TAC Aylık Veli Bülteni

Aralık 2019

Big picture

Değerleriyle Güçlenen Okulumuz ProjesiTarsus Amerikan Koleji, geçen yıl Sağlık ve Eğitim Vakfının da desteği ve iş birliği ile "Değerleriyle Güçlenen Okulumuz Projesi"ni başlattı.Geçen yıl çalışmalarına başlanan bu projenin asıl sahibi değerli öğrencilerimizdir.

Bu anlamda konunun ne kadar önemli ve TAC için ne demek olduğunu, bu projeye öncülük eden öğrenciler hazırladıkları skeç ile gösterdiler. Okul Başdanışmanımız Mr. Rehill'in açılış konuşmasının ardından, öğrencilerin hazırladıkları skeç izleyenleri oldukça eğlendirdi.


Öğrencilerimiz; saygı ve güvenin, azim ve tutkunun, sorgulayıcı tutum, sorumluluk ve dürüstlük kavramlarının ne denli önemli olduğundan ve bu projenin kendilerine neler kattıklarından gururla bahsettiler.

TAC’de Gerçek Yaşama Hazırlık: Öğrenci Birliği Seçimleri


Tarsus Amerikan Koleji Öğrenci Birliği, öğrencilere demokratik yaşam biçimini öğretmek, öğrencilerin okul aktivitelerinde rol almalarına ve aktivitelerin organize edilmesine katkıda bulunmalarına fırsat sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir yapıdır.


Bu yapıda görev alacak olan okulumuza bu yıl başlayan hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, ilk aşama olarak her sınıftan bir kız ve bir erkek öğrenciyi gizli oylama ve açık sayımla belirlediler. Seçimin son aşaması olarak da; 13 Aralık 2019 Cuma günü, kendi temsilcilerini belirlemek üzere Stickler Oditoryum'da seçime gittiler.


Bu seçim, gizli oylama ile yapılmış olup açık sayım sonucunda; Hazırlık D sınıfından en yüksek oyu alan Ali Kaan Milli, Öğrenci Birliği Yürütme Kurulu ve Hazırlık G sınıfından Aysel Beste Girmen TAC Öğrenci Birliği Üyesi olarak oy çokluğu ile seçilmişlerdir.


Kendilerini tebrik eder, başarılı çalışmalar gerçekleştirmelerini dileriz.

Alan-Meslek Seçimi ve Yönlendirme Sunumu10. sınıflarda alan seçimi dönemi yaklaşırken 10. sınıf velilerine yönelik “Alan-Meslek Seçimi ve Yönlendirme” sunumu Caner Aydın tarafından gerçekleştirildi. 17 Aralık Salı günü yapılan sunumda, alan-meslek seçiminin önemi ve yönlendirme sürecinde anne-babanın rolü üzerinde duruldu. Öğrencilere uygulanacak mesleki tercih envanteri hakkında bilgi verildi. Sunum sonrası veliler merak ettiklerini sorma fırsatı yakaladılar.

Big picture

13-16 Aralık 2019 tarihinde 24. Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiye Seçim Konferansı TED Kayseri Kolejinde yapıldı.


25 okulun katıldığı, dili İngilizce olan Avrupa Gençlik Forumu; lise öğrencilerinin belli komiteler içinde bir araya gelerek Avrupa Birliği’nin sosyal, çevresel ve kültürel sorunlarını tartışıp bir sonuca varmaları ve vardıkları sonucu bir forum içinde sunmalarını sağlayan bir çalışmadır.


24. Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiye Seçim Konferansı’nda Tarsus Amerikan Kolejini temsil eden 5 delegemiz (Defne Köroğlu-Uğur Erbay-Burçak Bozdoğan-İdil Çok-Zeynep Ece Yıldırım) etkili İngilizce konuşmaları, liderlik duruşları ve Euroconcert’deki performanslarıyla ile yerli ve yabancı jürinin beğenisini topladı.


Okulumuzu başarıyla 24. Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiye Seçim Konferansı’nda temsil eden öğrencilerimizi kutluyor ve onlarla gurur duyuyoruz.

Big picture

Basketbol A Takımı


Gençler A Ligi'nde mücadele eden basketbol takımımız Tarsus ilçesi okul müsabakaların grup aşamasında MUKAL’ı 108 -34, Tarsus Şehit Niyazi Ergüven Lisesini 93-45, Özel Tarsus Bil Kolejini 107-74 yendi ve grup 1.si olarak Mersin’de yapılacak final müsabakalarına katılmaya hak kazandı. Sporcularımızı ve antrenörümüzü kutlar, onlara başarılar dileriz.

