קהילון - שיעור 12

31 בינואר 2015


הורים יקרים, שלום רב

אז אם נשאר פה מישהו שלא זוכר את הסיפור על סבא אליעזר בעל פה, שיקום.

אנחנו נזכור, וגם הילדים. תודה על העזרה הנדיבה והלבבית מקיר לקיר שהצעתם ונתתם. הצלחת היום הזה - בזכותכם.

אל תשכחו לשלוח תמונות של מה שיצא מהזרע הקטן!


בשני השיעורים הבאים נעסוק בנושא יום המשפחה.

זה משהו שאנחנו עסוקים בו זמן רב מראש, וחשוב לנו ליצור יום משמעותי ומרגש לכולם.

לכן שימו לב-

בשיעור של ה14 לחודש נתחיל בכל הקבוצות ובחדר העברית עבודה על לוח שנה של ימי הולדת או לחילופין לוח מתכונים משפחתי.

*אנא סכמו מראש עם הילדים מה הם מעדיפים להכין, כדי למנוע כפילויות בין האחים.

*אנא הצטיידו בתמונות מודפסות בגודל גלויה של קרובי משפחה אהובים מישראל. ישמשו לפעילות היצירתית בגן ובמתנ״ס (עבור הילדים הגדולים יותר).

*עבור ילדי סבבה, כוכבים וזברה בלבד, אנא שלחו לנו במייל, אם טרם שלחתם, תמונה של קרוב משפחה בישראל על רקע כתובת המגורים. זה יופיע כמצגת שתפתיע את הילדים בחדר העברית.

*במתנס נכין כולנו קולאז׳ יפה של תמונות הקרובים שלנו, עם הנוף המוכר לילדים. הכוונה היא ליצור מארג יפה וחי שימחיש לילדים את המשפחתיות והדומות של המציאות בה אנחנו חיים, ויקשור אותה למקומות ולנופים בארץ. אתם מוזמנים מכל הלב לצייר, להדביק ולספר יחד איתנו עם הילדים, בציור קהילתי. ברק הסכים לצלם. מי מתנדב לערוך סרטון stop-motion?

*לצורך השלמת הפרטים בלוח השנה ובלוח המתכונים, יקבלו ילדי סבבה, כוכבים וזברה, שיעורי בית מחדר העברית. הם יתבקשו לשלוח הודעות למשפחה בישראל ולבקש מידע, אותו ישבצו בלוח שיצרו. זה משהו שנועד להעצים את השימוש בשפה, בכתב ובע״פ, וגם לחזק את ההיכרות עם המשפחה. אם תתנו פה יד, זה יהפוך לקסם. את מה שיכינו, יתבקשו להביא איתם לשיעור הבא.

בשיעור של ה28 לחודש נשלים את הפעילות.

נקיים תערוכה של כל מה שיצרו הילדים ונזמין את כל ההורים להיכנס לכיתות ולהתרשם.

חשוב לנו שכל הילדים ישתתפו וירגישו שייכים, אז בבקשה תנו לנו יד, כך שאף ילד לא ישאר מחוץ לעניינים.


עניינים טכניים-

1. מי מכם שרוצה שנצרפו לקבוצת ההורים בוואטסאפ, רק תגידו.

2. לצירוף לקבוצת הפייסבוק - משפחת קהילה, שלחו הודעה ונצרף בשמחה.

3. בשיעור האחרון לא הביאו איתם רבים מילדי הגן פירות. אנא זכרו להביא אתכם פרי לארוחת העשר המשותפת.


כיף לנו אתכם מאוד,

תודה על העשייה שלכם והנתינה, זה נראה ומוערך מאוד!
בטוחות שיהיה מרגש!


תמר, רותי ונטע

קבוצת הגן - פרפרים

ט"ו בשבט

בשיעור האחרון בכיתות הגן חגגנו את ט"ו בשבט.


במפגשי התוכן הסברנו לילדים מהו ט"ו בשבט וכיצד חוגגים (יום הולדת לעצים: נוטעים עצים ואוכלים פירות יבשים). הראינו לילדים תמונות של פירות טריים ויבשים (ענבים/צימוקים, משמשים ושזיפים) וכנו כן למדנו את המילה "אילן". סיפרנו סיפורים המתאימים לחג: "השתיל של מור" / שרה זלוף, "חנן הגנן" /רינת הופר, "אליעזר והגזר" / לוין קיפניס ו"מה נותנים לעץ מתנה" / טויה טאולו ושרנו שירים : "טו בשבט חג היום לגן" /עודד אבישר, ו"אוממה"- תודה רבה לאמא אדמה (מתוך הדיסק "מקום לגדול"). בהמשך הילדים הכינו עצים נהדרים מקרטון גליל נייר טואלט וקישטו ע"י ניירות קרפ, נייר צלופן, בדים פרחוניים, מדבקות, מנקי מקטורות, חרוזים וכו'. כמו כן שיחקנו בבצק, במשחק זיכרון של פירות, בלוטו קבוצתי של פירות וירקות (תוך תיאור הפרי/ירק), ואכלנו פירות יבשים וטריים .

בהקניה בקבוצת הגדולים התמקדנו באות ט'(בעקבות ט"ו בשבט): למדנו לכתוב ולזהות אותה ושיחקנו משחק בו על כל ילד לבחור קלף ובו תמונה של מילה המתחילה באות ט' ועליו היה לתאר בפני הילדים מהי המילה , מילים כמו" טיול, טלפון, טלוויזיה, טבעת וכדומה...

בסיום השיעור כל קבוצות הגן צפו ביחד בהצגה "אליעזר והגזר" , אשר הציגו ילדי קבוצת הכוכבים. תודה רבה ליעל , לדין ולכל הילדים! הייתם נפלאים :]

תודה נוספת למשפחת קופר [ההורים של עמרי] שקנו במתנה עבור ילדי הגן דף יצירה בעקבות הסיפור.

לפני סיום, בקשה: אנא אל תשכחו להביא אתכם פירות בכל שיעור ולהניח על הצלחת המונחת על השיש בכל כיתה!


להתראות בשיעור הבא, בו נחגוג את יום המשפחה!


צוות הגן

קבוצת הביניים - זברה

ט"ו בשבט

שיעור בהשראת טו בשבט!


פתחנו את היום במעגל שיחה פעיל במיוחד על חודשי השנה השונים, העונות וחגי ישראל. דיברנו על זה שבט"ו בשבט חוגגים יום הולדת לעצים ורעננו את שמות כל חלקי העץ השוני המוכרים לילדים בעברית: שורשים, גזע, ענפים, עלים, פרחים ופירות.

אחר כך קישטנו קצת את בקבוקי הפלסטיק ששחזרנו לגינות ניידות אישיות, גילגלנו כדורי תמרים ובסקוויט ורקדנו קלות לצלילי השיר המוכר של ע׳ הלל - מה עושים העצים?

אחרי השיעור בחדר העברית שתלנו זרעים של גזר בגינות הפרטיות שלנו, שיחקנו קצת בפנים וקצת בחוץ וכך מהר בלי שנשים בכלל לב הסתיים לנו היום!


בשיעור הבא נחזור לשיגרה הפעילות היומית שמעביר אחד הילדים - והפעם אנחנו מחכים בקוצר רוח לתורה של ליעד.


אז נתראה שוב ממש בקרוב,


גלית

מה עושים העצים- מתוך אצלנו בחצר

קבוצת הבוגרים - כוכבים

ט"ו בשבט

את השיעור האחרון הקדשנו לט"ו בשבט ולהצגה "אליעזר והגזר"!


פתחנו את השיעור בתזכורת קצרה, בעזרת תיבת החגים שלנו, לכל החגים שחגגנו השנה וחשבנו מה יכול להזכיר לנו את ט"ו בשבט? התשובה הייתה פה אחד – אביזר מההצגה "אליעזר והגזר"! ואכן, בסוף היום הכנסנו את הזקן והמשקפיים של סבא אליעזר לתיבת החגים.

מיד לאחר מפגש הבוקר התחלקנו לצוותים – תפאורה, מטבח, מוזיקה ושחקנים. כל צוות עבד והתאמן לקראת ההצגה, ולפני ארוחת הצהריים התכנסנו למפגש סיום.

במפגש הסיום ציינו את סיום מחצית שנת הלימודים וחילקנו הערכות לילדים –היה מרגש מאוד! למי שלא הספיק לקרוא, ההערכות נמצאות בתיקיות העברית.

סיימנו את השיעור בהופעה ראשונה של "אליעזר והגזר" לילדי כיתת הגן, ולאחר מנוחה קצרה חזרנו והופענו שוב בזמן המתנ"ס. למי שנכח באירוע בהחלט מיותר לציין שהיה פשוט מקסים ומרגש. הילדים לקחו אחריות, עבדו קשה בהכנות וגם מאוד מאוד נהנו. כן יירבו רגעים כאלה!

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לכל ההורים על שיתוף הפעולה ועל העבודה עם הילדים בבית, בשיעורים ובזמן ההופעה – המון תודה!


המשך שבוע טוב,


יעל

Big image

סבבה

שיתוף פעולה ולקיחת אחריות

אז ביום ראשון האחרון הייתה לנו פעילות ממש כיפית!

במהלכה עשינו משימות צוות מגניבות שדרשו שיתוף פעולה בין כולם וחלוקת אחריות שווה.

המשימות כללו זריקת בלון עם מים 15 פעמים ברצף ועד ניווט של חברי הקבוצה בין מכשולים כאשר עיניהם מכוסות ורק אחד מהם עם עיניים פקוחות.


לבסוף סיימנו את היום בהכנת שקשוקה ישראלית! טעימה ומזינה לכול הקבוצה.


היה כיף.


נתראה פעם הבאה,


תמיר

חדר העברית

בשיעור האחרון עסקנו בעניינים שונים.

קבוצת סבבה וקבוצת זברה התמודדו עם נושא הניקוד. זה אתגר לא פשוט, וחשוב להמשיך ולרענן את הזיכרון שלהם, גם כשנדמה שזה כבר ברור. זה לא ברור.

יש לכם בבית קוביות? קחו שתיים, בתור התחלה. על אחת הדביקו מדבקות או מסקנטייפ וכתבו אות אחת בכל צד. על הקוביה השניה כתבו תנועות.

המשחק הופך מוחשי כשמסובבים את התנועה תחת האות, ומתחילים למצוא מילים מתאימות. באופן מפתיע זה הדביק אותם והלהיב אותם מאוד. נסו את זה בבית.

בקבוצת הכוכבים היינו עסוקים בענייני ההצגה. מה שמבחינת חדר העברית נחשב להישג הגדול של הפרוייקט הזה, הוא האופן שבו התגבשה ההצגה. הכל היה מבוסס על שיחה. מה צריך סבא אליעזר ללבוש, איך תראה התפאורה וכו. הם היו כלכך מגוייסים, שאפילו מי שלא מדבר, נתן מעצמו משהו כדי שזה יצליח. היו שיחות אמיתיות וזה היה מרגש כלכך פשוט לראות את המילים יוצאות למרות הקושי. ממש ניצחון גדול לילדים.

בשיעור הקרוב יקבלו הילדים מצוות חדר העברית הערכה קטנה על מה שעשו עד עכשיו. יש שם המלצה למשהו נחמד שאפשר לעשות כדי לעודד ולחזק אותם. מקוות שתמצאו לנכון לבדוק ולנסות.

מי מכם שרוצה לדבר איתנו על חדר העברית, על המצב או הצרכים של הילדים, מוזמן בחום!

אתם תמיד יכולים להצטרף לילדים בשיעור ולראות מקרוב איך אנחנו עובדות ואיך מרגישים הילדים בלמידה.

נ.ב.- דפי העבודה כאן למטה, מיועדים לשימוכם. אל תתביישו להדפיס ולשבת עליהם יחד (סמיילי)


נתראה בשיעור הבא!

דף אותיות כללי: כתיבה, זיהוי, צליל

דף עם מספר שלבים - לכל אות שורה למלא, וגם המון תמונות של מילים ברובן בסיסיות

דף עבודה: סיכום ניקוד והכתבה

דף עבודה שמציע רשימה של בעלי חיים המופיעים בכתב הדורש ניקוד, או כתמונה הדורשת כתיבת מילה. זה פשוט ואם תרצו, גם מצחיק וקליל. מיועד למי שכבר נמצא שם ומסוגל - שווה לבדוק!

דף עבודה: חידת מילה מתחבאת

למתקדמים בלבד: סוג של הכנה ראשונית לשבץ-נא, ארץ/עיר וכו׳... בדף הזה הכוונה היא לחפש מילים מילים שמתחבאות בתוך מילים אחרות, תוך שמירת סדר האותיות (למשל, גב בתוך עגבניה)

בית הספר יום א׳ של קהילה עברית

צרו קשר - תמיד שמחים לשמוע מכם אם יש לכם מה להציע או לשאול!