גליון 2 - קולנוע-מדיה - נוב' 2019

הפיקוח על הקולנוע והמדיה אגף אמנויות המזכירות הפדגוגית

הוראת צילום סטילס במגמות תקשורת וקולנוע - נעמה כהן אשכנזי

בימים אלה, בהם ניתן למצוא מצלמה בכל כיס וכולנו מתעדים כל אירוע בחיינו, זמינותה של המצלמה מחייבת אותנו להתבונן ולהבין מהי ההשפעה של מצב זה עלינו?

כיצד אנו יכולים לעשות שימוש בכלי זה בתבונה?הוראת צילום סטילס במגמות תקשורת וקולנוע, מאפשרת התמודדות עם מצב זה.

מזה כעשור, מתפתחות אט אט, מגמות תקשורת וקולנוע אשר מתמחות בצילום סטילס בהן, משלבים המורים צילום מעשי יומיומי ומתפתח יחד עם לימודים עיוניים והופכים את תלמידיהם לצלמים בעלי יכולות ואמירה. נושאי הצילום במגמות עוסקים ברובם בחברה, תרבות וסביבה ומחייבים את הנוער להישיר מבט אל המציאות הסובבת אותם.

השמיים הם הגבול – בבתי ספר רבים הבינו את הפוטנציאל ועושים שימוש בתערוכות ככלי למינוף תוכן בית ספרי ייחודי ולכלי עיצובי ראשון במעלה.

אל לשונית סטילס באתר הפיקוח

_______________________________________

פיתוח מקצועי

_________________________________________

מורים יוצרים

דורית חלמה אלדד ואני הגשמנו לה חלום,

לפני כמה שנים באחד ממפגשי המורים הרבים, דורית נשאה את אחד מנאומיה "המדביקים" באנרגיה ומוטיביציה. היה לה חלום שיותר מורים ייצרו ויחזרו לעשות סרטים. אלדד ואני מנסים להגשים לה את החלום.

הרבה מאוד מורות.ים, הפסיקו ליצור מהרגע שהפכו להיות מורות.ים. העובדה הזאת , אם נודה על האמת, יוצרת תסכול יצירתי מצד אחד וגם יוצרת מרחק בלתי נמנע בין המורות.ים להפקה לתלמידות.ם היוצרות.ים סרטים. התלמידות.ים מתרוצצות.ים כותבות.ים מביימים.ות מפיקות.ים עורכות.ים והמורה תחת עול התיאומים ותחת הכובע של "מפיק על" קצת נשאר.ת מחוץ לעשייה..

לפני כשלוש שנים אלדד ואני התחלנו בהשתלמות בהפקה – סימסטר DSLR וסימסטר PREMIERE. ויצאנו ליום צילומים משותף בלילה הים – כי לחוות את כל קשיי ההפקה ולראות איך ה DSLR פותר את רוב הבעיות הללו בקלות יחסית. היה ערב ממש כיף ואפילו הצלחנו לגייס תקציב קטן לאוכל לאותו ערב בים.

בשנה השנייה תפסנו אומץ וקראנו להשתלמות "מורות.ים יוצרות.ים" ואז התחלנו לחגוג ולכייף, כי זה באמת היה כיף, לפגוש את המורים בעירוני א' ליצור קבוצות הפקה ולסיים את ההשתלמות עם שניים או שלושה סרטים.

השנה ההשלתמות של מורות.ים יוצרות.ים "חובקת" את שנתה הרביעית ופותחת עוד קבוצה בהשתלמות בחיפה שתתקיים בתיכון ליאובק.

השבוע היה המפגש הראשון בתל אביב ולא תאמינו אבל הגיעו למפגש הראשון שני צוותים שכבר תאמו מראש ואפילו הגיעו עם רעיונות מוכנים לסרטים. יהיה תענוג.

* יש עוד מעט מקומות פנויים בהשתלמויות בחיפה (השתלמות מס. 194) ובפסגה ר"ג (השתלמות מס. 205)

אלדד בוגנים ועדן צולי

סרט שהופק במסגרת מורים יוצרים "הפעמון של נחשון"

הפעמון של נחשון - מאסטר

בימוי: רן אזולאי, מוטי חייבי.תסריט: מוטי חייבי צילום: ניצן בינימיני עריכה: אילן רהב הפקה: יובל פורת עריכת סאונד: אופיר לוקיי

השתלמות באוריינות מידע ומדיה דיגיטלית - ד"ר איבנה רטנר

העידן הדיגיטלי, דורש מאתנו מיומנויות חדשות ומעמיקות שהיום נכנסות תחת הכותרת "אוריינות מידע ומדיה", שעוסקת בהבנה מעמיקה של המקורות והמסרים המועברים אלינו בצורה זו. אוריינות מידע ומדיה היא מיומנות אינטגרלית המבקשת להשתלב במערכת החינוך. היא משפיעה על התנהלותנו ומחייבת אותנו למצוא דרכים חדשות למעורבות בשיעור. המרחב הדיגיטלי מחייב גישה יזמית לתכנון והטמעת חידושים טכנולוגיים, תוכניים ופדגוגיים, המבוססת על הבנה מעמיקה שאוריינות מדיה היא פעולה של מעורבות חברתית. בהשתלמות זו נעמיק ונקבל כלים שיאפשרו לנו לברור את המדיה והמידע הרצויים לנו ולדבר את השפה כצרכני ויוצרי מדיה בעידן החדש נשלב פלטפורמות כמו רשתות חברתיות ומכשירים סלולאריים לשינוי הלמידה וכאמצעי למעורבות חברתית.

קהילת המורים.ות לתקשורת וקולנוע ביסודי מזמינה אותך לקחת חלק בקהילה חדשנית

הקהילה מיועדת למורים.ות לתקשורת וקולנוע ולכל המורים.ות, אשר רוצים להעשיר את ארגז הכלים שלהם וללמוד כיצד ניתן לשלב מדיה וסרטים בכל תחומי הדעת. ההשתתפות מקנה גמול של 60 שעות.

המפגשים יתקיימו בתיכון "לאו בק" בחיפה, בימי רביעי בשעות 16:30-19:15 .

יתקיימו מפגשים פרונטליים, מקוונים וימיי עיון.

מפגש פתיחה ב - 27.11.19

מנחות הקהילה: לילך אגמון ועדן צולי

השתלמות מחוז דרום "פדגוגיה יצירתית בלימודי התקשורת"

יצירתיות בהוראת התקשורת אל מול האתגרים היום יומיים. ייחודה של הוראת התקשורת קשורה ברלוונטיות שלה לחיי התלמידים ולחיי המורים. תוכנית הלימודים מאפשרת לנו המורים להשתמש בכלים יצירתיים, על מנת להמשיך ולהיות רלוונטים לתלמידים. ההשתלמות מאפשרת למורים הכרות עם תפיסות חינוכיות המסייעות לתהליך ההוראה והתנסות בכלים יצירתיים ומאתגרים (הוראה בכיתה הטרוגנית, פדגוגיה דיגיטלית ועוד). בנוסף מאפשרת ההשתלמות למידת עמיתים ושיתוף פעולה. ההשתלמות מיועדת למורי תקשורת אך מזמינה גם את מורי הקולנוע להתנסות, כיוון שהכלים הניתנים בהשתלמות אינם תלויי מקצוע.

מאחלת שנה של רלוונטיות ויצירתיות

לוס דיעי- מן מדריכה מחוזית- דרום

אל סילבוס ההשתלמות

הרשמה להשתלמות - השתלמות מס. 223

לקראת בגרות עיונית בקולנוע - פגישה עם רפרנט הבגרויות ד"ר בני בן דוד

למורים שלום

בחודש הקרוב נערוך פגישה לרענון וכתיבת בחינת בגרות בקולנוע.

מורים המגישים לבגרות, חדשים וותיקים, המעוניינים בכתיבת בחינה משותפת, תמיכה בבניית בחינה, בניסוח שאלות לבחינה ועוד, מוזמנים להגיע לפגישה ראשונה

שתיערך ביום א', 10/11/19 בשעה 16:30 -19:00בטלויזיה החינוכית, רח' קלאוזנר, רמת אביב.

הפגישה בנוכחות בני בן דוד רפרנט הבגרות, בה יציג דוגמאות למבחני בגרות וכתיבת אנסין משותף.

בואו עם שאלות, התלבטויות ומחשבות וננסה למקד ולהתמקד בצורה הטובה ביותר בכתיבת הבחינה.

