התאנה !

מהי התאנה?

תיאור התאנה:

התאנה היא פרי עץ ממשפחת התותיים, העץ נשיר ומגיע לגובה של 3 עד 10 מטרים. התאנה היא אחת משבעת המינים שנשתבחה בהן ארץ ישראל.העץ גדל ליד במעיינות לאורך בקעת הירדן ובקעת ים המלח.

הבשלת התאנים:

התאנים מבשילות בדרך כלל בשניים שלושה גלים.כל גל מתמשך מ'ס שבועות בהתאם לתכונות הזן ובתנאי האקלים.בגל ההבשלה הראשון,מבשילות הבכורות.

התאנה ביהדות:

התאנה היא מין העץ הראשון המופיע בתנ''ך.היא מופיעה בסיפור אדם וחוה,שתפרו לעצמם חגורות מעלי העץ.כמו כן,

אחת הדעות בתלמוד היא שפרי עץ הדעת היה תאנה.

היתרונות והסגולות בתאנה:לסובלים מבעיות עיכול, התאנה מומלצת כמשפרת את פעילות מערכת העיכול, מלחלחת את המעי הגס ומסייעת לפינויו. מומלץ להשרות תאנים במים למספר שעות, ולאחר מכן לשתות את המים ולאכול את הפרי. תאנים מיובשות (דבלים) מתאימות לטיפול בכיבי קיבה ובצרבות.

נוסף על כך, התאנה עשירה בחלבון הנקרא "מוצין", ההופך אותה למשלשל טבעי המטפל בעצירות ובקשיים בעיכול הנובעים מחוסר נוזלים, ומסייע לניקוי המעיים ולטיפול בטחורים בדיזנטריה.

התאנה משמשת כמסלקת רעלים, ונחשבת כאחד המזונות בעלי PH הבסיסיים ביותר שיש, לכן היא מאזנת את התנאים החומציים המתקבלים כתוצאה מתפריט עשיר בבשר ובמזון מעובד.

מזיקי התאנה:

התאנה רגישה במיוחד למזיק בשם יקרונית התאנה. המזיק, חיפושית, שמקורה ממזרח אפריקה מטילה את ביציה על גזעי וענפי תאנים בוגרות והזחלים שבוקעים מהביצים מכרסמים בעץ ויוצרים מחילות גדולות בגזעו. פעמים רבות מביא המזיק למות העץ.

ויטמינים בתאנה :

ויטמינים


ויטמין A 7מק"ג

ויטמין B10.06 מ"ג

ויטמין B20.05 מ"ג

ויטמין B30.4 מ"ג

ויטמין C2 מ"ג

התרבות התאנה:

האבקת הפרחים נעשית על ידי צרעות זעירות באורך 2-3 מ''מ בשם צרעת פיקוס התאנה.עץ התאנה הוא דו ביתי,כלומר,יש עצי זכר ועצי נקבה.יש התאמה מושלמת בין הפונדקאי-תאנה והטפיל-הצרעה המאביקה ביחסי סימבויזיה בה שני צדדים תלויים ונהנים זה מזה.גם התאנה וגם הצרעה אינן יכולות להשלים את מחזור חייהן ללא פעולות הצד השני.

מיון מדעי:

ממלכה: צומח

מערכה: בעלי פרחים

מחלקה: דו פסיגיים

סדרה: ורדנאים

משפחה: תותיים

סוג: פיקוס

מין: פיקוס תאנה

מצב שימור: ללא חשש