מערכות אקולוגיות-יערות הגשם באמזונס

מגיש אביה כהן ח 2

יערות הגשם של אמזונס

יערות הגשם של האמזונס משתרעים על פני 5.5 מיליון קמ"ר בדרום אמריקה - 60% מהם בברזיל. הם מהווים יותר ממחצית מיערות הגשם שנותרו על פני כדור הארץ. בסוף המאה ה-20 נכרתו עצים רבים, שגרמו לנזק סביבתי והותירו צלקות נצחיות בנוף.

בעלי החיים המצויים באמזונס

ביערות הגשם שבאמזונס מצויים מגוון של בעלי חיים חלקם פעילים ביום וחלקם פעילים בלילה.כגון:

הצמחייה באמזונס

הצמחים באמזונס רבים ובינהם תחרויות רבות לדוגמה :

*אחת התחרויות היא על אור השמש העצים הנמוכים מתקשים להגיע לאור השמש.

*תחרות נוספת היא על הישרדות ישנם צמחים הנטפלים אל עצים ולוקחים את מזונם בעזרת זרועות יונקות ובכך

הם גורמים נזק לעץ וברוב המקרים מסתיימים במוות של העץ

Hi Res - Global Warming Video - Tropicana Rainforest - Help Save The Amazon Rainforest

התנאים הא-ביטויים באמזונס

האקלים- היא התנאים האופטימליים של שפע גשמים וטמפרטורות גבוהות, שהביאו להתפתחות הצמחייה העשירה ביותר בעולם. כמות המשקעים השנתית באזורים אלו היא למעלה מ-3,000 מ"מ, וזו מתפזרת על פני כל השנה. גשם יורד כל יום בשעות הצהריים, והפוגות בגשמים שאורכן ימים אחדים מתרחשות לעתים רחוקות בלבד. הטמפרטורה יציבה מאוד ונעה בין 20 ל-30 מעלות צלזיוס, כמוה גם לחות האוויר הגבוהה, המגיעה ל-90 אחוזים. יערות העד תורמים במידה ניכרת ליצירת האקלים המשווני הלח: המים שמתנדפים מצמחיית היער העצומה, בהשפעת השמש הטרופית, שבים אליה כגשמים והדבר חוזר ונשנה ללא הפסקה.


האדמה-בשל דקות הקרקע, מתגלה בעיה טיפוסית לכל עץ ועץ, שנאלצים להצמיח גזעים לגובה של עשרות מטרים. עצים שכאלה זקוקים לבסיס איתן שהקרקע הרדודה אינה מסוגלת לעגן. בשכבת קרקע שכזו מערכת השורשים אינה עמוקה והעץ נאלץ לעבות את בסיס הגזע - הדק יחסית לגובהו - ולתמוך בו. על כן עצים רבים מצמיחים חוטרים המתפצלים בבסיס הגזע, בגובה של מטר או שניים מן הקרקע, לשורשי-קביים שננעצים באדמה וחודרים לתוכה על מנת לתמוך בגזע המרכזי. כך נוצר לגזע בסיס משולש של קביים תומכים.

Big image
יערות

תנאים ביוטיים

האזור משמש בית לכ-2.5 מיליון מינים של חרקים, עשרות אלפי צמחים וכ-2,000 ציפורים ויונקים. מגוון מיני הצמחים הוא מהגבוהים בעולם; מומחים מעריכים כי קמ"ר אחד יכול להכיל מעל 75,000 מיני עצים ו-150,000 מיני צמחייה גבוהה. קמ"ר אחד ביער האמזונאס יכול להכיל כ-90,000 טון של צמחייה חיה ולכן היער מהווה את אוסף מיני הצמחים ובעלי החיים הגדול בעולם. אחת מכל חמש ציפורים בעולם חיה ביער האמזונאס. נתגלו עד כה כ-438,000 מיני צמחים המהווים עניין כלכלי או חברתי. בנהר הזורם ביער חי הפיראנה, דג טורף ואחד מהדגים הרעבים ביותר לבשר.
Big image