Basketbol B Takımı


Gençler B Ligi’nde mücadele eden basketbol takımımız Tarsus ilçesi okul müsabakalarının grup aşamasında SUSSAL’ı 74 -18, AKBAL’ı 93-38 ve MUKAL’ı 72-8 yendi ve grup 1.si olarak Mersin’de yapılacak final müsabakalarına katılmaya hak kazandı. Sporcularımızı ve antrenörümüzü kutlar, onlara başarılar dileriz.

TAC Masa Tenisi Takımından Güzel Haber


11-12-13 Aralık 2019 tarihlerinde Mersin’de yapılan Okullar Arası Genç Erkek Masa Tenisi Müsabakaları’na katılan takımımız, 47 takım arasından 7. oldu. Bu zorlu ve çekişmeli turnuvada TAC’yi en iyi şekilde temsil eden sporcularımızı kutluyoruz.

Tenis


17-20 Aralık 2019 tarihlerinde Mersin'de gerçekleşen Okullar Arası Gençler Tenis İl Birinciliği Yarışmaları’nda okulumuzu temsil eden erkek takımımız teklerde ve çiftlerde oynadığı tüm maçlarını kazanarak turnuva şampiyonu oldular.


Aynı turnuvada kız takımımız ise gruplarında turnuvayı ikinci olarak tamamladılar.


Mersin ilinde şampiyon olan genç erkek takımımız 4 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Türkiye gruplar yarı finallerine katılmaya hak kazandı.

Genç Kız Voleybol Takımımızdan Büyük Başarı


13-14-15 Aralık 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesinde yapılan voleybol turnuvasında, kızlarımız 2. olarak okulumuza kupayla döndüler. Ayrıca 9. sınıf öğrencimiz Azra Güzelocak turnuvanın “En İyi Oyuncu” ödülünü aldı. Kızlarımızı bu başarısından dolayı kutluyoruz.

Gençler A Ligi Voleybol Takımı


Gençler A Ligi’nde mücadele eden voleybol takımımız, Tarsus ilçesi okul müsabakalarının grup aşamasında Özel Tarsus Birey Koleji Anadolu Lisesini 2-0 ve Tarsus Şehit Niyazi Ergüven Lisesini 2-0 yenerek grup 1.si oldu ve Mersin’de yapılacak final müsabakalarına katılmaya hak kazandı. Sporcularımızı ve antrenörümüzü kutlar, onlara başarılar dileriz.

Big picture

IB Matematik Kampı


27 Aralık tarihinde 12. sınıf IB öğrencileri için “IB Matematik Kampı” düzenlendi. Üç oturum olacak şekilde planlanan IB Matematik Kampı’nda yarım gün boyunca matematik öğretmenleri ile yoğun bir tempoda çalışan öğrencilerimiz, belirlenmiş olan konuları tekrar edip, eksiklerini kapatıp soru çözme ve IB sınavlarına hazırlanma fırsatı buldular.


Okulumuz IB Koordinatörü’nün desteği ile Matematik Bölümü tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ve öğrenciler tarafından çok verimli bulunan IB Matematik Kampı’nın ikinci dönemde de tekrarlanması planlanmaktadır.

10. Sınıflar Fen Bilimleri Bilgi Yarışması


10. Sınıflar Fen Bilimleri Bilgi Yarışması, 3 Aralık Salı günü 5. ders saatinde Stickler Oditoryum’da gerçekleştirildi. Yarışmaya her sınıftan kendi sınıf arkadaşları tarafından seçilen üç öğrenci katıldı.


Bilgi yarışmasına katılan öğrenciler;


10A Melike Naz Yılmaz, Zeynep Şahin, Mehmet Küpük

10B Nil Miray Ergin-Selin Ok- Doğa Pehlivan

10C Minez Yıldırım, Metin Mert Tutaş, Tutkunaz Arıkan

10D Mert Erdem, Ali Efe Özdemir, Zeynep Canataroğlu

10E Ömer Affan Soykök, Zeynep Eylül Tuncay, Ahmet Akif Can

10F Kaan Kıralp, Deniz Kandemir, Mustafa Safa Yücel


Katılımcılar kendi branş öğretmenleri tarafından hazırlanan fizik, kimya ve biyoloji sorularını bir dakika içinde çözdüler. Bilgi yarışmasına, arkadaşlarını desteklemek için tüm 10. sınıf öğrencileri, öğretmenleri ve okul idaresi katıldı.