אנא אשרו הגעתכם כדי שנוכל להיערך בהתאם

מרגלית ישראלי 0528445955

__________________________________________

פסטיבלים, סדנאות העשרה

____________________________________________

פסטיבל אור הזהב – באור יהודה 25-26 במרץ 2020

פסטיבל אור הזהב יתקיים גם השנה ברחבי אור יהודה, יקרין סרטי נוער נבחרים ויציע דיונים חברתיים וסדנאות מקצועיות. השנה לראשונה יתרחב הפסטיבל ליומיים. הפסטיבל מזמין את כל מגמות הקולנוע והתקשורת בארץ להגיש סרטי בוגרים לתחרות הרשמית, ולהתארח בפסטיבל ליום אחד או ליומיים.


בפסטיבל ייערכו דיונים פתוחים, סדנאות העשרה עם יוצרים מובילים בתחומי התקשורת והקולנוע

ותחרות רשמית בה יוקרנו עשרות סרטי תיכונים נבחרים. הפסטיבל מאפשר מפגש מקצועי וחברתי עבור נוער יוצר סרטים מרחבי הארץ ומהווה במה ייחודית לקולנוע ולתקשורת השנה לראשונה יתרחב הפסטיבל ליומיים מלאים שיכללו את האפשרות ללון במתחם הפסטיבל.

נושא הפסטיבל השנה

ערבות הדדית - זכויות ילדים ונוער 30 שנים לאמנה הבינלאומית לזכויות הילד/ה

תקנון

קול קורא

להגשת סרטים לפסטיבל

הרשמה להגעה לפסטיבל

תחרות פיצ'ינג

תחרות הפיצ'ינג העשירית לתלמידים תש"ף – 2020 משרד החינוך ובית הספר לתקשורת וקולנוע במכללת סמינר הקיבוצים מכריזים על השנה העשירית
לתחרות הפיצ'ינג . בתחרות יציגו תלמידי כיתות י"ב תסריטים ורעיונות לסרטים עלילתיים ולסרטי תעודה בפני אנשי חינוך וראשי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל מפיקים, יוצרים, מנהלי קרנות וגופי שידור. השנה הוספנו קטגוריה חדשה: "סרטים עבודה בתהליך" אשר נמצאים בצילומים.

קול קורא לתחרות הפיצ'ינג

קליפ צעיר 2019 יוצא לדרך

אנחנו שמחים לבשר לכם שתחרות קליפ צעיר 2019 יוצאת לדרך!

כמדי שנה, התחרות פתוחה ליוצרי קליפים בני 15-21, מוכשרים ונהדרים (כמוכם)

וניתן לגשת אליה באופן עצמאי או כחלק ממסגרת בית ספר/ מרכז קהילתי

הגשת הקליפים לסינמטק עד ה 16.11.19

ערב הגמר החגיגי ב 26.12.2019

אל קול קורא

תקנון

טופס הרשמה

תשלום להרשמה

ימי העשרה למגמות קולנוע ותקשורת באוניברסיטת תל־אביב שנת תש״פ 2019-2020

בית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב מזמין אתכם ואת תלמידיכם ליהנות ממפגש חוויתי עם יוצרים מובילים בתחום הקולנוע והטלוויזיה. מאות תלמידים ותלמידות מרחבי הארץ כבר נהנו מהקרנות סרטים, מפגש עם במאיות, במאים, מרצים בכירים, וסטודנטים וסטודנטיות מבטיחים לקולנוע, והתנסו בעבודה

באולפן טלוויזיה מקצועי. יום ההעשרה אצלנו יאפשר לתלמידיכם ותלמידותיכם להכיר את בית הספר לקולנוע וטלוויזיה מבפנים, לחשוב על העתיד שלהם בתחום, ולזכות בהתנסות שרק האוניברסיטה יכולה לספק.


לפרטים והרשמה - לחצו כאן

קול קורא עבור קורס מדריכי קולנוע צעירים בסינמטק ת"א


מה?

קורס קולנוע ייחודי לבני נוער מבית סינמטק תל אביב, בו תלמדו גם ליצור סרטים וגם להדריך והכל בחמישה ימים.

למי?

לגילאי 14-18. הקבלה מותנית בראיון אישי.

מתי?

חופשת חנוכה, 24-26.12 , 29-30.12 בשעות 11:00-17:00

מה לומדים?

יסודות הבימוי, התסריט, הצילום, ההקלטה והעריכה, לצד כלי הדרכה, עמידה מול קבוצה ופיתוח מנהיגות. התכנים מועברים ע"י יוצרי קולנוע מנוסים ומורים לקולנוע.

