחי המבורגר והמבורגר בציפוי טריאקי. בישראל, חלק מן המסעדות הן כשרות ואינן מגישות מאכלי חלב או כריך גבינה ובשר (צ'יזבורגר). בפסח רוב סניפי הרשת, לא רק הכשרים, מגישים את הבשר בלחמניות כשרות לפסח.


 • במקדונלד'ס החלו להדגיש בשנים האחרונות את הערכים התזונתיים של המזון ברשת, נעשה שימוש בשמן הנחשב בריא יותר, הכנסת סיבים תזונתיים ללחמניותיה, הגדלת מבחר הסלטים בתפריטה, מעבר לרטבי לייט, וכדומה.


מקדונלד’ס ישראל גאה להיות רשת המסעדות הראשונה בישראל, אשר חרטה על דגלה את נושא התזונה הנבונה והראשונה להוביל מהפכת בריאות תודעתית, תוך גילוי של אחריות חברתית למיליוני לקוחותיה הפוקדים את הרשת בכ- 180 מסעדות ברחבי הארץ. אין מדובר כאן במהלך שיווקי חד פעמי, אלא בהשקפה שמלווה כל צעד וכל פיתוח מוצרי עתידי. צעדים אלו משמשים כמודל לחיקוי עבור חברות רבות בארץ ובעולם ונושא שיפור המוצרים ייכנס דרך קבע כפרמטר מוביל בדירוג החברות התורמות לקהילה. רק כך נוכל לדעת שעתידנו ועתיד ילדנו נמצא בידיים טובות.

לדוגמה: תפוח עץ נחתך טרי בארוחת הילדים כקינוח, הצעה להחלפת הצ'יפס בארוחה בסלט קצוץ, כתיבת הקלוריות ואחוזי השומן על כל מוצר שמוגש.


 • מיום הקמתה תורמת ותומכת מקדונלד'ס ישראל בגופים, עמותות וארגונים למען אוכלוסיות נזקקות.


כיום מקדונלד'ס ישראל תורמת ארוחות באופן שוטף לארגון נכי ישראל, ילדים בסיכון, נשים במצוקה, ארגון לתת, האגודה למלחמה בסרטן, ועוד.


 • עם כ-6,000 מנהלים ועובדים, מקדונלד'ס ישראל היא המעסיק הגדול ביותר בארץ לבני נוער.
 • שוטרים וחיילים במדים מקבלים 15% הנחה על התפריט בקנייה מעל 35 ש"ח.
חדשנות טכנולוגית: השקת אפליקציה המאפשרת לך להזמין ולשלם מראש. הארוחה מחכה מוכנה ברגע שהלקוח חפץ בה. הרשת מתגמלת ומעודדת להזמין דרך האפליקציה בכך שמחלקת פרסים על המזמינים בסכום מסויים. הפרסים הם קינוח חינם / המבורגר חינם ואפילו ארוחות שלמות בחינם.

סרטון מהפכת התזונה של מקדונלד'ס:

מהפיכת התזונה במקדונלד'ס

8. השפעות שליליות שלדעתנו החברה "תרמה" לאנושות:


 • כנגד מקדונלד'ס הופנו טענות על ניצול עובדים בשכר נמוך.
 • הופנו טענות כנגד סגירת חנויות שבהן התארגנו העובדים.
 • שימוש בסדנאות יזע כדי לייצר את צעצועי "ארוחות הכיף". סדנאות יזע היא סביבת עבודה בעלת תנאי עבודה קשים ביותר, כאשר בדרך כלל לעובדים במקומות אלו מעט מאוד זכויות או אמצעים להתמודד עם מצבם, ולפעול לשיפורו. תנאים אלו יכולים לכלול חשיפה לחומרים מסוכנים, חשיפה לסיכון פיזי ,טמפרטורות גבוהות במיוחד, או יחס נוקשה מאוד מצד המעסיקים (שעות עבודה ארוכות מאוד, עונשים, עבודה ללא הפסקה, ועוד). עובדי סדנאות היזע נאלצים בדרך כלל לעבוד זמן רב עבור שכר נמוך. פעמים רבות ישנה תופעה של העסקת ילדים בסדנאות יזע.
 • נזקים אקולוגיים שנגרמו עקב הגידולים החקלאיים והייצור התעשייתי של המוצרים של רשת מקדונלד'ס.
 • מכירה של אוכל בלתי בריא ( עד שיצא לאקרנים הסרט "לאכול בגדול" והתחילה מהפכה בתזונת מקדונלד'ס, בעיקר בישראל ).
 • יצור אריזות התורמות לזיהום הסביבה .
 • פרסום פרסומות נצלניות (במיוחד כאלו המופנות לילדים). פרסום זה דוחף ילדים לבקש מהוריהם לקנות במסעדות הרשת.
 • מקדונלד'ס מהווה מושא לביקורתם של פעילים למען זכויות בעלי חיים המתנגדים לאכילת בשר, ואשר רואים במקדונלד'ס סמל לאכילת בשר ולגידול בעלי חיים המיועדים לצורכי מאכל בתנאים קשים במשקים מתועשים. כך למשל, רבים מהמשייכים עצמם לזרם הפאנק, המתנגד בחלקו הגדול לאכילת בשר, בחרו לציין בפרט את מקדונלד'ס ונושאים סיכות עליהן מוטבעת הכתובת McMurder בצורת הלוגו של מקדונלד'ס. את השם "דונלדס" מחליפה המילה -Murder רצח.

