עבודת חקר: ריקוד

מגישה: בר חיו

מבוא- בר חיו

בחרתי בתחום הריקוד מפני שאני מאוד אוהבת ריקוד ואני חושבת שבשנים האחרונות יותר ויותר ילדות רוקדות ובשנים האחרונים יש תחומי ריקוד שגם בנים רוקדים בהם, למשל היפ הופ וכולה.

האם רקדנית טובה יכולה להיות מורה טובה?


ריקוד והוראה לא תמיד הולכים טוב אחד עם השני להיות רקדנית טובה זה מתבטא ביצירתיות, אימון על טכניקה, קשר עם קהל מפרגן ויכולת להרגיש ולבטא את המסיקה בעזרת תנועות ורגשות.

מורה טובה לעומת זאת צריכה את היכולות האלה ועוד יותר. המורה צריכה לתקשר לא רק בעזרת תנועות הריקוד אלא גם באמצעות מילים. עליה לדעת להסביר תנועות כדי שהתלמידות יוכלו להכיר כלצעד וצעד שנלמד. תלמידים מעטים יוכלו לעקוב ולעשות כמו המורה, אך רובם סתם ישארו עם הבעה של חוסר הבנה לגבי התנועה הזאת שהמורה הציגה. אלה שמעתיקים מהמורה ועושים חיקוי של התנועה מבצעים את השלב הנכון בתור התחלה.

על מנת להיות רקדנית טובה צריך להשקיע זמן ומאמצים. על מנת להיות מורה טובה צריך להשקיע זמן והרבה מאמץ וצריך לרצות את זה רצון זה מאוד חשוב בתחום הריקוד.

מורה לא מלמדת רק את הנועות. על המורה לעודד תלמידים להשתתף ולהיות נוכחים באירועים הקשורים בריקוד, לעזור להם לבחור את בגדי הריקוד המתאימים להם, ללמד אותם את התרבות של הריקוד, מה קורה במהלך הופעות, איך היא הגיעה למצב של להיות מורה וכולה.

הלימוד של ריקודי הבטן מאתגר הרבה יותר. שהמורים מבקשים מתלמידים להשתמש בשרירים שאפילו לא ידעו שהם קיימים, ולנוע בצורה שהם לא הכירו.התלמידים מרגישים עצמם עצורים ולא משוחררים בריקוד לרוב, בשיעור הראשון כולם וכל הרקדניות ללא בטחון עצמי.

הנה לפניכם כמה טיפים של הוראה:

1.מיומנות תקשורתית טובה. על המורה להסביר את התנועות שהיא עושה בצורה ברורה ומובנת. ולזכור שלאחר תנועה קשה היא צריכה לחזור ולשאול את התלמידות אם הם הבינו את התנועה.


2.לדאוג לכך שהרקדניות בשיעור ירגישו נוח עם עצמם, על המורה להיות חיובית ודאגנית.


3.סובלנות. לא לכל אחד ואחת יש את הזמן להתאמן על התנועות בבית. רוב התלמידים מגיעים לשיעור שבועי והם מגיעים לרקוד להנהתם ולא בהכרח רוצים לצאת מהשיעור כרקדנים או רקדניות מקצועיים. בקיצור, לא לתת תחושת אשם על כך שלא מתאמנים. השיעור צריך להיות מהנה עבורם.


4.הערות לתיקון במהלך השיעור. ישנם תלמידים ביישנים שלא רוצים להיות במרכז תשומת הלב במיוחד כשהם טועים. עדיף לומר,. אחרי שהקשר מתהדק והתלמידים מרגישים יותר בנוח אפשר לגשת ולתקן ורצוי אחד אחד.


5.לתת מעורבות- להראות שאת נותנת תשומת לב לכל תלמידה ותלמידה.


6.ללמד בכמה שיטות הוראה במקביל. ישנם תלמידים הלומדים על ידי חיקוי. אחרים צריכים הסבר מילולי. ויש תלמידים שכדאי לעמוד על ידם ולרקוד לפניהם או לצידם את התנועה ותוך כדי כך להסביר אותה מילולית.
לומדים לרקוד את ריקוד העדלאידע, פורים תשע"ג - מחול מדבר