מה יוצא לי מזה?

בסוף הקורס יקבלו המשתתפים שיסיימו בהצלחה תעודת עוזר מדריך ויוכלו להשתלב בעוזרי מדריך בתשלום בפעילויות הסינמטק.

אז איך נרשמים?

פונים לkalia@cinema.co.il עם פרטים אישיים (שם, טלפון, גיל, כיתה, שם תיכון ועיר מגורים) ומסבירים ב5 משפטים למה אתם מתאימים לקורס.

___________________________________________

כנס מורים.ות בבית רוטנברג במסגרת פסטיבל הסרטים חיפה/ איבנה רטנר

פסטיבל הסרטים בחיפה שחגג את שנתו ה-35, לא עובר ב 13 שנה האחרונות בלי שנקיים כנס מקצועי למורים לתקשורת וקולנוע בבית רוטנברג. המקום האוירה, האנרגיות לפתיחת שנה והמשובים של המורים הינם רוח גבית לכל העשייה והמפגשים המשמעותיים שמתקיימים במסגרת הפסטיבל.

השנה פגשנו את רחל ג"ונס ופיליפ בלאיש יוצרי "לאה צמל עורכת דין", את שאדי חביב אללה אחד היוצרים של ההומאז' ל"אני אחמד" של בית הספר לקולנוע של סאם שפיגל, את מיכל אהרונסון ועדי בר יוסף היוצרות של "הדברים הקטנים" ולקינוח את גור בנטביץ שעלתה לגביו שאלת האוטר בקולנוע.

‏המורים והמדריכים בכנס הציגו השתלמויות,קהילות,קורסים מקוונים ורעיונות לפרוייקטים ייחודיים וחקרניים. תודה לכם וליוזמות בשטח. בהמשך נקווה להרחבה בנושא video essay שהציג בני בן דוד וקולנוע עדות שהציג אוהד אופז מכללת אורנים.

תמונות מבית רוטנברג

____________________________________________

דרושים/דרושות

____________________________________________

לחטיבת ביניים בבית שמש - חינוך מיוחד

שלום, אנחנו מחפשים מורה לקולנוע לחטיבת ביניים, התחלה עוד השנה, בזמן הקרוב, חינוך מיוחד בבית שמש, בעיקר לימוד מעשי, בית ספר מיוחד ומעניין, לעוד פרטים: יובל 0507547951 ,קו"ח למייל yuvalzacks@gmail.com

לתיכון דרכא בקרית מלאכי

דרוש/ה מורה להפקה למגמת תקשורת יא-יב בחצי משרה החל מסוף ינואר ועד סוף השנה. עם ידע בעריכה בפרימייר. תלמידי המגמה יוצרים סרטים דוקומנטריים מאוד מעניינים השנה

לפרטים: נועה - 0508652405

לחטיבת פיינשטיין בשש-שנתי ברנר בפתח-תקווה

4 שעות תקן להוראת קולנוע.
ההוראה בימי ד' + ה':
בימי ד' בשיעורים 5+6, כלומר 12:05-13:35.
בימי ה' בשיעורים 7+8, כלומר 13:45-15:15.
מי שמעוניינ/ת מוזמנ/ת לשלוח קורות חיים לשרון מנור-ליברמן

לתיכון מקיף יא

דרוש/ה מורה לקולנוע לשליש משרה- 8 שעות פרונטליות, לפרטים נוספים שיראל אפללו

לתיכון יחד מודיעין

דרוש/ה מורה להפקה במגמת קולנוע, כולל הגשה לבגרות המעשית.

המשרה היא החלפה לחופשת לידה מנובמבר ועד לסוף שנת הלימודים.

לפרטים נוספים:

רותי 054-7682189

אתר הפיקוח המעודכן

אתר הפיקוח על לימודי הקולנוע והתקשורת - מכיל את ארגז הכלים השלם למורים בו תוכלו למצוא: תכניות לימודים, בגרויות, חוזרי מפמ"ר, חומרי הוראה, פסטיבלים, השתלמויות ועוד

קהילת המורים לתקשורת ולקולנוע בפייסבוק

מורים כדאי מאוד להרשם, הקהילה מונה 670 חברים - ומהווה פלטפורמה שיתופית שבה ניתן לשאול שאלות, לפרסם אירועים ובעיקר לחזק את הקשרים בתוך הקהילה שלנו.

עריכה ועיצוב - ערן לבני