"לאכול בגדול" / Super-Size Me

הוא סרט קולנוע תיעודי שיצא לאקרנים בשנת 2004 ותיאר בדיקה שערך במאי הסרט, מורגן ספרלוק, אלו שינויים יחולל חודש של אכילת מזון מהיר ברשת "מקדונלד'ס" בגופו ובחייו. הסרט היה מועמד לפרס האקדמיה לקולנוע בארצות הברית וזכה במספר פרסים לסרטים תיעודיים. לפי טענות שונות, היה הסרט אחד הגורמים להוספתם והדגשתם של פריטים בריאים יותר ברשת "מקדונלד'ס".

מניע הראשוני לסרט היה תביעה של שתי ילדות במשקל עודף חריג לגילן נגד "מקדונלד'ס", בטענה שהמזון שם משמין. השופט במשפט קבע כי אם הן יצליחו להוכיח את טענתן, כי אכילה ב"מקדונלד'ס" מזיקה לבריאות, תאושר התביעה.

בתחילת הסרט, ספרלוק ניגש לבדיקה התחלתית אצל שלושה רופאים שונים (רופא לב, מומחה למערכת העיכול ורופא כללי) ונמדד מצבו הבריאותי.

ספרלוק יצא לבדוק את הטענה והחליט לאכול אך ורק ב"מקדונלד'ס" במשך חודש ימים. כללי הניסוי היו אכילה ושתייה ב"מקדונלד'ס" בלבד, דגימת כל הפריטים בתפריט לפחות פעם אחת, היענות להצעות "להגדיל" בכל מקום שבו הוצעו, ואכילת סלט פעם בעשרה ימים, אבל רק אם הוא נמצא בתפריט.


במהלך הניסוי האביס ספרלוק את עצמו בהתמדה, כאשר לעתים קרובות הוא כופה על עצמו לאכול גם כאשר לא היה רעב, ומשקלו עלה מ-84 ק"ג ל-95 ק"ג. ספרלוק דיווח במהלך הניסוי על כאבי ראש, דיכאון, אבדן זקפה, פרפורי לב, מצב ירוד של הכבד, ועוד. טענתו הייתה כי אכילת מזון מהיר והיעדר פעילות גופנית (ספרלוק אפילו הגביל את ההליכה במהלך הניסוי) גרמו להידרדרות במצבו.

הסרט המלא שהופק כנגד חברת מקדונלד'ס - SUPER SIZE ME

Super size me Subtitulado 2-10

שלטי חוצות בעניין היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס

סיפור שפורסם ברשת:

בכתבה שפורסמה ב-YNET ב-2/12/00:

רשת מקדונלד'ס אולי משרתת מיליארדי לקוחות מדי שנה, אבל תגליתה המזוויעה של תושבת וירג'יניה בארה"ב, היא דבר שלא מקבלים במזללה בדרך כלל: האשה קיבלה מתנה קטנה במנת כנפי העוף שהזמינה - ראש תרנגול מטוגן. כך פרסמה ביום שבת רשת החדשות פוקס.
קתרין אורטגה אומרת שקנתה את העוף כארוחת ערב לבניה, אבל אף אחד במשפחה לא התכונן לאכילת ראש תרנגול. "מה שהסגיר את מה שיש במנה זה המקור של התרנגול", אמרה אורטגה. "תודה לאל שסידרתי את האוכל לפני שהילדים הספיקו לנגוס בו".
כאשר צלצלה אורטגה למקדונלד'ס כדי להתלונן, היא טוענת שהציעו לה לקבל את כספה בחזרה או להחליף את המנה במנת כנפי עוף אחרת, ללא תשלום. לדבריה, היא לא קיבלה כל התנצלות או הסבר. בעל המסעדה, ג'ון סמית, אמר כי החברה מנהלת חקירה יסודית.
הידיעות על התקרית, שאירעה ביום ג', פשטו בכל ארה"ב והפכו את מקדונלד'ס לבדיחה, כאשר אורטגה מופיעה בכל תחנות הטלוויזיה ובאתרי האינטרנט, כשהיא מציגה לראווה את הראש המטוגן.
לא את כולם זה מצחיק. לקוחות רבים של מקדונלד'ס הביעו שאט נפש מהתקרית, ואילו אורטגה עצמה שכרה עורך דין והיא שוקלת את האפשרות לתבוע את חברת הענק. גם המחלקה החקלאית בריצ'מונד מנהלת חקירה משלה.
עורך דין המתמחה בתביעות פיצויים מסוג זה, אמר כי לאורטגה יש קייס. "צריך להוכיח שנעשה נזק פסיכולוגי או גופני מהתקרית. אולי בני המשפחה חשים בחילה מתמשכת או מקיאים כשהם עוברים ליד סניף של מקדונלד'ס. מקדונלד'ס צריכה לפצות אותם, השאלה היא רק באיזה היקף".
דובר מועצת העופות בארה"ב אמר בתגובה כי "מעולם לא שמעתי כזה דבר. אני ממש לא מבין איך זה קרה. מבחינתנו בוושינגטון, הסיפור הזה מהווה אתנחתה קומית מכל החדשות הפוליטיות".

Big image

כתבות שפורסמו על מקדונלד'ס