İzleyici öğrenciler, yarışma boyunca takımlarını coşkuyla alkışladılar. Yarışmanın sonunda 10-B'yi temsil eden takım galip geldi ve yarışmaya katılan öğrencilere sertifikaları verildi.

Liderlik Yolculuğu


Okulumuz öğrenci birliği temsilcileri 19-21 Aralık 2019 tarihinde Üsküdar Amerikan Koleji ev sahipliğinde gerçekleşen Liderlik Konferansı’na, Müdür Yardımcısı Hasan Turgut eşliğinde katıldılar. Öğrencilerimiz konferansta okulumuzda yapılan çalışmalara değinerek okulumuzun tanıtımını başarılı bir şekilde yaptılar. Başta okulumuz mezunu Erden Timur olmak üzere alanında başarılı birbirinden deneyimli kişiler katılımcı öğrencilerle liderlik tecrübelerini paylaştılar. İnteraktif bir şekilde gerçekleşen bu paylaşımlardan öğrenciler önemli bilgiler edindiler. Öğrencilerimiz, konferansın son gününde İstanbul-Kapalıçarşı’da gerçekleştirilen hazine avı oyunu ile keyifli zaman geçirerek SEV’e bağlı diğer okullardan gelen öğrencilerle kaynaşma ve tecrübelerini paylaşma imkanı buldular.

Big picture

Veli Etkileşim ToplantısıRehberlik Servisi tarafından “Değerler” konulu Veli Etkileşim Toplantısı 25 Aralık tarihinde gerçekleştirildi. Kısa bir tanışma ile başlayan etkinlik; değerlerin yaşamımızdaki önemi ve öğrencilerde kişisel etkileri konuları hakkında etkileşimli bilgilendirme ile devam etti. Velilere değerler listesi dağıtılarak değerlerin kendi yaşamlarında önemleri ile ilgili etkinlik gerçekleştirildi. Velilerimiz süreçte hem eğlendi hem de değerleriyle ilgili benzerlik ve farklılıkları görme fırsatı buldular.

Big picture

Öğretmenler Odasının Açılışı


Öğretmenlerimizin ders aralarında dinlenmelerine ve yaklaşan dersleri için hazırlanmalarına olanak sağlayacak yeni öğretmenler odası Unity Hall'da açıldı.

Öğretmenler Günü Töreni

Matematik Bölümünün önderliğinde, öğrenci birliğinin de desteğiyle hazırlanan Öğretmenler Günü Töreni; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Hazırlık Sınıfları Müdür Yardımcısı Duane Colby Criswell’in açılış konuşması ile başladı. Öğrencilerimizin öğretmenleri için hazırladıkları videoların gösteriminin ardından, öğrenci birliği başkanı Mateo Teoman Dağcı da konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Ardından, öğretmen ve öğrencilerimizden oluşan iki grubun yarıştığı mini bir bilgi yarışması yapıldı. Yarışmada okulumuzla ilgili daha önce akla gelmemiş on adet soru sorularak gruplardan bunlara cevap vermeleri beklendi. Yarışma, doğaçlama gerçekleştiği ve sorular da beklenmedik olduğu için seyircilerin ilgisini çekerek onlara keyifli dakikalar yaşattı. Program, TAC Echo öğrencilerinin gönüllü öğretmenleri ile söyledikleri şarkıların ardından, öğrenci birliği ve okul idaresi tarafından hazırlanan hediyelerin öğretmenlere takdimi ile sona erdi.

Big picture

Kariyer Günü


Rehberlik Servisinin Mezunlar Derneği ile iş birliği içinde yürüttüğü; öğrencilerimize meslek seçimi, kariyer gelişim basamakları ve iş yaşamı hakkında bilgi edindirmeyi amaçlayan Geleneksel Kariyer Günü Etkinliği başarıyla gerçekleştirildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da iş hayatında söz sahibi ve başarılı 23 mezunumuzun konuk olduğu etkinlikte konuklar çalışma alanları hakkında mesleki bilgiler vermelerinin yanı sıra kişisel kariyer serüvenlerini de paylaşarak öğrencilerimize meslek seçimi konusunda ilham verdiler. Öğrencilerimizin yararlı bulduğu, özellikle kendileri için uygun alanları keşfetmelerini sağlayan farklı deneyimlerle buluşturan Kariyer Günü’nde her öğrenci, daha önce rehberlik dersinde seçmiş olduğu 4 farklı meslek sunumuna katıldı.


