מבנה הלבבות של בע"ח שונים

מגיש: עידו סין מוגש ל: מיכל קוריס

רקע כללי

הלב הוא משאבת הדם המרכזית אצל כל בעלי החיים . לכל בעלי החיים יש לבבות שונים בעלי צורה שונה אך, לכל הלבבות של כל בעלי החיים יש מטרה אחת: להזרים דם לכל חלקי הגוף.

מבנה הלב- יונקים ועופות

רק ליונקים ולעופות יש לב המחולק בצורה שלמה לשתי יחידות נפרדות- לעלייה וחדר מצד שמאל, ולעלייה וחדר מצד ימין. מבנה הלב של היונקים והעופות (ארבע חללים מופרדים היטב) הוא מבנה מאוד יעיל שמבטיח דם מחומצן היטב המוזרם אל הגוף, ובנוסף לכך, הדם המוזרם לחלקי הגוף במבנה זה מוזרם בלחץ גבוה.

מבנה הלב- זוחלים ודו חיים

לזוחלים ולדו חיים יש לב שאינו מחולק לארבעה חללים נפרדים. לכן, דם עשיר בחמצן ועני בפד"ח, שמגיע מהריאות, מתערבב עם דם עני בחמצן ועשיר בפד"ח שמגיע מהגוף. כתוצאה מכך, הדם המגיע לתאים נושא פחות חמצן, כלומר הלב של הזוחלים ודו החיים הוא לא לב יעיל.

מבנה הלב- דגים

לדגים יש לב בעל שני חללים. הלב של הדגים דוחף את הדם לכיוון הזימים, שם הדם קולט חמצן, ומשם החמצן מועבר לכל חלקי הגוף של הדג. החיסרון בלב הזה הוא שהכוח שבו הדם נדחף נחלש כשהוא עובר בזימים ולכן הדם זורם בגוף בלחץ נמוך.

מבנה הלב- חרקים

לחרקים יש כמה לבבות. לאורך הגב שלהם יש צינור גדול המעביר דם. השרירים של הדפנות של צינור הדם מעובים במקומות מסוימים. כל התעבות כזאת היא בעצם סוג של לב, מכיוון שכאשר השרירים האלה מתכווצים, הם דוחפים את הדם קדימה לעבר כל הגוף.