Konuklar, öğretmen ve öğrencilerimizin buluştuğu açılış kokteyli ile başlayan etkinlik, açılış töreni ve sonrasında sunumlarla devam etmiştir.


Bu yılki Kariyer Günü’nde yer verilen alanlar şu şekildedir:


Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler-Büyükelçilik, Kardiyoloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Üroloji, Çocuk Onkolojisi, Eczacılık, İşletme-Yönetim, İşletme-lojistik, Liman İşletmeciliği, Hukuk,

Bankacılık, İnşaat Mühendisliği, Yazılım-Bilgisayar Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mimarlık, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Psikoloji, Etkinlik Organizatörlüğü, Dijital Medya, Restoran İşletmeciliği ve İnsan Kaynakları.

Big picture
Big picture
Big picture

TEDx


7 Aralık 2019 tarihinde öğrencilerimiz Yiğit Acar ve Doğa Bölükbaşı, öğretmenimiz Lisa Jindrich önderliğinde ve Tarsus Amerikan Kolejinin ev sahipliğinde düzenlenen TEDx başarıyla son buldu. TEDxTarsusAmericanCollege etkinliği dünyanın ve Türkiye’nin her yerinden 8 başarılı ve ünlü konuşmacıyı “Söylemesi kolay, kabul etmesi zor.”(Easy to say, hard to accept.) teması adı altında dinleyicilerle buluşturdu. Öğrencilerimizi ve organizasyon takımlarını bir ilki erçekeştirdiklerinden ve girişimlerinden dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

Tarsus Amerikan Koleji 5. Eğitim Forumu“Türkiye için liderler, dünya için liderlik!” sloganından hareketle hem akademik hem de sosyal yönden gelişmeyi kendilerine ilke edinen öğrencilerimiz, Tarsus Amerikan Koleji Avrupa Gençlik Parlamentosu Kulübü öğretmenlerimiz Özlem Özdemir ve Orhan Baycık tarafından düzenlenen forumda Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen yaklaşık 200 lise öğrencisi ile bir araya geldi.


Tarsus Amerikan Koleji EYP Kulübü 2019-2020 eğitim-öğretim yılının başından itibaren yoğun bir şekilde çalıştığı parlamento organizasyonunu, kulüp üyeleri ve organizasyon ekibinin büyük çabaları sonunda 20-23 Aralık 2019 tarihlerinde başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.


Ekonomik İlişkiler Komitesi , Bölgesel Gelişim ve Kalkınma Komitesi, İstihdam ve Sosyal Haklar Komitesi, İnsan Hakları Komitesi, Trafik ve Ulaşım, Tarım ve Çiftçi Geliştirme Komitesi Yasal İlişkiler Komitesi, Endüstri ve Enerji Komitesi, Kadın Hakları Komitesi, Kültür ve Eğitim Komitesi gibi önemli komitelerin yer aldığı konferansımızda takım kurma, oryantasyon, komite çalışmaları ve genel kurul aşamaları gerçekleştirilmiştir.


İlk günde; konuk öğrenciler kayıt yaptırdıktan sonra, okulumuzun kampüsünde oryantasyon etkinlikleri çerçevesinde çeşitli oyunlar oynadılar. İkinci gün; açılış Talas Oditoryum’da muhteşem bir törenle gerçekleştirildi. Törenin açılış konuşmacısı, TAC’87 mezunu Önder Kaplancık’ın “Değişen Dünya” konulu sunumu, tüm misafirlerimiz tarafından beğeniyle karşılandı.


Üçüncü gün de yoğun bir şekilde çalışan komisyonlar, konferansın son günü gerçekleştirilen parlamento birleşiminde ulusal ve evrensel sorunları değişik açılardan ele alarak bu sorunlara olası çözümler getirecekleri önerilerini sundular. Bu çözüm önerileri parlamento birleşiminde oylanarak sonuçlandı. Parlamento birleşiminde her komisyonun sunduğu çözüm önerileri taslak olarak kitapçık haline getirildi.


Tarsus Amerikan Koleji Eğitim Forumu’na; Üsküdar Amerikan Koleji, Özel Alman Lisesi, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi, Özel Koç Lisesi, Gaziantep Bahçeşehir Koleji, TED Mersin Koleji, Özel TAKEV Samsun Lisesi, Özel Erciyes Anadolu Lisesi, İçel Anadolu Lisesi gibi geleceğin liderlerini yetiştiren okulların akademik rehberleri, delegeleri, komite başkanları ve medya ekibi katılarak dört gün boyunca unutamayacakları bir konferans deneyimi yaşadılar.


Bu sene beşincisini gerçekleştirdiğimiz konferans, katılımcı okullarımıza verilen plaket töreni ile son buldu.

Tarsus Amerikan Koleji İkinci Yabancı Diller Bölümü Konseri “Der Ringer”


Tarsus Amerikan Kolejinde 18 Aralık Çarşamba günü Goethe Enstitüsünün iş birliği ile organize edilen “Der Ringer” grubunun konseri büyük ilgi gördü.


Okulda gerçekleştirilen çalıştayların ardından, TAC öğrencileri ve davet edilen Tarsus Fatih Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri Talas Oditoryum’daki konserde oldukça eğlendiler.

Big picture

TACBiotech Club Aktiviteleri


TACBiotech Kulübü öğrencilerinden Deniz Güzelçay, Süleyman Goncagül ve Boran Erdoğan kulüp mentör öğretmenleri Fatih Metin ile Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi dekanının da desteğiyle ‘’Tatlı Sorgum Bitkisinden Elektrik Üretimi’’ adlı proje için hazırlıklarını sürdürüyor. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na hazırlanmak için Mersin Üniversitesi Kimya Bölümüne giden ekibimiz, distilasyon düzenekleri ile önceden hazırladıkları fermantasyon mayşesinden biyoetanol elde etti. Kimya Bölümünde görevli akademisyenlerden yakıt hücresi pili (fuel cell) yapımı için bilgi aldılar.


Bir yandan da TACBiotech kulübünü öğrencilerinin ‘’yakıt pili hücreli prototip araç tasarımı’’ adlı proje için çalışmaları da hızla sürüyor. Öğrencilerimiz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından öncelikli alan olarak gösterilen “fuel cell” teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Öğrenciler okulumuzun atölyesinde anot ve katot çubuklarını hazır hale getirdiler. Mersin Üniversitesi Kimya Bölümünden fuel cell üretmek için destek alınması ve teknokentlerde kurulu kuluçka merkezlerinde bulunan fuel cell üretimi yapan şirketlerin ziyareti de planlanıyor.


Kulüp içerisinde bir grup öğrenci ise tamamen Erasmus+ Ka105 Gençlik Değişimleri Programı’na odaklanmış ve antibiyotiklerin gereksiz kullanılmasının önlenmesine yönelik proje geliştiriyor. Aktivite ve hareketlilik planlarını hazırlayan öğrenciler Avrupa Birliği ülkelerinden partner okul-gençlik grubu arayışına başladılar.

4. Geleneksel Görücü Usulü Kitap Şenliği


Bir kitap, içinizdeki donmuş değerleri parçalayarak bir balta olmalıdır.”

Franz Kafka


Tarsus Amerikan Koleji Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenleri Tuba Karabağ ve Mikail İncir’in önderliğinde düzenlenen “4. Geleneksel Görücü Usulü Kitap Şenliği” yine büyüleyiciydi. Şenlik, hazırlık sınıfı öğrencilerine yönelik olup her bir öğrenci senenin başından itibaren bir kitap okumaya başladı. Öğrenciler sonrasında; kitapların kapaklarını yeniden yarattı, içerisinde yer alan bir kahramanın kostümünü tasarladı ve kitaba yönelik bir fragman oluşturdular. Yazar ve kitap isimlerini bilmeden etkinlik günü Öğrenci Salonu’nda sergilenen kitaplardan tasarımını beğendiklerini seçtiler. Talas Oditoryum’da yapılan törende “En İyi Kitap Kapağı Tasarımı” kategorisinde Mehmet Tulga Can, “En Yaratıcı Kostüm Tasarımı” kategorisinde Zehra Gamze Öner ve “En İyi Video” kategorisinde ise Efe Batın Budak birincilik ödülüne layık görüldü. Etkinlik, fuaye alanındaki resepsiyon ve Stickler önündeki fotoğraf çekimi ile sonlandı.

Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture